Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu kota-prawie 2 miesiące walki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto mar 05, 2024 9:36 Re: Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu kota-prawie 2 miesiące w

Blue pisze:https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=215316&start=480

Wątek Sówki.
Jej objawy maja tło metaboliczne. Nie wiemy co się dokładnie źle metabolizuje, co działa nie tak - ale ewidentnie Ornipural i kroplówki bardzo poprawiają stan.

Absolutnie koniecznie sprawdziłabym czym jest ta zmiana, w takim umiejscowieniu, gdy nie miał kot dopiero co podawanych zastrzyków w to miejsce....
Każdy odczyn poiniekcyjny który ma więcej niż miesiąc powinien być tak naprawdę usunięty.
Ryzyko rozwoju mięsaka jest wtedy bardzo duże i rośnie wraz z czasem gdy taki odczyn się utrzymuje.
A skoro badanie wykryło zmianę tego typu, nie było teraz iniekcji... Jest to coś czego absolutnie bym nie lekceważyła, szczególnie przy towarzyszących takich objawach bez diagnozy.

Powiem Ci w takim układzie, ze jestem bardzo zdziwiona że przy tak dokładnej diagnostyce, przy robieniu już rezonansu i tomografii, przy tak uogólnionych objawach neuro, przy badaniu potencjałów w mięśniach - nie zbadano płynu mózgowo-rdzeniowego, kwasów żółciowych oraz amoniaku...
Myślałam że przeoczyłam to przeglądając wyniki.


Dziękuję za link postu, zaraz siadam do czytania.
W jaki sposób sprawdzić tą zmianę? Powiem wet, ale chciałabym mieć większą wiedzę na ten temat.
Mam pytanie - czy płyn mózgowo-rdzeniowy bada się tylko pod kątem FIP?

qumka

 
Posty: 9
Od: Nie mar 03, 2024 11:00

Post » Wto mar 05, 2024 10:14 Re: Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu kota-prawie 2 miesiące w

qumka pisze:W jaki sposób sprawdzić tą zmianę? Powiem wet, ale chciałabym mieć większą wiedzę na ten temat.
Mam pytanie - czy płyn mózgowo-rdzeniowy bada się tylko pod kątem FIP?


Płyn mózgowy się bada pod wieloma kątami.
Można wykonać cytologię i badanie ogólne, które powiedzą jakie komórki są w płynie, ile ma białka, glukozy etc.
Mozna wykonać profil neurologiczny zakaźny - gdzie badaniem PCR sprawdza się płyn pod kątem obecności zakaźnych czynników mogących powodować takie objawy: szuka się obecności koronawirusa, toxoplazm, wirusa powodujacego chorobę bornaską etc - rożne laboratoria czasem mają troszkę inny zestaw patogenów, ale FIP i Toxo sa zawsze (chyba).
Można też sprawdzać płyn pod katem konkretnych toksyn np.
Ponieważ od kota pobiera sie płynu malutko, to na pierwszy rzut idzie badanie ogólne i cytologia oraz profil neurologiczny zazwyczaj.
I w zależności od wyników pobiera się ew. płyn ponownie i już bada na coś konkretnego - np. daje na posiew jeśli wyjdzie mętny lub w badaniu cytologicznym wyjdą jakieś bakterie, grzyby.

Co do zmiany - myślę że na pierwszy rzut, szczególnie że kot jest teraz chory - powinno być zrobiona biopsja.
Jesli wyjdzie kiepska - szybka konsultacja u onkologa i niech mówi co dalej bo to nie jest sprawa dla weta który nie doceni zagrożenia i np. zoperuje to ze zbyt małym marginesem. Miejsce jest marne, potrzeba dobrego specjalisty. A jesli to mięsak to on nie wybacza błędów.
W ogóle bym się do onkologa zapisała jak najszybciej - jesli termin nie będzie odległy to niech on robi biopsje, jeśli odległy to niech wynik już leci do badania, trochę się czeka, a miejsce niech będzie zaklepane, traficie do niego już z wynikiem.

Jeśli wyjdzie zmiana tylko zapalna (niestety, przy biopsji cienkoigłowej to niczego nie wyklucza przy takiej zmianie - komórki mięsaka mogą się tworzyć obok miejsca nakłucia) - także zapisałabym się do onkologa (ogólnie tak czy siak bym do niego uderzyła, bez względu na wynik biopsji) tylko już na spokojniej nieco, niech podejmie decyzję co z tym zrobić - bo dla mnie osobiście taka zmiana jest absolutnie do usunięcia o ile jest szansa jej wyłuskania w całości i z zapasem tkanki jesli będzie choć cień podejrzenia że to mięsak.

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw kwi 25, 2024 13:24 Re: Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu kota-prawie 2 miesiące w

Hej,
odzywam się ponownie. Mam już wszystkie (mam nadzieję) badania krwi i moczu Filka. Czy to możliwe, żeby po stosowaniu węglanu wapnia wąsy prawie się nie trzęsą? Poniżej opis jak wyglądało to od marca:

24.03.2024 - badanie krwi
SUPLEMENTACJA NEUROSUPPORT ½ TABLETKI 1 X DZIENNIE
ArthroVet HA Complexsmall breed 1x1
Scanvet GenoMune 1x2ml
CYSTAID 2x1
28.03.2024 - solensia
SOLENSIA
SUPLEMENTACJA NEUROSUPPORT ½ TABLETKI 1 X DZIENNIE
ArthroVet HA Complexsmall breed 1x1
Scanvet GenoMune 1x2ml
CYSTAID 2x1
04.04.2024 - badanie krwi
Wibrujące wąsy, brak aktywności, dziwne oddychanie podwija przednie łapy pod siebie, koślawienie podtrzymywania ciała przez przednie łapy- uciekają wyginają się, był kał, mocz raz dziennie nie pije,
SUPLEMENTACJA NEUROSUPPORT ½ TABLETKI 1 X DZIENNIE
ArthroVet HA Complexsmall breed 1x1
Scanvet GenoMune 1x2ml
CYSTAID 2x1
Węglan wapnia ¼ łyżeczki 1dziennie
19.04.2024 – omówienie wyników
brak aktywności, dziwne oddychanie podwija przednie łapy pod siebie, koślawienie podtrzymywania ciała przez przednie łapy- uciekają wyginają się, kał suchy, mocz dwa razy dziennie, nie pije
Spironol 1/5 tab 1dziennie
SUPLEMENTACJA ArthroVet HA Complexsmall breed 1x1
Scanvet GenoMune 1x2ml
CYSTAID 1x1
Węglan wapnia ¼ łyżeczki 1dziennie

Kot aktualnie nie chce pić, sika dwa razy dziennie, kupa czasem raz dziennie lub na dwa dni ale sucha, brak aktywności ciągle by tylko spał, apetyt ma je normalnie, wczoraj pierwszy raz mył pyszczek łapkami i poszedł spać na dywanik do łazienki, tak to spał na kanapie głową w zagłówku.
Może ja już przesadzam, ale wydaje mi się, że kotek ma dziwnie zgięty kręgosłup i jak siedzi to łapy tylne ma jakby do przodu. Kiedyś nie był taki zgarbiony jak siedział to w miarę prosto
Obrazek Obrazek

I zamieszczam wyniki z 24 marca i 4 kwietnia oraz kartę z wizyty.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

qumka

 
Posty: 9
Od: Nie mar 03, 2024 11:00

Post » Czw kwi 25, 2024 14:07 Re: Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu kota-prawie 2 miesiące w

Rzeczywiście, dziwnie siedzi, kręgosłup wygięty.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60418
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 503 gości