Alergia na pchły APZS- czy komuś udało się zwalczyć ?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lis 11, 2023 16:38 Alergia na pchły APZS- czy komuś udało się zwalczyć ?

Kotka jest podejrzana o APZS. Wylizuje sie do gołej skóry. Działaja leki przeciwświadowe. Wraz z problem w domu pojawiły się pchły w niewielkiej ilości. . Od kilku miesięcy stosuję preparaty spot on stronghold, teraz bravecto. Odkurzam co jest w zasięgu, pryskam aerozolem flee (dimetikon). Żadnych postepów. Wymyśliłam, że ponieważ większość preparatów spot on usmierca pchły dopiero po ugryzieniu więc kotka cały czas jest narażona na działanie alergenu tj. śliny pchły, dopóty ostatnia pchła nie zostanie wyeliminowana. Ale jak to osiągnąć skoro przepoczwarzone formy mogą egzystować w domowych zakamarkach przez wiele miesięcy i w każdej chwili mogą przejść w formę dorosłą ? Po ugryzieniu świąd u kota utrzymuje się do 3 tygodni, więc wystarczy ugryzienie co jakiś czas aby stale ja swędziało. Tym tłumaczę brak powodzenia. Może ktoś miał kota z APZS, co robił, jak długo i czy z powodzeniem ? .

raksa

 
Posty: 39
Od: Czw mar 16, 2017 22:47
Lokalizacja: warszawa

Post » Sob lis 11, 2023 17:34 Re: Alergia na pchły APZS- czy komuś udało się zwalczyć ?

Miałam. Pietruszka miał "autostradę" od połowy ogona aż do łopatek, nie drapał się tylko jak spał, a spał bardzo mało, bo świąd.
Z tym, że to byl kot wychodzący i w domu pcheł nie było - żadne z pozostałej trójki nie miało, TŻ, który jest najlepszym próbnikiem obecności pcheł - także nie był pogryziony.
Piter dostawał steryd przeciwświądowo, przeciwalergicznie ludzki lek starszej generacji, klemastinum. Wet mi wtedy tłumaczył, że ten stary lek na kota lepiej działa, niż te nowe. No restrykcyjnie co trzy tyg stronghold. Sterydy dostawał kilka tygodni, podobnie przeciwalergiczne. Świąd minął dosłownie po jednym dniu. I nigdy już problemów nie miał. Teraz już trzy lata go nie ma, ale myślę, że od akcji pchłowej do śmierci minęły 3/4lata

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15073
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob lis 11, 2023 18:02 Re: Alergia na pchły APZS- czy komuś udało się zwalczyć ?

Czyli juz po kilku tygodniach stronghold + przeciwświadowe objawy nie wróciły mimo, że kot wychodzący. Moja wetka też twierdzi, że gdyby to był apzs to,po kilku tygodniach powinno być po kłopocie. Sugeruje teraz alergię pokarmową a ta do wyeliminowania znacznie trudniejsza.

raksa

 
Posty: 39
Od: Czw mar 16, 2017 22:47
Lokalizacja: warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], makrzy i 504 gości