Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw kwi 11, 2024 18:57 Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Dobry wieczór, piszę ten post na szybko ponieważ dopiero co dostałam wyniki mojego 7 miesięcznego kota - próby wątrobowe przekroczone wielokrotnie, do tego ogromna anemia. Jej stan pogorszył się po kastracji, która była 2,5 tygodnie temu. Nagle praktycznie z dnia na dzień po kastracji zaczęła lizać podłogę, kostkę itd.
Ostatnie kilka dni straciła apetyt. Poza tym była kotem żywiołowym jak na takiego młodego kota przystało.
Jutro mam mieć resztę wyników m.in. Wynik czy nie rozwinął się FIP.
jednak przed tym chciałam zapytać czy ktoś miał podobny przypadek, tak tragiczne wyniki i czy jest szansa że kot z tego wyjdzie? Weterynarz podejrzewa toksyczne uszkodzenie wątroby lub właśnie FIP. jednak nie wiemy nic na pewno.
Obrazek
Obrazek

Tak dodatkowo: Kicia była szczepiona na panleukopenie, w lutym wynik FIV/FELV był ujemny,
w sumie oprócz tego co napisałam zaczęła pić więcej wody i częściej sikać.
Jeśli to ma znaczenie złapała jednwgo kleszcza (miała krople na kark) gdy była z nami w ogrodzie, ale został dość szybko usunięty
Ostatnio edytowano Sob kwi 20, 2024 10:32 przez magic99, łącznie edytowano 1 raz

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Czw kwi 11, 2024 20:05 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Mogę napisać tylko że jeśli kot z takim hematokrytem natychmiast nie dostanie krwi to ma bardzo niewielkie szanse na cokolwiek :(
Cuda się zdarzają, bywa że kot podnosi się i z takiej niedokrwistości bez transfuzji, ale to zwykle rzeczywiście o cud zahacza i wymaga wdrożenia leczenia odpowiedniego plus dotyczy sytuacji gdy dojdzie np. do krwotoku (nagła jednorazowa utrata krwi i jej szybka odbudowa).
Jeśli kot czuje się dziwnie dobrze jak na tak skrajną niedokrwistość, warto wyniki samej morfologii powtórzyć - ale i tak szukając krwi na cito.
I starając się ograniczać aktywność kota - nie namawiać do zabawy etc.
Jeśli wyniki się potwierdzą - trzeba podać krew, najlepiej wcześniej już wprowadzając steryd oraz doksycykline (antybiotyk zwalczający pasożyty krwi przenoszone przez kleszcze).
Zwykle konieczność podania krwi jest już w chwili gdy hematokryt spada poniżej ok 14 % (czasem dużo wcześniej, zależy od samopoczucia kota i ogólnie tego jak sobie radzi, ogólnego stanu zdrowia). U Twojego wyszło że jest to poniże j 6 %. Wynik może być nieco zafałszowany hemoliza próbki, ale i tak najprawdopodobniej jest to bardzo silna niedokrwistość.

Tym badaniem odnośne FIPa ma być elektroforeza białek?
To jedyne badanie które ma sens w diagnostyce tej choroby w sytuacji takiej jak Wasza, mam nadzieję że nie piszesz o teście na koronawirusa etc.
Pamiętaj też że nawet jeśli to elektroforeza i wyjdzie wskazująca na FIP - to obecnie jest to choroba już uleczalna, jest lekarstwo bardzo skuteczne - tylko niestety nie dopuszczone do stosowania w leczeniu weterynaryjnym - trzeba sobie radzić na własną rękę (na FB jest prężnie działająca grupa która pomaga) lub znaleźć weta który mimo tego iż jest to dla niego nielegalne - ma w sobie moc by prowadzić takie leczenie.

Blue

 
Posty: 23504
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw kwi 11, 2024 20:11 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Dziękuję za odpowiedź, kotka czuję się najgorzej w sumie od 2 dni (wcześniej też dużo spała ale ten apetyt spadł teraz niedawno). Odpoczywa i jest dogrzewana bo ma bardzo niską temperatura 35,5 :((((
Nie mam pojęcia jaki test na FIP zleciła wet:( wiem że w laboratorium w Warszawie.

Co do transfuzji to tak właśnie myślałam. W Rzeszowie chyba jest bank krwi przy klinice , w takim razie skontaktuje się z nimi. Dziekuje

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Sob kwi 13, 2024 18:08 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

To może być hemobartonella, która ujawniła się w momencie osłabienia po zabiegu. Wet nie proponował podania unidoxu? Przy badaniu krwi koniecznie pcr na tego pasożyta trzeba zrobić.
https://www.koty.pl/artykuly/porady/hem ... liwa-kotow
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14721
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob kwi 13, 2024 22:24 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Pojechaliśmy do kliniki o 4 w nocy i jesteśmy już po transfuzji, hematokryt wzrósł do 14. To nadal mało ale kot dostał narazie 1/4 krwi z jednostki, teraz dostanie kolejną dawkę. Czuję się o niebo lepiej, zjadła, wypiła, załatwia się normalnie. Mruczy i sama się podnosi :)
Zmieniłam weterynarza i Ci faktycznie od wczoraj podają doksycyklinę bo podejrzewają właśnie jakąś odkleszczówkę. Jest u nich do poniedziałku w szpitalu i wtedy kolejne decyzje.

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Sob kwi 13, 2024 23:59 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Uff, to dobre wiadomości! Ważne, że dostaje doxacyklinę i że Ht tak wzrósł!
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60498
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro kwi 17, 2024 17:48 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Gatta w poniedziałek została wypisana ze szpitala z takimi wynikami

Obrazek

A z ciekawostek - w dniu przyjęcia tzn z czwartku/piątek w nocy Gatka miała temperaturę ciała 34,9 :!: zdążyłyśmy w ostatnim momencie przyjechać do weterynarza i doczekać na transfuzję krwi już w inkubatorze.

A dziś byłyśmy na kontroli - wyniki może trochę słabsze (Ht, hemoglobina) ale za to w rozmazie widać regeneracje, pani dr jest dobrej myśli, my również❤️
Parametry wątrobowowe też się obniżyły, w USG wątroba wygląda całkiem dobrze, jedynie śledziona jest powiększona.
Czekamy jeszcze na wynik PCR na mykoplazmę a w sobotę mamy kolejną kontrolę.
Kot ciągle przyjmuje steryd i doksycyklinę

Ma duży apetyt, jest bardzo wesoła i ruchliwa. Mam nadzieję że wyjdziemy na prostą:)

Obrazek

Obrazek

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Śro kwi 17, 2024 19:08 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Kciuki wielkie! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60498
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob kwi 20, 2024 10:31 Re: Młody kot - problem z wątrobą !!

Wstawiam kolejne wyniki z dzisiaj. Może ktoś kiedyś będzie miał podobną sytuację i ten post da mu nadzieję i siłę żeby walczyć o swojego przyjaciela :201461
Warto konsultować wyniki z różnymi lekarzami, bo my gdybyśmy tego nie zrobili to prawdopodobnie kotki nie byłoby już z nami.

Hematokryt nareszcie w granicach normy. Nie wszystkie parametry są jeszcze idealne ale jest dobrze :1luvu:

Obrazek

Od środy Gatta przybrała na wadze z 2,2 do prawie 2,5kg, czyli do wagi sprzed choroby :kotek:
Kolejna kontrola dopiero za tydzień, narazie zostajemy na hedylonie i doksycyklinie ciągle.
Czekamy na wynik PCR na mykoplasme nadal, ma być w poniedziałek.

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Sob kwi 20, 2024 12:39 Re: Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Swietnie, ze Ht już w normie - oby jeszcze wzrosła ilosć erytrocytów! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60498
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob kwi 20, 2024 23:53 Re: Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Super wyniki, bardzo się cieszę!
I powiem Ci szczerze, że nawet jeśli nadanie na mykoplazmy wyjdzie ujemne, to biorąc pod uwagę skuteczność obecnej terapii, pogadałabym z wetem o jej kontynuowaniu do 3 tygodni.
Bo są też inne dziadostwa odkleszczowe mogące powodować tak silną niedokrwistość - one też są wrażliwe na doksycyklinę.

Blue

 
Posty: 23504
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie kwi 21, 2024 6:57 Re: Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Dziękuję za odpowiedzi i za trzymane kciuki! :1luvu: :1luvu:
I jasne, tak będziemy robić, bo faktycznie póki co wygląda na to że leczenie działa:))

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Pt kwi 26, 2024 17:35 Re: Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Wyniki z dzisiaj, znów spadła hemoglobina, hematokryt, płytki, RBC i MCHC….
Czekamy na wyniki rozmazu, ale cała radość z poprzednich wyników ze mnie wyparowała.
PCR na Mycoplasma haemofelis negatywny…

Już nie mam pojęcia co jej jest :(((
Obrazek

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

Post » Pt kwi 26, 2024 18:13 Re: Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Mi się zdaje ,ze to rzadko wychodzi w wynikach

A jest i trzeba długo walczyć

anka1515

 
Posty: 4113
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt kwi 26, 2024 18:17 Re: Młody kot - problem z wątrobą i silną anemią

Tylko martwi mnie to że te parametry morfologii znów spadają :(
Od ostatniej wizyty zmniejszyłyśmy dawkę sterydu i weterynarz mowi, że to też mogło spowodować spadek ale jednak się martwię.

magic99

 
Posty: 17
Od: Czw paź 12, 2023 14:42

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Jaga_17 i 131 gości