ANALIZA WYNIKÓW

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto mar 05, 2024 20:48 ANALIZA WYNIKÓW

Witam
Mam pytanie, co do wyników kota. Chciałabym wiedzieć jak je dokładnie interpretować o czym mogą świadczyć
Chcę zaznaczyć, ze Pani weterynarz podejrzewa zapalenie pęcherza
Kotek od trzech tygodni załatwia się poza kuwetą (drugą potrzebę załatwia w kuwecie)
Funkcjonuje poza tym normalnie. Ma apetyt, tylko trochę więcej piję niż zwykle
Dostała antybiotyk, ponieważ miała badanie moczu wszystko było w normie oprócz PH - 7,5
Pani doktor kazała zmienić karmę na royal cannin urinary
Przez kilka dni był spokój z moczem dostała również antybiotyk nie załatwiała się poza kuwetą jednak problem po tygodniu i po zakończeniu od razu antybiotyku powrócił
Powtórzyłyśmy badanie moczu oraz zrobiłyśmy morfologię
Oto wyniki
Mocz:
Barwa - żółta
Przejrzystość - mętny
Odczyn PH - 7
Białko - ++ (100 mg/dl)
Nabłonki płaskie i sześcienne - nieliczne
Krwinki białe i czerwone - 0-5 wpw

Morfologia idealna
Nie wiem jak jej pomóc żeby wszystko wróciło do normy. Nie jest kotem wychodzącym

Kiarrra

 
Posty: 2
Od: Wto mar 05, 2024 20:38

Post » Wto mar 05, 2024 22:53 Re: ANALIZA WYNIKÓW

Wygląda na to, że zakażenie moczu nie zostało doleczone. W obrazie nie ma bakterii, może to chlamydia?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60418
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto mar 05, 2024 23:51 Re: ANALIZA WYNIKÓW

Ile trwała antybiotykoterapia? Zapalenie pęcherza często należy leczyć bardzo długo. W przypadku mojej piesy konieczne było nietypowe leczenie. Wpierw próbowałyśmy z wet miesięcznej kuracji, która w zwykłych warunkach prawie na pewno by zadziałała, a ponieważ pojawił się nawrót, wykonany został wymaz z pochwy i posiew, po czym antybiotyk został dobrany z antybiogramu z moczu i z antybiogramu z wymazu. Musiał występować na obydwu naraz. Padło na taki, który nie jest antybiotykiem pierwszego ani nawet drugiego wyboru dla samego pęcherza - gentamycyna w zastrzykach domięśniowych. Czemu wymaz z pochwy? Bo była źródłem powtórnych zakażeń pęcherza, dlatego zapalenie wracało zaraz po zakończeniu leczenia.

pH moczu nie jest tak ważne jak dobre nawodnienie kota. U mnie koty mają pH często 7 i więcej (jeden chyba miał kiedyś 8,5, jeśli dobrze pamiętam), chociaż dostają wysokomięsne puszki (z wyjątkiem tego kocurka, któremu pH szybuje w kosmos, on jest niejadkiem, więc dostaje co innego). Może na czystym mięsie pH miałoby wartość odpowiednią dla obligatoryjnego mięsożercy, ale z kilku powodów nie jest możliwe wprowadzenie takiej diety u mnie. Dlatego koncentruję się na ciężarze właściwym moczu. Jak jest niski, to struwity nie formują się nawet przy za wysokim pH.
Niestety Twoja wet poszła po linii najmniejszego oporu. Większość karm Urinary ma kiepski skład. Royal Canin zdecydowanie do takich należy. To bardziej pasza dla kur, tyle że z dodatkiem zakwaszacza.

Ja bym zrobiła tak:
1) Kontynuowała antybiotykoterapię zgodną z antybiogramem (mam nadzieję, że taki został wykonany z posiewu) przez minimum 2 tygodnie, może nawet dłużej. Szanse na to, że u Twojej kotki drogi rodne są źródłem ponownych zakażeń są raczej niewielkie, chyba że kotka miałaby ropomacicze. Czy jet wykastrowana? Nie pytam o sterylizację tylko o pełną kastrację wraz z usunięciem macicy.
Zawsze można spróbować z innym antybiotykiem.
Jest duża szansa, że jeśli bakterie zostaną wybite, pH samo wróci do normy.
2) Zmieniła dietę na mokre karmy wysokomięsne, do których obowiązkowo dolewałabym wody. Najlepiej na stałe. Sucha karma kotom szkodzi. (Trochę nie chce mi się teraz tego rozwijać, w historii moich postów możesz poszukać na ten temat.)
Ilość wody dolewanej dobrze jest uzależnić od wyników ciężaru właściwego moczu. Dobrze, jak są w dolnych granicach normy.
Jeżeli koniecznie chcesz zakwaszać mocz już teraz, to proponuję wykonać punkt drugi i dorzucić jakiś zakwaszacz jak Urino-Vet, UroPet czy sama metionina.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10685
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro mar 06, 2024 6:57 Re: ANALIZA WYNIKÓW

Kotka dostawała przez ten pierwszy tydzień od leczenia około 7 dni antybiotyk Po tym był spokój przez kilka dni ale problem powrócił
Narządy wewnętrzne zostały sprawdzone na USG niczego nie wykryli
Po powrocie do problemu zrobiliśmy morfologię i dostała znów antybiotyk - geldanamycyne
Kotek jest wysterylizowany tylko. W morfologii jest w porządku a ph spadło o 0,5 bo pierwotnie miała 7,5 teraz mamy 7.
Ma cały czas dostęp do wody
Nie je kompletnie mięsa. Nie smakowało jej nigdy
Czyli reasumując kotek około 10 dni bierze antybiotyk
Weterynarz głównie powiedział że jest to wina remontu, który zakończył się już tydzień temu a nie były to duże zmiany nowa kanapa i jedna ściana
Weterynarz stwierdziła że wraz ze strachem bo koty nie lubią zmian nabawiła się „zapalenia” przez stres

Kiarrra

 
Posty: 2
Od: Wto mar 05, 2024 20:38

Post » Śro mar 06, 2024 11:58 Re: ANALIZA WYNIKÓW

To prawda, stres często jest przyczyną zapalenia pęcherza. Oby się unormowało! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60418
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 500 gości