Anuria, przyczyny czy można bylo coś zrobić

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob wrz 30, 2023 0:11 Anuria, przyczyny czy można bylo coś zrobić

Jestem w szoku i strasznym cierpieniu, kot z pnn ustabilizowany(crea 3-3,5, mocznik 120-150) jedzący, nie wymiotujący, aktywny nagle w jeden dzień przestaje jeść, pić, oddawać mocz. Leczenie szpitalne 2 dni kroplowki, pobudznie diurezy i nic wyniki kosmiczne (crea 19, mocznik 500), moczu zero, eutanazja. Jak w tytule jakie mogły być przyczyny czy coś oprócz calkowitego zaprzestania funkcji z powodu pnn(diagnoza lekarzy)moglo być przyczyną?

kasiek1510

 
Posty: 26
Od: Czw lis 27, 2014 12:11

Post » Sob wrz 30, 2023 2:23 Re: Anuria, przyczyny czy można bylo coś zrobić

Inne wyniki były w miarę , wątrobowe
Kupa - zatwardzenie ?
Tak miałam
Na pewno u dwóch kotów a może i więcej
Morusia - leki od tarczycy pogorszyły wyniki błyskawicznie ,gdzieś pisałam
Kot po wypadkowy ,podejrzewam ze po proszku agrisan zatkał się kupa
Kot , niewidomy zatrzymał się mocz -kamien
A usg na końcu robiliście -kamien czy coś innego nie zatkał

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob wrz 30, 2023 4:01 Re: Anuria, przyczyny czy można bylo coś zrobić

W usg nie było kamieni, zatkania, mocz pomimo kroplówek wogóle się nie tworzył. Czasami miewał problem z zaprciami ale więcej nawadniania i odrobina lactulozy pomagały. Watrobowe w badaniach Astat powyzej normy delikatnie ale przez czas trwania choroby 1,5roku nikt nie stwierdził przyczyny. Choroba zaczeła sie od Ostrej NN i tak samo piorunująco zakończyła.

kasiek1510

 
Posty: 26
Od: Czw lis 27, 2014 12:11

Post » Sob wrz 30, 2023 6:43 Re: Anuria, przyczyny czy można bylo coś zrobić

Ile czasu minęło od ostatnich badań krwi? Kiedy było robione badanie moczu? Znaleziono przyczynę ostrej niewydolności nerek wtedy? Zatrucie? Jaki był wynik USG nerek po ustabilizowaniu ich stanu?
Jeśli nerki są mocno uszkodzone czasem niewiele trzeba by doszło do kryzysu. Jeśli kot ma możliwość czymś się zatruć np. podgryzanym kwiatkiem lub dostanie lek nefrotoksyczny, jeśli dojdzie do infekcji dróg moczowych etc.
Możliwy jest też rzut choroby autoagresywnej niszczącej nerki np. tocznia.
U kotów wychodzących na pierwszy plan wysuwa się zatrucie.
W jakim wieku był kot?

Pytanie, co było przyczyną ostrej niewydolności nerek wtedy. To się nie dzieje bez przyczyny. Może zadziało się znowu tylko że nerki były już uszkodzone i tym razem nie dały rady albo ich stan pogarszał się od pewnego czasu aż doszło do kryzysu.

Przykro mi bardzo [*]

Blue

 
Posty: 23499
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob wrz 30, 2023 8:20 Re: Anuria, przyczyny czy można bylo coś zrobić

Kot na zamkniętym obszarze zabezpieczone podwórko plus woliera, te same warunki od 1,5 roku, jeden z trójki kotów.
Pierwsza przyczyna wg. wetów nieznana, zresztą mieli podejście że stało się, trudno skupiamy się na walce a nie szukaniu przyczyny. Na pewno nie było zapalenia pęcherza, ja szukałam długo i podejrzewałam zatrucie niewielką ilością glikolu która skapła na niego spod samochodu i zlizał z futerka (żaden samochód już potem nie stanął na terenie), ogólnie ta wiedza dotycząca tej substancji i wszędobylskich wycieków była dla mnie szokująca i do dziś widząc koty wychodzące wbiegające pod zaparkowane auta mnie poraża.
Wiek 10,5, badania właśnie mieliśmy robić tym razem po 3 miesiącach, bo kot stabilny i to nas najpewniej zgubiło, a mój ukochany kot grał niczym najlepszy aktor. Trujących roślin brak bo tak aranżowałam przestrzeń od początku żeby nie potruć kotów. Po pierwszym ataku nerki w usg były z paskami mineralizacji a reszta jak zdrowe potem w kolejnych było widać zatarcia struktury przy okazji rosła crea po ostrej z 10 spadła na 2,3 po roku 3,3 mocznik najpierw 100 potem do 120-150.

kasiek1510

 
Posty: 26
Od: Czw lis 27, 2014 12:11




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Majestic-12 [Bot] i 502 gości