Kotek robi dwójkę poza kuwetą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro wrz 20, 2023 10:08 Kotek robi dwójkę poza kuwetą

Witam wszystkich,
Mam problem z kotkiem brytyjskim a dokładnie z jego załatwianiem się przed kuwetą.
Jak go kupiliśmy to normalnie robił jedynkę i dwójkę do kuwety lecz po czasie kot zaczął robić czasami dwójkę przed kuwetą a on dwóch tygodni nie zdarzyło mu się zrobić do kuwety :(
Próbowaliśmy już wszystkiego, badania krwi, dwa razy badanie kału, zmiana kuwety, zmiana miejsca kuwety, zmiana żwirku, zmiana karmy.
Jak postawiłem dwie kuwety w różnych miejscach w jednym pomieszczeniu to zrobił kupę przed jedną i drugą kuwetą (Siku zawsze robi do kuwety). Teraz całkowicie zmieniłem pokój w którym jest kuweta i kot robi jedynkę do kuwety a dwójkę w poprzednim pomieszczeniu ( pod stołem w kuchni)

W Was ostatnia nadzieja bo już nie wiem o co mu może chodzić, weterynarze tak samo :(

:201461

Tymekcbr

 
Posty: 2
Od: Śro wrz 20, 2023 9:54

Post » Śro wrz 20, 2023 17:21 Re: Kotek robi dwójkę poza kuwetą

w jakim kot obecnie jest wieku? Są inne koty na pokładzie, lub jakieś stresogenne czynniki , choćby np. hałaśliwe dzieci ? Jakieś zmiany w waszym życiu, na krótko przed tym jak problem powstał ?

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 525
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Śro wrz 20, 2023 19:22 Re: Kotek robi dwójkę poza kuwetą

jest tylko on i ma teraz 6 miesięcy, hałaśliwych dzieci też nie ma.
Była nawet sytuacja że widzieliśmy go jak wali poza kuwetę, przenieśliśmy go szybko do kuwety a ten wyszedł z niej i dokończył na podłogę..

Tymekcbr

 
Posty: 2
Od: Śro wrz 20, 2023 9:54

Post » Śro wrz 20, 2023 22:07 Re: Kotek robi dwójkę poza kuwetą

Z tego co piszesz wynika, że coś mu się nie podoba i swoje niezadowolenie w ten sposób akcentuje.
Ponieważ to młody kotek trzeba znaleźć powód, żeby nie utrwaliły mu się takie zachowania. Coś mu wyraźnie nie odpowiada. Musisz go obserwować, może uda Ci się odkryć przyczynę. Czy on się załatwia przed kuwetą, czy gdziekolwiek?
A może typ kuwety mu nie odpowiada? Spróbuj z krytą (z drzwiczkami i bez) i zwykłą.
Jest wykastrowany?

Mój kot też tak robi - jak mu się coś nie podoba to robi przed kuwetą, wyłącznie jak to nazywasz, dwójkę. Dokładnie przed. Czasem to wynika ze złego ustawienia pupska, a czasem po prostu zupa była za słona :P
Bo uznał że kuweta nie jest idealnie czysta, albo jedzenie było zbyt późno, albo nie dostał tego czego chciał.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Śro wrz 20, 2023 23:31 Re: Kotek robi dwójkę poza kuwetą

to jeszcze maluch. Może być zatem tak jak pisze Katarzynka01 "zupa za słona" :ryk: . Wchodzić będzie za chwilę w wiek młodzieńczy i hormony mu rozstrajają mózg ;) . Trzeba z nim teraz jak najdelikatniej , ale konsekwentnie, spróbować jednak wyłapywać momenty kiedy będzie chciał skorzystać i przestawiać do kuwety już w momencie jak przycupnie. Bynajmniej nie zmuszać w niej zostawać jak zrezygnuje całkiem z załatwienia się w tym momencie, ale "śledzić" aż go znów najdzie. Jak uda się z dwa takie razy kolejno przyłapać i skłonić do zrobienia w kuwecie to może mu się nagle utrwalić ponownie. Bardzo ważne- nie podnosić głosu, nie ganiać, nie robić nic co może się źle skojarzyć- bo się odwrotny skutek odniesie.

Inna sprawa, że jeśli czuje jakikolwiek dyskomfort, ból, silniejszy skurcz przy dwójce to samo to może powodować , że idzie na płaską powierzchnię (i tak się ciesz, że nie wybrał jak niektóre koty powierzchni mięciutkich - kołdry, koce , poduszki, kolana) . Są dzieci (przykład aktualny mojego kilkuletniego siostrzeńca) , które też miewają fazy "paniki" bo przy załatwianiu boli brzuszek, a one nie rozumieją jeszcze, że tak czasami jest i potrafi się rozpłakać bo myśli że "umiera". Myślę ,że trochę tak ma Twój kot- a koci krzyk przekłada się na zmianę miejsc załatwiania potrzeb.

Spróbowała bym jeszcze jednej rzeczy- wyłóż kuwetę tymczasowo wyłącznie podkładem - będzie w miarę płasko. Łatwiej tam też będzie kociaka przesadzić podczas, niż do żwirku. Jak zacznie korzystać to za jakiś czas stopniowo dosypuj po garści żwirku na ten podkład- tak obok, jak zobaczysz, że mu nie przeszkadza to wypełnisz z czasem całą kuwetę.

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 525
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Czw wrz 21, 2023 1:06 Re: Kotek robi dwójkę poza kuwetą

Jakiego żwirku używasz? Koty bardo lubią, kiedy żwirek przypomina piasek, np. Benek niebieski bezzapachowy.
A może być tez tak, że kocurek zaczyna dojrzewać i zmienia mu się zapach moczu - Wy jeszcze tego nie czujecie, ale on sam juz tak i nie chce korzystać z kuwety, w której jest ten zapach. Powinna pomóc kastracja.

Zeby sobie ułatwić sprzątanie, można pod przód kuwety podłożyć plastikową podkładkę i z niej zbierać kocią "dwójkę". Może też podkładka zachęci kota do wejścia do kuwety? :wink:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60418
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw wrz 21, 2023 12:15 Re: Kotek robi dwójkę poza kuwetą

A miła sprawdzane gruczoły okołoodbytowe?
Mój jak mu się zatykają informuje mnie robiąc kupę na dywanik w łazience. Oczyszczenie likwiduje problem do następnego zatkania. Niestety kocur ma prawdopodobnie wadliwą budowę i gruczoły nie oczyszczają się same
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 529 gości