Jak często powinien załatwiac się zdrowy kot??

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sty 07, 2009 16:36 Jak często powinien załatwiac się zdrowy kot??

Witam, mam pytanie, niedawno wzięłam ze schroniska dorosłego kota, to samiec, ma ok. 3 lat, jest odrobaczony i wykastrowany, chciałabym się dowiedzieć ile razy na dobę powinien się on wypróżniać, a jak częste załatwianie się powinno wzbudzić moją czujność?? Dodam, że karmię go suchą karmą, czasem puszka no i gotowany kurczak lub wołowina:)
pozdrawiam i dziękuję z góry za odp.

martaldz

 
Posty: 52
Od: Śro sty 07, 2009 16:31
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 07, 2009 19:36

Witaj na forum :)
Reguły nie ma, ale mniej niż 2 razy na dobę sioo i 1 raz qupka może być powodem do niepokoju. Chociaż bywają koty siusiające raz na dobę. U mnie czasem robi tak Drabik, ale oznacza to zawsze kłopoty ze struwitami.
Częściej niż 4 razy na dobę też nie jest dobrze, bo może oznaczać również problemy z pęcherzem typu zapalenie tegoż.

Moja rada: obserwuj kota, czy nie ma problemu z kuwetką. Czy zawsze siusia tylko tam? Czy tak na oko są to malutkie porcje (ok. 1 łyżeczki - źle!) czy duże. Możesz też złapać sioo i zanieść do badania - wykluczysz wszelkie wątpliwości.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Śro sty 07, 2009 19:53

dziękuję za odp, kotek jest u mnie dopiero 3 dzień (wzięłam go ze schroniska w Łodzi niedługo po kastracji), siusiu robi do 2 razy na dobę, jednak martwi mnie jego wypróżnianie się, bo robi to 4-5 razy na dobę, z czego ostatnim razem kupka była dość rzadka, udam się jutro do weterynarza póki co po poradę 'słowną', bo nie chcę stresować kotka od razu taką wycieczką, gdyż oswaja się dopiero z nowym otoczeniem i pewnie bym tym nie pomogła, całe szczęście weterynarza mam bardzo blisko, więc w razie czego udam się z nim osobiście :) być może to wynik stresu lub samej zmiany otoczenia, będę go obserwować.

p.s. kotek siusia i kupka tylko do kuwetki

martaldz

 
Posty: 52
Od: Śro sty 07, 2009 16:31
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 07, 2009 20:50

Żeby sobie i kotkowi zaoszczędzić stresu- zbierz od razu kupkę i oddaj do zbadania ( możesz zawieść tylko kupkę bez kota) w lecznicy pod kątem robaków i pierwotniaków. Dużo nie kosztuje a wyjaśnia w wielu przypadkach przyczynę, którą mogą być robaki lub pierwotniaki (najczęściej tak jest).Sama przeszłam przez bezsensowne leczenie kota , wizyty u weta, kłucie. Jedno badanko na początku oszczędziło by mi miesiąc czasu leczenia.

Nuta

 
Posty: 154
Od: Sob maja 31, 2008 17:53

Post » Śro sty 07, 2009 20:56

dziękuję za odp, kotek jest u mnie dopiero 3 dzień


Jesli procz tego czestego wyprozniania sie i lekkiego rozwolnienia wszystko jest w poradku, to bardzo prawdopodobne, ze to wlasnie tu przyczyna lezy - stres zwiazany ze zmiana miejsca pobytu, zmiana zywienia. Robalce prawdopodobnie tez sa.

Iras

 
Posty: 181
Od: Śro wrz 13, 2006 11:32

Post » Śro sty 07, 2009 21:05

być może to stres, dodatkowo przed zabraniem go ze schroniska miał tam infekcje górnych dróg oddechowych i dostawał antybiotyk, podobno został odrobaczony, jednak wczoraj zauważyłam u niego parę pchełek, dziś już zaaplikuję mu na futerko krople, więc podejrzewam, że pasożyty wewn. też może właśnie mieć, choć śladów w odchodach jeszcze nie zauważyłam, jednak odrobaczenie nie zaszkodzi.

martaldz

 
Posty: 52
Od: Śro sty 07, 2009 16:31
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 07, 2009 21:25

Przyczyną częstszych i rzadszych kup może też być zmiana karmy - mimo, że w kierunku z gorszej na lepszą, ale taka reakcja jest bardzo częsta.
Poza tym zależy kiedy był odrobaczony - jeśli tuż przed adopcją, to może to być efekt odrobaczenia.
Do weta przejść się nie zaszkodzi, ale póki co nie zamartwiaj się tak bardzo.
Obrazek Obrazek

Anuk

 
Posty: 6550
Od: Pon paź 15, 2007 20:58
Lokalizacja: Pruszków

Post » Śro sty 07, 2009 21:54

Przez miesiąc mnie wmawiano, że przyczyną rozwolnienia kota jest stres związany ze zmiana domu. I miesiąc czasu nikt nie postawił innej diagnozy choć byłam w lecznicy co drugi dzień. W końcu im tę kupę wcisnęłam siłą do badania. Dlatego trochę alergicznie reaguję na takie diagnozy. A badanie kupy- u mnie 10 zeta i przy odrobinie szczęścia już za pierwszym razem można się dowiedzieć co w kocie siedzi. Przy czym kot może o fakcie badania jego kupala nigdy się nie dowiedzieć i nie będzie to powodem pogłębiania jego stresu.

Nuta

 
Posty: 154
Od: Sob maja 31, 2008 17:53

Post » Śro sty 07, 2009 22:36

a jak jest jeszcze z tymi qpami, kiedyś gdzieś usłyszałam, że kot się powinien wyprózniać po każdym posiłku?a to małe sioo oznacza jakiś problem, bo u mojego kota to są różne te bryłki, czasmi całkiem spore, a czasami takie mniejsze, to powód do niepokoju :? :?:
Kota trzeba kochać na jego własnych zasadch. Paul Gray

WALLE

 
Posty: 74
Od: Nie gru 14, 2008 21:02
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Śro sty 07, 2009 22:39

a jak jest jeszcze z tymi qpami, kiedyś gdzieś usłyszałam, że kot się powinien wyprózniać po każdym posiłku?a to małe sioo oznacza jakiś problem, bo u mojego kota to są różne te bryłki, czasmi całkiem spore, a czasami takie mniejsze, to powód do niepokoju :? :?:
Kota trzeba kochać na jego własnych zasadch. Paul Gray

WALLE

 
Posty: 74
Od: Nie gru 14, 2008 21:02
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Czw sty 08, 2009 9:06

WALLE pisze:a jak jest jeszcze z tymi qpami, kiedyś gdzieś usłyszałam, że kot się powinien wyprózniać po każdym posiłku?a to małe sioo oznacza jakiś problem, bo u mojego kota to są różne te bryłki, czasmi całkiem spore, a czasami takie mniejsze, to powód do niepokoju :? :?:

Maluchy zwykle wyprózniaja sie po kazdym posiłku, dorosłe koty juz niekoniecznie.
A co do sioo: z mojego doświadczenia wiem, ze czeste oddawanie małych ilości moczu moze oznaczać problemy z pecherzem, np. kot sika co godzine po łyzeczce.
Jezeli raz jest tak, a raz inaczej, znaczy duzo, to bym sie nie niepokoiła.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Pt sty 09, 2009 0:22

dzięki miszelina za odpowiedź, już się trochę zaczynałam martwić, ale znając siebie to i tak na najbliższej wizycie zapytam jeszcze weta :)
Kota trzeba kochać na jego własnych zasadch. Paul Gray

WALLE

 
Posty: 74
Od: Nie gru 14, 2008 21:02
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Czw lut 21, 2013 10:45 Re: Jak często powinien załatwiac się zdrowy kot??

Odkopuję ten temat z czeluści forum, ponieważ zastanawiam się, czy półtoraroczna kotka rzeczywiście może załatwiać się (mówię o kupie) jedynie raz na dobę, a nawet nieco rzadziej. Czy to powód do niepokoju? Sevilla jest z nami od miesiąca, od początku wypróżniała się z taką samą częstotliwością - sika ok. 2-3 razy na dobę dość sporo, kupa na ogół jest raz na dobę.
Problem jest o tyle palący, że wczoraj ok. 19:00 podaliśmy jej Milbemax na odrobaczenie, a ona przez cały wczorajszy dzień i dzisiaj przez noc aż do 7:30 nie zrobiła kupy, martwię się, że może się przytkać robalami...

Madzio

 
Posty: 544
Od: Nie paź 21, 2012 19:18
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lut 21, 2013 11:08 Re: Jak często powinien załatwiac się zdrowy kot??

A to ona taka zarobaczona, zeby sie zatkać mogła?
Dajcie jej parafine, ok. 2,5 ml. Na poślizg. Jak nie pomoze, to powtórka za kilka godzin.

1 raz dziennie to normalne wypróznianie.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Czw lut 21, 2013 11:39 Re: Jak często powinien załatwiac się zdrowy kot??

Raczej nie jest mega zarobaczona, ale nie znam się na tym, więc pytam - wg badania ma glisty, brak info ile tego (w kupie na oko nie było widać).

Madzio

 
Posty: 544
Od: Nie paź 21, 2012 19:18
Lokalizacja: Wrocław

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 187 gości