W-wa -Laryngolog zwierzęcy. Już po udanej operacji.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro maja 21, 2008 20:36

Wstawiam przekład artykułu o polipach

http://www.acvs.org/AnimalOwners/Health ... ealPolyps/

Polipy nosogardzieli u kotów
Charakterystyka schorzenia
Polip nosogardzieli jest różowawo-białym tworem tkankowym, wyrastającym z tylnej ściany gardła, z trąbki Eustachiusza (mały kanalik łączący ucho środkowe z gardłem) lub z samego ucha środkowego. Zapalenie błony śluzowej któregoś z tych obszarów powoduje pogrubienie tkanki, a czasami jej rozrost do postaci uformowanych okrągłych lub owalnych narośli, wypełniających przestrzeń z tyłu jamy nosowej.
Objawy
Chociaż polipy mogą się zdarzyć kotom w każdym wieku, najczęściej spotyka się je u młodych dorosłych kotów. Początkowo, dopóki odpływ z ucha środkowego jest zablokowany, koty nie mają żadnych klinicznych objawów. Kiedy polip staje się dostatecznie duży, może pojawić się kichanie, wypływ z nosa, dławienie się, zmiana głosu, trudności w oddychaniu (fig.1). Jeśli odpływ z ucha środkowego jest zablokowany lub jeżeli polip rośnie w kierunku ucha, a nie gardła, kot będzie mieć objawy zapalenia ucha - z wydzieliną z ucha, potrząsaniem głową, a nawet zmianami w kształcie źrenic oczu.

Obrazek
Fig.1 Młody kot z polipem nosogardzieli usiłuje oddychać. Koty z trudnościami oddechowymi mogą wyciągać szyję i dyszeć i są bardzo niespokojne. Ważne jest, żeby ich nie stresować.

Czynniki ryzyka
Przyczyny polipów są nieznane, podejrzewa się wszakże, że rozwijają się u kotów jako reakcja na czynniki zapalne, takie jak wirusy dróg oddechowych.
Metody diagnozowania
Polipy nosogardzieli mogą być widoczne (fig. 2, 3) lub wyczuwalne pod podniebieniem miękkim - warstwą tkanki mięśniowej, oddzielającej tył jamy ustnej od nosa. Podniebienie miękkie może być uciśnięte, jeśli polip jest wystarczająco duży, co przeszkadza w połykaniu. Większość kotów trzeba poddawać narkozie w celu zbadania tylnej części jamy ustnej. Jeżeli polip bierze początek z ucha środkowego, weterynarz może dostrzec go za pomocą otoskopu poniżej błony bębęnkowej. Czasami polipy nosogardzieli są rozpoznawane przy pomocy prześwietlenia rtg (fig.4) lub badania tomograficznego. Tomograf pomoże również weterynarzowi ustalić, czy polip zajął ucho środkowe.

Obrazek
Fig. 2 Mały polip (strzałka) jest ukryty pod podniebieniem miękkim kota.

Obrazek
Fig. 3 Język tego kota jest uciśnięty (niebieska strzałka) w celu odsłonięcia dna gardła. Duży polip (strzałka zielona) wypełnia cały tył gardła, utrudniając kotu jedzenie i oddychanie.

Obrazek
Fig. 4 Obraz rtg kociej czaszki. Strzałka wskazuje jamę kostną, czyli ucho środkowe, skąd wiele tych polipów bierze początek.

Diagnostyka różnicowa
Kichanie i trudności oddechowe mogą być spowodowane rozmaitymi infekcjami dróg oddechowych. Koty z powiększonymi migdałkami czy węzłami chłonnymi z powodu chłoniaka czy innego nowotworu mogą mieć te same objawy kliniczne, co przy polipach, toteż usunięta tkanka zawsze powinna być poddana biopsji.
Postępowanie
Polipy nosogardzieli mogą być usuwane przez delikatne, stanowcze wyszarpnięcie narośli (fig. 5 i 6). Niestety w połowie przypadków podstawa polipa nie może być w ten sposób usunięta i polip odrasta. Dlatego często wykonuje się usunięcie korzenia polipa poprzez otwarcie kości ucha środkowego, by mieć pewność, że nie będzie wznowy.

Obrazek
Fig.5 Podczas zabiegu w narkozie weterynarz chwyta polip specjalnym instrumentem i powoli wyciąga go pewnym ruchem ręki.

Obrazek
Fig. 6 Usunięty polip. Długi korzeń prowadził przez trąbkę Eustachiusza do ucha środkowego, skąd polip wziął początek.

Możliwe komplikacje pooperacyjne
Na zewnątrz i wewnątrz jamy kostnej formującej ucho środkowe znajduje się kilka ważnych organów (fig. 7 i 8). Staw skroniowo-żuchwowy, który porusza dolną szczęką oraz mięśnie podstawy języka przyczepione w pobliżu jamy ucha środkowego mogą obrzęknąć po zabiegu, więc kot może nie mieć chęci do jedzenia i połykania. Nerwy żuchwowe, prowadzące do obu stron języka, również biegną wzdłuż tej jamy. Jej ścianę wewnętrzną przecinają nerwy prowadzące do oka. Te nerwy często się uszkadza podczas wyciągania polipa czy przecięcia kości kanału słuchowego.

Obrazek
Fig. 7 Czaszka kota. Niebieskie strzałki pokazują jamy kostne formujące po obu stronach ucho środkowe. Czerwona strzałka pokazuje miejsce, gdzie kanał słuchowy łączy się z czaszką. Otwór ten pokrywa błona bębenkowa. Zielona strzałka wskazuje staw skroniowo-żuchwowy między górną i dolną szczęką.

Obrazek
Fig. 8 Jama jest odsłonięta (zielona strzałka); bedzie przewiercona, otwarta i oczyszczona. Nerwy językowe zostały odsunięte na boki, aby zapobiec ich uszkodzeniu.

U około 80% kotów rozwija się po zabiegu zespół Hornera z powodu uszkodzenia nerwów. U tych kotów pojawia się trzecia powieka zasłaniająca połowę oka, a źrenice są różnej wielkości. Zespół Hornera jest najczęściej przemijający i nie wpływa na zachowanie kota. Ponieważ otwór do ucha wewnętrznego również znajduje się w tej jamie kostnej, u około 40% kotów pojawiają się problemy z równowagą, zwłaszcza przechylenie głowy, mogą się chwiać i mieć szybkie niekontrolowane ruchy oczu. Ten stan jest również zazwyczaj przejściowy, lecz póki trwa, pogarsza samopoczucie kota. Błona śluzowa wyściełająca jamę, będąca źródłem polipa, musi być usunięta, żeby zapobiec nawrotom. A zatem chirurg musi zachować równowagę pomiędzy zbyt silnym jej oczyszczeniem, co może skutkować wymienionymi powyżej komplikacjami, a niewystarczającym, powodującym odrośnięcie polipa.

Obrazek
Fig. 9 Zespół Hornera u kota po zabiegu otwarcia lewej komory. Trzecią część lewego oka przykrywa trzecia powieka, a jego źrenica jest zwężona. Oko to jest również zapadnięte.

Opieka pooperacyjna
Większość kotów szybko po zabiegu wraca do zdrowia i nie wymaga szczególnej opieki. Koty z uszkodzeniem ucha wewnętrznego nie powinny wspinać się ani skakać, wymagają też szczególnych zachęt do jedzenia, póki nie wróci im poczucie równowagi.
Rokowanie
Nawrót polipa jest bardzo rzadki po zabiegu otwarcia kanału słuchowego. Prognozy wyleczenia są bardzo dobre; nawet jeśli u kota rozwinie się po operacji zespół Hornera lub powstaną problemy z równowagą - mijają one na ogół w ciągu miesiąca.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro maja 21, 2008 21:08

mziel - pani tłumaczko dzieki za poswięcenie czasu na tłumaczenie artykułu :lol:

A kiedy bedzie o uchu mojej Cytrysi?
"Nie nowina, że głupi mądrego przegadał; Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał, tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł; Na koniec, rzekł mądry, by nie być w odpowiedzi dłużny:
Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz próżny."
(z I.Krasickiego)

meggi 2

 
Posty: 8732
Od: Sob lip 07, 2007 21:16
Lokalizacja: Warszawa-Wola

Post » Pon gru 07, 2009 21:13 Re:

sibia pisze:Ja z podejrzeniem polipa, ale w nosie, zostałam wysłana najpierw do dr Niziołka, a przez niego do dr Wyparta.

Obaj przyjmują w lecznicy na Schroegera w Wawie na Żoliborzu (przy kosciele trzeba uwazac, za pierwszym razem trudno trafić).



hmmmmm???? a dlaczego do dr Niziołka, skoro jest kardiologiem???

ale temat podnoszę, bo odpowiedź w końcu nie padła...czy ktoś potrafi polecić mi lekarza z Warszawy, który zna się na problemach układu oddechowego u kotów???

chodzi o kicię, której ciągle coś w nosie bulgocze, często kicha... zdarzyło jej się ze dwa razy przy nas wykichać wieelkieeeego gluta...poza tym, teoretycznie, nic jej nie jest...miała robiony posiew, wyszła jej kosmiczna bakteria, o której nic nikt nie umiał mi powiedzieć.... :evil: z drugiej strony, na antybiogramie wyszła wrażliwość na wszystkie testowane antybiotyki...więc dlaczego już drugi antybiotyk nic nie daje??? :evil:

KaRottka

 
Posty: 70
Od: Śro wrz 16, 2009 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon mar 26, 2012 16:28 Re: W-wa - Laryngolog zwierzęcy- pilnie potrzebny.

do poczytania :(

Fredziolina

Avatar użytkownika
 
Posty: 11915
Od: Śro kwi 13, 2005 19:24

Post » Wto mar 27, 2012 11:39 Re: W-wa - Laryngolog zwierzęcy- pilnie potrzebny.

Jak już wątek został wygrzebany , to napisze, że moja kotka Cytrysia jest po usunięciu tego polipa w lutym 2009 r.
Wynik badania mikrobilogicznego okazał się dla nas zły, bo brzmi;
CITROBARTER DIVERSUS (obfity wzrost) .

Do chwili obecnej na szczęscie nie ma żadnej wznowy :D , czego bardzo się obawiałam.

wogóle to warto zapamiętac te strony tłumaczone przez mziel, bo dokładnie wszystko opisane. :ok:
"Nie nowina, że głupi mądrego przegadał; Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał, tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł; Na koniec, rzekł mądry, by nie być w odpowiedzi dłużny:
Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz próżny."
(z I.Krasickiego)

meggi 2

 
Posty: 8732
Od: Sob lip 07, 2007 21:16
Lokalizacja: Warszawa-Wola

Post » Śro lut 21, 2018 7:06 Re: W-wa -Laryngolog zwierzęcy. Już po udanej operacji.

Witam,
Mam pytanie, moja kicia ma polipa w pyszczku, trzy razy był chirurgicznie usuwany i znowu się odnowił. Można coś zrobić? Polip odrasta w przeciągu tygodnia, dwóch po usunięciu. Badania ogólne krwi nie wykazuja jakikolwiek nieprawidłowości a przebadany wycinek nie wskazuje na zmiany nowotworowe. Polib jest uciążliwy dla kotki, uniemożliwia spożywanie karmy. Kicia je coraz mniej , widać, że jej to przeszkadza.

trusiapl

Avatar użytkownika
 
Posty: 11
Od: Śro lut 21, 2018 7:00

Post » Śro lut 21, 2018 11:04 Re: W-wa -Laryngolog zwierzęcy. Już po udanej operacji.

Napisz skąd jesteś. Odrasta coś, co nie zostało dokładnie usunięte. W Warszawie świetna jest pani chirurg Karewicz z Białobrzeskiej, która opisanej Cytrysi z wątku polip usuwała. Cytrysia dotąd nie miała wznowy.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro lut 21, 2018 12:41 Re: W-wa -Laryngolog zwierzęcy. Już po udanej operacji.

Jestem z Wrocławia

trusiapl

Avatar użytkownika
 
Posty: 11
Od: Śro lut 21, 2018 7:00

Post » Śro lut 21, 2018 19:29 Re: W-wa -Laryngolog zwierzęcy. Już po udanej operacji.

To załóż swój wątek pt. Wrocław. Szukam dobrego kociego chirurga
A tu może czegoś się doczytasz
viewtopic.php?f=22&t=126834
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro lut 21, 2018 19:36 Re: W-wa -Laryngolog zwierzęcy. Już po udanej operacji.

Dziękuję :)

trusiapl

Avatar użytkownika
 
Posty: 11
Od: Śro lut 21, 2018 7:00

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], skaz i 216 gości