Szybki oddech u kociaka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon wrz 04, 2023 19:15 Szybki oddech u kociaka

Witam, trochę się martwię o mojego kociaka bo mam wrażenie, że za szybko oddycha i nierówno. Kotka ma rok i nie zauważyłem żadnych problemów z jedzeniem czy utrata wagi (nawet mam wrażenie, że lekko przybrała na wadze w ciągu ostatniego miesiaca). Zachowuje się normalnie, nie kaszle, nie sapie, nie "chrapie", jest chętna do zabawy. Kilka razy podczas intensywnej zabawy oddychała z otwartym pyszczkiem i językiem na wierzchu ale po kilku chwilach odpoczynku zaczynała oddychać normalnie i dalej chciała się bawić. Weterynarza po osłuchaniu kota stwierdził, że nie słyszy żadnych szmerów ani w sercu ani w płucach ale serce bije szybciej niż powinno nawet biorąc pod uwagę duży stres u kota podczas wizyty u weterynarza, zalecił zrobienie echa serca ale niestety czas oczekiwania na badanie to 2 miesiące (mają się odezwać żeby ustalić date wizyty). Liczę na Wasze opinie bo nie wiem czy przesadzam czy faktycznie mam rację i kot oddycha nie tak jak powinien. Ilość oddechow podczas snu waha się między 30 a 35. Dodam jeszcze, że aktualnie są dosyć wysokie temperatury. Dodaję link z krótkim filmikiem w jakiś sposób kotek oddycha. Bardzo dziękuję za opinie i pozdrawiam

https://youtu.be/ZlkIIZbRaFM?si=HOgvI_pUZuOpSs59

pawelolsz992

 
Posty: 2
Od: Pon wrz 04, 2023 18:45

Post » Wto wrz 05, 2023 5:22 Re: Szybki oddech u kociaka

No, nie jest to prawidłowy oddech. Plus ziajanie po wysiłku jeśli się powtarza to zawsze wymaga wyjaśnienia. To bardzo niepokojące u kota, bywa wynikiem upału u wrażliwych kotów ale najpierw trzeba wykluczyć medyczne powody. Na pierwszy rzut trzeba szybko zbadać krew, bo niedokrwistość, zaburzenia jonowe etc też mogą wpływać na przyspieszony oddech i bicie serca. To młoda kotka ale sprawdziłabym też hormony tarczycy. Nie wiem gdzie mieszkasz że są takie terminy na echo ale jeśli nie da się go zrobić wcześniej, to jak najszybciej trzeba zrobić RTG, bo też sporo powie, o płucach, ew. nieprawidłowościach w klatce piersiowej. Może też czasem wykazać np. powiększone serce.

Do czasu wyjaśnienia sprawy staraj się kotki nie prowokować do intensywnej zabawy, niech ma możliwość schładzania się. Jeśli wychodzi sama postaraj się to ograniczyć jeśli się uda bez ogromnego stresu, bo jeśli ja silna duszność dopadnie poza domem w czasie ekscytacji polowaniem np. to marny jej los... Jeśli to faktycznie problem zdrowotny a nie tylko reakcja na upał (mieszkasz w Polsce? Nie ma teraz wysokich temperatur u nas, ale może u Ciebie jest 35, dlatego się dopytuję tak czy owak trzeba szybko wykluczyć medyczne podstawy objawów bo duszność u kota to zagrożenie życia sama z siebie, bardzo przeciąża serce, powoduje niedotlenienie organów etc),szczególnie z sercem, to nagły wysiłek może być bardzo niebezpieczny.
Wet zmierzył temperaturę kotce?

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto wrz 05, 2023 7:51 Re: Szybki oddech u kociaka

Co do ziajania to już dawno tego nie robiła a kiedy sie zdarzało to było po naprawdę bardzo intensywnej zabawie i tylko na krótka chwilę. A mieszkam w Anglii i tutaj da aktualnie temperatury po prawie 30 stopni i termin oczekawiania na echo jest tak długi bo osoba za to odpowiedzialna jest na wakacjach i nie mają zastępstwa. . . Wrzucam jeszcze 2 linki do filmików jak oddycha podczas snu. Wet mierzył temperature i była ok.

https://youtu.be/_VVBBcs3o44?feature=shared

https://youtu.be/X4FEz45EvsM?feature=shared

pawelolsz992

 
Posty: 2
Od: Pon wrz 04, 2023 18:45

Post » Wto wrz 05, 2023 9:02 Re: Szybki oddech u kociaka

Wszystko jak wyżej, plus: jak często i czym jest odrobaczana?

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Wto wrz 05, 2023 10:44 Re: Szybki oddech u kociaka

pawelolsz992 pisze:Co do ziajania to już dawno tego nie robiła a kiedy sie zdarzało to było po naprawdę bardzo intensywnej zabawie i tylko na krótka chwilę. A mieszkam w Anglii i tutaj da aktualnie temperatury po prawie 30 stopni i termin oczekawiania na echo jest tak długi bo osoba za to odpowiedzialna jest na wakacjach i nie mają zastępstwa. . . Wrzucam jeszcze 2 linki do filmików jak oddycha podczas snu. Wet mierzył temperature i była ok.

https://youtu.be/_VVBBcs3o44?feature=shared

https://youtu.be/X4FEz45EvsM?feature=shared


Może nie trzeba robić od razu echa. Jak napisała powyżej Blue, można zacząć od rtg, bo to już może sporo wyjaśnić.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14232
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Wto wrz 05, 2023 14:42 Re: Szybki oddech u kociaka

Swego czasu u mojej 1.5 rocznej kotki też zaniepokoił mnie przyspieszony oddech - w zależności od pomiaru wychodziło 28-35 oddechów podczas snu. Podobnie jak u Ciebie, podczas zabawy też zdarza jej się oddychać z otwartym pyszczkiem - jest kotem baaaaardzo aktywnym.

Robiliśmy RTG klatki, echo serca i badania krwi, wszystko wyszło w porządku. Martwiłam się o serduszko bo to Brytyjczyk który może być obciążony chorobami serca ale echo wyszło książkowe więc może po prostu niektóre tak mają...

Vesola

 
Posty: 19
Od: Wto lis 15, 2022 17:44

Post » Wto wrz 05, 2023 19:18 Re: Szybki oddech u kociaka

Vesola pisze:Swego czasu u mojej 1.5 rocznej kotki też zaniepokoił mnie przyspieszony oddech - w zależności od pomiaru wychodziło 28-35 oddechów podczas snu. Podobnie jak u Ciebie, podczas zabawy też zdarza jej się oddychać z otwartym pyszczkiem - jest kotem baaaaardzo aktywnym.

Robiliśmy RTG klatki, echo serca i badania krwi, wszystko wyszło w porządku. Martwiłam się o serduszko bo to Brytyjczyk który może być obciążony chorobami serca ale echo wyszło książkowe więc może po prostu niektóre tak mają...


Mój kot, ragdoll, aktualnie 8 miesięcy to samo. Ona biegnie do mnie i dyszy z ekscytacji bo sie tak cieszy, biega po scianach normalnie i sie bawi do upadlego, nie zna limitów, jest diabłem wcielonym :lol: Wszystko ok poza tym Moze kiedys z tego wyrosną...Ale oczywiście to, że u nas ok nie znaczy, że u każdego będzie ok. Echo serca/RTG jak najbardziej wskazane.

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 255
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 504 gości