Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lis 12, 2023 15:46 Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Witam serdecznie
Poszukuję porady doświadczonych kociarzy

1. Na początku tego roku mój 5-letni kocurek zachorował na zapalenie pęcherza. Zaczął jeść wtedy karmę suchą Hill's Prescription Diet c/d Multicare Urinary Care. Z zapalenia po pewnym czasie udało się wyjść całkowicie. Kot cały czas jest na tej karmie. Jest na niej też 4-letnia kotka, której nic nie dolega, ale trudno im rozdzielić miski. Przez pół roku koty są niewychodzące, a drugie pół - wychodzące, tzn. od maja do teraz kotki jadły tę karmę plus to co złapały na dworze, aktualnie wróciliśmy do miasta i będzie tylko suche. (Od kwietnia znowu wrócimy na wieś). Pytanie: czy koty mogą bezpiecznie cały czas być na tej karmie? Przy każdym zakupie wyświetla mi sie ostrzeżenie sklepu, żeby skonsultowac z weterynarzem dłuższe podawanie

2. Kocurek miał niedawno usuwany kamień z zębów. Kotka jeszcze nie ma tego problemu. Nigdy nie myłam im zębów. Chciałabym zadbać o ich ząbki, żeby nie tworzył się kamień. Czy może ktoś coś polecić skutecznego, żeby faktycznie uniknąć późniejszego usuwania, narkozy itd.

Pozdrawiam

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Nie lis 12, 2023 16:38 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

1. Karma sucha tylko sprzyja powstawaniu kamienia i problemom z drogami moczowymi... Żadna karma urinary nie jest dobra, a już na pewno nie karma sucha.

2. Pasta Orozyme jest ok.

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 255
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie lis 12, 2023 17:23 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Zacznij karmić koty mokrą karmą z dolewaną wodą.
Drogą i słabą jakościowo karmę weterynaryjną zamień na dobre puszki z suplementem zakwaszającym (jeśli kot tego wymaga).
Zdrowemu kotu możesz zrobić krzywdę karmą zakwaszającą - mogą powstać w pęcherzu kamienie nierozpuszczalne.
Badaj chociaż raz w miesiącu pH moczu, a co pół roku - 8 miesięcy zrób badania moczu.
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Pon lis 13, 2023 11:16 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Dzięki za odpowiedź.
Możesz podać przykład "dobrych puszek" i jak je rozpoznać?

Karmę suchą, którą podałam zalecili mi weterynarze twierdząc, że jest "pełnowartościowa" i zdrowemu kotu nic nie będzie. Najbardziej mnie wkurza, że nie umiem ocenić samodzielnie tak jak dla człowieka - patrzysz skład i wiadomo.

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Pon lis 13, 2023 11:26 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Zeeni pisze:1. Karma sucha tylko sprzyja powstawaniu kamienia i problemom z drogami moczowymi... , a już na pewno nie karma sucha.

2. Pasta Orozyme jest ok.


Dzięki. A czemu "Żadna karma urinary nie jest dobra"? (jesli chodzi o to, ze sucha, to rozumiem)

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Pon lis 13, 2023 11:37 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

mandarynka103 pisze:
Zeeni pisze:1. Karma sucha tylko sprzyja powstawaniu kamienia i problemom z drogami moczowymi... , a już na pewno nie karma sucha.

2. Pasta Orozyme jest ok.


Dzięki. A czemu "Żadna karma urinary nie jest dobra"? (jesli chodzi o to, ze sucha, to rozumiem)


np tutaj wyjaśnione
viewtopic.php?f=1&t=179452
post z Pon mar 13, 2017 17:20 Re: Karma Urinary dla kota.
boguska_t pisze:Jeśli o mnie chodzi to żadna z tych karm nie jest dobra. Mają okropny skład. Producenci nie podają jakie ilości mikroelementów są w karmie. Ile fosforu? Jaki bilans fosforowo-wapniowy ma karma? Eukanuba ma na pierwszym miejscu śrutę kukurydzianą, to karma dla kota czy kur? Kot je mięso.
Co to znaczy wyniki moczu nie są idealne? Jaki ma być efekt diety, obniżenie pH moczu, podwyższenie?
Jeśli kot zaczyna mieć problemy z układem moczowym to lepiej jest go zawczasu przestawić na karmę mokrą, dopajać dużo. Im więcej wody w pokarmie tym lepiej będą się wypłukiwać wszystkie złogi z układu moczowego. Żadna karma sucha nie polepszy jego stanu.


i dalej w tym watku
Perrpetua pisze:żadna sucha karma nie jest dobra dla żadnego kota, odwadnia, prowadzi do problemów z pęcherzem, uszkadza nerki. NIE MA dobrej karmy suchej, ani leczniczej, ani bytowej, bo każda jest...sucha. leczenie problemów z pęcherzem czy nerkami suchą karmą to jak gra w tenisa surowym jajkiem, pomysł kompletnie bez sensu.
Koty lubią suche karmy bo mają wiele polepszaczy smaku, intensywny zapach, działają jak narkotyk.
Powinnaś wyrzucić z domu suchą karmę , od razu i definitywnie, to kot zacznie normalnie jeść zdrowe rzeczy.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27175
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pon lis 13, 2023 11:59 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Brak mi słów, co ja narobiłam

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Pon lis 13, 2023 12:10 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

mandarynka103 pisze:Brak mi słów, co ja narobiłam


Spokojnie, miałaś prawo nie wiedzieć. Ja też swoje pierwsze koty syfem karmiłam... Tak naprawdę jeśli Twoje koty nie wymagają zakwaszania moczu to mogą jeść jakąkolwiek dobrą, wysokomięsną karmę. A nawet jeśli wymagają zakwaszania, to z wetem ustalić jakiś środek do podawania, np. Urinovet. Karm jest naprawdę spory wybór w zależności od tego jaki jest budżet.
Karmy - GranataPet, MAC's, Power of Nature, Mjamjam, z tańszych Feringa, nawet jakas Animonda. Z droższych Cats Plate, John Dog. Jest tego naprawdę dużo, do rozważenia też BARF.

Ale chrupkom mówimy nie :)

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 255
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 13, 2023 12:44 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Będę wdzięczna za podpowiedź najtańszej karmy mokrej.

Może spróbuję z BARF

Czy pH moczu można jakoś zbadać samodzielnie? andorka napisała: "Badaj chociaż raz w miesiącu pH moczu, a co pół roku - 8 miesięcy zrób badania moczu."

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Pon lis 13, 2023 12:48 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

mandarynka103 pisze:Będę wdzięczna za podpowiedź najtańszej karmy mokrej.

Może spróbuję z BARF

Czy pH moczu można jakoś zbadać samodzielnie? andorka napisała: "Badaj chociaż raz w miesiącu pH moczu, a co pół roku - 8 miesięcy zrób badania moczu."


BARF jak najbardziej, kalkulator i odpowiednie suplementy i kotek zadowolony. Ogólnie wyjdzie najtaniej.

Tak, mocz można badać samodzielnie (pH). Można kupić paski w aptece do tego.

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 255
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 13, 2023 13:06 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Zanim się nie nauczę tego BARFa, czy wystarczy mięso plus FELINI COMPLETE? Tak mi tu kiedyś poradzono, wolę więcej dopytać.

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Pon lis 13, 2023 13:28 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

mandarynka103 pisze:Zanim się nie nauczę tego BARFa, czy wystarczy mięso plus FELINI COMPLETE? Tak mi tu kiedyś poradzono, wolę więcej dopytać.


Spokojnie możesz o tego zacząć, kupuj rożne mięsa, mogą być bardziej tłuste, poprzerastane. Do tego podroby (oprócz wątróbki)
Pasków pH w aptece nie udało mi się kupić - przez net bez problemu.
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Pon lis 13, 2023 23:14 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Po zabiegu sanacji u kocurka na polecenie weta zaczęłam myć mu zęby pastą marki Virbac, aby zapobiegać gromadzeniu się kamienia
https://pl.virbac.com/products/stomatol ... u%20drobiu
Pastę kupiłam w komplecie ze szczoteczką.
Kocurek polubil jej smak, sam przychodzi na mycie ząbków. Nad techniką pracuję. Czy pomaga to może jeszcze za wcześnie oceniać (zabieg był w sierpniu), ale na razie zęby wyglądają dobrze i nie ma brzydkiego zapachu z pyszczka.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw lis 16, 2023 18:05 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Bardzo dziękuję za wszelkie info odnośnie profilaktyki kamienia. Moim kotkom, w tym temu z usuniętym kamieniem, nigdy nie śmierdziało z pyszczka, jakby to miała być jakaś informacja. Zrobię jednak wszystko co ma sens, z naciskiem, że ma sens, żeby im usuwania pod narkozą kamienia oszczędzić.

W temacie karm mokrych i zdrowego odżywiania zamiast suchej karmy - znalazłam taką karmę https://www.bitiba.pl/shop/karma_dla_ko ... zki/375929
Czy taka karma wystarczyłaby, by kotki zdrowe były i bez dodawania suplementów? Powiedzmy przez pół roku, a od wiosny do jesieni tauryna polna.
Będę wdzięczna za wszystkie opinie

mandarynka103

 
Posty: 15
Od: Śro mar 01, 2023 8:54

Post » Czw lis 16, 2023 18:50 Re: Karma Urinary, zapobieganie kamieniowi na zębach

Tutaj masz wątek o żarciu
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=183659 ze spisem karm.
Nie kupuj wielopaku, jeśli nie posmakuje będziesz w kropce. Na początek lepiej przepłacić i kupować na sprawdzenie czy smakuje, czy kotu nie szkodzi.

Chikita

 
Posty: 6447
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 510 gości