10letnia kotka z cukrzycą szuka (?) domu - Warszawa

Koty i kotki do adopcji

Moderatorzy: Estraven, LimLim, Moderatorzy

Post » Czw sty 21, 2016 22:57 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

nazwa pisze:
katja_88 pisze:Niestety nie dopatrzyłam się w tekście decyzji co zamierza z kotem zrobić.

Niestety tego nie wiem, ale jest taki paradoks:
1. Nie mogę go wiecznie trzymać w pracy (nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że NIE MOGĘ).
2. Nie może wrócić do domu (bo alergia, bo „target” na jedzenie).


Napisałam do Pana prywatną wiadomość w której jest zawarte pytanie czy szukamy nowego domu (zamiast się obrażać i się tłumaczyć - działać), czy zaangażowanie osób również tu, jest bez sensu bo i tak Pan uśpi.

nie widziałam do tej pory nigdzie ogłoszeń dotyczących nowego domu dla tej kotki, za to słyszałam o uśpieniu. Chciałabym mieć jasną sytuację co Pan zamierza zrobić z kotem.
Obrazek Obrazek Obrazek

katja_88

Avatar użytkownika
 
Posty: 137
Od: Wto paź 28, 2014 13:10

Post » Czw sty 21, 2016 23:51 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

To, co Pan opisał jako "dziwne zachowania" to są klasyczne objawy nieuregulowanej cukrzycy.
Wszystko, od nadmiernego picia i sikania, aż do "wilczego głodu", który sprawia, że kot z nieopanowanym wysokim cukrem jest w stanie pochłonąć olbrzymie ilości jedzenia. To jest cukrzyca i tyle, a nie objawy choroby psychicznej czy "dziwne zachowania". Kot jest po prostu wiecznie głodny, bo nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać tego nadmiaru glukozy. Kot sika, bo jego organizm chce się tego nadmiaru pozbyć, a skoro nadmiernie sika, to i nadmiernie pije.

Koty cukrzycowe pisze:Z jakimi objawami spotykamy się u diabetycznego pacjenta?

nadmierne pragnienie (polidypsja)
częste oddawanie moczu (wielomocz = poliuria)
obecność cukru w moczu (cukromocz = glikozuria)
ciągły głód (żarłoczność, wilczy apetyt = polifagia)
utrata na wadze mimo dobrego apetytu (hiperfagia)

Przy podwyższonym stężeniu glukozy we krwi cukier wydalany jest z moczem. Glukoza to jednak duża cząsteczka. Mikroskopijnie małe kłębuszki nerkowe, które można sobie wyobrazić jak siteczka (naczynka włosowate), przez które filtrowane są różne produkty, są sukcesywnie i nieodwracalnie niszczone przez duże cząsteczki glukozy. W siteczkach robią się coraz większe dziury i stają się one coraz mniej użyteczne; u kociego pacjenta pojawiają się pierwsze objawy przewlekłej niewydolności nerek.

Pierwszą oznaką cukromoczu jest nadmierne pragnienie. Glukoza wyciąga coraz więcej wody z organizmu (osmoza). Przez to organizm wydala coraz więcej coraz rzadszego moczu (poliuria).
Znaczy to, że diabetyk w zupełnie niefizjologicznym stopniu traci płyny i powoli się odwadnia. Organizm próbuje przeciwdziałać tym niedoborom i reaguje nadmiernym pragnieniem (polidypsja).
Kot cukrzycowy dlatego więc tyle pije, że przez osmotyczne działanie cukru w moczu wydzielana jest za duża ilość płynów, których potem organizmowi brakuje.

[Obrazek]
Źródło: http://www.mausbesuch.de

Zapalenie pęcherza moczowego:
Ze względu na to, że glukoza w moczu kota cukrzycowego pojawia się bardzo często, jest on szczególnie podatny na infekcję pęcherza. Bakterie kochają słodkie otoczenie. Mocz diabetyka jest zatem wyśmienitą pożywką dla wszelkiego rodzaju zarazków, które najczęściej słodkim śladem podążają z zewnątrz przez cewkę moczową do pęcherza. Niezmiernie ważna jest wiedza o tym,
że zapalenie pęcherza u kotów cukrzycowych występuje w większości przypadków zupełnie bezobjawowo. Zachowują się one tak, jakby nic im nie dolegało. Nie chodzą częściej do kuwety, a w ich moczu nie ma też krwi. Dziwnie podejrzane są tylko coraz wyższe wyniki glukozy we krwi, których nie można zbić, podwyższając dawki insuliny. Magiczna granica w takich przypadkach to ok.
300 mg/dl, której właściciel mimo wszelkich starań nie jest w stanie przełamać. Bo gdy zacznie podwyższać sukcesywnie dawkę insuliny, wyniki mogą być coraz wyższe. Zaczyna się wtedy zabawa
z kontrregulacją. Nieleczone zapalenie pęcherza może mimo coraz wyższych dawek insuliny unicestwić na długi czas wyrównanie cukrzycy. Poza tym bakterie przy najgorszym scenariuszu mogą przedostać się do nerek i wyrządzić nieodwracalne szkody, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Utrata na wadze (hiperfagia)
Ponieważ organizm nie jest w stanie wykorzystać glukozy pozyskanej z pożywienia, przestawia do odżywiania swój metabolizm na zużywanie tłuszczów i tkanki mięśniowej. Zwierzę w dość szybkim czasie wyraźnie traci na wadze. Zjada nierzadko nawet do 1 kg karmy dziennie, mając ciągle wilczy apetyt (głód wśród obfitości).

[Obrazek]
Źródło: http://www.mausbesuch.de
Cukrzycowy Bubi: mimo ciągle pełnej miski w takim stanie trafił do moich monachijskich kocich diabetologów.

Złe samopoczucie
Zwierzę czuje się słabo i jest zmęczone, gdyż organizm czerpie energię z własnych zapasów. Zjawiskiem towarzyszącym jest odwodnienie, powstające wskutek glikozurii. W wyniku rozpadu tłuszczów powstają ciała ketonowe, mogące doprowadzić do kwasicy ketonowej. Ketony pojawiają się najpierw we krwi, a później też w moczu. Zwierzę zaczyna być apatyczne, nie ma apetytu
i traci kontakt z otoczeniem. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Źródło: http://kotycukrzycowe.pl/viewtopic.php?p=8130#p8130 [formatowanie i zdjęcia wyleciały z cytatu]
Polecam bardzo zapoznanie się z pozostałymi treściami na tym forum.

Bardzo dobrze, że kot ma podawaną insulinę 2x dziennie, niemniej, jeśli dawka będzie niewłaściwa, to objawy nie ustąpią lub ustąpią tylko częściowo.
Po uregulowaniu poziomów glukozy apetyt powinien wrócić do normy, pozostałe zachowania również.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sty 22, 2016 0:13 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

@katja_88: To co ustaliłem z lekarzem - dajemy sobie dwa tygodnie, jeżeli nic się nie znajdzie, to kotka zostanie uśpiona.

I tu chciałbym jeszcze raz podkreślić: kot ma nieustanne parcie na jedzenie. To jest BARDZO uciążliwe dla normalnego człowieka (znajomi, którzy opiekowali się kotką odczuli to na własnej skórze). Przykład z dzisiejszej wieczornej wizyty: wywalony śmietnik z odpadami z ekspresu i opakowaniem po gumie do żucia.

W niedzielę kot miał krzywą cukru i wg lekarza wygląda nieźle. Przez te 3 m-ce dawka została zwiększona dwa razy (2 jednostki, 3 jednostki, aktualnie 4 jednostki). Istnieje także podejrzenie, że cukrzyca nie jest przyczyną, a jest skutkiem jakiegoś innego zaburzenia (którego nazwy niestety nie pamiętam, jakiejś -megalii).

Koty cukrzycowe pisze:utrata na wadze mimo dobrego apetytu (hiperfagia)

Kotka, owszem, straciła z pół kilograma, ale dopiero po rozpoczęciu podawania insuliny. Ponadto podczas swojego wilczego apetytu i wczesnych objawów raczej jej przybywało.

nazwa

 
Posty: 9
Od: Czw sty 21, 2016 22:20

Post » Pt sty 22, 2016 0:31 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

zapisuję sobie
ObrazekObrazekObrazek

Nemi

 
Posty: 3134
Od: Nie wrz 13, 2009 10:20
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sty 22, 2016 2:02 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

Potrzymam kciuki za koteczkę żeby znalazł się dla niej nowy dom.
Też jestem cukrzykiem i doskonale wiem co to jest wilczy głód.
Obrazek

KITKA[*]28.03.2011 ŻUCZEK[*]17.04.2013 BUNIA[*]30.03.2015 BUBA [*] 12.10.2015 ZUZIA[*] 14.01.2018
RUDY MIŚ [*]1.08.2019 MAŁA[*] 11.04.2020

Do zobaczenia nasze kochane

ankacom

 
Posty: 3872
Od: Wto wrz 14, 2010 17:23
Lokalizacja: Białystok

Post » Pt sty 22, 2016 7:37 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

brakuje jednego zdania "szukam / nie szukam mu domu"
Obrazek

czarno-czarni

Avatar użytkownika
 
Posty: 41986
Od: Pon lip 21, 2008 12:35
Lokalizacja: Hradec Králové

Post » Pt sty 22, 2016 8:46 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

nazwa pisze:@katja_88: To co ustaliłem z lekarzem - dajemy sobie dwa tygodnie, jeżeli nic się nie znajdzie, to kotka zostanie uśpiona.

I tu chciałbym jeszcze raz podkreślić: kot ma nieustanne parcie na jedzenie. To jest BARDZO uciążliwe dla normalnego człowieka (znajomi, którzy opiekowali się kotką odczuli to na własnej skórze). Przykład z dzisiejszej wieczornej wizyty: wywalony śmietnik z odpadami z ekspresu i opakowaniem po gumie do żucia.

W niedzielę kot miał krzywą cukru i wg lekarza wygląda nieźle. Przez te 3 m-ce dawka została zwiększona dwa razy (2 jednostki, 3 jednostki, aktualnie 4 jednostki). Istnieje także podejrzenie, że cukrzyca nie jest przyczyną, a jest skutkiem jakiegoś innego zaburzenia (którego nazwy niestety nie pamiętam, jakiejś -megalii).

Koty cukrzycowe pisze:utrata na wadze mimo dobrego apetytu (hiperfagia)

Kotka, owszem, straciła z pół kilograma, ale dopiero po rozpoczęciu podawania insuliny. Ponadto podczas swojego wilczego apetytu i wczesnych objawów raczej jej przybywało.


Czy domu szukają obydwa koty? Dwupak czy każdy osobno?
Kocica ma cukrzycę i nie ma co podkreślać ataków głodu - to tak, jakbyś odkreślał kichanie przy katarze. To się rozumie samo przez się. Mógłbyś poświęcić chwilę i wkleić wyniki choćby krzywej cukrowej? I nazwę insuliny? Bardzo proszę. Tej kocicy trzeba pomóc a nie spisywać ją na straty :( Patrząc na opis tego, co się z nią dzieje - jest po prosty źle. A patrzę z perspektywy 8 lat kociej cukrzycy i 4 psiej cukrzycy - niejedno więc widziałam, niestety.
I powiem tak, gdyby moja Teściowa miała kota z cukrzycą i opieka nad tym kotem spadłaby na mojego męża to by tego nie ogarnął a już na pewno w mniejszym stopniu niż Ty. Pomimo, ze kocha zwierzęta bardzo.
“Kwiecień słodki nadchodzi, niech się zacznie święto głupców!”
Jestem satyrykiem.
Obrazek

https://www.sklepjubilerski.com/porady- ... jubilerski, cytat: Joker

Liwia

Avatar użytkownika
 
Posty: 13779
Od: Pt gru 03, 2004 19:58

Post » Pt sty 22, 2016 9:45 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

czarno-czarni pisze:brakuje jednego zdania "szukam / nie szukam mu domu"

temat wątku pisze:PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warszawa

###
Liwia pisze:Czy domu szukają obydwa koty? Dwupak czy każdy osobno?

Jeden, problemem jest to, co pisałem wyżej:
1. Nie mogę go wiecznie trzymać w pracy (nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że NIE MOGĘ).
2. Nie może wrócić do domu (bo alergia, bo „target” na jedzenie).

"Go" i "ona" zamiennie, bo to kot, ale kotka. :)

Liwia pisze:To się rozumie samo przez się. Mógłbyś poświęcić chwilę i wkleić wyniki choćby krzywej cukrowej? I nazwę insuliny?

Krzywej i wyników krwi nie mam (zostały w lecznicy pod opieką znajomej wet). Caninsulin.

Liwia pisze:I powiem tak, gdyby moja Teściowa miała kota z cukrzycą i opieka nad tym kotem spadłaby na mojego męża to by tego nie ogarnął a już na pewno w mniejszym stopniu niż Ty. Pomimo, ze kocha zwierzęta bardzo.

Kilka postów wyżej jest sprostowanie tej informacji. Kot jest mój od małego.


Jestem w stanie częściowo wziąć na siebie koszty dalszego leczenia, a także w przyszłości, krótkoterminowo (wakacje, delegacje, inne) przyjmować kota do biura.

nazwa

 
Posty: 9
Od: Czw sty 21, 2016 22:20

Post » Pt sty 22, 2016 10:14 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

Liwia, jeśli kot jest na 4 jednostkach insuliny, to ja nie wiem, czy chcemy oglądać tę krzywą :| :strach:

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sty 22, 2016 10:53 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

nazwa, piszesz o alergii stąd moje zdezorientowanie w sprawie ilości kotów do adopcji bo alergia to alergia.
Caninsulin bardzo źle rokuje i nie ma znaczenia, że nie ma krzywej. Nie dość, że droga jak licho, to jeszcze prawie zawsze nieskuteczna. Czytając to, co napisałeś o objawach i zachowaniu Twojej kotki dla mnie jest oczywistym, że krzywa nie ma prawa być ok :( Byłbyś w stanie spróbować pomóc temu kotu? Jeździsz do niej, angażujesz się - doszłyby obciążenia typu pomiar cukru przed insuliną (dasz radę, to tylko strasznie brzmi) - i tak jeździsz do niej i podajesz zastrzyki. Dałbyś radę?
Ostatnio edytowano Pt sty 22, 2016 10:56 przez Liwia, łącznie edytowano 1 raz
“Kwiecień słodki nadchodzi, niech się zacznie święto głupców!”
Jestem satyrykiem.
Obrazek

https://www.sklepjubilerski.com/porady- ... jubilerski, cytat: Joker

Liwia

Avatar użytkownika
 
Posty: 13779
Od: Pt gru 03, 2004 19:58

Post » Pt sty 22, 2016 10:56 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

Proszę Pana wątek został założony przeze mnie. Oskarżył mnie Pan o robienie z siebie potwora. Chcę, żeby Pan napisał jasno, że chce pomocy w szukaniu domu dla kotki bo potem się coś Panu odkręci i będzie Pan robił problemy (posiłam o to również w prywatnej wiadomości). Nigdzie w swoich wpisach sam nie wyraził Pan chęci szukania domu, nie odpowiadał na pytania wprost.
Napisał Pan też, że uśpi kota, jeśli przez dwa tyg "nic się nie znajdzie" - SAMO nic się nie znajdzie, a nie widziałam w sieci żadnego ogłoszenia - dlatego prosimy o jasną deklarację.

Od kiedy tyka zegar na 2 tyg?
Obrazek Obrazek Obrazek

katja_88

Avatar użytkownika
 
Posty: 137
Od: Wto paź 28, 2014 13:10

Post » Pt sty 22, 2016 12:05 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

Nie jestem aż tak doświadczona z kotami cukrzykami bo dopiero od sierpnia ub.roku; podawałam Canisulinę również na początku i od razu widać było, że nie ma żadnej reakcji, przeszłam przyśpieszony kurs, czytając i dowiadując się jak pomóc kotu, który przy pomiarach cukru miał ciągle HI i ciągle dalej się uczę ponieważ mój kot ma cukrzycę zaawansowaną bardzo; ale już po tygodniu wiedziałam, że należy zmienić insulinę, co do dawkowania i żywienia trochę później z forum cukrzycowego; być może zabrakło Panu chęci do walki o kotkę.
Obrazek

sonata

 
Posty: 717
Od: Czw wrz 23, 2010 13:00

Post » Pt sty 22, 2016 12:08 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

czyli szukamy domu, tak? Bo to teraz jest ważne - do kiedy mamy czas?
Obrazek

czarno-czarni

Avatar użytkownika
 
Posty: 41986
Od: Pon lip 21, 2008 12:35
Lokalizacja: Hradec Králové

Post » Pt sty 22, 2016 12:58 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

na moje oko, to dom jest potrzebny "na wczoraj"
a czasu zostało mniej, niż myślimy

a swoja drogą, ciekawa ta wet/ten wet
krzywa wychodzi nieźle - a kicię jest gotowy/gotowa zabić
:roll:
świat mnie nieustannie zadziwia
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Pt sty 22, 2016 13:15 Re: PILNE !!! 10letnia kotka z cukrzycą szuka domu !!! Warsz

Liwia pisze:nazwa, piszesz o alergii stąd moje zdezorientowanie w sprawie ilości kotów do adopcji bo alergia to alergia.

Może to dziwne, ale najwyraźniej jest to reakcja na koty chore (kto chce, niech sobie nie wierzy). Wcześniej, zanim nasza kotka zachorowała, to w najbliższej rodzinie był kot, który sypiał z nami w łóżku, siadał z nami przy stole i wylegiwał się na kolanach - bez reakcji. Kiedy kot się zestarzał i zaczął mieć własne problemy ze zdrowiem, to także wywoływał reakcję alergiczną.

Czas mamy i tu nie ma się o co martwić. To nie jest tak, że w kalendarzu zaznaczyłem sobie datę i umówiłem wizytę. Mogę spróbować innej insuliny, mogę poczekać miesiąc (no, to też zależne jest od innych czynników, związanych z "nie mogę jej ciągle trzymać w pracy").

Postaram się dziś wyciągnąć wyniki. Pierwsze, ogólne badanie krwi (którego nie mogę odnaleźć) jakoś z końca września/początku października było w normie prócz cukru (361).

nazwa

 
Posty: 9
Od: Czw sty 21, 2016 22:20

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 141 gości