Fip suchy + oczny

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro paź 04, 2023 14:40 Fip suchy + oczny

Hej,
Pomyślałam, że podzielę się z wami historią kotki mojej mamy, może ktoś będzie ciekawy jak wygląda leczenie itp. Moja mama parę miesięcy temu przygarnęła dwie kotki - siostry. Pierwsza zmarła w czerwcu - miała fip, postać wysiekową, potwierdzony wynikiem pcr z płynu. Choroba niestety postępowała zbyt szybko i nie udało się jej uratować. Niedługo po tym druga kotka zaczęła dziwnie się zachowywać - roczny kot a spał cały dzień, schudła, miała gorączkę. Wet podejrzewał zapalenie dróg żółciowych. Dostała leki, po antybiotyku była poprawa na chwilę a potem znów pogorszenie. Kotka trafiła do kliniki całodobowej i tam stwierdzili u niej obrzęk płuc, ziarniniaki w płucach oraz nerkach i coś z okiem. Podejrzenie fip. Ogarnęliśmy leki na start i rodzice pojechali po kotkę. Klinika wydała ją w stanie bardzo złym, rodzice nie wiedzieli czy dowiozą ją żywą do domu - najgorsze, że codziennie mieliśmy telefon z kliniki z zapewnienie, że kotek czuje się dobrze. W domu dostała pierwszą dawkę GS (cure fip) w dawce 10mg/kg.

Po 3 dniach zaczęła czuć się lepiej. Po kilku dawkach cure fip zmieniliśmy preparat na lucky a obecnie jest na coronacat. Dziś jest 23 dzień leczenia i kicia zachowuje się normalnie - bawi się, ma apetyt, przybiera na wadze. Wyniki krwi ma całkiem niezłe, jedynie kinza kreatynowa podwyższona dość mocno (ponoć przy zastrzykach z GS tak się zdarza) i elektroforeza białek wciąż fipowa. Jeśli wszystko dalej będzie dobrze to prawdopodobnie przejdziemy za jakiś czas na tabletki.

Rok temu ktoś dodał tu post o leczeniu fipa i pytałam tam o koszty jak to wygląda. Myślę, że to coś co ciekawi większość osób a w internecie informacje na ten temat są różne. Więc napiszę wam to co wiem i jak wyglądają te koszty u nas. Rodzice kupowali ampulki cure fip 20mg od prywatnych osób i wyszło to wtedy po ok 250zł za ampułkę. Lucky 20mg mama wzięła od jakiejś Pani z fundacji chyba i koszt ten sam za ampułkę. Tylko cure fip ma 7ml a lucky 5,2ml. Zamawiając przez stronę wychodzi drożej, ok 100 euro za ampułkę cure fip. Nie znalazłam strony siona ale dostałam namiar na jakiegoś pana co sprzedaje ampułkę 20mg 10ml za 350. Coronacat mało znany u nas wychodzi najtaniej, ok 200zł za ampułkę 20ml 10mg. Tylko ma mniejsze stężenie więc trzeba go podać dwa razy tyle niestety ale cenowo różnica jest duża. Ogólnie ten środek wyszedłby jeszcze taniej pewnie ale ciężko go do nas sprowadzić.

Na grupie na fb można się naciąć z ampułkami. Co jest trochę przykre ale dlatego świadomość tych cen i po ile GS chodzi jest według mnie istotna. Bo jak ktoś dowiaduje się, że jego kot ma fip to nie ma dużo czasu na reakcję i zwyczajnie człowiek wtedy zamiast siedzieć i porównywać ceny skupia się na tym by jak najszybciej ten lek dostać. Jak wrzuciłam post na fb, że szukamy leku to odezwało się do mnie sporo osób. I dużo było takich, które chciały mi sprzedać lek znacznie drożej. Np ampułkę siona za 700zł czy cure fip za 600.

Druga sprawa to otwarte ampułki. Nie wiem jak to z tym jest naprawdę ale w ulotce coronacat oraz w internecie trafiłam na informację, że lek po otwarciu należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 3 miesięcy. Są ludzie, którzy wysyłają otwarte ampułki i twierdzą, że są tak samo skuteczne. Jak jest nie wiem, być może mają rację ale ja bym była z tym ostrożna bo myślę, że z jakiegoś powodu jest informacja o lodówce i tym terminie przydatności.

Jak macie jakieś pytania to piszcie :) no i trzymajcie kciuki za kociulę :201461

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 140
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Śro paź 04, 2023 14:50 Re: Fip suchy + oczny

Zapomniałam dopisać. To co mnie dziwi to to, że zachorowały dwa koty praktycznie w tym samym czasie. Wiem, że fip ponoć nie jest zaraźliwy. Ale przez tą sytuację zastanawiam się czy nie doszło do jakiejś mutacji tego wirusa i nie powstał jakiś wyjątkowo zjadliwy szczep, którym jednak da się zarazić. Bo dziwi mnie, że zachorowały dwa koty w tym samym domu i praktycznie w tym samym czasie. Moja przyjaciółka miała podobną sytuację - z 3 kotów 2 zachorowały u niej na fip, też krótko po sobie. Albo może genetycznie te kotki były jakoś predysponowane do zajścia mutacji. Tylko pytanie czy wtedy po ponownym zarazniu się fcov nie rozwinie znów fipa :?

Czytałam artykuł, że u kotów u których doszło do nawrotu stosowano w leczeniu molnupiravir. Tu link do artykułu jakby ktoś był zainteresowany:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9612227/
To tak bardziej w ramach ciekawostki, że poza gs-em jest jeszcze jakaś alternatywa.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 140
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Śro paź 04, 2023 16:51 Re: Fip suchy + oczny

Dzięki za informacje. Dobrze, że są, bo jak kot zachoruje, to czasu nie ma. :1luvu:
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw paź 05, 2023 9:43 Re: Fip suchy + oczny

Może dlatego zachorowały obie bo to siostry? Jakieś predyspozycje genetyczne? Bo koronawirusa to pewnie obie miały. Też się zapisałam do tych grup „Fipowych” na Facebooku jak mnie vet przestraszył fipem u Tośki (FIP Polska i chyba FIP Warrior Polska), gdzieś mi mignęło że ponoć leki potaniały, nie sprawdzałam. Wszędzie się trafią ludzie chcący zarobić na cudzym nieszczęściu:(. Trzymam kciuki za zdrówko koteczki.

ruda_maupa

 
Posty: 27
Od: Pt sty 13, 2023 23:37

Post » Pt paź 06, 2023 10:50 Re: Fip suchy + oczny

Owszem, potaniały ale wciąż może to być wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy bo koszt leków uzależniony jest przede wszystkim od dawki i wagi kota. Zwykle z tego co czytałam dawka wynosi 6-10mg/kg. Im lżejszy kot tym koszt leczenia będzie mniejszy. No i zależy też od preparatu, ten ruski corona cat wychodzi najtaniej, potem chyba sion cenowo najkorzystniej. Tak jak liczyłam przy kocie 3kg i dawce 10mg/kg coronacat łącznie wyniesie ok 2,5 tys, sion ok 4,5 tys. Do tego oczywiście trzeba doliczyć badania, my dajemy też leki na wątrobę, diagnostykę itp. Np moja mama na początku wydała ok 3 tys na badania, weta i klinikę całodobową. Ale u nas była błędna diagnoza na początku i postać sucha więc cięższa do zdiagnozowania. I tak nie mamy pcr potwierdzającego jednoznacznie fip bo do tego trzeba by pobrać wycinki a na to nie było czasu i stan kota też nie pozwalał a obraz na tym etapie już dość jasno wskazywał na fip. Teraz co jakiś czas musimy robić badanie krwi z elektroforezą białek żeby monitorować postępy leczenia. Przy kosztach leczenia koszt tych badań nie jest aż taki duży, jednorazowo ok 200zł, łącznie będzie trzeba wykonać to badanie ok 4 razy.

Opiszę jeszcze dwie sytuacje tak ku przestrodze :?
1. Jak dodałam post, że szukam leku na start odezwało się do mnie kilku dystrybutorów (nie wiem jak inaczej ich nazwać). Wiecie, fake konta bez imienia i nazwiska, mające nieograniczoną ilość leku. Chodzi mi o osoby prywatne, nie ludzi z fundacji itp, to akurat nie wiem jak dokładnie działa. Jeden gość mówił mi, że on to ściąga lek cały czas i odsprzedaje ludziom po tej samej cenie co jest na stronie plus wysyłka żeby mieli od razu bo ma taką potrzebę pomocy. Ale, przynajmniej mi, ciężko uwierzyć, że gość pakuje kilkanaście tysięcy w coś takiego charytatywnie i nic z tego nie ma. Gdzie nie ma nawet gwarancji, że ktoś to kupi. Ale do rzeczy. Tacy ludzie zależnie od tego jaką markę sprzedawali mówili, że ta ich jest najlepsza a reszta nie działa, są gorsze, zanieczyszczone, słabsze itp. I trzeba na to uważać bo moja mama w pierwszej chwili uwierzyła w coś takiego, że sion nie działa i koty się na tym nie leczą... Gdzie na tej grupie jest kilka tysięcy kotów po kuracji właśnie sionem i jest wszystko ok. Wiadomo, że jak ktoś ma interes w jednej marce to pozostałe są dla niego konkurencją zwłaszcza jak są tańsze. Więc trzeba też weryfikować co ci ludzie mówią i czy nie jest to tylko z chęci zysku.

2. Odezwały się też osoby, które chciały doradzić/pomóc. Dawka, którą podajemy była wzięta ze strony producenta cure fip oraz potwierdzona przez wetkę. I były osoby co pisały mi, że robimy źle i trzeba tą dawkę podnieść do 20mg/kg bo oni mają doświadczenie i taka dawka jest skuteczna. Moja mama nie zdecydowała się na to bo raz, że dawka była ustalona z wetką co widziała badania kici a dwa, że na stronie producenta też jest takie a nie inne dawkowanie. Szczerze mówiąc nie wiem co o tym myśleć. Sama nie mam zaufania do tego typu porad bo jednak to ludzie z internetu, nie są weterynarzami, nie widzieli kota ani jej badań. Dawka, którą podajemy zadziała, na razie jest dobrze i kicia zachowuje się jak zdrowy kot. Oczywiście zobaczymy jak to będzie po zakończeniu leczenia i okresu obserwacji, na razie jest zbyt wcześnie by ogłaszać sukces. Jednak nie wiem czy tak wysoką dawką nie zaszkodzilibyśmy, czy takie dawkowanie jest w ogóle bezpieczne. Bo te 10mg to już wyższa dawka. A widziałam posty, że po leczeniu niektóre koty miały problemy z nerkami.

No więc taka przestroga, że na tych grupach można spotkać się z takimi wiadomościami. Nie chcę oceniać czy te porady są dobre czy nie, nie znam się na tym ale na pewno trzeba podejść do tego z głową.

A co do kici czuje się dobrze, tak naprawdę nic się nie dzieje. Robiliśmy ostatnio badanie krwi i elektroforezą wciąż fipowa, reszta ok jedynie kinaza kreatynowa mocno podwyższona ale ponoć przy tych zastrzykach tak bywa. Będziemy obserwować. Poprosiliśmy o dorobienie testu probnp żeby upewnić się, że to nie od serca ale wyszło w normie.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 140
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Pt paź 06, 2023 12:31 Re: Fip suchy + oczny

Badania są koszmarnie drogie, u nas prawie dwa tysiące kosztowały, bo większość wysyłana do laboratorium

ruda_maupa

 
Posty: 27
Od: Pt sty 13, 2023 23:37

Post » Wto lis 07, 2023 19:42 Re: Fip suchy + oczny

Hej! Wczoraj u mojego kota zdiagnozowano FIP oczny. Szukam leku, okolice Katowic. Pomocy :(

Bibula04

 
Posty: 4
Od: Pon lis 04, 2019 1:20

Post » Śro lis 08, 2023 11:21 Re: Fip suchy + oczny

Poproś o dostęp do grupy na FB: FIP POLSKA
Napisz skąd jesteś i że potrzebujesz leku na start.
Z pewnością otrzymasz pomoc kogoś ze swojej okolicy.

makrzy

 
Posty: 971
Od: Sob sie 04, 2018 14:23
Lokalizacja: śląsk

Post » Śro lis 08, 2023 13:42 Re: Fip suchy + oczny

ja bym jeszcze jedną istotną radę dodała. Nie można robić czegoś takiego jak przekazanie kota dla weta i nie odwiedzanie go chociaż raz dziennie by ocenić co się dzieje- jak widać, oni kłamią, a zwierze cierpi, odchodzi, pogarsza się i przez chorobę i złe leczenie i jeszcze przez stres związany z obecnością w strasznym dla siebie miejscu - jakim zawsze jest klinika weterynaryjna (jaka by nie była) .
Sama nie raz nacięłam się na kłamstwa jak np. Koteczka spokojnie znosi pobyt, proszę się nie martwić, a ta wraca z całym pyszczkiem pokiereszowanym, tak desperacko próbowała wydostać się przez kraty.

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 525
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Pon lis 13, 2023 21:17 Re: Fip suchy + oczny

Bardzo proszę o pomoc. Każda złotówka ma znaczenie
pomagam.pl/8p4fgf

Bibula04

 
Posty: 4
Od: Pon lis 04, 2019 1:20

Post » Nie lis 19, 2023 22:19 Re: Fip suchy + oczny

Hej
My właśnie jesteśmy w trakcie obserwacji (fip mokry).Leczenie zakończyliśmy 12 października.(84 dni)
Byliśmy na kapsułkach CureFip.Mam nadzieję że wszystko będzie dobrze.Jak zakonczy się obserwacja i badania pozwolą ,czeka nas jeszcze kastracja,której nie robiliśmy w trakcie kuracji.Trzymajcie kciuki za naszego Neko
pozdrawiamy:)

White2

 
Posty: 14
Od: Śro kwi 12, 2023 7:19




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 513 gości