Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob kwi 20, 2024 12:08 Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Jeden kotek - nawracające choroby pęcherza z bólem i krwią w moczu łącznie (Bil pod systematyczną opieką weterynaryjną, ostatnie badania krwi i moczu w marcu - wyniki viewtopic.php?f=1&t=217176). Choroba ze zdwojoną siłą powróciła w kwietniu.
Jedna Klinika weterynaryjna - dwóch wetów.
Jeden zalecił podawanie Gabapentyny (u Bila widoczna poprawa), drugi radzi odstawić.
Znalazłam trochę info w necie, również na forum MIAU. Ciągle jednak nie znajduję odpowiedzi - czy podawanie długotrwałe Gabapentyny może zaszkodzić kotkowi?
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Sob kwi 20, 2024 13:15 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Nie umiem Ci odpowiedzieć, ale jesli kotek po leku przeciwbólowym czuje się lepuej, to znaczy, że czuje ból i trzeba mu ten ból likwidować.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60591
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob kwi 20, 2024 13:31 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Chyba nie, bo u nas jest zalecenie podawania dożywotnio, ale nie podałam jeszcze ani razu, bo kończę inne p/bólowe aby wiedzieć co działa lub czy oba działają. Jutro wkraczam z gabapentyną. Ile podawałaś Bilowi ? Ja mam rozterkę, bo jak obie wspomniały o gabapentynie tak jedna 1/4 kapsułki, druga 1/2, a nie chce aby kot mi odleciał w inną czasoprzestrzeń.
To opinie dwóch vetów z różnych lecznic, ale w piątek będę miała jeszcze trzecią :wink:

Chikita

 
Posty: 6477
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Sob kwi 20, 2024 13:54 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Chikita, mi wet kazał Bilowi podawać 3 razy dziennie po pół kapsułki (czyli 1,5 kapsułki dziennie). Ale nie mogłam się przemóc, pomyślałam, że to dużo. Podaję mu (już od tygodnia) 3 razy dziennie po 1/3 kapsułki (po prostu proszek z ampułki dzielę na 3 części). Podawanie dla mnie łatwe, kapsułka to proszek, dzielę na 3 i do karmy. Widzę różnicę w zachowaniu Bila i wbrew moim oczekiwaniom, że będzie przytłumiony, to jest bardziej skory do zabawy. Ale nie wiem czy to Gabapentyna, czy antybiotyk to sprawił. Być może po kolejnej wizycie i badaniach moczu będzie zmiana w podawaniu Gabapentyny (oczywiście przyznam się wetowi, ze podaję mniej niż zalecono). Tak czy siak 4 maja w sobotę Bilu ma badanie moczu i potem dalsze zalecenia.
BTW przed podaniem Gabapentyny i po pierwszym dniu samego antybiotyku Bila bolało na maksa. Po tych bólach na wizycie kolejnego dnia dostał na 3 dni rheumocam 1/2 tabletki - teraz tego nie podaję, bo był tylko na 3 dni. Na tej samej wizycie dostał też zalecenie Gabapentyny. Teraz podaję Bilowi antybiotyk, probiotyk w odstępie i trzy razy dziennie gabapentynę. No i podaję też to co od dawna podaję: Cystaid - 1 kapsułka dziennie i Perognidol forte - 2 krople 2 razy dziennie.

Aaaa i mam wrażenie, że po tej Gabapentynie niesamowicie mu się apetyt polepszył. Co chwila puka w miskę, że głodny. Ale u mnie szans nie ma na zmiany zasad: 3 razy dziennie posiłek - oczywiście karma mokra, porcje jak zawsze. Żadne stukanie Bila w międzyczasie w miskę mnie nie złamie :) Oczywiście w przypadku Bila tylko karma urinary. Przerąbane ma chłopak z tą karmą niestety :cry:
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Sob kwi 20, 2024 21:36 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Bestol pisze:Oczywiście w przypadku Bila tylko karma urinary. Przerąbane ma chłopak z tą karmą niestety :cry:

A nie myślałaś nad podawaniem normalnej karmy z suplementami?
Mój Gremlin dostaje z przerwami L-metiocid (jak jest gorzej to codziennie jak sie polepsza co 2-3 dni) lub w zestawie urinodol mini z urinary met.

Kamienie nie nawracają, waha się ph i już bez pasków do mierzenia widzę że trzeba znowu podawać suplementy (zapach moczu i częstotliwość sikania)
Nie wiem czy ten schemat jest usankcjonowany weterynaryjnie, ale u nas się sprawdza, a rudzielec je co chce ( normalne wysokomięsne puszki, mięsko, twarożek, jajko).
Incydent z kamieniami / piaskiem był tylko raz, ewidentnie na tle emocjonalnym. Wtedy nikt mi nie zaproponował gaby do podawania.

Dawka gabapentyny jaka ma zaleconą Twój kot wydaje mi się dość duża, mój dostaje 100 mg na raz jak musimy do weta, niestety jest nieobsługiwalny w lecznicy
Obrazek

andorka

 
Posty: 13136
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Sob kwi 20, 2024 21:44 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

FuterNiemyty

 
Posty: 3704
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob kwi 20, 2024 22:41 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Ile waży Bilu? Ile je dziennie? Jaką ma budowę?
Gabapentyna sama z siebie nie powinna bardzo nasilić apetytu - może on jadł mniej ze względu na dolegliwości a teraz czuje się lepiej, mniej go boli (pytanie czy tylko pęcherz skoro taka jest poprawa samopoczucia, może dolegało mu coś jeszcze, np. miał problem ze stawami?), więcej się rusza i dlatego jest głodny?
Może warto mu rozdzielić ilość posiłków na więcej? Lub dodać coś co nasyca bardziej? Albo dolewać trochę wody? Albo wszystkiego po trochę?

Gabapentynę można podawać przewlekle, jak każdy lek może spowodować jakieś problemy czasami, u kotów najczęściej są to jakieś trzustkowe kłopoty, ale trzeba wziąć pod uwagę że tego leku nie podaje się bez powodu. Ból, nerwowość, przewlekły stres - czyli to na co się ten lek najczęściej podaje (pomijam padaczkę) to też czynniki które mogą powodować paskudne powikłania i są w dodatku bardzo zmniejszające komfort życia.


Dawka Gabapentyny u każdego kota jest ustalana indywidualnie - jednego kota ścina połówka dziennie, inny może brać 2-3 i nawet nie ziewnie.
Sówka brała 2 dziennie i zero widocznego działania było.

Blue

 
Posty: 23509
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie kwi 21, 2024 2:06 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

D-mannoza. Poczytaj i sprobuj, nic nie ryzykujesz.
U nas 2 kocurki sie meczyly z nawaracajaca choroba pecherza (podobnie jak ja) i wszyscy po kuracji d-mannoza mamy spokoj juz od lat. Nie ma ona skutkow ubocznych. Weterynarze stosuja to u bydla, ale u zwierzakow domowych - nie. A jest to bardzo skuteczny suplement.
Standardowe leczenie u weterynarza bylo natomiast takie: antybiotyk w zastrzyku, kroplowka podskorna i po 2 tygodniach choroba wracala.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4256
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Nie kwi 21, 2024 12:01 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Blue - Bilu ma około 8 lat. Waży 5,4 kg, nie wygląda na kotka z nadwagą, ale ma bardzo mocną budowę - tak określali go wecil. Jest dosyć krępy, ale "talię" jak najbardzie ma. Taki mocno zbudowany, ale nie otyły. Dziennie dostaje jedną puszkę 200 gram podzieloną na 3 posiłki. Do tego ok 5-10 małych kulek karmy suchej (oczywiście też urinary) - jako przysmak. Do karmy mokrej do każdego posiłku zawsze dolewam strzykawką 10 ml wody. Bilu mało pije. Może powinnam mu dolewać 20 ml wody?
W trakcie badań palpacyjnych weci określają Bila: dobrze odżywiony, dobrze nawodniony.

Rzeczywiście, gdy ponownie zaczęły się problemy bólowe i z pęcherzem Bilu nie chciał praktycznie jeść. Może teraz wydaje mi się, że jest taki łakomy, bo czuje się lepiej i nabrał apetytu. A może za mało go karmię (zawsze takie posiłki dostawał)?

Andorka, poza karmą urinary i cystaidem wzmacniającym ściany pęcherza nie podaję Bilowi żadnych leków na struwity (ostatnie ph moczu z 15 marca - 6,83 viewtopic.php?f=1&t=217176
Wówczas z uwagi na substancję hamującą w moczu (antybiotyk) badanie bakteriologiczne nie wykazało drobnoustrojów. Teraz Bil ponownie bierze antybiotyk, tym razem Boflox. W marcu (miesiąc temu) dostawał clavucill 200/50.

Blue, Bil ma problemy z kręgosłupem. W RTG zdiagnozowali mu zwężenie przestrzeni międzykręgowej L7/S.

Wet cały czas upiera się też, że problemy Bila mają podłoże behawioralne. Tego trochę nie rozumiem, bo skąd krew w moczu przy problemach behawioralnych. U Bila krew w moczu i sądzę ogromny ból (typowa pozycja bólowa bez ruchu) pojawiły się dobę po cewnikowaniu, Bilu dobę po tym cewnikowaniu siusiał krwią, wymiotował i przestał jeść. Cewnikowanie było dobę wcześniej - jednorazowe na SOR - rurkę włożyli w Bila siusiaka i strzykawką mocz ściągali. Jednak był cewnikowany dlatego, że bolało go, nie siusiał tego dnia i jak około 21.00 zaczął przyjmować pozycję bólową pojechałam na sygnale do kliniki, a Klinikę zamykali o 22.00, pęcherz Bila duży i chcieli mieć pewność, że będzie na noc wysiusiany i zabezpieczony, stąd decyzja o ściągnięciu moczu strzykawką. No i po tym cewnikowaniu na wieczór dzień później się zaczęło - wymioty, krew, ból. No i znowu do Kliniki i najpierw usg, potem kroplówka godzinna, zastrzyki przez 3 dni, do domu potem antybiotyk Boflox, 3 dni Rheumocam, Nospa, no i Gabapentyna.

W badaniu usg wykonanym u Bila 5 dni temu stwierdzili złogi? piasek? Gdy zapytałam czy to mogą być kamienie, powiedzieli, że tak i nie. Bil wyniki badaniu moczu w marcu miał w miarę dobre. Kolejne badanie moczu z cystocentezą zaplanowane na 4 maja (ma być badanie ogólne moczu, stosunek białko/kreatynina i posiew.

Pibon, zapytam weta o D-mannozę.

Futer dziękuję za linka, poczytałam :)
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Nie kwi 21, 2024 14:46 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Blue pisze:Dawka Gabapentyny u każdego kota jest ustalana indywidualnie - jednego kota ścina połówka dziennie, inny może brać 2-3 i nawet nie ziewnie.
Sówka brała 2 dziennie i zero widocznego działania było.

To ja podałam 1/3 kapsułki, bo 1/4 wydawała się za mała, 1/2 z kolei za dużo i okazało się, że nawet ta dawka jest chyba za dużo, bo z kotem mogę zrobić dosłownie wszystko i porusza się w zwolnionym tempie trochę tak chwiejnie. Teraz się zastanawiam jak podzielić pozostałe dwie dawki.

Chikita

 
Posty: 6477
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Nie kwi 21, 2024 18:07 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Nie miałam czasu:( żeby przeczytać całość :( miał.sprawdzane ciśnienie?
Jeśli chcesz obgadać temat behawioralne, odezwij się na pw.

gusiek1

 
Posty: 1663
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie kwi 21, 2024 19:09 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

U mojego staruszka 1/3 kapsułki ścięła go tak ,ze leżał jak plastelina bez życia przez przeszło 3 godz
Inna kotka była troszke ścięta ale nic nie mogłam jej obejrzeć
Pies pijany ale zęby w ruch wprowadzał
Także trzeba obserwować

anka1515

 
Posty: 4118
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie kwi 21, 2024 19:24 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Obserwuje. Czekam aż ustrojstwo zejdzie, bo śpi i śpi i śpi. Coś tam się poruszy, ale na tych łapkach to ją trochę rzuca. Trzy godziny temu praktycznie zasnęła w kuwecie i nie posiusiała. O 14:00 dostała. Jeśli schodzi przez 6-8 godzin to chyba nie u nas. Za godzinę będzie 8 godzin, a nie zapowiada się na to aby doszła do siebie.

Chikita

 
Posty: 6477
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Nie kwi 21, 2024 19:31 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Po przeszło 3 godzinach to dopiero zaczął się trochę ruszać —oczy itp
On miał zespół końskiego ogona i wiele innych przypadłości

anka1515

 
Posty: 4118
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon kwi 22, 2024 0:30 Re: Gabapentyna - czy może zaszkodzić kotu

Ja mojej onkologicznej kocicy ok 4kg podaje 2x dziennie po 1/2 kapsułki zdaje się 100mg do tego inny lek p.b ale nic się z nią nie dzieje. Jak podałem całą kapsułkę kotu ook 5kg to go lekko zawiewało jakby pijany był. Ja kupuję puste kapsułki rozm 4 i przesypuję, mieści mi się jeszcze do niej 0,5 tabletki i na raz podaję, kawałek mięsa na zagryzkę i już.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 181 gości