BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lut 23, 2018 14:14 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Dziękuję! Bardzo przydatny temat; już wiem jak skonstruować budkę dla kotka - przyda się

Kotkapsotka

 
Posty: 2
Od: Pt lut 23, 2018 13:12

Post » Czw maja 17, 2018 13:44 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Jak buduje się domy mieszkalne dla ludzi, to ocieplenie dachu powinno się robić z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej - żeby dom "oddychał", żeby nie było grzyba. Ponadto nie powinno się łączyć dachu ze ścianami, powinno zostawić się przestrzeń, którą można zamaskować podbitką z otworami wentylacyjnymi - żeby dom "oddychał", żeby nie było grzyba. A jak to jest z budami dla psów i budkami dla kotów? Gdyby chcieć zrobić taką fest-budkę, ze sklejki polakierowanej, ocieplonej od zewnątrz styropianem, może pociągniętym kolorem, z przedsionkiem, żeby służyła na lata a nie na rok, to jak z wentylacją? Co zrobić, aby wilgoć miała gdzie uciekać, a jednocześnie żeby kot nie marzł?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw maja 17, 2018 15:04 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Stomachari pisze:Jak buduje się domy mieszkalne dla ludzi, to ocieplenie dachu powinno się robić z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej - żeby dom "oddychał", żeby nie było grzyba. Ponadto nie powinno się łączyć dachu ze ścianami, powinno zostawić się przestrzeń, którą można zamaskować podbitką z otworami wentylacyjnymi - żeby dom "oddychał", żeby nie było grzyba. A jak to jest z budami dla psów i budkami dla kotów? Gdyby chcieć zrobić taką fest-budkę, ze sklejki polakierowanej, ocieplonej od zewnątrz styropianem, może pociągniętym kolorem, z przedsionkiem, żeby służyła na lata a nie na rok, to jak z wentylacją? Co zrobić, aby wilgoć miała gdzie uciekać, a jednocześnie żeby kot nie marzł?


Domy ludzkie są w zimie szczelnie zamknięte - drzwi i okna. Budki zwierzęce mają otwór wejściowy, który jest jednocześnie wentylacyjnym. W zimie zawieszam nad wejściem kotarki, które mają na celu ochronę przed opadami i bezpośrednim nawiewem zimnego powietrza ale nie ograniczają dostępu życiowego tlenu.
Generalnie nie porównywałabym kocich budek z budynkiem mieszkalnym. Są one jedynie namiastką ciepłego schronienia w budynku. Jednak chronią przed opadami, stanowią suche i miękkie legowisko. Lepsze to niż spanie pod krzakiem.
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt maja 18, 2018 22:31 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Zastanawiałam się, czy otwór wejściowy może starczyć za całą wentylację. I wciąż nie jestem pewna, bo paradoksalnie dom jako większy budynek, w dodatku w zimę ogrzewany czyli suszony, powinien mieć mniej powodów do zagrzybiania się.
Ale może masz rację.
Dzięki za odzew.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw maja 24, 2018 8:12 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ale skąd w ogóle pomysł porównywania kociej budki do budynku?
Robię buki od 20 lat, w żadnej nie było zagrzybienia. Oczywiście trzeba o taki domek dbać. Sprawdzać czy nie uszkodzony, wymieniać posłanie, itp.
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Czw maja 24, 2018 9:37 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ale niestety w budkach ofiarowanych kiedyś Tobie przez studentów i przekazanych na cmentarz we Włochach urósł mega grzyb :cry: .Karmicielka nie mogła się nadziwić dlaczego. To się niestety zdarza.A z higieną w tamtym miejscu,wiadomo...

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pt maja 25, 2018 8:01 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

tabo10 pisze:Ale niestety w budkach ofiarowanych kiedyś Tobie przez studentów i przekazanych na cmentarz we Włochach urósł mega grzyb :cry: .Karmicielka nie mogła się nadziwić dlaczego. To się niestety zdarza.A z higieną w tamtym miejscu,wiadomo...



Nie moje wykonanie, nie biorę odpowiedzialności. Nie chciałam tych budek, ale nie wypadało nie przyjąć. Robili z dobrej woli i chęci pomocy. Nie dziwię się, że był grzyb a może nawet zgnilizna bo były nieszczelne, napływała do nich woda, posłanie stale nasiąkało.
Podobnie może być jak budki nie mają daszków, wtedy woda spływa do środka. A niestety niektórzy tak robią.
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt maja 25, 2018 9:14 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Niestety nawet doświadczona Koteria w zeszłym roku robiła bez daszków :|

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pt maja 25, 2018 22:52 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Prakseda pisze:Ale skąd w ogóle pomysł porównywania kociej budki do budynku?
Robię buki od 20 lat, w żadnej nie było zagrzybienia. Oczywiście trzeba o taki domek dbać. Sprawdzać czy nie uszkodzony, wymieniać posłanie, itp.

Ale - jak zrozumiałam - robisz z samego styropianu. To może stanowić różnicę w porównaniu do budki ze sklejką w środku.
Może nie ma tej różnicy, dlatego pytam :)

bober1 pisze:A czy myślicie, że wykonanie domwej budki dla kociaka z takiego ( raczej grubego kartonu jak ten https://e-hurtownia-opakowan.pl/800x600 ... etowe.html ) było by wykonalne?

Domowej budki czyli legowiska? To pytanie nie bardzo pasuje do tego wątku. Ale tak, budka, która zawsze będzie w domu, może być wykonana z kartonu. Tylko zależnie od grubości i wytrzymałości kartonu, wagi i temperamentu kota posłuży od kilku dni do kilku/kilkunastu miesięcy.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lip 13, 2018 13:37 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

U nas na osiedlu złożyliśmy do spółdzielni wniosek o postawienie budek dla kotów. Nie jest ich dużo, ale każdemu należy się domek. Zobaczymy co napiszą.

mamakociara

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon paź 02, 2017 14:04
Lokalizacja: śląsk

Post » Sob sie 04, 2018 22:49 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

A może ktoś by wrzucił zdjęcia z własnych produkcji zabawek, domków, legowisk dla kota?

kitten90

 
Posty: 17
Od: Sob cze 30, 2018 18:11

Post » Pon sie 06, 2018 9:45 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

kitten90 pisze:A może ktoś by wrzucił zdjęcia z własnych produkcji zabawek, domków, legowisk dla kota?


Ale w tym wątku chodzi o zimowe domki dla kotów bezdomnych, ułatwiające im przetrwanie mrozu i opadów.
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Czw wrz 27, 2018 8:48 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

DPD drastycznie podnosi ceny na przesyłki. Dzisiaj jest ostatni dzień kiedy jeszcze mozna zamówić pudełka po dotychczasowych stawkach.
W niedzielę 30 wrzesnia rusza 30 Maraton Warszawski. Poprosiłam oficjalnie o przekazanie prostokątnych tabliczek informacyjnych na potrzeby kocich domków. Ale jak by ktoś mial pod nosem to mysle, że moze sam sobie "przekazać" Jest zgoda na recykling tych mniejszych pomarańczowych tabliczek wieszanych na łsupach z nazwa ulicy. Bo te duze A2 z trasa maratony sa wielorazowego użytku i organizatorzy je potrzebują.
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Pt wrz 28, 2018 9:06 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ja budki robię już 11 lat i powiem tyle że oprócz tego że daszek obowiązkowo i to przykryty grubą plandeką to skrawki polarowe nigdy w życiu. Namokły i nie wyschną bo jak, choć nie było "wejścia" które robię z agrowłókniny. Siano czy słoma to najlepsze rozwiązanie powtarzam i radzę każdemu, a robię budek na ok 20 kotów więc laikiem nie jestem. Pozdrawiam serdecznie!
ObrazekObrazek
Obrazek

Kocia Lady

 
Posty: 8074
Od: Wto sie 18, 2009 22:11
Lokalizacja: Białystok

Post » Pt wrz 28, 2018 20:19 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ja robie budki od 20 lat, próbowałam wielu materiałów na posłania. Wybrałam polar lub welne. Zapewniam, że siano prędzej zgnije niż wyschnie. A poza tym każde posłanie należy kontrolować i wymieniać w razie potrzeby.
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości