Fioletowe tymczasy II

Koty i kotki do adopcji

Moderatorzy: Estraven, LimLim, Moderatorzy

Post » Wto cze 11, 2019 18:26 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

:?
I co teraz? Jakie badania? TK?
Czy najpierw RTG kręgosłupa?
Czy taką dolegliwość można jakoś złagodzić, kontrolować?
Jak to jest u Tulisia?

A może to coś zupełnie innego - jakieś niedobory?
Pewnie i tak od badań krwi zaczniemy.
Kurczę...
Obrazek

violet

Avatar użytkownika
 
Posty: 4562
Od: Pon sty 07, 2013 17:17
Lokalizacja: koło Torunia

Post » Wto cze 11, 2019 19:20 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

O, kurka... siła złego na jednego :cry:
Nie dacie się mu!
Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej mściwym gangiem politycznym w Europie./Davies

Obrazek
"Lepiej czasem zapalić małą świeczkę, niż przeklinać mrok.."

morelowa

 
Posty: 22846
Od: Sob gru 19, 2009 10:38
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro cze 12, 2019 15:06 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

violet pisze::?
I co teraz? Jakie badania? TK?
Czy najpierw RTG kręgosłupa?
Czy taką dolegliwość można jakoś złagodzić, kontrolować?
Jak to jest u Tulisia?

A może to coś zupełnie innego - jakieś niedobory?
Pewnie i tak od badań krwi zaczniemy.
Kurczę...


Violet, nie wiem, pogadaj moze najpierw z wetem, któremu ufasz, aby nie łądowac sie niepotztrebnie koszty . Wiesz, przysżła mi pewna mysl , ale bardzo luźna i tania w miarę, aby zbadac zeskrobine pod kątem świerzbowca drążącego, raz miałam taki przypadek ; to świństwo umiejscawia sie pod skórą i w efekcie jego dizałanosci bardzo swędzi skóra, kot sie drapie az do ran, moze zacznij od tego...

alessandra

Avatar użytkownika
 
Posty: 26427
Od: Pon maja 07, 2007 13:04
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro cze 12, 2019 17:15 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

Dzięki Oleńko, tak zrobię.
Na razie jakby spokojniej.
Może przez upały, a może CalmVet jednak działa.
Obrazek

violet

Avatar użytkownika
 
Posty: 4562
Od: Pon sty 07, 2013 17:17
Lokalizacja: koło Torunia

Post » Czw cze 13, 2019 6:58 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

zespół falującej skóry -?
tzw. przeczulica
kot nadmiernie interesuje sie wtedy swoim tyłem i ogonem/napadowe lizanie

podobno takie zachowanie zadasza się przy epilepsji - nagłe ataki kota na własny ogon

http://blog.kocibehawioryzm.pl/2017/12/ ... ory-kotow/
Zespół falującej skóry (ang. FHS – Feline Hyperesthesia Syndrome), nazywany też czasami padaczką psychomotoryczną, to jedna z najbardziej tajemniczych i niejasnych kocich dolegliwości. Zaburzenie to objawia się zazwyczaj nagłym, intensywnym wygryzaniem lub wylizywaniem okolic grzbietu, ogona oraz tylnych nóg. Angażowane są: skóra, system nerwowy oraz układ nerwowo-mięśniowy. Objawy mogą pojawić się u zwierzęcia w dowolnym wieku oraz niezależnie od rasy, choć szczególnie predestynowane do tego typu zaburzeń są koty syjamskie, abisyńczyki, koty burmskie i himalayany.
BJAWY I TYPY
Objawy FHS najczęściej pojawiają się w postaci krótkich epizodów, kiedy to kot wylizuje się w czasie od kilku sekund do kilku minut. Pomiędzy tymi „napadami” zwierzę zachowuje się normalnie, by nagle zacząć wykazywać objawy charakterystyczne dla zaburzenia. Zazwyczaj są to: falująca lub drgająca skóra, gwałtowne ruchy ogona oraz powtarzające się wygryzanie, lizanie lub szczypanie okolic dolnej części pleców, rejonu miednicy, tylnych kończyn i ogona. Dodatkowo podczas napadu zwierzęta często mają rozszerzone źrenice, są silnie pobudzone i zachowują się w sposób chaotyczny oraz nieprzewidywalny.
Badanie palpacyjne zazwyczaj nie wykazuje żadnych problemów neurologicznych ani poważnych anomalii poza uszkodzeniem pokrywy włosowej, która zostaje naruszona przez intensywne punktowe wylizywanie. Odnotowano natomiast, że fizyczna stymulacja mięśni tylnej partii ciała wzbudza u niektórych pacjentów irytację, jak również czasami wywołuje pełen epizod objawowy.
Moje doświadczenia:
Z Zespołem Falującej Skóry podczas mojej praktyki behawioralnej spotykałam się kilkukrotnie – rzadziej niż z innymi zaburzeniami zachowań, ale nadal nie dość rzadko by uważać tę przypadłość za niesamowity ewenement. I tak się składało, że jak dotąd przyczyna zazwyczaj była jednakowa: była nią kocia nuda oraz brak wystarczającej ilości uwagi ze strony Opiekuna. Zespół Falującej Skóry objawiał się u zwierząt, którym nie gwarantowano dostatecznej stymulacji (nawet, gdy w domu był więcej niż jeden kot) oraz kontaktu społecznego na linii człowiek-kot. Wówczas zwierzak zdawał się „wymyślać sobie” nieistniejący problem, przed którym uciekał i z którym się „bawił”. Tyle tylko, że te zabawy prowadziły do silnego pobudzenia, a także do samookaleczania. W najbardziej nasilonym przypadku frustracja przyjęła formę agresji nakierowanej na wcześniej ukochanego Pana.

Zazwyczaj wprowadzenie urozmaicających środowisko zmian oraz dodanie kilku sesji zabawy w porach największej aktywności zwierzęcia przynosiły bardzo pozytywne efekty. Bywało jednak, że trzeba było działać ze wsparciem leków uspokajających i tutaj współpraca behawiorysty z lekarzem weterynarii jest nieodzowna. Nie twierdzę w tym miejscu, że zmiany w rytmie dnia czy bardziej intensywne bieganie za wędką to recepta na każdy tego rodzaju przypadek. Uważam jednak, że warto o tym pamiętać i w razie czego wypróbować tego rodzaju rozwiązanie. A w przypadku nasilających się problemów –koniecznie skontaktować się ze specjalistą, który na miejscu pomoże w rozwiązaniu kwestii./i]

https://www.animal-expert.pl/artykul/ze ... stepowanie
[i]Zaburzenia dotyczące rolowania skóry i wylizywania futra najczęściej dotyczą grzbietu, pośladków i ogona, rzadziej obejmują tylne łapy czy dolną część brzucha (tutaj raczej podejrzenie pada na problem ze spektrum zaburzeń pracy pęcherza moczowego). Nigdy nie spotkałam się natomiast z tym, aby rolowanie skóry dotyczyło głowy lub przednich łap – warto o tym pamiętać, gdyż te strefy ciała uznaje się za „bezpieczne” przy bezpośrednim kontakcie z kotem cierpiącym na FHS. Zawsze jednak, na pierwszym etapie działań, warto wykonać szersze badania, aby znaleźć ewentualne inne problemy zdrowotne.
Diagnostykę FHS prowadzi się przez tzw. wykluczenie innych przyczyn (podobnie jak w przypadku zaburzeń o charakterze idiopatycznym). Według dr Jennifer Coates z Fort Collins w Kolorado (USA) lista badań oraz procedur, które należy wykonać, aby wyeliminować schorzenia wywołujące podobne objawy, jest następująca:

badanie ogólne kota,
badanie neurologiczne,
zdjęcie RTG kręgosłupa,
badanie dermatologiczne w formie zeskrobin skórnych w kierunku pasożytów (w tym roztoczy),
prewencyjne podanie środka przeciw egzopasożytom – dla wykluczenia problemów, takich jak reakcja alergiczna na obecność pcheł,
cytologia skóry – dla wykluczenia infekcji lub atopii,
diagnostyka w kierunku mykodermatoz,
dieta eliminacyjna – w celu wykluczenia alergii pokarmowej,
skórne testy alergiczne – dla wykluczenia wpływu alergenów środowiskowych,
leczenie kortykosteroidami (Prednisolon) – by sprawdzić, czy pod wpływem farmakoterapii świąd ulegnie redukcji,
biopsja skóry lub mięśni – dla wykluczenia ewentualnej formy miopatii,
TK lub MR – w zakresie wskazanym przez neurologa,
okresowe przeleczenie lekami przeciwpadaczkowymi.

Z kolei dr John Ciribassi (przewodniczący American Veterinary Society of Animal Behavior z USA) do wymienionych wyżej działań dodaje jeszcze:

pełne badanie krwi: morfologia i biochemia z naciskiem na parametry wątrobowe, nerkowe, T4 i poziom hormonów (niestety, nie zostało określone, w jakim kierunku szukać),
badanie ogólne moczu z oceną osadu.

Jeśli po ich przeprowadzeniu nie ma widocznej poprawy lub jeśli dolegliwości narastają, jest to wskazanie do wdrożenia działań ukierunkowanych na FHS.
Dieta i suplementacja


Niezwykle ważnym elementem, na który należy położyć nacisk przy terapii FHS u kotów, jest odpowiednia, zbilansowana i dopasowana do gatunkowych potrzeb dieta. Powinna być ona wysokomięsna, mokra, oparta na składnikach dobrej jakości, bogata w białko pochodzenia zwierzęcego, mikro- i makroelementy oraz, w razie potrzeby, wzbogacana odpowiednimi dodatkami. Jest to tak istotne z kilku względów:

Odpowiednia dieta chroni kota przed innymi problemami metabolicznymi, takimi jak choroby dróg moczowych, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, wątroby czy trzustki – każdy z tych problemów może dodatkowo pogarszać kocie samopoczucie i zwiększać nasilenie dolegliwości związanych z FHS.
Wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka odzwierzęcego wpływa wydatnie na dobry stan skóry i sierści, co także przy tym zaburzeniu jest bardzo ważne – jakiekolwiek problemy ze skórą mogą bowiem potęgować objawy i zwiększać dyskomfort. W tym kontekście ważna jest także suplementacja kwas...

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw cze 13, 2019 12:55 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

Dzięki artykułowi , który przytoczyła Patmol (dzieki!) znów wracamy do , niestety, obaw ,że to strefa neurologiczna :(
Calm na pewno uspokoił nieco kicię , Tulinek cały czas na nim funkcjonuje , bez tego ataki byłyby częstsze i mocnijesze.
Violet, na pw opisałam szerzej na przykładzie Tulinka

alessandra

Avatar użytkownika
 
Posty: 26427
Od: Pon maja 07, 2007 13:04
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw cze 13, 2019 17:19 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

Mysleliscie nad niedoborem (i ewentualna suplementacja) witaminy B12?

FuterNiemyty

 
Posty: 3413
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pt cze 14, 2019 23:05 Re: Fioletowe tymczasy II. Ogon twój wróg?!

Patmol, Alessandro, FuterNiemyty (jakie nagromadzenie fajnych nicków) - bardzo dziękuję za porady :1luvu:
Życiowe zawirowania trochę odciągają mnie od forum, wybaczcie zwłokę. Donna po KalmVecie wyraźnie rzadziej atakuje ogonek, ale jednak. Wygląda to rzeczywiście na problem neurologiczny. Zaczniemy od poszerzonych badań krwi.
Zespół falującej skóry też przyszedł mi na myśl, ale byłam jakoś przeświadczona, że dotyczy tylko grzbietu... Ola podsunęła trop niepełnych ataków padaczkowych. W obu przypadkach ważna jest dieta i suplementacja witaminami.
Dzięki!
Obrazek

violet

Avatar użytkownika
 
Posty: 4562
Od: Pon sty 07, 2013 17:17
Lokalizacja: koło Torunia

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości