Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lut 05, 2024 13:55 Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Cześć!

Przychodzę z tematem pożywieniowym, mianowicie powoli kończą mi się pomysły na dietę dla mojego wybrednego kocura. Generalnie Trufel od dwóch lat jest na diecie mokra karma Mjamjam + śladowe ilości suchej, najczęściej Acana lub Orijen. Niestety od ostatnich tygodni zaczął dość mocno wybrzydzać i bardzo niewiele mokrej karmy zjada z własnej woli, określiłbym że około 50-60 gramów dziennie. Problemem jest to, że nie jest to kwestia apetytu, a zwyczajnie tego, że karma przestała mu smakować - widać to po tym, że odczuwa głód i domaga się posiłku, lecz kiedy szykuję mu porcję, jedynie obwąchuje i odchodzi "obrażony", albo je kęs/dwa/trzy i zostawia niemalże pełną miskę.

Takie problemy miałem już w momencie, kiedy trafił do mnie (kot znaleziony na ulicy). Na początku karmiłem go Gussto, ale po jakimś miesiącu przestał akceptować każdy możliwy smak. Wówczas zamówiłem kilkanaście rodzajów różnych puszek i zauważyłem, że Mjamjam jest jedynym producentem, od którego karma mokra mu smakuje. Przez te dwa lata zajadał się nimi nieustannie z wyjątkiem kilku smaków, wcześniej miał przestoje że jadał mniej niż zwykle, ale trwały one maksymalnie 4-5 dni - w tym momencie to już ponad miesiąc.

Próbowaliśmy różnych metod karmienia - domowe posiłki na bazie bulionu mięsnego i gotowanego mięsa drobiowego/wołowego lub podrobów z dodatkiem przyjaznych dla kotów warzyw jak np. marchewka. Za każdym razem kończyło się to tym, że cały posiłek szedł do śmietnika. Ostatnio zamówiłem zestaw innych puszek z mokrą karmą, tym razem catz finefood, i sytuacja ta sama co z mjamjamem - obwąchuje i odchodzi nawet nie próbując.

Wiem że najrozsądniejszą metodą byłaby po prostu zmiana karmy - lecz wiem, że to skrajnie nieekonomiczny sposób, ponieważ w momencie kiedy znów zrobiłbym zakupy składające się z kilkunastu rodzajów różnych karm, 90% o ile nie 100% trafiłoby do kosza. Znacie może jakieś skuteczne metody zachęcenia kota do mokrej karmy? Podkreślę jeszcze, że kot regularnie dojada suchą karmę i pije dużo wody, lecz chcę ograniczać mu dostęp do suchej z uwagi na problemy z kryształami struwitowymi i zatkanym układem moczowym w przeszłości.

verterain

 
Posty: 14
Od: Czw lut 17, 2022 17:53

Post » Pon lut 05, 2024 14:20 Re: Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Surowego nie jada?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14710
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon lut 05, 2024 14:49 Re: Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

mziel52 pisze:Surowego nie jada?

Niestety nie, podejmowałem liczne próby z wołowiną, ale nie chce jeść.

verterain

 
Posty: 14
Od: Czw lut 17, 2022 17:53

Post » Pon lut 05, 2024 15:43 Re: Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Ja bym proponowała wizytę u stomatologa. Nie ogólnego weterynarza, tylko stomatologa z RTG stomatologicznym.
Oczywiście może być tak, że kot jest wybredny, ale jeśli unika mokrej karmy a je suchą, to nie jest wykluczone, że ma jakieś problemy i suche kulki mniej go urażają.
Rentgen stomatologiczny wskazany, ponieważ u kotów czasami problem jest z korzeniami, a nie widać tego bez specjalnego zdjęcia, ponieważ nie ma objawów na zewnątrz.
Badania krwi też by się przydały. Problem z nerkami również skutkuje zmniejszeniem apetytu. Jeśli nie było dotąd szerokiego panelu diagnostycznego, to o taki bym się pokusiła. W laboratoriach często nazywa się go geriatrycznym. Dobrze, żeby zawierał kreatyninę, mocznik, hormony tarczycy i parametry wątrobowe. Generalnie im więcej się zbada, tym lepszy ogląd sytuacji i czasami nie warto oszczędzać. (Do rozważenia fruktozamina, która nie jest w typowych panelach, ale jeśli byłyby rozważane różne choroby zmniejszające apetyt, to cukrzyca też jest na liście.)

Czy inne rzeczy kot jada? Jogurt, olej z łososia, surowe żółtko jaja kurzego?
Mokre karmy filetówki jak Cosma Asia Fruits? Nie mogą stanowić podstawy diety, ponieważ są zbyt ubogie w dodatki, a zwłaszcza w taurynę, ale byłoby wiadomo, czy kota w ogóle cokolwiek interesuje. Można też próbować mieszać filetówkę z karmą podstawową, może kot da się wtedy przekonać.

Jak wygląda rytm dobowy kocurka? Dużo śpi? Dużo się bawi? Ma ciekawe otoczenie? Czy wprowadzenie elementu polowania na kęsy mokrej karmy zainteresują go?
Jaką ma budowę i wagę? Schudł ostatnio? Jaką ma sierść? Ładną czy sztywną i jakby tłustą?
Jak mu pachnie z pyska?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10686
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro lut 07, 2024 9:58 Re: Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Wypisz, wymaluj, jakbym czytała o moim Rysiu.
Jest wybredny, jak Twój :ryk:
Nie lubi surowego, gotowanego, jogurtu, żółtka, ryby, nawet FortiFlory nie zliże jak posypię nią jego karmę.
Mokre to Mjamjam i tylko wołowina z dynią i tylko świeżo otwarte opakowanie. Jak ma dobry dzień zjada 200 g. "swojej" karmy.
Ostatnio trochę się zatkał i nie chodzi systematycznie z kupą do kuwety, więc dostaje łyżeczkę na dzień RC fibre response (zje te chrupki ale tylko w takiej ilości). Pasty na odkłaczanie nie tknie, mokrej "swojej" karmy z proszkiem na odkłaczanie nie ruszy...
Dwa lata temu miał zrobione badania krwi, obejrzany, obmacany, usg, rtg.
Teraz jesienią jak się zatkał też pełen przegląd łącznie z paszczą.
Wszystko ok, nie ma się do czego przyczepić, okazuje się, że ten typ tak ma.

Stomachari dobrze radzi :!:

U Was niepokojące jest to, że ostatnio mocno zmniejszył porcje i 50-60 g to naprawdę bardzo mało, więc najpierw koniecznie wet.

W sytuacji, kiedy wet sprawdzi wszystko o czym Ona pisze i nie będzie odchyleń,

pozostanie Ci zakupić wagę dla niemowląt i regularnie ważyć kota, np co tydzień, zawsze rano przed pierwszym karmieniem.



U nas od 3 lat waga 4,6 kg i pomimo tego, że mało je, nie chudnie, więc jestem spokojna.

makrzy

 
Posty: 972
Od: Sob sie 04, 2018 14:23
Lokalizacja: śląsk

Post » Pon lut 12, 2024 16:52 Re: Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Stomachari pisze:Ja bym proponowała wizytę u stomatologa. Nie ogólnego weterynarza, tylko stomatologa z RTG stomatologicznym.
Oczywiście może być tak, że kot jest wybredny, ale jeśli unika mokrej karmy a je suchą, to nie jest wykluczone, że ma jakieś problemy i suche kulki mniej go urażają.
Rentgen stomatologiczny wskazany, ponieważ u kotów czasami problem jest z korzeniami, a nie widać tego bez specjalnego zdjęcia, ponieważ nie ma objawów na zewnątrz.
Badania krwi też by się przydały. Problem z nerkami również skutkuje zmniejszeniem apetytu. Jeśli nie było dotąd szerokiego panelu diagnostycznego, to o taki bym się pokusiła. W laboratoriach często nazywa się go geriatrycznym. Dobrze, żeby zawierał kreatyninę, mocznik, hormony tarczycy i parametry wątrobowe. Generalnie im więcej się zbada, tym lepszy ogląd sytuacji i czasami nie warto oszczędzać. (Do rozważenia fruktozamina, która nie jest w typowych panelach, ale jeśli byłyby rozważane różne choroby zmniejszające apetyt, to cukrzyca też jest na liście.)

Czy inne rzeczy kot jada? Jogurt, olej z łososia, surowe żółtko jaja kurzego?
Mokre karmy filetówki jak Cosma Asia Fruits? Nie mogą stanowić podstawy diety, ponieważ są zbyt ubogie w dodatki, a zwłaszcza w taurynę, ale byłoby wiadomo, czy kota w ogóle cokolwiek interesuje. Można też próbować mieszać filetówkę z karmą podstawową, może kot da się wtedy przekonać.

Jak wygląda rytm dobowy kocurka? Dużo śpi? Dużo się bawi? Ma ciekawe otoczenie? Czy wprowadzenie elementu polowania na kęsy mokrej karmy zainteresują go?
Jaką ma budowę i wagę? Schudł ostatnio? Jaką ma sierść? Ładną czy sztywną i jakby tłustą?
Jak mu pachnie z pyska?


Dziękuję za odpowiedź, nie odwiedzałem forum w ostatnim tygodniu.

Generalnie kot jest bardzo, bardzo wybredny. Nie lubi jogurtu, surowe żółto raz dołożyłem mu do karmy i dojadł tylko część karmy nieskalaną żółtkiem... Z olejem z łososia nie próbowałem. Jeśli chodzi o rytm dobowy, to nie ma tu nic niepokojącego. Śpi całą noc, od godziny około 23 do 5-6 rano, następnie od 5-6 rano do 13-14 jest bardzo aktywny, bawi się, towarzyszy domownikom, szuka uwagi. Następnie drzemka od 13-14 do 18-19 i w tych godzinach wieczornych wykazuje największą aktywność ruchową, "zoomies", dużo zabawy i szaleństwa. Dlatego jakoś nie wydaje mi się, aby te kaprysy żywieniowe miały głębokie podłoże fizjologiczne, zdrowotne.

Jeśli chodzi o budowę, to niestety ma drobną nadwagę, waży ponad 6kg, ale jest też dość sporych rozmiarów, bo to prawdopodobnie mieszaniec dachowca z brytyjskim. Weterynarz przy sytuacji z pęcherzem moczowym zalecał lekkie odchudzenie. Nie ważyłem go ostatnimi czasy, ale z perspektywy przebywania z nim codziennie wydaje mi się, że nie schudł ani grama od czasów, kiedy mniej je. Sierść ma bardzo ładną, lśniącą i puszystą. Zapach z pyska również nie jest problematyczny, standardowy.

verterain

 
Posty: 14
Od: Czw lut 17, 2022 17:53

Post » Sob lut 17, 2024 14:10 Re: Pomysły na dietę dla 3-letniego samca

Kot po zmniejszeniu porcji żywieniowej chudnie około miesiąca. Efekty obecnego niedojadania mogą się ujawnić dopiero za jakiś czas.

Ile łącznie przez dobę zjada kot? Bo 6 kg to sporo, jeśli jest takim strasznym niejadkiem.
Trzeba byłoby ważyć przez kilka dni porcje, które dostaje (a jeśli do suchego ma stały dostęp, to po dobie ważyć, ile zostało w misce i stąd wyliczać spożycie).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10686
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, jowitha i 492 gości