Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lis 28, 2018 18:05 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

A surowe, poprzerastane mocno i ścięgniste mięso? Takie w dużych kawałach do gryzienia? Niby jak filc szoruje zębami o te ścięgna, to zęby czyści.
Niektórzy podają mięso z kością. Skrzydełka kurczaka na przykład. Surowe, żeby nie było. Doświadczenia z tym nie mam - towarzystwo nie wie, co z takim skrzydłem zrobić.
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Śro lis 28, 2018 18:29 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Ja Bilowi jako przysmak podaję coś takiego
https://www.zooplus.pl/shop/psy/gryzaki ... kas/141980

Twardawy ten przysmak jest, miałam nadzieję, że i coś tam z ząbków zbierze.

Nigdy nie podawałam Bilowi surowego mięsa ani kości. może jednak faktycznie powinnam spróbować.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1804
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Śro lis 28, 2018 19:42 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Bestol - trudno mi ocenić, na ile to poprzerastane jest rzeczywiście skuteczne, bo na trzy koty jeden nie ma zębów (nie ma zębów - nie ma problemu), panience nie chce się gryźć, a trzeci jest gnojem.
Gnój kamienia nie ma; leniwej koleżance, która czasem jednak coś żylastego pomemła, kamień nie narasta (czyli jest tak samo średnio jak trzy lata temu).

Z tego, co czytałam, to przy skrzydełkach jednak trzeba pilnować, ale koty generalnie nieźle sobie z nimi radzą. W sumie polują na ptaki i gryzonie.
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Śro lis 28, 2018 21:29 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Ja u 2.5 letniego kota kamienia nie widzę ale wet twierdzi, że zaczerwienione dziąsła to efekt kamienia, który osadza się poniżej linii dziąseł.
Chce usuwać (wet chce). To nie wiem, usuwać? Na dziąsłach milimetrowa, czerwona obwódka. Wet po obejrzeniu (tylko obejrzeniu) raczej wyklucza plazmocytarne zapalenie.
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Czw lis 29, 2018 12:52 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Pewnie. O Macka chodzi? Kuri juz po zdjeciu. I dziaselka juz ladne :)
https://zrzutka.pl/bpfeke dla wojowniczki Fisi walczącej z FIP

kwiryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 4234
Od: Sob lip 23, 2016 9:36
Lokalizacja: Warszawa mokotów

Post » Czw lis 29, 2018 13:07 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

kwiryna pisze:Pewnie. O Macka chodzi? Kuri juz po zdjeciu. I dziaselka juz ladne :)


A Kureczka miała zaczerwienione dziąsła? Ten kamień było widać? U Maćka kamienia nie widać, ząbki bielutkie tylko te dziąsła. Dlatego się waham czy zaufać wetowi.
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Czw lis 29, 2018 14:06 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

a co pilnować przy skrzydełkach? :oops: moje koty jedzą i ja niczego nie pilnuje
kroje każde skrzydło na pół - zjadają całość dość szybko ; czasem jakaś kostka zostanie samotna

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw lis 29, 2018 14:20 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Patmol - mnie mówili ludzie, żeby pilnować na wypadek, gdyby ktoś do tych kości podchodził z nadmiernym entuzjazmem :twisted:
Powiedz Ty mi, skrzydełka też na obrusiku? :lol:
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Czw lis 29, 2018 14:27 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

wszystkie moje koty podchodzą do skrzydełek z wielkim entuzjazmem
to żle?
to czego mam pilnować?

Vi pisze:Powiedz Ty mi, skrzydełka też na obrusiku? :lol:


tak, bo to jest teren wyznaczony przez ten obrusik dozwolony do zjadania skrzydełek czy innego mięsa - łatwo posprzątać, po prostu wystarczy wyprać obrusik
po drugie psy wiedzą,że to co na obrusiku i to co wokoło/blisko to kocie żarcie, i bez pozwolenia nie wolno zabierać i siedzą metr od obrusika i czekają na pozwolenie

jak jakis kot wyniesie za daleko skrzydełko - no to stracił żarcie, a pies zyskał mięsko
wiec koty sie szybko nauczyły kultury - jedzenia posiłków na obrusiku lub blisko obrusika

wcześniej koty nosiły mi te skrzydełka po kuchni, i szukały dogodnego miejsca - trudniej było sprzatać
teraz jest racjonalnie

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw lis 29, 2018 14:30 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Patmol - no, sugerowali mi ludzie, żeby pilnować zwłaszcza na początku, żeby się kot nie udławił. Ale tylko przekazuję, co usłyszałam, bo u nas skrzydełka nie przechodzą.
Chyba chodziło bardziej o to, żeby za pierwszym, drugim razem, nie rzucać kotu kości i np. nie wychodzić do sklepu.

Biję pokłony za pomysł z obrusikiem :twisted:
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Czw lis 29, 2018 14:35 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

wiadomo chyba raczej, że się nie zaczyna karmienia surowym od surowych skrzydełek -ale to chyba po prostu kwestia wprawy dla kotów
dla moich kotów skrzydełka z kurczaka są łatwe , skrzydełka z kaczki -trudniejsze, ale czasem części skrzydeł z kaczki im daję - tą łatwiejszą (trudniejszą zjada pies) ; nalepiej zjadają skrzydła (łatwiejsze części) z kaczki pekińskiej
tak dla odmiany
niektórzy nie dają wcale kaczki
skrzydła z indyka mi się nie sprawdziły - koty słabo sobie radzą, a i dla psoów było trudne -i zostawały mi resztki

dużo łatwiejsze do zjedzenia dla kotów sa szyjki - jeśli kot niewprawny to lepiej zacząć od szyjek
daje czasem z kurczaka (bardzo łatwe do zjedzenia -nic nie zostaje )
z kaczki (trudniejsze) i z gęsi ( średnio trudne, bo szyje są dość szczupłe) tylko te z gęsi i kaczki kroje chociaz na pól i zawsze jakies resztki zostają (szczególnie z kaczki)
szyje z indyka są za trudne do zjedzenia dla moich kotów - szybko się zniechęcają obgryzaniem, kości są za duże i za twarde, wiec po kilkunastu próbach (większość zjadały psy) nie kupuję dla kotów

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw lis 29, 2018 14:55 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Patmol - wróciłam tu z Fejsa :lol:
Chyba dostałam taką szkołę życia, że niedługo zacznę ostrzegać ludzi, że masło orzechowe zawiera orzeszki :twisted:

A jutro kupię jakąś szyjkę! Tylko nie wiem, czy kurzęcą dostanę.
Co za szczęście, że jednak zrobiliśmy w kuchni terakotę.
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Czw lis 29, 2018 17:13 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Ja też słyszałam, że kości z kurczaka nie są bezpieczne.Kostki, gdy się rozdwoją mogą brzuszek przebić. Tak zginał pies mojej koleżanki, po zjedzeniu kości kurczaka właśnie (udka chyba). Piesek przed śmiercią bardzo cierpiał.

Przestraszyłyście mnie trochę kolorem dziąseł. Moje kotto ma ciemne - prawie czarne nad górnymi przednimi ząbkami. Czy to źle?
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1804
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Czw lis 29, 2018 18:07 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Bestol - ale surowego?
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Czw lis 29, 2018 18:09 Re: Kamień nazębny- jak zapobiegać?

Vi, tego nie wiem :( Wiem tylko, że piesek najadł się kości z kurczaka i że przebiło mu wnętrzności. nigdy nie zapytałam, czy surowego, czy gotowanego - tego rzeczywiście nie wiem.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1804
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], Szeska i 269 gości