kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt mar 22, 2024 11:10 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

anka1515 pisze:A po leku na odrobaczanie kot zrobił kupę ?
To bardzo ważne
Wyników nie odczytam


Odrobaczany był we wtorek, bardzo sie męczył po tym przez parę dni.
Chwiał, nie chciał jeść. Dużo pił, i oddawał mocz często.
W końcu kupiłam laktulozę, ale widać, że nie chciał żeby go męczyć więcej i wczoraj wieczorem pojawiła się kupa chociaż bardzo mała i czarna.
Niestety nadal brak apetytu, próbowałam wszystkiego z 10 różnych saszetek otwartych, sparzony indyk, mięsko mielone. Zamówiłam hill a/d, ale muszę czekać.
Dziś rano po wielu telefonach i emailach w końcu wysłali nam wyniki badań.
Enzymologie
valeurs de référence Antériorités
✔ Lipase pancréatique............................... 29 UI/L Inf. à 27
Folates................................................. 29,5 nmol/L 29.5 à 86,3nmol/L
........................................................... 13,0 ng/mL 13 à 38,0ng/mL
✔ Vitamine B12........................................ 166 pg/mL 280 à 1200 pg/mL

Czyli kwas foliowy na granicy i niedobór witaminy B12.
Dziś jedziemy na zastrzyk.

Czy macie jakieś rady odnośnie diety w takiej sytuacji? Na co najbardziej zwracać uwagę.

jukatlu

 
Posty: 11
Od: Nie mar 17, 2024 22:52

Post » Pt mar 22, 2024 14:47 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Musisz mu podać lactuloze , parafinę aby szybko wyszło wszystko -kupa
Od rozkładających się robali toksyny mogą kota zabić
Powiedz wetowi
Powinen kot dostać kroplówkę
Tych wyników to ja nie wiem

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt mar 22, 2024 14:52 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Mój Barnaba przy niedoborach kwas foliowego i B12 dostawał zastrzyk co 2 dzień na początku, potem rzadziej i kwas foliowy w tabletkach (taki dla kobiet w ciąży ;) )
Uważaj, B12 jest bardzo bolesnym zastrzykiem.
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Pt mar 22, 2024 15:28 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

B 12 podaje w bąbel kroplówki i to mniej boli

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt mar 22, 2024 15:34 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Na ogol weci podaja bezposrednio, nie robia babli kroplowkowych itp.
Dobrze widze, ze lipaza jest wysoko? Kot dostaje opioid przeciwbolowo
Jukatlu, obawiam sie, ze Twoi weci ida podobnymi tropami, jak nasi, pomocy niewiele, a swieta za chwile i wszystko bedzie pozamykane.
Zbierajcie wyniki i przemyslcie na cito wyjazd jednego z Was na konsultacje do Pl, kota nie musi byc na miejscu.
Bedac w Pl mozna zamowic wszystko pod katem kroplowek podskornych do domu i dacie rade.
Rzuc okiem, jak dzieki ogromnej pomocy dalo sie ogarnac temat:
viewtopic.php?f=1&t=182901&start=375
W razie czego dawaj znac, co moge, pomoge.

FuterNiemyty

 
Posty: 3648
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pt mar 22, 2024 16:02 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Oczywiście weci podają na ogół samą b12
Ale jak mamy możliwość to po co kotu sprawiać ból
Aby było podane , czy zależy nam trochę i na samopoczuciu kota
Później dziw ,ze kot spieprza na widok człowieka
I się boi
Tu rozmawiaj z wet o tym wypróżnieniu po odrobaczaniu i kroplowce bo kot może być jeszcze bardziej zatruty toksynami

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro mar 27, 2024 13:58 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

anka1515 pisze:Musisz mu podać lactuloze , parafinę aby szybko wyszło wszystko -kupa
Od rozkładających się robali toksyny mogą kota zabić
Powiedz wetowi
Powinen kot dostać kroplówkę
Tych wyników to ja nie wiem


Tak, dostał laktulozę, raz wystarczył i poszły ładne kupy.
Już po pierwszym zastrzyku konsystencje kupy się znaczenie poprawiły i w końcu są brązowa zbite i duże, bez okrutnego zapachu, który roznosił się po całym mieszkaniu.
Jednak nadal bywają częściowo przebarwione.

Mały update po 5 dniach:
Jesteśmy już po 2 zastrzykach B12, czeka nas jeszcze 1.
Poprawił się nieznacznie apetyt, udaje się zjeść ok 2 saszetek dziennie, kupy ładne, sierść jakby odrobinę lepsza (chociaż nadal matowa i szorstka).
Niestety nadal dokucza duży ból, kot przyjmuje pozycje bólową, ciężko mu się ułożyć, ma mało enegii, śpi dużo na półce w szafie w ciemności.
Widać, że ból nie mija. Opioidy już odstawiliśmy. Teraz domagamy się wprowadzenia sterydu, bo wszystko sugeruje eozynofilowe zapalenie jelit, ale vet widzi tylko niedobry.
Pojawia się też przelewanie w brzuchu dość głośne.
W zeszłym roku dostaliśmy Dermipred- kiedy sugerowano, że to chłoniak. Kuracja trwała raptem 2 tygodnie, bo po wynikach negatywnych powiedziano, żeby go odstawić.
Tamten epizod też był poważny, kot schudł do tej samej wagi co teraz z 5.7kg do 4.4 kg. Były obfite wymioty, bez biegunek. Dermipred, antybiotyk jakiś, i maść na pobudzenie apetytu i w parę tygodni kot odżył. Wszystko było dobrze, aż do teraz, czyli prawie rok.

jukatlu

 
Posty: 11
Od: Nie mar 17, 2024 22:52

Post » Śro mar 27, 2024 14:04 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

andorka pisze:Mój Barnaba przy niedoborach kwas foliowego i B12 dostawał zastrzyk co 2 dzień na początku, potem rzadziej i kwas foliowy w tabletkach (taki dla kobiet w ciąży ;) )
Uważaj, B12 jest bardzo bolesnym zastrzykiem.


A pamiętasz może ile dostał tych zastrzyków?
Mamy przepisane na razie tylko 3, co 3 dzień. Potem vet znów chce sprawdzać poziom we krwi. Trochę mnie to martwi, bo kot bardzo źle znosi każdą wizytę w klinice.
A kwas foliowy w jakiej dawce?
No właśnie, z tego wyniku wychodzi, że jest na granicy więc też myślę, że suplementacja by nie zaszkodziło, ale niestety vet nic nie zaproponował.

jukatlu

 
Posty: 11
Od: Nie mar 17, 2024 22:52

Post » Śro mar 27, 2024 14:11 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

FuterNiemyty pisze:Na ogol weci podaja bezposrednio, nie robia babli kroplowkowych itp.
Dobrze widze, ze lipaza jest wysoko? Kot dostaje opioid przeciwbolowo
Jukatlu, obawiam sie, ze Twoi weci ida podobnymi tropami, jak nasi, pomocy niewiele, a swieta za chwile i wszystko bedzie pozamykane.
Zbierajcie wyniki i przemyslcie na cito wyjazd jednego z Was na konsultacje do Pl, kota nie musi byc na miejscu.
Bedac w Pl mozna zamowic wszystko pod katem kroplowek podskornych do domu i dacie rade.
Rzuc okiem, jak dzieki ogromnej pomocy dalo sie ogarnac temat:
viewtopic.php?f=1&t=182901&start=375
W razie czego dawaj znac, co moge, pomoge.


Dzięki.
Tak, jestem umówiona na telefon jutro z moim weterynarzem, który leczył kota jak mieszkaliśmy jeszcze w Polsce. Chociaż to taki weterynarz starej daty, to mam wrażenie, że ma większą wiedzę niż okoliczni tutaj. Jeśli nie wie lub nie jest pewny, to na pewno skieruje mnie dalej.
Lipaza lekko podwyższona, ale podobno ma to wynikać z zapalenia jelit i niedoborów. Czyli jest to w miarę dobry wynik.
Ogólnie vet powiedział, że to dobre wyniki, bo wiemy co leczyć. Ale to już niemal 2 tygodnie a widzę, że kot cierpi nadal. Ból jelit/brzucha nie znikną i nadal doskwiera.
Jestem przekonana, że leczenie w kierunku IBD powinno zostać wdrożone a nie tylko zastrzyki z B12.
Będziemy w PL w kwietniu na 10 dni. Rodzina przyleci zająć się kotem w tym czasie, więc na pewno będziemy się starać o szersze konsultacje z wynikami i zapas leczenia.

jukatlu

 
Posty: 11
Od: Nie mar 17, 2024 22:52

Post » Śro mar 27, 2024 14:16 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Sprawdzę w domu rozpiskę i dam Ci znać wieczorem
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Śro mar 27, 2024 19:46 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Widzę, że nie dokładnie pamiętałam :|

Barnaba przy wyniku B12 187pmol/l norma 177-855 miał taki schemat:
milgamma 0,5 ml
1x tyg. przez miesiąc
1 x co 2 tyg. przez 2 miesiące
1x miesiącu przez 3 miesiące
i teraz dostaje co 2 tyg 1/2 tabletki https://allegro.pl/oferta/eurowet-witam ... 3QQAvD_BwE

a kwas foliowy przy wyniku 16,4nmol/l przy normie 30 - 86 tak:

2 tyg 2x dziennie 0,4mg
miesiąc 1x dziennie
miesiąc co drugi dzień
miesiąc co 3 dni

p poł roku wyniki kwasu na dolnej granicy, B12 weszła w normy.

Kwas foliowy dostaje teraz 1 tab. co 2-3 dni - jak mi się przypomni.

Objawy: brak apetytu, osowiałość i przed wszystkim gwałtowne wymioty po jedzeniu ustąpiły bez śladu. I kupy przestały być śmierdzące.

W obrazie USG były pogrubione ściany jelita i zdecydowanie zbyt wolny pasaż treści pokarmowej.
Po pół roku suplementacji nie było tego widać
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Śro mar 27, 2024 23:09 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Na razie przede wszystkim do opanowania jest bol u kota, nie je, bo boli, boli, bo nie je.
Kciuki za ustawienie leczenia, za opanowanie sytuacji.

FuterNiemyty

 
Posty: 3648
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro kwi 03, 2024 23:05 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

andorka pisze:Widzę, że nie dokładnie pamiętałam :|

Barnaba przy wyniku B12 187pmol/l norma 177-855 miał taki schemat:
milgamma 0,5 ml
1x tyg. przez miesiąc
1 x co 2 tyg. przez 2 miesiące
1x miesiącu przez 3 miesiące
i teraz dostaje co 2 tyg 1/2 tabletki https://allegro.pl/oferta/eurowet-witam ... 3QQAvD_BwE

a kwas foliowy przy wyniku 16,4nmol/l przy normie 30 - 86 tak:

2 tyg 2x dziennie 0,4mg
miesiąc 1x dziennie
miesiąc co drugi dzień
miesiąc co 3 dni

p poł roku wyniki kwasu na dolnej granicy, B12 weszła w normy.

Kwas foliowy dostaje teraz 1 tab. co 2-3 dni - jak mi się przypomni.

Objawy: brak apetytu, osowiałość i przed wszystkim gwałtowne wymioty po jedzeniu ustąpiły bez śladu. I kupy przestały być śmierdzące.

W obrazie USG były pogrubione ściany jelita i zdecydowanie zbyt wolny pasaż treści pokarmowej.
Po pół roku suplementacji nie było tego widać


Dzięki.
Twój plan brzmi i wyglada zdecydowanie sensowniej. My dostaliśmy tylko 3 zastrzyki co trzeci dzień.
I...nic to nie dało.
Niestety, ale wymioty wróciły, tym razem wymioty zupełnie niestrawionego pokarmu. Jeśli zje na raz za dużo, to zwraca.
Je rzadko i mało, więc cały czas chudnie. Karmię go łyżeczką, karmami gastro i sensitive, ale słabo mu smakują.
Kupy znów śmierdzące, wydaje mi się, że śluzowate i lekko odbarwione.

Wszedł steryd Oro-medrol oraz antybiotyk Metrocare, chociaż nie za bardzo rozumiem po, co ten antybiotyk.
Rok temu było podobnie i steryd wraz z maścią Mirataz bardzo pomógł na niemal 9 miesięcy.
Mam wielką nadzieję, że coś pomoże.

jukatlu

 
Posty: 11
Od: Nie mar 17, 2024 22:52

Post » Czw kwi 04, 2024 10:28 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Te karmy nie są najlepsze. Poczytaj skład. Mogą być dodatkiem. Przy chorej śluzówce pokarmy powinny być dobrze roztarte przez sitko. U mnie zawsze sprawdza się kleik ryżowy z rozgotowanym chudym kurczakiem lub indykiem. Daję po trochu strzykawką. Jeśli u was kupić strzykawki nie można, poproś weta o jedną - 20 lub 10 ml.
Chorób gastrycznych nie wyleczy się samymi lekami, potrzebna dieta i to przez dłuższy czas.
Mnie po zatruciu pokarmowym leczonym w szpitalu zalecili ścisłą dietę na co najmniej 3 miesiące.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw kwi 04, 2024 10:46 Re: kot wymiotuje żółcią twardy brzuch

Metrocare, to metronidazol, nie jest sensu stricte antybiotykiem. Dziala w polaczeniu ze sterydem i antybiotykiem w przypadku triaditis, zapalenia trzustki, drog zolciowych, a to jest podejrzewane u Was. P/wymiotnie przydalaby sie cerenia/maropitant
Na razie szukajcie czegokolwiek, co kot by chcial jesc.
Wykluczone cialo obce w jelitach?

FuterNiemyty

 
Posty: 3648
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 480 gości