STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lis 18, 2006 19:56

no i wkradło się nieporozumienie ;) Pisałaś właśnie moje kociaki, a kojarzysz się z hodowlą, nie bezdomniakami, stąd moje skojarzenie :oops:
Obrazek
http://www.forastero.pl hodowla kotów brytyjskich

Mysza

Avatar użytkownika
 
Posty: 39656
Od: Pon cze 02, 2003 10:17
Lokalizacja: prawie Kraków

Post » Sob lis 18, 2006 19:58

Jestem jak najbardziej za wczesną kastracją. Zarówno kotów rasowych, jak i tych znajdek, które sa wyadoptowywane.
Uważam, że skoro można kastrować szczury (robi to wielu weterynarzy specjalizujących się w małych zwierzetach w wielu miastach Polski), które na pewno ważą poniżej kilograma, można też i koty ważące ok 1-1,5 kg.

A.
Obrazek

agal

 
Posty: 4967
Od: Pon lut 03, 2003 17:48
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lis 20, 2006 20:14

Moim zdaniem to dobry pomysł, wiecie, czy psy też tak można? :)
chętni na kota
-
Pozytywne myślenie wszystko odmieni - ja wierzę w świat bez bezdomnych, cierpiących psów i kotów jeszcze przed 40.
---
Poszukuję osoby która może pomóc w sterylizacji kotów bezdomnych w Polanowie oraz Nowym Miasteczku oraz osoby która odwiezie wiejską kotkę na zabieg pod Kielcami. Proszę o info na pw. Dziękuję :-)

VeganGirl85

Avatar użytkownika
 
Posty: 16929
Od: Śro gru 29, 2004 9:09
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post » Pon lis 20, 2006 20:43

XAgaX pisze:Moim zdaniem to dobry pomysł, wiecie, czy psy też tak można? :)


w Stanach tak robia
ale czy w Polsce ktos sterylizuje szczenieta?
nie wiem
wiem, ze wielu wetow kaze czekac ze strylka u suk do pierwszej cieczki
chociaz wg badan sterylka przed pierwsza cieczka eliminuje prawie w 100% raka sutka

enigma

Avatar użytkownika
 
Posty: 41292
Od: Wto wrz 13, 2005 14:25

Post » Pon lis 27, 2006 12:47

enigma pisze:
XAgaX pisze:Moim zdaniem to dobry pomysł, wiecie, czy psy też tak można? :)


w Stanach tak robia
ale czy w Polsce ktos sterylizuje szczenieta?
nie wiem
wiem, ze wielu wetow kaze czekac ze strylka u suk do pierwszej cieczki
chociaz wg badan sterylka przed pierwsza cieczka eliminuje prawie w 100% raka sutka
CZEŚC STERYLKA PRZED PIERWSZĄ RUJĄ NIE ELIMUNUJE W 100 % NOWOTWORÓW GRUCZOŁU MLEKOWEGO- w medycynie jest tak ze nie ma nic na 100% ogranicza występowanie to fakt,ale kastracja przed osiągnięciem dojrzałości płciowej pociąga za sobą inne niezbyt przyjemne powikłania i dlatego lepiej poczekac do pirwszej cieczki u suki a ruji u kotki
co do samców to kastracja u kocurków jest bezpieczna w wieku okolo 6-8 miesięcy a u psów w zależności od wielkości (rasy) od 7-24 miesięcy)

zuleczka

 
Posty: 29
Od: Czw lis 09, 2006 15:07

Post » Pon lis 27, 2006 13:38

Ludzi -a konkretnie chłopców - także kastrowano, dziś jest to zabronione i stało się tematem tabu. W starożytności i średniowieczu kastraci/eunuchowie sprawowali wiele ważnych politycznych funkcji na cesarskich dworach. Wykastrowanie chłopca z możnej rodziny zapewniało mu właściwie polityczną karierę i zaufanie władcy, ponieważ nie był dla niego zagrożeniem (kastrat nie mógł zostać cesarzem). Ludzie ci pisali nawet pamiętniki i chyba nie żyło im się źle :wink: , dziś jednak możemy tylko zgadywać, jak to było naprawdę...
Kiedyś miałam w ręku artykuł (z polskiego Życia Weterynaryjnego), który donosił, że wczesna (tzn przed dojrzewaniem płciowym)kastracja suczek jest bardzo wskazana, bowiem likwiduje zagrożenie nowotworami sutka. Pewnie kotek też to dotyczy :roll:

majak

 
Posty: 254
Od: Sob sty 07, 2006 19:38
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lis 29, 2006 23:07

Udało mi się zainteresować panią Grażynę kastracją kociąt- dlatego zwracam się do Was z pytaniem, czy możecie mi polecić dobrego weta wykonującego takie zabiegi w Warszawie? Z góry dziękuję :D
chętni na kota
-
Pozytywne myślenie wszystko odmieni - ja wierzę w świat bez bezdomnych, cierpiących psów i kotów jeszcze przed 40.
---
Poszukuję osoby która może pomóc w sterylizacji kotów bezdomnych w Polanowie oraz Nowym Miasteczku oraz osoby która odwiezie wiejską kotkę na zabieg pod Kielcami. Proszę o info na pw. Dziękuję :-)

VeganGirl85

Avatar użytkownika
 
Posty: 16929
Od: Śro gru 29, 2004 9:09
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post » Wto lip 24, 2007 21:27

Polski artykuł będący przeglądem 32 publikacji na ten temat: http://www.vetpol.org.pl/ZW2006/2006_04 ... tracja.pdf

Wojtek

 
Posty: 27347
Od: Śro wrz 03, 2003 3:43
Lokalizacja: Warszawa - Birmanowo

Post » Wto lip 24, 2007 21:54

Mój znajomy w Stanach ma kotka, którego wziął z miejscowego schroniska, kiedy kotek miał niecałe trzy miesiące i był on już wykastrowany (bardzo mnie to zdziwiło, bo u nas nigdy nie spotkałam się z kastracja tak młodych kotków, ale znajomy powiedział, że tam to jest powszechnie stosowane). Ja tego kotka pierwszy raz spotkałam kiedy miał prawie półtora roku i ani wyglądem ani zachowaniem nie odbiegał od kocurków moich rodziców, którzy byli kastrowani w wieku dojrzałym. Nie bardzo sie na tym znam... ot taka moja obserwacja :D

anna09

Avatar użytkownika
 
Posty: 3983
Od: Pon maja 28, 2007 11:37
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt cze 25, 2010 15:05 Re: STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

Wojtek, link niestety już nie działa. Ja znalazłam artykuł naukowy o takiej treści:


źródło: http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10 ... 04.224.372

Fragment:
Results—Among male cats that underwent early-age gonadectomy (< 5.5 months of age), the occurrence of abscesses, aggression toward veterinarians, sexual behaviors, and urine spraying was decreased, whereas hiding was increased, compared with cats that underwent gonadectomy at an older age. Among male and female cats that underwent early-age gonadectomy, asthma, gingivitis, and hyperactivity were decreased, whereas shyness was increased.

Conclusions and Clinical Relevance—Gonadectomy before 5.5 months of age was not associated with increased rates of death or relinquishment or occurrence of any serious medical or behavioral condition and may provide certain important long-term benefits, especially for male cats. Animal shelters can safely gonadectomize cats at a young age, and veterinarians should consider recommending routine gonadectomy for client-owned cats before the traditional age of 6 to 8 months. ( J Am Vet Med Assoc 2004;224:372–379)


Kotów było 1660 - także dobra próbka.

Przetłumaczę jakby ktoś chciał ;) Chociaż nie mam dostępu do całego badania zastanawia mnie jedno - brak porównania z kotami z populacji niekastrowanej...

mantra

 
Posty: 312
Od: Czw maja 17, 2007 14:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 18, 2011 12:13 Re: STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

Witam,
niedawno zdecydowałam się na kupno kociaka rosyjskiego. Mały, oczywiście rodowodowy, jest jeszcze u mamy (z hodowli blue-bis), odbieram go w połowie sierpnia. Z hodowcą umówiłam się, że w momencie odbioru kociak będzie już wykastrowany. Sporo o tym czytałam, zresztą w dużej mierze dzięki temu wątkowi, a poza tym całkowicie ufam hodowcy, od którego kupuję Tołstoja, więc sama wczesna kastracja nie napawa mnie strachem. Nurtuje mnie tylko inne pytanie: czym powinnam takiego kociaka karmić? Planuję, aby miał suchą karmę na stałe w misce, puszki 3 razy dziennie i regularnie jakieś domowe jedzonko... ale czy sucha karma i puszki powinny być przeznaczone dla kociąt czy dla kastratów? Niestety na rynku nie znalazłam niczego przeznaczonego stricte dla wcześnie wykastrowanych maluchów. Wyczytałam, że kastratom nie powinno się dawać karmy dla kotów niewysterylizowanych, ale...

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

naupliosa

 
Posty: 180
Od: Pon lip 18, 2011 12:00
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 18, 2011 12:43 Re: STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

naupliosa pisze:Wyczytałam, że kastratom nie powinno się dawać karmy dla kotów niewysterylizowanych, ale...


witaj na forum :)

odniosę się tylko do powyższego, gdyż nie mam wiedzy na temat kastracji kociąt i nie chcę zaszkodzić... mam 2 koty- 9-letniego kastrata i 2-letnią kastratkę, persa i "persicę" po pani, która poszła do hospicjum. Oboje dostają "normalną" karmę i jest OK, więc wydaje mi się, że zalecanie wyłącznie karmy dla kastratów jest przesadą :)
chętni na kota
-
Pozytywne myślenie wszystko odmieni - ja wierzę w świat bez bezdomnych, cierpiących psów i kotów jeszcze przed 40.
---
Poszukuję osoby która może pomóc w sterylizacji kotów bezdomnych w Polanowie oraz Nowym Miasteczku oraz osoby która odwiezie wiejską kotkę na zabieg pod Kielcami. Proszę o info na pw. Dziękuję :-)

VeganGirl85

Avatar użytkownika
 
Posty: 16929
Od: Śro gru 29, 2004 9:09
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post » Pon lip 18, 2011 13:02 Re: STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

naupliosa pisze:Planuję, aby miał suchą karmę na stałe w misce, puszki 3 razy dziennie i regularnie jakieś domowe jedzonko... ale czy sucha karma i puszki powinny być przeznaczone dla kociąt czy dla kastratów? Niestety na rynku nie znalazłam niczego przeznaczonego stricte dla wcześnie wykastrowanych maluchów. Wyczytałam, że kastratom nie powinno się dawać karmy dla kotów niewysterylizowanych, ale...


Moje kastraty jedzą "normalną" dobrą karmę z dużą zawartością mięsa. Nic im nie dolega. Ważne jest, żeby kot dostawał mokrą karmę, nie tylko suchą, i dużo pił (miski z wodą w kilku miejscach w mieszkaniu).
A tu możesz też poczytać o żywieniu naturalnym dla kotów (dieta B.A.R.F.):
http://chatul.pl/index.php?c=15&sid=fdd ... e042530111
Ja tego nie stosuję, bo nie mam cierpliwości do przestawiania kotów na tę dietę, ale karmiłam tak kilka tymczasowych kociąt i wydaje mi się to doskonałym pomysłem.

seidhee

 
Posty: 6995
Od: Czw sty 08, 2009 13:03
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post » Pon lip 18, 2011 13:41 Re: STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

naupliosa pisze:....Planuję, aby miał suchą karmę na stałe w misce, ...

To niekoniecznie jest dobry pomysł.

naupliosa pisze:Wyczytałam, że kastratom nie powinno się dawać karmy dla kotów niewysterylizowanych, ale...

Dlaczego?

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon lip 18, 2011 16:50 Re: STERYLIZACJA KOCIĄT- dobre rozwiązanie

Mam kocurkę wziętą ze schroniska w Anglii i kiedy zabieraliśmy ją w wieku ok. 10 tygodni, była juz po kastracji. Ma się bardzo dobrze, śladu po rance nie ma, zachowanie w porządku. Wszystkie maluchy wydawane tutaj do adopcji są kastrowane, co jest odpowiedzialnością za ewentualne zaniechanie wykonania takiego zabiegu przez przyszłego własciciela.

issey32

 
Posty: 3621
Od: Śro maja 18, 2011 9:39

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 268 gości