Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob maja 27, 2023 12:09 Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Witam mam zmartwienie z moją ukochaną koteczka, dziś wzięłam ją na badania krwi bo mi wymiotowała 2 razy, ale ona tak ma od malutkiej, bardzo szybko je i zaraz wymiotuje. Generalnie nie wykazuje żadnych objawów dyskomfortu czy bólu, wychodzi na dwór i się bawi, ale ostatni mi czesciej wymiotuje i to klaczkami, dla spokoju sumienia wzięłam ją dziś na badanie krwi, wszystkie patery ok w normie tylko nieznacznie podwyższona lipaza, wet mówi że to pewnie dieta, nie trzustka bo pozostałe parametry w normie, żeby się nie martwić. Mój Bootik odszedł na raka trzustki i się bardzo boje o moją Tooti. Zwymiotował się jeszcze raz mała porcja ale z dużą ilością kłaczków. Ona jest bardzo stresująca się koteczka. Na początku maja zaatakował ja lis o mały włos jej nie zabił, dziabnal ja w szyję parę minimetrow od tętnicy szyjnej, od tego czasu jest bardzo przestraszona, wychodzi na dwór tylko w dzień. Wczoraj z rana chciała wyjsc się załatwić jeszcze byłyśmy w drzwiach a na końcu ogrodu był lis, tak się go wystraszyła że uciekła pod łóżko i siedziała tam 2 godziny. Czy lipaza może być nieznacznie podwyższone że stresu?

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Sob maja 27, 2023 12:37 Re: Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Przede wszystkim - czy to była lipaza, czy specyficzna kocia lipaza? Informację o stanie trzustki daje ta druga plus usg.
Druga sprawa - je6sli pojawiają się lisy, to chyba najwyższy czas kotkę zabezpieczyć. Najlepsza w tym przypadku byłaby woliera, do której kotka mogłaby wchodzić swobodnie z domu. Wypuszczanie kotki po prostu "na dwór" doprowadzi do tego, że lis ją zabije. Na razie wstrzymałabym wychodzenie w ogóle, na szybko warto osiatkować okno lub balkon. Ewentualnie spacery w szelkach na smyczy (do czlowieka lis nie podejdzie). :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob maja 27, 2023 12:46 Re: Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Dzięki za odpowiedź, nie dopytalam weta o tą lipaze ale chyba nie była to specyficzna bo on mowil ze to na pewno nie trzustka i nie wiem czy ta specyficzna testowal bo ona mials robione badania ogolny profil nie ukierunkowany ale dzwonilam i maja mnie poinformowac, dzięki za radę.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Sob maja 27, 2023 13:44 Re: Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Rozmawiałam z wetem i tak jak myślałam była to normalna lipaza z ogólnego profilu i tylko nieznacznie podwyższona, on podejrzewa że to
dieta, ale nie wiem bo Tooti jest bardzo wybredna i tylko chce jeść rybna saszetkę gastro(firma karmy pets at home), trochę kurczaka troche indyka katkin, ale to wszystkie o mniejszej zawartości tłuszczu do 4 procent. Sama już nie wiem. Wszystkie karmy bezbozowe, same mięsne, ona generalnie ma duży apetyt i sporo zjada. Od malutkiej już taka zestresowana bo właściciele chcieli ją wyrzucić bo była chora jak miała 3 miesiące, zapalenie górnych dróg oddechowych i nikt jej nie chciał wziąć, ja ja wzięłam w dniu kiedy straciłam Bootsika, bo by ją wyrzucili na ulice. I tak ma z tym stresem do dziś no i ten lis teraz, i dzisiejsza wizyta, moja mała biedulka.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Sob maja 27, 2023 15:21 Re: Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Jeśli masz wątpliwości zrób kici badanie specyficznej lipazy albo test fpl.
I zgadzam się z wetem w kwestii diety szczególnie, że kotka jest wychodząca, mogła sobie coś przekąsić poza Twoją kontrolą
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4217
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob maja 27, 2023 17:26 Re: Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Podwyższona zwykła lipaza może oznaczać także stan zapalny w przewodzie pokarmowym. Skoro koteczka mocno się zakłacza, to stan zapalny jelit jest bardzo prawdopodobny. Przy silnych zakłaczeniach i wymiotach bardzo łatwo też o podrażnienie trzustki. Ja zrobiłabym przede wszystkim porządne USG, ale u weta, który się dobrze na nim zna, albo u specjalisty diagnostyki obrazowej. Specyficzna lipaza nie zawsze wychodzi podwyższona przy zapaleniu trzustki.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob maja 27, 2023 19:50 Re: Młoda kotka 2 lata nieznacznie podwyższony poziom lipazy

Dzięki, myślę że ma mocno podrażniony zoladek, może nawet stan zapalny, bo znów zwymiotowała klaka, potem trochę ja pomodlili, zwymiotowała wodę/płyn i po ok 1 znów chciała jeść. Pije wodę dałam jej jeść 2 godziny od ostatniego wymiotu bardzo mała porcję, chciała więcej ale nie chce jej przeciążać żołądka. Za godzinę dam jej jeszcze raz taka małą porcję. Nastawiłam siemię lniane na gkutka to jej podam później. Myślę że do zapalenia trzustki jeszcze nie doszło, bo nie wydaje się Iłowa, chce się bawić, poluje na ptaki i wskakuje na dach. Myślę że tylko żołądek ma zapalny lub bardzo mocno podrażniony. Mój wet zamknięty do wtorku/ bank holiday, więc we wtorek jak wciąż będzie wymiotować zabiorę ja do weta. . Dziś dostała zastrzyk przeciwwymiotny ale on nie bardzo pomógł przy tym jak się zaklaczyla. Ona ma krótką sierść ale dużo podszerstka, ile byśmy jej nie czesali a nie cierpi czesania twojej sierść wychodzi. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], skaz i 218 gości