IBD - jaka karma nalepsza

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt cze 30, 2023 10:43 IBD - jaka karma nalepsza

Witam, mam prośbę o porady co najlepiej podawać kotu z chorymi jelitami. Wczoraj odebraliśmy wynik usg i najprawdopodobniej jest to IBD. Macie jakiś sprawdzone karmy? Ogólnie lubi Kattovita Gastro i Sensitive ale nie wiem czy taka mokra karma jest ok. Zawsze był na dobrych karmach bezzbożowych ale muszę mu to zmienić. Proszę o rady

welon

 
Posty: 6
Od: Wto kwi 18, 2023 7:15

Post » Pt cze 30, 2023 20:08 Re: IBD - jaka karma nalepsza

A dlaczego chcesz mu zmienić dobre karmy bezzbożowe na karmy kiepskiej jakości ? Dieta weterynaryjna wcale nie jest konieczna, szczególnie taka kiepskiej jakości, a przeważnie takie są właśnie karmy weterynaryjne. Jeśli kotek źle toleruje karmy, które jadł do tej pory, wypróbuj jakieś inne, ale powinna być to właśnie karma mokra, bezzbożowa, wysokomięsna, o niskiej zawartości węglowodanów i bez zbędnych, udziwnionych dodatków.
IBD jest często związane z alergią pokarmową, więc może warto pomyśleć o karmach monobiałkowych, ze źródłem białka, z którym kocio wcześniej nie miał kontaktu lub miał niewielki.
Moja kotka nie ma wprawdzie IBD, ale ma problemy jelitowe innego tła i np. bardzo dobrze funkcjonuje na karmie Power of nature - królik lub jagnięcina, nie ma po niej żadnych problemów kuwetowych. Podobnie jest u niej z karmą Cats Plate np. indyk lub królik (z tej serii jest także dobrej jakości karma weterynaryjna -gastro z indykiem). Ale wiadomo każdy kot jest inny i Twojemu kotu może służyć zupełnie inna karma. Musisz po prostu metodą prób i błędów znaleźć takie karmy po których będzie czuł się dobrze.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt cze 30, 2023 20:53 Re: IBD - jaka karma nalepsza

Jaki jest powod koniecznej zmiany?
Mieso, na poczatek gotowane, lekkie, np. krolik, indyk, wchodziloby w gre?

FuterNiemyty

 
Posty: 3661
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob lip 01, 2023 9:25 Re: IBD - jaka karma nalepsza

Radiolog u którego robiliśmy badania powiedział że by przejąć całkowicie na karmy jelitowe. Ogólnie był za dr Bergiem ale mój kociak nawet nie chce na to patrzec. Swojego weta mam dopiero w środę. Wczoraj kupiłam mu saszetki z firmy Medica to wymiotował po tym mega. Dzisiaj spróbuję z gotowanym indykiem ale na niego też często nie ma smaka

welon

 
Posty: 6
Od: Wto kwi 18, 2023 7:15

Post » Sob lip 01, 2023 10:48 Re: IBD - jaka karma nalepsza

Przede wszystkim to trzeba wykluczyć pierwotniaki i robaki porządnym badaniem kału, najlepiej w laboratorium parazytologicznym, warto też zrobić posiew kału na niemiłe bakterie oraz przy negatywnym wyniku przejść na ścisłą dietę dobrej jakosci monobiałkową, hipoalergiczną (mięso nie jedzone przez kota w ostatnim czasie) i zobaczyć czy będzie poprawa.
Dużo zależy od objawów, wyników innych badan etc.
Ale w temacie leczenia i prowadzenia kota z ibd poczekalabym na decyzję weta prowadzącego.
Trzeba też przeanalizować czy kot nie ma dostępu do czegoś co mu podrażnia układ pokarmowy np. jakieś roślinki lub lizanie czegoś - niektóre koty lubią wylizywac np. wannę lub zlew.

Możesz napisać coś więcej o kocie, objawach i wynikach badań?
Co dokładnie wyszło w USG?

Blue

 
Posty: 23502
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie lip 02, 2023 22:07 Re: IBD - jaka karma nalepsza

Czy kot przy zmienionym obrazie jelit miał badania poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego?
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Wto lip 04, 2023 20:06 Re: IBD - jaka karma nalepsza

Dziękuję serdecznie za informację. Karma Cats Plate strzał w 10. Mój kocur to jedna wielka diagnostyka, pewnie dlatego że został wykryty w głowie bezobjawowy guz (najprawdopodobniej oponiak) i neurolodzy ,u których się konsultujemy kazali wykluczyć inne choroby. Miesiąc czasu czekałam na usg ,bo chciałam go zbadać u najlepszego radiologa. Jutro mamy wizytę u naszej Pani Doktor internisty, która zleci dalsze badania, czyli pewnie B12 i kwas foliowy. Zdarza mu się czasami mieć brzydkie qpy i wymioty ,dlatego do wizyty u lekarki chciałam wprowadzić coś w miarę najlepszego. W obrazie usg jelito cieńkie w pewnym miejscu jest nieznacznie pogrubione i węzły chłonne w tym miejscu są też nieznacznie powiększone.
Więcej pewnie dowiem się jutro ale karma Cats Plate służy mu bardzo z czego się cieszę. Chciałabym jeszcze znaleźć coś równie dobrego w formie suchej, bo lubi sobie podgryzać ten mój bezzędny kocurek ,ale to pewnie niemożliwe :-(

welon

 
Posty: 6
Od: Wto kwi 18, 2023 7:15

Post » Wto lip 04, 2023 20:37 Re: IBD - jaka karma nalepsza

Pytam o wit. B12 i kwas foliowy, bo mam takie doświadczenie: kot wymiotował nieregularnie, miewał spadki apetytu i fochy jedzeniowe.
W obrazie USG nieco zmienione jelita mogące wskazywać na początki IBD. Poziom witamin i kwasu we krwi wyszedł poniżej normy
Przez pół roku suplementowałam niedobory w zmniejszających się dawkach. W tej chwili obraz na USG jest idealny, a na wyniki krwi czekam. Problem z wymiotami i spadkami apetytu zniknął.

Znalazłam również jedą z przyczyn wymiotów - to była reakcja na Felini Complit dodawane do mięsa, która pojawiła się z czasem. Barnaba jest u mnie od maleńkości, cały czas tak samo karmiony (mięso + gotowa mieszanka suplementów) i problem pojawił się nagle w trakcie zużywania kolejnego opakowania Felini
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, jowitha i 550 gości