Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lis 26, 2023 10:12 Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Witam,
mam kota mającego problemy z trawieniem wysokobiałkowych bezzbożowych karm (np. Purizon), powoduje to u niego refluks i pokasływanie. Kilku różnych weterynarzy polecało mi leki typu alugastrin (2ml dziennie, max 3 mies), Polprazol (10 kulek 20mg) itp, ale to wszystko leki zobojętniające kwas solny - tuszujące na chwilę problem, a nie leczące.
Sama "leczyłam się" Polprazolem kilka miesięcy i z czasem było tylko gorzej, łącznie z wymiotami i biegunkami, nie tędy droga.

Aby włókna mięśniowe wpustu od zaciskania się żołądka pracowały prawidłowo trzeba zakwasić kwas solny żeby pokarm był lepiej trawiony, a kwas nie cofał się do przełyku.
Stąd moje pytanie..
Czy można podawać bez szkody dla kota: rozcieńczony ocet jabłkowy? kiszone ogórki? wodę z kiszonych ogórków? napar z rumianku? kiszoną kapustę? W jakich ilościach max na dobę?

Osoby nie mające pojęcia o temacie, zanim wyleją na mnie wiadro pomyj, zapraszam do krótkiej lektury opisanej przystępnym językiem na np. https://ewajakubiec.pl/leki-na-refluks-lecza-czy-szkodza/

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 26, 2023 10:37 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Nie mam pojęcia o temacie, ale i tak sie wypowiem :)
Mam kotkę, która niemal codziennie zwracała śniadanie.
Problem rozwiązało podawanie masła, ok pół łyżeczki od herbaty, tuż przed śniadaniem.
Odkąd zaczęłam to robić, nie zwymiotowała ani razu.
Dodatkowo bardzo poprawiło jej się futerko :)

Natomiast co do kwasów....jest taka grupa którą prowadzą dwie dietetyczki.
Iza od psów, a Anna chyba bardziej od kotów.
Obie są doskonałe.
Ja bym tam zapytała.

https://www.facebook.com/groups/8350376 ... &ref=notif
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13727
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 26, 2023 10:49 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Kot ma problem z sucha czy mokra karma?
Byly robione jakies badania czy refluks okreslony tylko na podstawie obserwacji?

FuterNiemyty

 
Posty: 3648
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Nie lis 26, 2023 11:45 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

FuterNiemyty pisze:Kot ma problem z sucha czy mokra karma?
Byly robione jakies badania czy refluks okreslony tylko na podstawie obserwacji?


Była kupa badań, refluks i problemy z układem pokarmowym potwierdzone.
Co do karm to podjada tylko 1 mokrą, woli chrupki.

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 26, 2023 11:50 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Kazia pisze:Nie mam pojęcia o temacie, ale i tak sie wypowiem :)
Mam kotkę, która niemal codziennie zwracała śniadanie.
Problem rozwiązało podawanie masła, ok pół łyżeczki od herbaty, tuż przed śniadaniem.
Odkąd zaczęłam to robić, nie zwymiotowała ani razu.
Dodatkowo bardzo poprawiło jej się futerko :)

Natomiast co do kwasów....jest taka grupa którą prowadzą dwie dietetyczki.
Iza od psów, a Anna chyba bardziej od kotów.
Obie są doskonałe.
Ja bym tam zapytała.

https://www.facebook.com/groups/8350376 ... &ref=notif


Dziękuję za linka, zapytam też tam.

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 26, 2023 12:02 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Wklej badania jakie miał zrobione kot. Wszystko. Morfologia, USG....czy co tam było.
Kot powinien być super przebadany. Pełna morfologia z biochemia, jonogramem, rozmazem manualnym. Powinno byc zrobione USG.
Skoro wet ma tak "konkretne" pomysły to chyba na konkretnej podstawie czyli badaniach. Więc je wklej. Tutaj wiele osób "lepiej" sie orientuje niż niejeden wet.
Mój jeden z tymczasów, z podobnymi problemami miał dodatkowo zrobione RTG z kontrastem celem zobaczenia jak pracuje cały układ pokarmowy. I dopiero to pokazało z czym mamy problem. I dopiero na tej podstawie zaaplikowano mu leki.
Ostatnio edytowano Pon lis 27, 2023 9:18 przez ASK@, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55372
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Nie lis 26, 2023 12:31 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Byla brana pod uwage opcja przejscia na mieso/barf?
Problem moze byc niekoniecznie w stezeniu kwasu solnego, co w diecie.

FuterNiemyty

 
Posty: 3648
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Nie lis 26, 2023 23:10 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

Ocet jabłkowy można podawać
Wet mi nawet kupę lat temu swojego dał
Ocet zawiera kupę mikroelementów
Czy w waszym przypadku można podać to nie wiem
Trzeba poczytac jakie ma właściwości
Pożyczyłam książki i poszły
A co do ogórków kiszonych to bym nie podała
Ogórki są kiszone z różnymi dodatkami dla kota szkodliwymi
Ocet można dodawać do wody do picia lub rozcieńczony z woda strzykawka
Ja już nie pamietam proporcji

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon lis 27, 2023 8:05 Re: Czy można podawać kotu ocet jabłkowy lub kiszone ogórki?

A może zamiast wymyślać ogórki kiszone, to zacząć od przestawienia kota na odpowiednie dla niego jedzenie - bo sucha karma na pewno nim jest. Zwłaszcza, że ma problemy z niestrawnością.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], Silverblue i 517 gości