Brak apetytu u wiekowego kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob sie 19, 2023 13:27 Brak apetytu u wiekowego kota

Witam wszystkich.
Od pewnego czasu, często choruje moja 16 letnia Misia, zaczęło się od zapalenia żołądka po jedzeniu trawy w ogrodzie, zbyt częste wymioty trawą pobudzało żołądek, po wizycie i weta problem znikał lecz z czasem powracały wymioty i powroty do weta.
Obecnie od ponad tygodnia problem z apetytem, rozwodnienie powrócił bez wymiotów, u weta była kroplówka, ponieważ była odwodniona i spadła waga o 0,5 kg, antybiotyki i tabletki nie pomagają, nadal jest brak apetytu pomimo domagania się jedzenia, czasem zje ładnie aby później już nic nie jeść, zwłaszcza ulubione saszetki odrzuciła i nie chce ich jeść, obecnie gotowane piersi z kurczaka zjada, dwie noce temu zjadła całą saszetkę, oczywiście na raty a ostatniej nocy tylko trochę kurczaka gotowanego, badania wyszły dobrze, żadnych problemów, wet twierdzi że jest ok i może to być związane z jakimś stresem ale rozwodnienie częściowe jest, dzisiaj wróciłem do weta i otrzymałem żel do ucha na poprawę apetytu, wczoraj dostała dwa zastrzyki, jeden na ból drugi na poprawę apetytu i nic, zjada za mało i czasem jak bardziej głodna, dziąsła i żeby są ok, czy ktokolwiek spotkał się z takim problemem?
Bogdan

Bogdanek

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Sob sie 19, 2023 10:36

Post » Sob sie 19, 2023 14:44 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Masz starszego kota i nie domaga
Robił wet jakieś badania
Krew usg badanie moczu
Odrobaczanie
Wychodzący ,mógł coś zjesc ?
Popros o przyjrzenie się trzustce
Daj chude jedzenie
Ale potrzebne badania

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob sie 19, 2023 19:18 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Ja się spotkałam. Moja Milenka ma podobne bardzo, jeśli nie takie same objawy.
Konieczne sa badania krwi : morfologia plus biochemia (czyli nerki, próby wątrobowe, glukoza) - najlepiej jak wet zrobi tzw. profil geriatryczny. Dodatkowo należy pobrać krew także na poziom witaminy B12 - jej niedobó często powoduje właśnie takie zachowania związane z jedzeniem. Dobrze jest też oznaczyć specyficzną kocią lipazę, bo często jest związana z takimi objawami.
Idealnie by było zobić usg jamy brzusznej - moja kotka ma teraz zdiagnozowane triaditis, czyli zapalenie jelit plus zapalenie pęchezyka żółciowego plus zapalenie trzustki.

edit: doczytałam, ze zrobiłeś badania - jakie? Możesz wkleić wyniki?
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35342
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Sob sie 19, 2023 21:43 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

a nie bierzecie pod uwagę tego , że koty, zwłaszcza starsze ciężko znoszą upały, i stąd słaby apetyt? Ja sama dziś mało nie padłam po drodze do sklepu tak było duszno i gorąco , mało mam przez to sił to i jeść mniej mi się chce, albo wcale.

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 525
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Nie sie 20, 2023 14:58 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

ita79 pisze:a nie bierzecie pod uwagę tego , że koty, zwłaszcza starsze ciężko znoszą upały, i stąd słaby apetyt? Ja sama dziś mało nie padłam po drodze do sklepu tak było duszno i gorąco , mało mam przez to sił to i jeść mniej mi się chce, albo wcale.

Tak. Pogoda moze byc przyczyna jesli masz pewnosc ze lot jest zdrowy. Poza tym jesli jest przyczyna to zazwyczaj koty nie jedza w ciagu dnia, a jedza duzo w nocy. Tu jest inna sytuacja.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35342
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Nie sie 20, 2023 15:50 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Marzenia11 - ja wyczytałam z postu, że ten kot je, tylko mniej i mniej chętnie.. i to od około tygodnia, tak jak są upały, zatem wg mnie wszystko się łączy. Natomiast jak się właśnie teraz jeszcze dołączy do tego stres, ciąganie kota po weterynarzach podawanie co wpadnie w igłę, i zmuszanie do jedzenia przeróżnymi środkami- to owszem, zacznie się problem poważny.

Niejednego zwierzaka nadgorliwość zabiła. Choć oczywiście więcej ich umiera z powodu zaniedbań, ale zwykle takich zupełnych, jak właściciel nawet jeść nie da tylko niech sobie kot na myszy poluje, a robale ze zwierzaka każdą stroną wyłażą, czy nawet niewykastrowanie i koty wykańczają się "naturalnie" . W drugą stronę też nie można przesadzać - a to głównie dlatego, że mało kogo stać i mało kto ma dostęp do naprawdę dobrych klinik i badań, i niemal zawsze zaczyna się od "a spróbujemy to podać.."

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 525
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Nie sie 20, 2023 16:24 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Badania krwi zostały zrobione w klinice wet i kroplówka, miała rozwolnienia, w sumie 6 czy 7 pozycji w tym na nerki i wyszły dobrze, dostała zastrzyk i u weta zjadła więc, wet zadzwonił aby ją odebrał bo wygląda lepiej ale nadal w domu nie miała apetytu, zjada trochę a potem już nie chce jeść, ogólnie zjada mało około 3 x na dzień, 1/4 tego co zawsze jadła, wróciłem do weta, dostała zastrzyk przeciw bólowy i uspokajający i zastrzyk na poprawę apetytu (to było w ostatni piątek) lecz nadal bez zmian więc wczoraj znowu wróciłem do weta i dostałem żel na uszy do poprawy apetytu lecz nic się nie zmieniło, jutro znowu pojadę do weta, zrobimy USG, jeszcze jedno, czasem przychodzi mój kot do kuchni i chce jeść ale nie zawsze zje, powącha i odejdzie, zmieniam mu na co innego, trochę zje. Zauważyłem że często zmienia miejsca a najwięcej śpi w łazience na dywaniku przed prysznicem.

Bogdanek

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Sob sie 19, 2023 10:36

Post » Nie sie 20, 2023 16:28 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Dodam że mój kot wychodzi tylko na ogród z którego nie ma możliwości przejść czy wyskoczyć, (wysokie mury) w dodatku u mnie temperatury średnio około 19-20C, kot dostaje jedzenie z Royal Canin, głównie mokre saszetki dla kotów w wieku +12.
Ostatnio edytowano Nie sie 20, 2023 19:17 przez Bogdanek, łącznie edytowano 1 raz

Bogdanek

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Sob sie 19, 2023 10:36

Post » Nie sie 20, 2023 17:12 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

ita79 pisze:Marzenia11 - ja wyczytałam z postu, że ten kot je, tylko mniej i mniej chętnie.. i to od około tygodnia, tak jak są upały, zatem wg mnie wszystko się łączy. Natomiast jak się właśnie teraz jeszcze dołączy do tego stres, ciąganie kota po weterynarzach podawanie co wpadnie w igłę, i zmuszanie do jedzenia przeróżnymi środkami- to owszem, zacznie się problem poważny.

Niejednego zwierzaka nadgorliwość zabiła. Choć oczywiście więcej ich umiera z powodu zaniedbań, ale zwykle takich zupełnych, jak właściciel nawet jeść nie da tylko niech sobie kot na myszy poluje, a robale ze zwierzaka każdą stroną wyłażą, czy nawet niewykastrowanie i koty wykańczają się "naturalnie" . W drugą stronę też nie można przesadzać - a to głównie dlatego, że mało kogo stać i mało kto ma dostęp do naprawdę dobrych klinik i badań, i niemal zawsze zaczyna się od "a spróbujemy to podać.."

A ja przeczytalam pierwsze zdanie: od pewnego czasu czesto choruje moja 16letnia kotka. Zaczelo sie od zjedzenia trawy...
Dalej nie pamietam..
Autor postu zadal pytanie: czy ktos ma kota z podobnymi objawami. Odpisalam zgodnie z prawda, ze mam. Moja Milenka od ponad tygodnia leczona z powodu triaditis od 3 dni zjada nawet w dzien, gdy sa upaly.
Autor postu sam zdecyduje co zrobi,sam plus jego wet zajmujacy sie kotem. Moim zdaniem lepiej miec za duzo niz za malo informacji.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35342
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Nie sie 20, 2023 21:22 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Bogdanek pisze:Badania krwi zostały zrobione w klinice wet i kroplówka, miała rozwolnienia, w sumie 6 czy 7 pozycji w tym na nerki i wyszły dobrze, dostała zastrzyk i u weta zjadła więc, wet zadzwonił aby ją odebrał bo wygląda lepiej ale nadal w domu nie miała apetytu, zjada trochę a potem już nie chce jeść, ogólnie zjada mało około 3 x na dzień, 1/4 tego co zawsze jadła, wróciłem do weta, dostała zastrzyk przeciw bólowy i uspokajający i zastrzyk na poprawę apetytu (to było w ostatni piątek) lecz nadal bez zmian więc wczoraj znowu wróciłem do weta i dostałem żel na uszy do poprawy apetytu lecz nic się nie zmieniło, jutro znowu pojadę do weta, zrobimy USG, jeszcze jedno, czasem przychodzi mój kot do kuchni i chce jeść ale nie zawsze zje, powącha i odejdzie, zmieniam mu na co innego, trochę zje. Zauważyłem że często zmienia miejsca a najwięcej śpi w łazience na dywaniku przed prysznicem.

Sprawdz tarczycei poziom wit b12. A chudnie?
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35342
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Pon sie 21, 2023 9:54 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Tak, chudnie

Bogdanek

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Sob sie 19, 2023 10:36

Post » Pon sie 21, 2023 10:54 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Bogdanek pisze:Tak, chudnie

To sprawdz tarczyce i poziom wit b12
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35342
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Pon sie 21, 2023 15:04 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Byłem u weta, zostaje Misia w klinice na 2 dni do pełnych badań, na początek ma lekko zażółcone białka i dziąsła więc wątroba ale w ostatni piątek było ok, więc wyszło przez weekend, jutro będzie coś więcej wiadomo.

Bogdanek

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Sob sie 19, 2023 10:36

Post » Pon sie 21, 2023 21:20 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Bogdanek pisze:Byłem u weta, zostaje Misia w klinice na 2 dni do pełnych badań, na początek ma lekko zażółcone białka i dziąsła więc wątroba ale w ostatni piątek było ok, więc wyszło przez weekend, jutro będzie coś więcej wiadomo.

Prawdopodobnie ma zapalenie trzustki... milenka przy pierwszyn ostrym zapaleniu trzustki tez miala zoltaczke, na szczescie wyszla z tego... kciuki za Misie bardzo mocne!!!!!!
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35342
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Wto sie 22, 2023 13:34 Re: Brak apetytu u wiekowego kota

Dziękuję bardzo, dzisiaj wet zadzwonił i wyszło zapalenie trzustki, zostanie Misia na kolejną noc aby poprawić jej stan, na razie dostaje przeciw środki bólowe, mówił że stan się poprawił i już ładnie je, dziś i jutro kilka badań i będzie wiadomo co i jak.

Bogdanek

Avatar użytkownika
 
Posty: 9
Od: Sob sie 19, 2023 10:36

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], Johnnyblafe, marta_kociara i 518 gości