Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon maja 15, 2023 11:18 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

margo74 pisze:Blue napisz mi proszę jaka jest dawka immunosupresyjna sterydu dla kotka 4kg?
Mam w domu prednicorton, mam niby podawać 1/4 tabl, ale nie wiem czy to nie za malo


Jaki to prednicorton? 5 mg, 20?
Ogólnie przy niedokrwistości potencjalnie autoimmunologicznej początkowo podaje się 2 mg na kilo ciałka kociego. Ale trzeba uwzględnić też stan kota etc. Więc nie traktuj tego jako wyroczni i zalecenia, to ogólne dawkowanie, wet decyduje. U mojej kotki wetka płynnie zlecała dawkę sterydu przy epizodach pogorszen, w zależności od sytuacji.
Jeśli to jednak tabletka 5 mg... To upewniła bym się że kot ma brać tylko ćwiartkę.
Super że kocurek załapał i czuje się lepiej, to daje Wam czas. I super że hematolog już niedługo :)

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 15, 2023 11:20 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

O właśnie mam obawy czy ta dawka jest skuteczna, bo po podaniu sterydu nie było poprawy i dlatego pojechaliśmy na transfuzję. Prednicorton 20mg, ma dostawać 1/4 tabl.

margo74

 
Posty: 14
Od: Nie maja 14, 2023 16:59

Post » Pon maja 15, 2023 11:22 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

Czyli z tego wynika, że dostał mocną dawkę. Podajemy co 8h, zobaczę czy hematolog utrzyma tą dawkę czy zmieni.

margo74

 
Posty: 14
Od: Nie maja 14, 2023 16:59

Post » Pon maja 15, 2023 11:31 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

mziel52 pisze:Steryd sie daje w najmniejszej skutecznej dawce, od stanu kota zależy, czy wet to zmieni.


Uściśle troszkę - przy silnej niedokrwistości przy ryzyku że ma tło immunologiczne, szczególnie gdy trzeba podać krew, jeśli nie ma ważnych przeciwwskazań - na początku daje się dużą dawkę, potem stopniowo się schodzi do wspomnianej przez Ciebie najmniejszej skutecznej.
Trzeba za wszelką cenę powstrzymać rozpad krwinek wlasnych i ochronić przed tym podaną krew. Dopiero po stabilizacji schodzi się z dawki.
Ale oczywiście, konkretne dawki ustalane są indywidualnie. Silna niedokrwistość uszkadza nerki, wątrobę, wet to wszystko powinien brać pod uwagę.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 15, 2023 11:33 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

margo74 pisze:Czyli z tego wynika, że dostał mocną dawkę. Podajemy co 8h, zobaczę czy hematolog utrzyma tą dawkę czy zmieni.


3 razy dziennie 5 mg?
To dużo ..
Na pewno masz takie zalecenie? Nie co 12 godzin?
Zwracaj uwagę czy kocurek nie zacznie dużo pić.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 15, 2023 13:00 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

Tak steryd co 8 h, właśnie zaczął dużo pić. Co to oznacza?

margo74

 
Posty: 14
Od: Nie maja 14, 2023 16:59

Post » Pon maja 15, 2023 13:07 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

margo74 pisze:Tak steryd co 8 h, właśnie zaczął dużo pić. Co to oznacza?


Może być normalną reakcją na steryd i najpewniej jest, ale podczas najbliższej wizyty w lecznicy powiedz o tym, niech wet sprawdzi glukometrem poziom glukozy. Przy wzmożonym pragnieniu podczas leczenia tego typu sterydami trzeba kontrolować poziom cukru we krwi - tzn. tak czy owak warto, ale szczególnie gdy kot w widoczny sposób więcej pije.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 15, 2023 13:16 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

Jasne sprawdzimy bardzo dziękuję

margo74

 
Posty: 14
Od: Nie maja 14, 2023 16:59

Post » Pon maja 15, 2023 17:57 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

Hematolog przesłała nam przed wizytą zalecenia:

Ze względu na wyniki krwi z dnia 13.05 możemy podejrzewać anemie regeneratywną autohemolityczną postać ciężka ( ze względy na dodatni test aglutynacji)
Najczęstsze przyczyny: FIV, FeLV, ,Mycoplazma haemofelis,, chłoniaki, ciężkie stany ropne



1. badanie FeLV PCR- konieczne do potwierdzenia białaczki kociej
2. koniecznie rozmaz krwi
3. USG jamy brzuszne-lek.wet. Hanna Bobka i ewentualnie pobranie materiału ze śledziony(biopsja cienkoigłowa)
4. kontrolne badania krwi co 3 dni-morfologia , białko całkowite
5. badanie krwi w kierunku Mycoplasma haemofelis


Leczenie:

1. steryd dawka 4-8mg/kg/dobę(należy dokładnie zważyc kota i dobrać dawkę)
2. Doxybactin/Unidox bez zmian
3. flora balance/fortiflora
2. aspiryna dawka 5mg/kota co 72h(aby hamować agregację płytek rkwi)
I teraz nie wiem co z tym sterydem, utrzymać te 15mg na dobę? Aspirynę dla ludzi się kotu podaje? To dawać 5mg czy 20mg?

margo74

 
Posty: 14
Od: Nie maja 14, 2023 16:59

Post » Pon maja 15, 2023 21:32 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

margo74 pisze:( ze względy na dodatni test aglutynacji)


Był zrobiony ten test? To bardzo dobrze.

1. badanie FeLV PCR- konieczne do potwierdzenia białaczki kociej
2. koniecznie rozmaz krwi
3. USG jamy brzuszne-lek.wet. Hanna Bobka i ewentualnie pobranie materiału ze śledziony(biopsja cienkoigłowa)
4. kontrolne badania krwi co 3 dni-morfologia , białko całkowite
5. badanie krwi w kierunku Mycoplasma haemofelis


Bardzo sensownie.

1. steryd dawka 4-8mg/kg/dobę(należy dokładnie zważyc kota i dobrać dawkę)
2. Doxybactin/Unidox bez zmian
3. flora balance/fortiflora
2. aspiryna dawka 5mg/kota co 72h(aby hamować agregację płytek rkwi)
I teraz nie wiem co z tym sterydem, utrzymać te 15mg na dobę? Aspirynę dla ludzi się kotu podaje? To dawać 5mg czy 20mg?


Do kolejnego badania dawkę sterydu można pewnie utrzymać bo łapie się na zalecenia hematolog o ile kot nie waży więcej niż 4 kilo (możesz odrobinę dorzucić do jednej z trzech dawek żeby przekroczyć to minimum - tu waga kota jest bardzo ważna). Jeśli waży - to trzeba będzie dawkę zwiększyć. Skoro test aglutynacji wyszedł dodatnio to teraz podstawą jest sterydoterapia (i oczywiście szukanie potencjalnej przyczyny tego stanu).
Plus w sytuacji zauważenia pogorszenia samopoczucia lub krwi podczas kolejnego badania - będzie pole do zwiększenia dawki.
Ale to moje gadanie jest tylko gadaniem - potrzebujecie weta który będzie sprawę ogarniał między wizytami u hematologa. Macie takiego?

Aspirynę macie zaleconą 5 mg na KOTA co 3 dni.
To chyba wet musi wypisać receptę na dzieloną tabletkę w aptece, bo sama tego nie zrobisz. To mikrodawka, większe są dla kotów niebezpieczne.
20 mg daje się czasem kotom poważnie zagrożonym zatorem lub tuż po zatorze. Wy macie zalecone 5 mg.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 15, 2023 22:06 Re: Pomóżcie Felv+ i ostra anemia

Bardzo Ci dziękuje za odpowiedź. Weta mieliśmy, ale jak po wynikach kazał dawać pastę witaminową to już nie mamy:(.
Znalazłam innego ma dobre opinie, idziemy do niego w środę z drugim kotkiem na badania krwi to go sprawdzimy.
Do czwartku może rzeczywiście utrzymam tą dawkę sterydu, kotek na razie bez zmian, trochę jeszcze słaby, ale ma apetyt.
Mam tylko nadzieję, że znajdą prawdziwą przyczynę i on z tego wyjdzie.
Pozdrawiam serdecznie:)

margo74

 
Posty: 14
Od: Nie maja 14, 2023 16:59

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 521 gości