2 koty i nowy dom

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 27, 2023 19:49 2 koty i nowy dom

Witam wszystkich

Przychodzę z pytaniem do osób które maja dużo doświadczenia z dokoceniem i życiem z kilkoma kotkami.

Chciałabym wiedzieć jak to wygląda w przypadku poznania dwóch całkowicie obcych sobie kotow w nowym mieszkaniu
Żadne z nich nie jest rezydentem i pierwszy raz oba zobaczą nowy dom i siebie wzajemnie :201461

W jaki sposób pomoc im z tak wielka ilością stresu? (nie mam możliwości wprowadzenia ich osobno do mieszkania raz jedno raz drugie)

darkrose

 
Posty: 3
Od: Wto cze 27, 2023 19:44

Post » Wto cze 27, 2023 19:59 Re: 2 koty i nowy dom

A masz możliwość rozdzielenia, żeby każdy na początek miał swój bezpieczny kącik? Co wiesz o tych kotach?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14703
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto cze 27, 2023 20:00 Re: 2 koty i nowy dom

Chętnie poczytam kogoś rady bo mam dosłownie IDENTYCZNA sytuacje, a przeprowadzam się za tydzień. Ja mam kota i mój partner ma kota, oboje się nie znają i oboje zmieniają mieszkanie…

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 258
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto cze 27, 2023 20:03 Re: 2 koty i nowy dom

mziel52 pisze:A masz możliwość rozdzielenia, żeby każdy na początek miał swój bezpieczny kącik? Co wiesz o tych kotach?


mogę je rozdzielić w dwóch różnych pokojach
A kotki są mi znane
jeden należy do mojego partnera a drugiego chce mi oddać sąsiadka ponieważ się przeprowadza i nie może go zabrać ze soba

Oboje chcemy zamieszkać razem w nowym mieszkaniu i oba kotki będą razem z nami

darkrose

 
Posty: 3
Od: Wto cze 27, 2023 19:44

Post » Wto cze 27, 2023 20:04 Re: 2 koty i nowy dom

Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10932
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto cze 27, 2023 20:47 Re: 2 koty i nowy dom

Najważniejsze, żeby na poczatku koty miały swoje azyle, gdzie będą mogły się schować.
Niestety, w obu przypadkach to może być trudne dokocenie, bo koty nie są już kociakami (a dokładnie - w jakim są wieku?) I dotąd były jedynakami. Dlatego trzeba się nastawić na to, że mogą nie znać zachowań i języka własnego gatunku. Dużo zależy od tego, jak długo każdy z kotów przebywał z matką i rodzenstwem, czy zdążył się nauczyć bycia kotem. I oczywiście od wieku, charakteru, czasu bycia jedynakiem.
Trzymam kciuki, żeby mimo wszystko się udało :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto cze 27, 2023 21:12 Re: 2 koty i nowy dom

jolabuk5 pisze:Najważniejsze, żeby na poczatku koty miały swoje azyle, gdzie będą mogły się schować.
Niestety, w obu przypadkach to może być trudne dokocenie, bo koty nie są już kociakami (a dokładnie - w jakim są wieku?) I dotąd były jedynakami. Dlatego trzeba się nastawić na to, że mogą nie znać zachowań i języka własnego gatunku. Dużo zależy od tego, jak długo każdy z kotów przebywał z matką i rodzenstwem, czy zdążył się nauczyć bycia kotem. I oczywiście od wieku, charakteru, czasu bycia jedynakiem.
Trzymam kciuki, żeby mimo wszystko się udało :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:



Jeden z nich ma około 14 miesięcy a drugi 3 lata
Każdy z kotków był jedynakiem ale miał kontakty z innymi kotami
Ten młodszy ma prawie codzienny kontakt z 2 innymi kotami które spotyka w ogródku, ten starszy również miał kontakt z innym kotem przynajmniej raz w tygodniu
Żadne z nich nie wykazuje agresji ani chęci dominacji ale nigdy się nie widziały wiec nie wiem jak to będzie

darkrose

 
Posty: 3
Od: Wto cze 27, 2023 19:44

Post » Śro cze 28, 2023 6:30 Re: 2 koty i nowy dom

Jak w linku, który podałam wyżej: izolować, zapoznawać stopniowo (wymiana zapachów, równoczesne karmienie po dwóch stronach zamkniętych drzwi itd.), obserwować. Cały proces może potrwać od paru dni do kilku miesięcy, ale zwykle się udaje.
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10932
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro cze 28, 2023 9:15 Re: 2 koty i nowy dom

darkrose pisze:
jolabuk5 pisze:Najważniejsze, żeby na poczatku koty miały swoje azyle, gdzie będą mogły się schować.
Niestety, w obu przypadkach to może być trudne dokocenie, bo koty nie są już kociakami (a dokładnie - w jakim są wieku?) I dotąd były jedynakami. Dlatego trzeba się nastawić na to, że mogą nie znać zachowań i języka własnego gatunku. Dużo zależy od tego, jak długo każdy z kotów przebywał z matką i rodzenstwem, czy zdążył się nauczyć bycia kotem. I oczywiście od wieku, charakteru, czasu bycia jedynakiem.
Trzymam kciuki, żeby mimo wszystko się udało :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:



Jeden z nich ma około 14 miesięcy a drugi 3 lata
Każdy z kotków był jedynakiem ale miał kontakty z innymi kotami
Ten młodszy ma prawie codzienny kontakt z 2 innymi kotami które spotyka w ogródku, ten starszy również miał kontakt z innym kotem przynajmniej raz w tygodniu
Żadne z nich nie wykazuje agresji ani chęci dominacji ale nigdy się nie widziały wiec nie wiem jak to będzie

To dość dobrze rokuje! Koty w podobnym wieku, dość młode, miały kontakt z kotami - czyli może być łatwiej je ze sobą poznać. Co prawda w domu jest nieco inaczej, nią w ogródku, ale ważne jest, że koty pojawią się w nim jednocześnie - żaden nie będzie rezydentem, broniącym swojego terenu, ani intruzem.

Oczywiście, trzeba stosować wszystkie zasady stopniowego poznawania, ale mam nadzieję, że się uda.
Oczywiście zakładam, że oba kotki są wysterylizowane? To bardzo ważne.

Z dokoceniem bywa różnie. Znam sytuację, gdy nowa kotka (dorosła trikolorka) została wypuszczona z transportera w nowym domu, podeszła do rezydentki (również dorosłej kotki), powąchały się i od pierwszej chwili zaprzyjaźniły, nie było nawet cienia niechęci. A bywa tak, że mimo prawidłowo przeprowadzonej stopniowej integracji koty się serdecznie nie znoszą. To trochę jak z ludźmi.

Kotom trzeba w tym okresie poświęcać szczególną uwagę, żaden nie powinien się czuć odrzucony, mniej ważny. I dobrze, żeby oba kojarzyły obecność drugiego kota z przyjemnością - smaczkiem, zabawą, głaskaniem, co kto lubi. Niektórym sprawdza się siatka w drzwiach, przez którą koty mogą się widzieć, wąchać, a nie mogą się atakować. Ale może w Waszym przypadku nie będzie konieczna - koty są młode, potrzebują towarzystwa kociego do zabawy. Powinny się polubić. :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro cze 28, 2023 9:29 Re: 2 koty i nowy dom

darkrose pisze:
jolabuk5 pisze:Najważniejsze, żeby na poczatku koty miały swoje azyle, gdzie będą mogły się schować.
Niestety, w obu przypadkach to może być trudne dokocenie, bo koty nie są już kociakami (a dokładnie - w jakim są wieku?) I dotąd były jedynakami. Dlatego trzeba się nastawić na to, że mogą nie znać zachowań i języka własnego gatunku. Dużo zależy od tego, jak długo każdy z kotów przebywał z matką i rodzenstwem, czy zdążył się nauczyć bycia kotem. I oczywiście od wieku, charakteru, czasu bycia jedynakiem.
Trzymam kciuki, żeby mimo wszystko się udało :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:



Jeden z nich ma około 14 miesięcy a drugi 3 lata
Każdy z kotków był jedynakiem ale miał kontakty z innymi kotami
Ten młodszy ma prawie codzienny kontakt z 2 innymi kotami które spotyka w ogródku, ten starszy również miał kontakt z innym kotem przynajmniej raz w tygodniu
Żadne z nich nie wykazuje agresji ani chęci dominacji ale nigdy się nie widziały wiec nie wiem jak to będzie


To bez problemu jakoś powinny się dogadać! Tak jak wyżej pisałam mam identyczna sytuacje, tyle, ze mój kot ma niecałe pół roku a kot partnera ma 8 8O nie wyobrażam sobie tego, tak się tym stresuje. Jeszcze mamy wymuszony wyjazd z partnerem na dwa dni za dwa tygodnie, już wszelkie pesymistyczne wizje widzę :lol:

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 258
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro cze 28, 2023 9:59 Re: 2 koty i nowy dom

Może nie będzie tak źle. Wiele zależy od charakteru kotów. Czasem 8-latek ma dużo energii i lubi się bawić, czasem starszy kot wchodzi w rolę "dobrego wujka", a młody gładko się podporządkowuje. Ale na czas wyjazdu starałabym się koty odizolować, tak na wszelki wypadek. :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro cze 28, 2023 10:36 Re: 2 koty i nowy dom

8 latek jest niestety kotem pozbawionym energii i choruje na PNN. Jest grzeczny i spokojny, wychowuje sie w domu z 2kotem, ale nie przepadają za sobą jakoś :x Mam nadzieje, ze oboje to w miare malostresowo przejdą. A na czas wyjazdu przyjaciółka u nas zanocuje, więc będą pod kontrolą odizolowane :ok:

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 258
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro cze 28, 2023 10:55 Re: 2 koty i nowy dom

darkrose pisze:Witam wszystkich

Przychodzę z pytaniem do osób które maja dużo doświadczenia z dokoceniem i życiem z kilkoma kotkami.

Chciałabym wiedzieć jak to wygląda w przypadku poznania dwóch całkowicie obcych sobie kotow w nowym mieszkaniu
Żadne z nich nie jest rezydentem i pierwszy raz oba zobaczą nowy dom i siebie wzajemnie :201461

W jaki sposób pomoc im z tak wielka ilością stresu? (nie mam możliwości wprowadzenia ich osobno do mieszkania raz jedno raz drugie)


jaki maja charakter?
jak znasz te koty, a i one maja kontakty z innymi kotami, to powinno być łatwe 8) trzeba im tak urządzić w mieszkaniu warunki, żeby były zadowolone

jakie kryjówki wolą? czym się bawią? itd
przyda się trochę kryjówek, zwyczajnie z kartonów można zrobić, miejsca na parapecie/ czy inne na wysokości - z kocykami i wygodne
dobre jedzenie
wygodnie ustawione kuwety
-
koty są ciekawskie, więc pewnie zajmą się zwiedzaniem i poznawaniem, tym bardziej że znają ludzi / nie ma zmiany na nowe osoby

warto pamiętać, że kocie zapasy, to zazwyczaj zabawa

nastaw się, że koty się polubią -bo pewnie tak będzie
im mniej będziesz się stresować, tym lepiej -twoje pozytywne przekonanie jest bardzo ważne

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27175
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro cze 28, 2023 14:39 Re: 2 koty i nowy dom

Zeeni pisze:8 latek jest niestety kotem pozbawionym energii i choruje na PNN. Jest grzeczny i spokojny, wychowuje sie w domu z 2kotem, ale nie przepadają za sobą jakoś :x Mam nadzieje, ze oboje to w miare malostresowo przejdą. A na czas wyjazdu przyjaciółka u nas zanocuje, więc będą pod kontrolą odizolowane :ok:

Ważne, że - jak piszesz - wychowuje się z drugim kotem, więc jest nadzieja, że zaakceptuje młodego, jeśli nie będzie go z bardzo zaczepiał. :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 481 gości