Brak pierwszej rui

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lis 08, 2023 20:53 Brak pierwszej rui

Witam,
Od kilku miesięcy mam pierwszego kota w swoim życiu, a dokładniej kotkę. Za kilka dni skończy 8 miesięcy i nadal nie dostała pierwszej rui. Kotka jest niewychodząca i jest to zwykły dachowiec. Czy powinnam się zacząć przejmować? :( Z tego co czytam na stronach internetowych pierwsza ruia powinna się pojawiać w 4-6 miesiącu.

Angelin@

 
Posty: 2
Od: Śro lis 08, 2023 20:44

Post » Czw lis 09, 2023 23:24 Re: Brak pierwszej rui

A coś więcej o kotce? Z domu jest czy z ulicy, w jakim wieku trafiła do Ciebie? Na jesieni młoda kotka może nie mieć rui, dopiero gdzieś zimą. Zwłaszcza jeśli jest w domu jedynaczką.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw lis 09, 2023 23:46 Re: Brak pierwszej rui

Kotka jest z domu, nie z ulicy i wzięliśmy ją jak miała 10 tygodni - urodziła się na początku marca, do nas trafiła pod koniec maja. Jest jedynym kotem w domu. Zachowuje się normalnie, nie ma żadnych problemów zdrowotnych -zaszczepiona, odrobaczone itd. Zaczęłam się po prostu martwić, że jeszcze nie miała rui. Z racji, że to nasz pierwszy kot to dopiero się "uczymy". Słyszałam od rodziny i znajomych dookoła, że rui nie da się przegapić i na pewno będę wiedziała kiedy nadejdzie, ale niestety nadal tego nie dostrzegliśmy.

Angelin@

 
Posty: 2
Od: Śro lis 08, 2023 20:44

Post » Pt lis 10, 2023 6:56 Re: Brak pierwszej rui

A po co w ogóle czekacie na ruję?

ziuku

Avatar użytkownika
 
Posty: 610
Od: Nie wrz 11, 2022 11:31

Post » Pt lis 10, 2023 10:43 Re: Brak pierwszej rui

Jeśli nie miałaś wcześniej kota , ani nie obserwowałaś kotek w rui to jak najbardziej można nie rozpoznać objawów. Czasami ruja przebiega tak łagodnie, że zachowanie kotki można wziąć za zwyczajnie nadmierną czułość , czy aktywność.
Tak czy inaczej najlepiej do weta się już i tak wybrać, skontrolować kotkę badaniem usg, i zapisać na zabieg zanim ruja/lub kolejna ruja się pojawi i przyniesie jakieś przykre konsekwencje.

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 526
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Pt lis 10, 2023 10:54 Re: Brak pierwszej rui

Angelin@ pisze:Kotka jest z domu, nie z ulicy i wzięliśmy ją jak miała 10 tygodni - urodziła się na początku marca, do nas trafiła pod koniec maja. Jest jedynym kotem w domu. Zachowuje się normalnie, nie ma żadnych problemów zdrowotnych -zaszczepiona, odrobaczone itd. Zaczęłam się po prostu martwić, że jeszcze nie miała rui. Z racji, że to nasz pierwszy kot to dopiero się "uczymy". Słyszałam od rodziny i znajomych dookoła, że rui nie da się przegapić i na pewno będę wiedziała kiedy nadejdzie, ale niestety nadal tego nie dostrzegliśmy.

Ruje bywają "ciche" i nie każda jest widoczna. Za to każda ma wpływ na zdrowie kota. Każda ruja to zagrożenie ropomaciczem. Gdy jest tzw zamknięte to brak objawów powoduje olbrzymie komplikacje.
Mogę zapytać po cholere czekacie na ruje? Kastracja przed nią chroni kotkę przed rakiem listew mlecznych i, właśnie, przed ropomaciczem. Umawiacie się na badania, usg i zabieg.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55372
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pt lis 10, 2023 11:16 Re: Brak pierwszej rui

Z moich doświadczeń:
0. Kot nie miał jeszcze rujki, ale czas na sterylkę
1. Umawiasz kota na zabieg
2. Kot dostaje rui na dzień lub 2 przed zabiegiem :ryk: , czyli musisz przełożyć.
3. Kot znów dostaje rui przed kolejnym terminem zabiegu
4. Kończycie na proverze :P

W tamtym roku miałam kotkę której sterylkę przekładałam 4 razy (ostatnie 2 przez rujkę właśnie).

Tak jak piszą wyżej - ze sterylką nie musisz czekać do rujki. Wiek ma, zdrówko ma - tnij i miej święty spokój.
Trzy koty moje. Czwarty tylko ze mną mieszka.

Fatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 6048
Od: Pt sty 01, 2016 19:36

Post » Sob lis 11, 2023 19:40 Re: Brak pierwszej rui

Spokojnie. Moja starsza kotka zarujkowała jak skończyła rok, druga - jak miała 14 miesięcy. Kotki zaczynają rujkować w różnym wieku.
Ja czekałam ze sterylką na pierwszą ruję, ale, jak piszą dziewczyny, nie jest to konieczne.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33252
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Pon lis 13, 2023 10:31 Re: Brak pierwszej rui

MB&Ofelia pisze:Spokojnie. Moja starsza kotka zarujkowała jak skończyła rok, druga - jak miała 14 miesięcy. Kotki zaczynają rujkować w różnym wieku.
Ja czekałam ze sterylką na pierwszą ruję, ale, jak piszą dziewczyny, nie jest to konieczne.

Kastracja przed pierwszą rują gwarantuje, prawie w 100%,zabezpieczenke przed rakiem listew mlecznych.
O reszcie zmilczę. Choć jest sporo punktów na za.
Jestem DT i staram się tak kastrować kotki. Niestety, te które do mnie trafiły już "po " odeszły na to schorzenie. Mimo walki DS o ich dobrobyt.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55372
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pt mar 22, 2024 9:56 Re: Brak pierwszej rui

U moich rodziców kotka nie miała jeszcze roku i była sterylizowana. Miała gdzieś około 8 miesięcy. Dzisiaj jest spokojnym 4,5 letnim kotem, żyjącym na wsi, więc wychodzący. Na szczęście nie wychodzi na ulicę i interesują ją tylko pola ;) Co rujki to w tym temacie piszą też artykuł w lokalnym serwisie https://belchatow24.pl/ https://belchatow24.pl/jak-rozpoznac-i- ... a-u-kotki/

Renya88

 
Posty: 21
Od: Pon wrz 12, 2022 8:14




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 529 gości