Utrata zęba u kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie sty 28, 2024 23:22 Utrata zęba u kota

Dzisiaj znalazłem na podłodze kła. Jaka może być przyczyna utraty? Uraz, higiena, wiek? Czy coś innego?
Kot nie jest jeszcze stary ok 5 lat. Ale czasami biega jak szalony po mieszkaniu. Czy istnieje ryzyko że ząb się złamał i resztka znajduje się jeszcze w szczęce? Jak długie są kły u kotki?
Obrazek
Obrazek

Fotki z różnej perspektywy.

Wizyta u weterynarza graniczy z cudem bo kot nie daje się złapać do klatki. A potem świruje. Nie chcę ją niepotrzebnie stresować.
Obrazek
Obrazek

Rageofhonor

 
Posty: 15
Od: Śro sty 14, 2015 0:38

Post » Pon sty 29, 2024 0:02 Re: Utrata zęba u kota

Wygląda na to, że kieł wypadł samoistnie, na skutek działania próchnicy.
Obrazek

violet

Avatar użytkownika
 
Posty: 4581
Od: Pon sty 07, 2013 17:17
Lokalizacja: koło Torunia

Post » Pon sty 29, 2024 7:58 Re: Utrata zęba u kota

Chcesz powiedzieć, że Twój kot nie był nigdy u weterynarza, bo trudno go spakować do transportera? Są na to sposoby, wystarczy podać gabapentynę (można kupić na sztuki w gabinecie albo poproś weta o receptę).
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10932
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon sty 29, 2024 9:52 Re: Utrata zęba u kota

Oczywiście że był. Jak miał świerzb i jeszcze jak jedno oko było jak po atropinie. Świerzb i oko wyleczone jednak psychika mocno ucierpiała. Nie chce na ręce. Ale przynajmniej jeszcze lubi pieszczoty. Nie chcę tej resztki zaufania zniszczyć

Rageofhonor

 
Posty: 15
Od: Śro sty 14, 2015 0:38

Post » Pon sty 29, 2024 9:55 Re: Utrata zęba u kota

Chyba nie masz wyboru i będziesz musiał wybrać się do weta. Musi sprawdzić co w pysku się dzieje. Może być duży problem w nim wymagający działań.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55373
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon sty 29, 2024 9:57 Re: Utrata zęba u kota

ASK@ pisze:Chyba nie masz wyboru i będziesz musiał wybrać się do weta. Musi sprawdzić co w pysku się dzieje. Może być duży problem w nim wymagający działań.

Właśnie tak. Powtórzę: GABAPENTYNA.
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10932
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon sty 29, 2024 9:57 Re: Utrata zęba u kota

Jednym kłem bym się nie przejmowała. U mnie nieraz gubiły bez konsekwencji.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14708
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon sty 29, 2024 10:41 Re: Utrata zęba u kota

mziel52 pisze:Jednym kłem bym się nie przejmowała. U mnie nieraz gubiły bez konsekwencji.


Problem w tym że kły nie wypadają łatwo - szczególnie u młodych kotów, są osadzone BARDZO głęboko w szczęce - jeśli kieł wypadł samoistnie - a ten nie wygląda na uszkodzony urazem (acz nie można go wykluczyć) - to w pysku kota może dziać się masakra, szczególnie jeśli u weta bywa tylko sporadycznie. Pytanie - kiedy wet ostatnio zaglądał do kociego pyska.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon sty 29, 2024 10:47 Re: Utrata zęba u kota

To jest cały kieł razem z korzeniem - rana po nim powinna wygoić się samoistnie, chociaż oczywiście istnieje ryzyko zakażenia, ale utrata zęba w takiej formie nie może być wynikiem urazu, a jedynie silnego stanu zapalnego przyzębia - a to zazwyczaj dotyczy też reszty uzębienia. Wizyta u lekarza obligatoryjnie - jak wyżej wspomniano można podać leki uspokajające (gabapentyna, trazodon), na kota nałożyć ręcznik lub kocyk i razem z tym zapakować do transportera.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto sty 30, 2024 15:23 Re: Utrata zęba u kota

Byliśmy z nią wczoraj u weterynarza. Niestety nie obyło się bez walki. Patrzyłem się na te preparaty. Jednak obawiam się kotu podawać leki na które może źle zareagować. Jeden to lek przeciw padaczkowy. To już zapala mi się czerwona lampka.
Ojciec skończył z podrapaną ręką. Ząb wyszedł cały z korzeniem i nie narobił zniszczeń. Drugi kieł się lekko chwieje. Ogólne uzębienie jeszcze dobre. Wskazanie by za jakiś czas udać się na czyszczenie. Dostała wczoraj antybiotyk. Po powrocie do domu strzeliła focha i ukrywała się na balkonie. Wieczorem już przyszła do pokoju. Rano wszystko wybaczone. Przyszła do łóżka.

Rageofhonor

 
Posty: 15
Od: Śro sty 14, 2015 0:38

Post » Wto sty 30, 2024 15:52 Re: Utrata zęba u kota

Rageofhonor pisze:Byliśmy z nią wczoraj u weterynarza. Niestety nie obyło się bez walki. Patrzyłem się na te preparaty. Jednak obawiam się kotu podawać leki na które może źle zareagować. Jeden to lek przeciw padaczkowy. To już zapala mi się czerwona lampka.
Ojciec skończył z podrapaną ręką. Ząb wyszedł cały z korzeniem i nie narobił zniszczeń. Drugi kieł się lekko chwieje. Ogólne uzębienie jeszcze dobre. Wskazanie by za jakiś czas udać się na czyszczenie. Dostała wczoraj antybiotyk. Po powrocie do domu strzeliła focha i ukrywała się na balkonie. Wieczorem już przyszła do pokoju. Rano wszystko wybaczone. Przyszła do łóżka.


Jest to lek przeciwpadaczkowy i przeciwbólowy dla kota, ale ma też działanie uspokajające i również w takich celach się go stosuje. To jest bezpieczne dla kota.

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 259
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto sty 30, 2024 16:32 Re: Utrata zęba u kota

Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: magnificent tree, Majestic-12 [Bot] i 530 gości