Tłuszczak czy mięsak, oto jest pytanie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 11, 2023 22:53 Tłuszczak czy mięsak, oto jest pytanie

Hej, ostatnio wyczułam na grzbiecie kotki rozlewający się guzek wielkości ok. 3,5cm (nie jest to kulka tylko taki prostokąt), który można chwycić pod skórą w dłoń. Weterynarz zrobiła usg i biopsje, mówi, że to prawdopodobnie tłuszczak, mam obserwować... Tej zmiany na pewno wcześniej nie było u kotki, zastanawiam się na ile faktycznie mądrze jest to zostawiać, czy może lepiej to jeszcze skonsultować z innym weterynarzem? Kompletnie się nie znam, wyczytałam, że taki tłuszczak może przerodzić się w mięsaka, czy nie lepiej jednak wyciąć taką dziwną zmianę zamiast pozostawiać do obserwacji? Dodam, że kotka ma 10 lat, nie miała żadnych szczepień od kilku lat. Bardzo proszę o poradę, Wasze doświadczenia... Z góry dziękuję!

Hircia

 
Posty: 1
Od: Pon gru 11, 2023 22:42

Post » Wto gru 12, 2023 7:58 Re: Tłuszczak czy mięsak, oto jest pytanie

Zmiana rozlewająca się na grzbiecie (w którym miejscu?), takiej wielkosci, prawdopodobnie szybko rosnąca - to brzmi niepokojąco (w jakim wieku jest kotka?.)
Szczepień nie było - ale czy nie było tez innych iniekcji w tej okolicy? Nie tylko szczepienia mogą zwiększać ryzyko rozwoju mięsaka.
Super ze wet zrobiła usg tej zmiany i biopsję - nie wiem co dokładnie wyszło w tej ostatniej i w usg ale wygląda że lekarka sprawy nie lekceważy - jednak ja osobiście jestem nastawiona mocno ostrożnie do takich zmian i albo skonsultowałabym to z onkologiem jesli masz taką możliwość - albo chciałabym ja usunąć jesli sprawia wrażenie że nie jest przyrośnięta do mięśni a kotka nie ma ważnych przeciwwskazań do operacji.
W takim drugim przypadku (przyrośnięcia do tkanek) konsultacja z onkologiem jest tym bardziej wskazana - są rodzaje tłuszczaków wrastające w mięśnie i ich usuwanie jest bardziej skomplikowane niż zwykłych, jest też ryzyko że to jednak nie tylko tłuszczak - szczególnie na grzbiecie. Przy cieniu podejrzenia że to może jednak być mięsak (np. tłuszczakomięsak) także (niepokoi stwierdzenie wetki: to chyba tłuszczak) przy podjęciu decyzji o operacji trzeba ciąć z bardzo dużym, maksymalnym możliwym w tym miejscu zapasem tkanki - to wymaga doświadczenia, wiedzy, umiejętności oceny sytuacji.
Usunięty guzek w całości powinien pójść na histopatologię.

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Majestic-12 [Bot] i 497 gości