Wścieklizna czy zatrucie ?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lis 25, 2023 10:58 Wścieklizna czy zatrucie ?

Mój podwórkowy kot zachorował. Mieszka na zewnątrz ja go tylko dokarmiam. Wczoraj wyglądał na jakiegoś chorego. Jakby przeziębiony był osowiały ale uciekał. Ciekło mu z nosa i oczów. Dziś jak się pojawił zobaczyłem że mu z psyka cieknie krew i piania śmierdzi to z daleka. Dotknąłem przed zobaczeniem tego. Zasyczał do mnie. Czy to może być wścieklizna a może zjadł trutkę na szczury ?

Boję się go więcej dotykać. Nawet nie wiem czy jeszcze przyjdzie. Czy przez jedne dotknięcie można się zarazić wścieklizną ?

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob lis 25, 2023 11:23 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

borg7z8 pisze: Czy przez jedne dotknięcie można się zarazić wścieklizną ?

Nie. Musiałby Cię pogryźć. Ewentualnie gdybyś miał zadrapanie albo otwartą ranę, która by miała kontakt ze śliną, ale to bardzo rzadko sie zdarza.

ziuku

Avatar użytkownika
 
Posty: 610
Od: Nie wrz 11, 2022 11:31

Post » Sob lis 25, 2023 11:44 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Nie. Musiałby Cię pogryźć. Ewentualnie gdybyś miał zadrapanie albo otwartą ranę, która by miała kontakt ze śliną, ale to bardzo rzadko sie zdarza.


Kilka dni temu skaleczyłem palca. Dotknąłem właśnie tą ręką.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob lis 25, 2023 11:49 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Szybko umyłem ręce wodą z mydłem i zdezynfekowałem ręce spirytusem 95%. Tylko, że wczoraj jak nie miał takich objawów tez dotknąłem. Wtedy nie dezynfekowałem. Nawet nie pomyślałem ze to może być wścieklizna.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob lis 25, 2023 12:32 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Trzeba z nim szybko iść do weterynarza.
Jeśli się zatruł sam z siebie nie wyzdrowieje bez pomocy.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27175
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Sob lis 25, 2023 12:55 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Patmol pisze:Trzeba z nim szybko iść do weterynarza.
Jeśli się zatruł sam z siebie nie wyzdrowieje bez pomocy.


Tylko jak ? U mnie wety w sobotę zamknięte, dopiero w poniedziałek. Wątpię że tak długo dożyje. Jeszcze wczoraj tak nie wyglądał. Nawet się nie spodziewałem, że tak strasznie go weźmie. Pierwszy raz widzę żeby kotowi ciekła krew z i piana z pyska i tak mu śmierdziało, że daleka czuć. Z tego co widziałem to ma już ciemne te podniebienie pewnie od krwi. Do tego boję się żeby mnie nie ugryzł bo syczy do mnie, a nigdy tego nie robił, może z bólu odstrasza, a może wściekły jest.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob lis 25, 2023 13:04 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Mimo wszystko warto zadzwonić do weta i zapytać, czy nie udzieli pomocy w awaryjnej sytuacji, z tego co piszesz to widać, że cierpi.
Obrazek

lrafal

Avatar użytkownika
 
Posty: 8376
Od: Czw sty 31, 2002 15:24
Lokalizacja: JO82IM

Post » Sob lis 25, 2023 13:12 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

lrafal pisze:Mimo wszystko warto zadzwonić do weta i zapytać, czy nie udzieli pomocy w awaryjnej sytuacji, z tego co piszesz to widać, że cierpi.

Dzwoniłem wiele razy i nikt nie odbiera. Człowiek tylko się denerwuje przezywa.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob lis 25, 2023 13:18 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Jaka okolica, może ktoś z forum pomoże ?
Obrazek

lrafal

Avatar użytkownika
 
Posty: 8376
Od: Czw sty 31, 2002 15:24
Lokalizacja: JO82IM

Post » Sob lis 25, 2023 15:00 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Co do wścieklizny - jest to choroba przede wszystkim neurologiczna i objawia się zaburzeniami ruchu, zwierzę chodzi jak pijane, zatacza się, cofa, chwieje, albo ma dziwne niedowłady lub przykurcze, np. sztywność lub wygięcie szyi.
Krew i przykry zapach wskazują raczej na jakąś ranę ze stanem zapalnym, może jakiś ropień lub ropiejący uraz. Ropnie są bardzo bolesne i nawet łagodny kot może bronić się przed kontaktem z człowiekiem.
Moim prywatnym zdaniem - o siebie nie musisz się obawiać, ale kot potrzebuje pomocy.

ropucha

 
Posty: 852
Od: Pt mar 15, 2013 23:54

Post » Sob lis 25, 2023 18:47 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Objawy zatrucia trutka na szczury

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob lis 25, 2023 23:13 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

może prościej to rozwiązać. Jeśli przyszła do głowy wścieklizna, to nie można jej wykluczyć, a jeśli jakiekolwiek zwierze jest o to podejrzane to służby natychmiast powinny zareagować. Nie wiem jakie są w Twojej miejscowości jednostki interwencyjne, ale namierzy to numer alarmowy 112 . Dzwoń - najlepiej od razu, opisz sytuację, podkreśl że nie jesteś w stanie wykluczyć wścieklizny - a oni pokierują Cię dalej- najpewniej powiadomią okoliczne służby i ktoś do Ciebie oddzwoni. Miejscowa policja powinna mieć namiar na weterynarza dyżurującego dla gminy. Ten powinien być dostępny 24 na dobę zarówno do wypadków zwierząt bezpańskich /wolnożyjących , jak i do właśnie takich zagrażających wścieklizną.
Jeśli tylko na którymś etapie rozmowy ktoś odmówi Ci pilnego przyjechania i poszukania, zabrania kota... opcja 2. Wejdź na FB, na najbliższą grupę pomocową dla zwierząt i tam opisz sytuację i wspomnij , że zgłoszenie zostało olane i przez które służby. Zobaczysz jak się w "sekundę" obudzą do działania.

Jest to niestety spore ryzyko, że kotem się słabo zajmą , albo uśpią z miejsca i i tak nie przeżyje , chyba że będziesz ich już po zabezpieczeniu pilnował na każdym kroku i dopytywał o niego. Jednak... jeśli ma umierać tak strasznie cierpiąc na ulicy, lub rzeczywiście spowodować ryzyko rozpowszechnienia się wścieklizny to - nie czekaj , dzwoń

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 526
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Nie lis 26, 2023 7:35 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Takie zgłoszenie to wyrok śmierci dla kota. Nikt go nie będzie tam leczył. Zostanie uśpiony "w warunkach ścisłej kwarantanny".

ropucha

 
Posty: 852
Od: Pt mar 15, 2013 23:54

Post » Nie lis 26, 2023 9:57 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Przy wściekliźnie zwierze jest przymilne itp., też uważam że zadzwonienie na służby z info że podejrzewasz wściekliznę to wyrok na kota... lepiej trzymać się wersji z raną w pysku. Agresja lub uciekanie to częsta i normalna reakcja na ból.
Dużo krwi itd. to raczej stan zapalny, skoro to bezdomniak to mógł sobie coś wbić podczas wyjadania resztek ze śmietnika. Poza tym istnieją potwory które celowo dodają druty, gwoździe itp do pokarmu i rozrzucają go w miejscach gdzie psy i koty chodzą.
Trzeba działać szybko zanim infekcja się rozniesie na cały organizm.

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 26, 2023 12:26 Re: Wścieklizna czy zatrucie ?

Kot wymaga pilnej wizyty u weta. PILNEJ!
Według mnie to nie wścieklizna tylko problemy zdrowotne np zęby. Stąd brzydki zapach i ślinienie się.
Łap i wieź do weta.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55372
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 510 gości