Wykonanie posiewu moczu kota.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 23, 2024 19:11 Wykonanie posiewu moczu kota.

Wczoraj byłem z kotem u weta zrobić badania krwi (rutynowo bez wyraźnego powodu) wyszły niezbyt dobre jeśli chodzi o sprawy związane z nerkami, minn mocznik poza skalą. Konieczna dalsza diagnostyka. Badanie ogólne moczu i posiew moczu. Ogólnie kociak jest obsługowy więc bez problemu złapię jego mocz w kubeczek jak będzie siusiał ale pani mi powiedziała, że na posiew to trzeba punkcję zrobić, żeby było jałowo bo łapiąc w kubeczek na pewno dojdzie do zanieczyszczenia próbki, na końcu cewki zawsze będą jakieś bakterie.

Jak taki posiew wygląda z waszego doświadczenia, faktycznie tylko ta punkcja z pęcherza wchodzi w grę i czy może ja się tym nie potrzebnie stresuje a to rutynowy zabieg?

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Sob mar 23, 2024 19:19 Re: Wykonanie posiewu moczu kota.

Punkcja albo cewnikowanie chodzi o to żeby mocz był sterylny, a przy łapaniu bakterie też złapiesz. Punkcja moim zdaniem lepsza, bo nie trzeba narkozy. trwa pół minuty i podobno jest bezbolesna. A cewnikowanie z narkozą, która nerki obciąży. Mój kocurek miał wczoraj cewnikowanie i cały dzień przysypiał biedny, ale w USG coś mu wychodzi na ściance pęcherza i wet nie chciała ryzykować punkcji nie wiedząc co to, wydaje im się że guz :(

aania

 
Posty: 2810
Od: Pt lis 11, 2005 22:48

Post » Sob mar 23, 2024 19:26 Re: Wykonanie posiewu moczu kota.

Właśnie o USG też mi wspominała, trochę mnie to info przycisło bo przed nowym rokiem u kocicy zdiagnozowano guzy na węzłach chłonnych i jelicie i miała robioną punkcję z tych guzów to szybko i bezboleśnie poszło ale pęcherz to co innego ale może to tylko mnie się tak wydaje.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Sob mar 23, 2024 19:31 Re: Wykonanie posiewu moczu kota.

Nie, to rutynowy zabieg, nawet nie bardzo trzeba kota przygotowywać. Mój kot miał zwykle z marszu robioną. On niestety moczu nie odda dobrowolnie :evil: W domu ię załatwia zwykle jak wszyscy śpią, w szpitaliku się załątwił przez kratki na podłogę, zamknięty sam na sam z kuwetą nasika do kwiatka, jak mu zabiorę kwiatki to wszystko jedno gdzie, byle nie do pustej kuwety. Cwaniaczek.

aania

 
Posty: 2810
Od: Pt lis 11, 2005 22:48

Post » Sob mar 23, 2024 19:43 Re: Wykonanie posiewu moczu kota.

On załatwia się normalnie do kuwety bez problemu, tylko drzwi mu zamknę od toalety to jak będzie chciał do kuwety to da znać i wtedy normalnie kubeczek mu podstawię pod tyłek i już.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bbeata, Blue i 525 gości