BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie paź 07, 2018 22:47 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Nie przebiję się przez cały wątek :roll: ... Proszę o poradę - na cito muszę zamówić domek dla kociej rodziny - wiejska kotka przyprowadziła mi 6 maluszków ... oraz tatusia (chyba :twisted: ) ...Maluchy mają około 9-10 tygodni, śpią pod krzakiem bzu ... zaraz wszystkie się mi pochorują (jeden już w spzitalu walczy o życie) ... W cuda nie wierzę, więc zakładam niestety, że domu im nie znajdę i cała banda będzie u mnie zimować ... Jaki domek im zrobić - wymiary mniej więcej, piętrowy? dwukomorowy? Jak podrosną, być może nie będą chciały wszystkie siedzieć na kupie ... Działka na wsi, duża, ogrodzona, więc mogę "zaszaleć" z rozmiarami, niestety,prawdopodobnie są kuny, a na pewno szczury... Domek będzie drewniany, czy jakieś wyjścia ewakuacyjne? Osoba, która się zgłosiła do zrobienia (do tej pory facet robił tylko altany), proponuje ocieplenie wełną mineralną 5 cm, podobno działa jak 10 cm styropian... Czym wyłożyć ścianki od środka? Wykładzina dywanowa się sprawdzi? POMOCY ....
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Czw paź 11, 2018 17:22 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Może coś takiego?? ale musi stać na cegłach albo europalecie jeszcze lepiej i do środka siano, słoma, a zewnątrz jeśli będzie stał bez zadaszenia najlepiej okryć plandeką, to dosłownie namiot i jest ciepło
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Kocia Lady

 
Posty: 8082
Od: Wto sie 18, 2009 22:11
Lokalizacja: Białystok

Post » Sob paź 20, 2018 8:55 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ja kiedyś widziałam gdzieś, że ktoś robił chyba z kartonów takie fajne budki. Ale nie mogę znaleźć instrukcji.

mamakociara

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon paź 02, 2017 14:04
Lokalizacja: śląsk

Post » Wto lis 13, 2018 20:07 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Z kartonów to nie moga byc fajne, bo karton chłonie wilgoć. Styropian albo drewno ze styropianem. Zaden karton bo sie robi mokry i zimny. Tak róbcie https://vimeo.com/188081426
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Nie lis 25, 2018 16:45 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Nie wiem czy tu można wklejać linki, dlatego podam tylko nazwę sklepu. Na papu24.pl widziałam styropianowe domki budki dla kotów po 46.99 zł. Wymiary wewnętrzne to 30×50×28.5 cm. Ścianki o grubości 4 cm. Nie jestem pewna czy są dobre, może ktoś bardziej doświadczony coś napisze?

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie lis 25, 2018 18:16 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Wymiary sa ok. Duzym błedem jest otwór wejscowy, za duzy, za nisko i niepotrzebnie centalnie na krótkim boku. Spróbujcie zamówic pudełko bez otworu i niepomalowane. Wytnijcie otwór zgodnie z instrikcją Praksedy to średnica maksymalnie 14 cm i umiejcowiony w górnym rogu długiego boku. Owińcie w worek od smiecja Jan Niebędny (gruby i duzy 110 litrów) doróbcie daszek i będzie idealna.
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Nie lis 25, 2018 18:26 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ewa.KM pisze:Wymiary sa ok. Duzym błedem jest otwór wejscowy, za duzy, za nisko i niepotrzebnie centalnie na krótkim boku. Spróbujcie zamówic pudełko bez otworu i niepomalowane. Wytnijcie otwór zgodnie z instrikcją Praksedy to średnica maksymalnie 14 cm i umiejcowiony w górnym rogu długiego boku. Owińcie w worek od smiecja Jan Niebędny (gruby i duzy 110 litrów) doróbcie daszek i będzie idealna.


Dziękuję za odpowiedź. Po lekturze tego watku tak mi sie właśnie też teraz wydaje.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon lis 26, 2018 8:39 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

No i jeszcze trzeba dorobic kotarę, zasłonke nad wejsciem. Tu jest wszystko opowiedziane krok po kroku https://vimeo.com/188081426
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Pon lis 26, 2018 14:41 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ja robię domki wg instrukcji Praksedy z pudeł Styromaxa. Kiedyś kupowałam P4, ocieplałam folią bąbelkową. Teraz zaczęłam kupować pudełka P-435/60 - mają takie same wymiary tylko ścianki o grubości 6 cm. Nie trzeba dużo ocieplać, oklejam jedną warstwą folii bąbelkowej (żeby w razie gdy worek z wierzchu jednak przesiąknie wilgoć zatrzymała się na folii bąbelkowej). Takie pudła potem często można ponownie wykorzystać, gdy po roku czy 2 wierzchnia warstwa domku się zniszczy.
Pudła P-435/60 kosztują 45,90. Ponieważ styropian jest grubszy i nie trzeba ocieplać, nie jest przy nich dużo pracy. Na pewno są lepsze niż gotowe domki z papu, które mają wejścia zbyt nisko i na środku, co gorsza nie mają daszku. Choć zapewne takie nadają się do piwnicy lub altany, pod balkon - w miejsce osłonięte od opadów deszczu.
ObrazekObrazekObrazek

KatariinaSu

Avatar użytkownika
 
Posty: 42
Od: Czw mar 24, 2016 19:42

Post » Śro lis 28, 2018 10:05 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Pudła P4 i P=435/60 maja takie same wymiary zewnętrzne. Natomiast gruba ścianka sprawia to, że w środku jest dużo mniej miejsca. Zwłaszcza ta wysokość 23,5 wydaje mi się niewystarczająca. Mało miejsca na posłanie.
Ostatnio edytowano Śro lis 28, 2018 11:34 przez Ewa.KM, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Śro lis 28, 2018 10:44 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Ważny wątek na czasie.
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3709
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Czw sty 17, 2019 21:51 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Prakseda pisze:Nr katalogowy P 4 – małe pudełko na 1 ew. dwa niezbyt duże koty.

Pudełko z podanej strony (http://www.styromax.com.pl/oferta.php?p ... &ktory=238) model P4 ma wymiary:
- zewnętrzne 60x40x34 cm
- wewnętrzne 54x34x28 cm
Jakie byłyby wymiary wewnętrzne idealnej komory na 2 średnie koty? W oderwaniu od wymiarów istniejących pudeł styropianowych?
Jakie byłyby wymiary idealnego przedsionka towarzyszącego idealnej komorze mieszkalnej?

Prakseda pisze:Otworek zaczyna się na wysokości 17 cm licząc od podłogi.

Czy to jest idealna wysokość otworu wejściowego dla wszystkich rodzajów domów/pudeł/budek? Czy uzależniona od wysokości ścianki?
Jak się ma umiejscowienie otworu względem stawiania budek na cokołach/cegłach/nóżkach?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt sty 18, 2019 10:17 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Nie mogę znależć tych pudełek P=435/60 o których pisze katariinaSU. Znalazłam za to takie o grubości ścianki 4 cm (Styromaxa P4 ma 3 cm)
https://www.hurtowniaprzemyslowa.pl/ter ... gLSEfD_BwE
Do tego pudełka trzeba dokupić ring powiększający wysokość.
Stmachari jesli stawiasz domek na cokole to warto dla kota zrobić schodki z pustaka, cegły czy drewniana drabinkę/deskę. Kotu lubia sie wdrapywac i to ich nie zniechęci. Im grubsze ścianki tym trudniej wejść do domku, wiec można wejscie troszke poszerzyć w pudełku P540 robiłam przedsionek tak w 1/3 A wielkości pudełka. A wejscie do sypialni na końcu przedsionka i w środku ścianka z arkusza styropianu o grubosci 3-4 cm. Taki jaki akurat miałam. Taki środkowy wewnętrzy otwór już może byc szerszy no bo tam już nic nie zawiewa. I nie zgrzewałam pokrywy pianką tylko sklejałam taśmą, zeby mozna było rozebrac do czyszczenia
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Pt sty 18, 2019 10:33 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Otwór najlepiej robić na takiej wysokości, żeby z budki nie wysypywały się ścinki.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt sty 18, 2019 15:41 Re: BUDKI DLA KOTÓW - instrukcja wykonania.

Pudełko P540:
- zewnętrzne 600x800x400 mm
- wewnętrzne 510x710x310 mm
http://www.styromax.com.pl/oferta.php?p ... &ktory=262
Czyli przedsionek miał ok. 23,7 x 51 cm (wys. 31 cm), zaś sypialnia ok. 47,4 x 51 cm (wys. 31 cm), czy tak?
I to była budka dla dwóch średnich kotów?

W tym pudełku wysokość jest większa niż w P 4. Różnica niewielka, ale ma znaczenie, jeśli mam rozrysować plan do wykonania. Dlatego pytam o idealne wymiary w oderwaniu od istniejących pudełek.
Jaka jest najmniejsza wysokość, w której kot się jeszcze dobrze czuje oraz jaka jest największa wysokość, którą jeden kot zagrzeje (jeśli drugi nie zechce mieszkać w budce)? Muszę rozplanować spadek daszku, a ów spadek będzie się zaczynał w przedsionku zaś kończył w sypialni.
Ja wiem, że koty nie wypełniają ankiet, ale coś narysować muszę...
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], włóczka i 158 gości