czy rude to wredne ? maść a charakter

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lis 15, 2023 19:33 czy rude to wredne ? maść a charakter

Macie rudzielce ? Jakie mają charaktery ? Myślicie, że maść wpływa na charakter ?
Moją rudą Franię mam prawie tydzień, w ogóle dowiedziałam się, że jest unikatem bo w 80 % rudzielce to kocury.
To co zauważyłam z charakteru: nie lubiła innych kotów w schronisku i lubi być w centrum uwagi, domaga się często uwagi, nie jest w ogóle złośliwa ani wredna jak to sie mówi o rudych, ale jest wścibską, energiczną trzpiotką a jednocześnie bardzo przymilną i uroczą.

Z kolei moja zmarła czarna kotka - była bardzo spokojna, miziasta tylko do mnie i lękliwa.

Czy zauważyliście punkty wspólne co do maści kotów ?
[*] Mela - czarna kotka, żyła lat 15. Lubiła gadać po kociemu, sznurki i tulenie. Była uczuciową dzikuską.
Frania - ruda kotka, kocha swój drapak i ma ADHD

Hanik

Avatar użytkownika
 
Posty: 32
Od: Sob lip 23, 2022 18:55
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro lis 15, 2023 19:46 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Ogólnie nie wierzę, że maść wpływa na charakter. Każdy kot jest trochę inny.
Ale jednocześnie uważam, że właściciele pod wpływem stereotypów mogą mieć zaburzony obraz swoich kotów lub je "wychowywać" w sposób, który dane cechy nasila (takie "samospełniające się proroctwo"), więc jeśli by zrobić ankietę, mogłby wyjść jakieś cechy częstsze od innych.

ziuku

Avatar użytkownika
 
Posty: 614
Od: Nie wrz 11, 2022 11:31

Post » Śro lis 15, 2023 21:16 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

moja w 100% ruda Mycha jest damą i królową. Na codzień, zmuszona do wspóldzielenia domu z szylkretką (która jest autentyczną cholerą, ma adekwatne imię Menda), stara się nie pospolitować :mrgreen: . Wcześniej w domu było jeszcze dwóch burych facetów, wszyscy byli traktowani z dużym dystansem. Myszka jakoś tak w przyszłym tygodniu będzie miała 16,5 roku, jest dość chorą staruszką, ale charakterek pozostał.
I muszę Cię rozczarować - rude kotki nie są aż takim unikatem, choć faktycznie kocurów jest więcej. Z tym, że mówimy o kotach bez białych znaczeń, skarpetek, krawacików itp.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15131
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lis 16, 2023 8:11 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Izka - z kolei o szylkretach, (to chyba też rzadka maść) ktoś mi mówił, że to typ jedynaczek. Szczerze to planowałam "zwyczajnego" burasa lub pingwina, czarnego nie, bo chciałam inną maść niż zmarła kotka, ale ruda sama mnie wybrała w sumie :) I teraz jej dokuczam, jak lata po mieszkaniu z obłędem w oczach , że mogłam zabrać normalnego burasa :D
[*] Mela - czarna kotka, żyła lat 15. Lubiła gadać po kociemu, sznurki i tulenie. Była uczuciową dzikuską.
Frania - ruda kotka, kocha swój drapak i ma ADHD

Hanik

Avatar użytkownika
 
Posty: 32
Od: Sob lip 23, 2022 18:55
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw lis 16, 2023 14:02 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Mam koty w różnych kolorach i każdy jest inny.
Największy łobuz to szylkreta , a właściwie calico, skończyła już 7 lat, a czasami zachowuje się jak kociak i ma niezły charakterek. Jak jej się cos nie podoba to sika , najczęściej pod drzwiami wejściowymi. Kuwety też musi mieć czyste i to dwie, bo do jednej nie można załatwić dwóch potrzeb, trzeba od razu sprzątać bo inaczej księżniczka nasika obok. Szafki muszę mieć porzadnie pozamykane, bo otwiera, nawet te górne i wyrzuca zawartość. Trafiła do mnie jak miała 2,5 tygodnia i nie dało jej się "wychować" :mrgreen: Ale to moja najukochańsza koteczka, jak coś zbroi to przyjdzie się przytulić i nie można się na nią gniewać.
Rudego mam kocura, miał 1,5 roku jak u nas zamieszkał, wcale nie jest "wredny". Jedynie co mozna mu zarzucić to to, że lubi podkradać jedzenie z talerza , nie mojego, bo na moim nie ma mięsa, a tylko to go interesuje na cudzym talerzu.
Mam jeszcze rudo-białą kotkę, ale ona jest wyjątkowo spokojna, byc może dlatego ,ze ma geny persa, a one już takie są.

Miałam w domu koty w różnych kolorach, bo przez jakiś czas zajmowała się tymczasowaniem kocich maluchów i mogę powiedzieć, że charakter widać już u całkiem małych, najspokojniejsze są wg mnie czarne, a po nich buraski.
Obrazek

http://www.nadziejanadom.org/

"Największym egoizmem jest życie dla czystych podłóg, foteli bez sierści i w przekonaniu -już nigdy więcej, bo później boli "

mir.ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 73129
Od: Pt cze 01, 2012 10:06
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Czw lis 16, 2023 14:18 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Niby nie wierzę, tak, jak i u ludzi, ale....

Mam wgląd bezpośredni, lub pośredni na kilka pingwinków- kocurki i kotki, w różnym wieku, w tym dwa u mnie, pozostałe w różnych domach i wszystkie są naprawdę bardzo podobne charakterem i jednocześnie w sposob wyróżniający je od innych kotów. Wszystkie bardzo ciekawskie, dążące do wolności, szukające każdej szczeliny do wyjścia, odważne, otwarte i bardzo przyjazne dla innych gatunków zwierzaków, kombinatorzy - jak sie patrzy to widac, jak im te komórki po głowach zapieprzają, żeby cos wykombinować.
A co dziwne- nie wiem, czy koty odróżniają się po umaszczeniu, ale dwa pingwiny mam w domu, różnica miedzy nimi ca 2 lata. Młodszy- jak cień łazi za starszym, przymila mu sie, nasladuje, naprawdę traktuje jak starszego brata, ciągle zaczepia ( a ma do wyboru do nasladowania, zaczepiania itp całe stado, w tym zdecydowanie bardziej mu przychylnych i chetniej przyjmujacych jego towarzystwo kotów i kotek ). Niestety, starszego strasznie to wkurza, on lubi raczej posiedzieć w odległości, pospoglądać z góry, z bliska toleruje jedynie swojego brata i matkę.Wiec mam ciągle syk z powodu tego uwielbienia dzieciaka dla starszaka.
Wiecie, czy koty jakoś sie po tych kolorach identyfikują?
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7149
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw lis 16, 2023 14:30 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Mirka no u mnie teoria z czarnymi spokojnymi się sprawdziła, mogłam położyć obok kotleta nie zje bo to nie jej, a ruda jak u ciebie kombinuje jak mi podkraść z talerza. ale wredna nie jest, tylko niesforna.
[*] Mela - czarna kotka, żyła lat 15. Lubiła gadać po kociemu, sznurki i tulenie. Była uczuciową dzikuską.
Frania - ruda kotka, kocha swój drapak i ma ADHD

Hanik

Avatar użytkownika
 
Posty: 32
Od: Sob lip 23, 2022 18:55
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw lis 16, 2023 14:46 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

rude koty jakoś inaczej reagują na niektóre leki/ szczepionki.

miałam 2 rude koty
nie były wredne; raczej miłe

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27216
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw lis 16, 2023 16:12 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Najwredniejszy kot jakiego znam (nawet dostała nawiązujące imię: Wredotka) jest maści czarno białej - kocica działkowa, najstarsza, więc chyba życie ją nauczyło. Karmię ją od lat, a i tak przechodząc obok muszę uważać, bo sieknie mnie po nogach pazurami.

Mam rudasa przypadkowo od 3 tygodni, jest słodziutki i zabawowy. Kotek totalnie wyluzowany, mruczący, nawet jak mnie w zabawie za rękę złapie to delikatnie.

nie wiem, czy koty odróżniają się po umaszczeniu


gdzieś mi mignął artykuł, że w kocim świecie najmniej atrakcyjne umaszczenie to białe, ale nie czytałam go.

Patmol pisze:rude koty jakoś inaczej reagują na niektóre leki/ szczepionki.

tu na forum czytałam, że u rudych zdarzało się najwięcej komplikacji po sterylce (uczulenie na szwy etc).
Trzy koty moje. Czwarty tylko ze mną mieszka.

Fatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 6203
Od: Pt sty 01, 2016 19:36

Post » Czw lis 16, 2023 19:34 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

koło mojej można było na talerzu zostawić WSZYSTKO. Ale przy burasach i Mendzie też (no , może Menda to nie zupełnie, ale to ulicznica, często głodująca) też. Teraz to się zmieniło, nadczynność tarczycy powoduje nieustający głód, więc Mycha je nawet mięso.

Patmol pisze:rude koty jakoś inaczej reagują na niektóre leki/ szczepionki.


to kwestia genetyki. Kiedyś, bardzo dawno temu, z 10 lat, dawałam link do artykułu na ten temat. Zarówno rude koty, jak i rudzi ludzie, nie są "używani" do typowych badań nad lekami, bo reakcje mogą być paradoksalne. Nie pamiętam już szczegółów, ale to jest to coś na zasadzie, że białe koty z niebieskimi oczami bardzo często są głuche

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15131
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lis 17, 2023 14:32 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Moje rudzielce ciężko wybudzają się z narkozy.
Obrazek

http://www.nadziejanadom.org/

"Największym egoizmem jest życie dla czystych podłóg, foteli bez sierści i w przekonaniu -już nigdy więcej, bo później boli "

mir.ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 73129
Od: Pt cze 01, 2012 10:06
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Pt lis 17, 2023 23:09 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14753
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro sty 24, 2024 9:49 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

Jako ciekawostkę dotyczącą umaszczeń. Miałam ja 3 działkowe Pawełki - czarne jak smoła i wyglansowane.

Każdy poszedł do innego domu - 2 z nich na zasadzie, że dani ludzie mieli kiedyś czarnego kota, który był niesamowity, ogromny sentyment pozostawił po sobie i tęsknią za nim, toteż teraz tylko czarnych szukali.

Może czarne mają w sobie słodyczy więcej ;) . Wszystkie Pawełki miziate, nakolankowe i superaśne, więc się wpasowały.
Trzy koty moje. Czwarty tylko ze mną mieszka.

Fatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 6203
Od: Pt sty 01, 2016 19:36

Post » Śro sty 24, 2024 11:50 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

najsłodsze są czarne koty.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27216
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw sty 25, 2024 9:10 Re: czy rude to wredne ? maść a charakter

faktycznie coś jest w tych czarnych. Moja zmarła czarnulka była grzeczna i słodka. A ta ruda teraz to bezczel.
[*] Mela - czarna kotka, żyła lat 15. Lubiła gadać po kociemu, sznurki i tulenie. Była uczuciową dzikuską.
Frania - ruda kotka, kocha swój drapak i ma ADHD

Hanik

Avatar użytkownika
 
Posty: 32
Od: Sob lip 23, 2022 18:55
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 214 gości