Chłonkopiersie idiopatyczne - RIP RUMISIO [*][*][*]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw kwi 20, 2023 21:26 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

kinga.giel - to pytanie do weterynarza, przeprowadzającego badanie. Spójrz - Twój wet nie kwalifikuje kota do tomografii, bo ma płyn w plucach, moi wręcz przeciwnie - robimy TK, bo jest płyn, ale nie robimy punkcji, bo za duże ryzyko. Może wszystko rozbija się o to, co widzą w RTG.
Gucio BAL miał chyba po ponad dwóch miesiącach od stwierdzenia płynu (RTG co dwa tyg), a tomografię po dobrym pól roku, choć zalecana byla wcześniej. Niestety nie mialąm możliwości jazdy do Wroclawia, czy Wawy, a TK w Poznaniu wowczas praktycznie nie miało sensu, bo aparat byl z czasów prehistorycznych. Myślę, że dużo zależy od kota - Gucio dawał ze sobą robić niemal wszystko, śmialiśmy się czasem z technikiem, że niedługo sam zacznie wskakiwać na stól do rtg i ukladać się w odpowiedniej pozycji. I dlatego też przy tym TK mógl być tylko ciut otumaniony, a po - zamiast się ze mną przywitać, to pakował się wetce na kolana. Z tego co wiem - do BALu też jest krótkie znieczulenie. Tu nie ma mowy o respiratorze, BAl to góra minuta, punkcja chyba jeszcze mniej. Tomografia - u ludzia to kilka minut, właśnie w marcu mialam trzecią (też całkowita niemal niedodma prawego płuca), ale tu też nie jest potrzebne głębokie uśpienie.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15035
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt kwi 21, 2023 19:17 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Rumisio dzis lepiej oddycha, więc dzis na zastrzyki nie pojechał.
Czekamy do poniedziałku na komplet badań, a ja mimo wszystko trzymam kciuki żeby w poniedziałek okazalo się, że płynu juz nie ma:)


W międzyczasie Rumisio pozdrawia - starzy osłuchują, mimo że na osłuchiwaniu zwierząt się nie znają:)
Obrazek

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Pt kwi 21, 2023 22:12 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

kinga.giel pisze:Rumisio dzis lepiej oddycha, więc dzis na zastrzyki nie pojechał.
Czekamy do poniedziałku na komplet badań, a ja mimo wszystko trzymam kciuki żeby w poniedziałek okazalo się, że płynu juz nie ma:)


W międzyczasie Rumisio pozdrawia - starzy osłuchują, mimo że na osłuchiwaniu zwierząt się nie znają:)
Obrazek

Piękny Rumiś :1luvu:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59707
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob kwi 22, 2023 13:19 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

oczywiście, ze lepiej, żeby plynu nie było. Ale jeśli jest nadal, to koniecznie róbcie badania.

Kciuki nadal trzymam :ok: :ok: :ok:

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15035
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob kwi 22, 2023 19:03 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Nawet gdyby nie było płynu to i tak wszystkie badania zrobimy - usg, tomografię, pełne badania krwi - juz wole miec pewność co tam w srodku się czai.

Rumiś ostatnio ma często czkawkę, nie wiem czy to objaw wskazujący na coś, kiedyś czytalam , że częsta czkawka to robale. Dzisiaj znowu byl na zastrzyku, osluchowo juz lepiej - no ale zastrzyki co 2 dni to zadne rozwiązanie, wiadomo.

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Wto kwi 25, 2023 13:42 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Hej, Rumisio juz pp badaniach - trwało to 5h, ale wszystko poszło dobrze :)
Mam już pierwsze wyniki- z krwi i pierwsze wyniki z płynu + z biopsji.
Od razu jak je dostalam pobiegłam do veta :) mowi, że trójglicerydy powinno się sprawdzać po 12h głodówki (on byl niecałe 8 do znieczulenia) , glukoza moze byc tez rezultatem stresu - a pozostałe wyniki wynikają z infekcji.
Co do składu samego płynu- musi nad tym posiedzieć. Będziemy mieć jeszcze 2 wyniki z płynu (w tym hodowanie bakterii) i wynik tomografii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę nie po kolei mi się wrzuciło,.sorry :)

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Wto kwi 25, 2023 13:54 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

O, mam też tomograf
Obrazek

Mam też opis biopsji :

OPIS
Ocenie poddano 4 preparaty – dwa nadesłane, jeden bezpośredni oraz jeden
zagęszczony przygotowane z nadesłanego materiału, Nieznaczne
zanieczyszczenie krwią, Preparaty średnio bogatokomórkowe, Komórki dobrze
wybarwione o dobrze zachowanej morfologii, Tło preparatów jasnoniebieskie,
zwakuolizowane, W preparatach widoczne średnio liczne limfocyty
(dominująca populacja komórek małych), nieliczne do średnio liczne neutrofile
oraz nieliczne zwakuolizowane makrofagi,
ROZPOZNANIE
1, Wysięk chłonny,
2, Mieszana populacja leukocytów z dominacją małych limfocytów,
Patrz komentarz,
KOMENTARZ
Biorąc pod uwagę obraz cytologiczny, wygląd makroskopowy próbki oraz
wynik oznaczeń biochemicznych płyn powinien zostać zaklasyfikowany jako
wysięk chłonny,
Obecność mieszanej populacji komórek z dominacją małych limfocytów jest
typowa wysięku chłonnego o przewlekłym charakterze,
Możliwe rozpoznania różnicowe to m,in,:
- niewydolność serca,
- niedrożność naczyń limfatycznych spowodowana uciskiem wywołanym m,in,
przez ropień, krwiak, ziarniniak, nowotwór,
- uraz / przerwanie przewodu piersiowego, przepuklina przepony czy skręt
narządu wewnętrznego,
- zakrzepica żyły głównej doczaszkowej,
- wysięk chłonny pochodzenia idiopatycznego,
- nie można całkowicie wykluczyć chłoniaka z komórek małych oraz FIP, ale
obecność wysięku chłonnego nie jest typowa dla tych zaburzeń,
Badania, które mogę być pomocne w określeniu ostatecznego rozpoznania to
m,in, badanie kardiologiczne, badania obrazowe i badania w kierunku FeLV /
FIV,

Mial.badania na fiv i felv,.Miał echo serca i jest ok - wiec co mi zostaje, to idiopatyczne chyba :(

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Śro kwi 26, 2023 9:20 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

W kazdym razie jest leukopenia i trzeba szukac przyczyn
https://gemini.pl/poradnik/artykul/leuk ... -leczenie/
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro kwi 26, 2023 11:51 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

kinga.giel pisze:Mial.badania na fiv i felv,.Miał echo serca i jest ok - wiec co mi zostaje, to idiopatyczne chyba :(


Powtórzyłabym testy na FeLV i FIV (idealnie byłoby zrobić PCR), zrobiłabym jeszcze jedno usg u kogoś innego, na innym sprzęcie.
Tak dla pewności.
Ta silna leukopenia jest niepokojąca.
Może być też wynikiem silnego, przewlekłego procesu autoimmunologicznego, ale trzeba wykluczyć infekcje.
Ale się Wam porobiło :(

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro kwi 26, 2023 12:59 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

On był szczepiony verisfel'em od początku do 2022. W tym roku dostal pierwszy raz nobivac tricat trio. Nie wyczytalam w ulotce żadnych działań niepożądanych w stylu tych, które on aktualnie ma.
Czy te szczepionki nie są na felv i fiv? Nasza vet powiedziala ze przy felv wyniki krwi wyglądałyby inaczej. Już kilka razy pytalam czy mogło mu się to zrobić po szczepieniu , ale wszyscy veci zaprzeczają.
Analizowałam skład tego płynu zanim dostalam opis biopsji i stosunek trójglicerydów do cholesterolu wyklucza plyn nowotworowy- do wyników, zgodnie z komentarzem, pasuje tylko chłonka.
Jutro albo w piątek ma być wynik z posiewu :( mam nadzieję, że tam coś chociaz wyjdzie - bo chociaz byłoby co leczyć.

Pozdrowienia od łysego placka ( z drugiej strony tez ma taki, plus dwa na łapkach)
Obrazek

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Śro kwi 26, 2023 15:13 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Eh, jest wynik z posiewu- żadnych bakterii nie wyhodowali.
Jadę zaraz do veta - pytala mnie czy on się o coś nie uderzył i kurcze naprawdę nie kojarzę zeby przywalil w cos tak, żeby sobie płuca obić. To jest trochę niezdarna kluska.
Leukocyty tez ja martwią, ale trzeba brać poprawke na to, ze on od 7 tyg przyjmuje sterydy.
Czy jest na sali dr House? :(

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Śro kwi 26, 2023 16:26 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Sterydy nie powinny dać aż takiej leukopenii acz nie wiem jakie na codzien, w zdrowiu ma leukocyty Twój kocurek. Bo jeśli z natury niskie (np. 4), jak wiele kotów nie wychodzących - to jest to wynik odrobinę mniej martwiący niż jeśli w stanie zdrowia one u niego wynoszą np. 8 (każdy kot ma tak naprawdę swoją normę).
Jednak jest to silna leukopenia tak czy owak. Której towarzyszą bardzo poważne objawy nieznanego tła.

Dlatego testy bym powtórzyła, dla upewnienia się. Nie ma wyników krwi które są jednoznacznie towarzyszące FeLV i FIV. Kot może mieć idealne wyniki krwi a już chorować. Może mieć tylko niedokrwistość. Może mieć leukopenię lub silną leukocytozę. Może mieć wszystko razem - tzn i chore czerwone krwinki i nieprawidłową ilość białych. Sama leukopenia jest już wystarczającym wskazaniem do upewnienia się czy to nie któryś z tych wirusów jątrzy. Co innego gdy ma się inną diagnozę etc - ale u Was jest to dopiero szukanie przyczyny problemów i w sumie mało ew. widocznych opcji.
Szczepionki które podałaś nie zabezpieczają przed FeLV - Versifel występuje w postaci z dopiskiem w nazwie FeLV, ale nie piszesz o tym, a jest to szczepionka wyłacznie na FeLV, nie zabezpiecza przed panleukopenią czy kk. Nie stosuje się jej do standardowego szczepienia ochronnego.

Co do nowotworu - nie chodzi mi o to że jest to płyn pochodzenia "nowotworowego", bo nie jest, to chłonka, ale że jest gdzieś guzek który uciska naczynia chłonne, może być niewielki, ale na tyle upierdliwy że zaburza przepływ chłonki.

Płyn był pobrany 24 kwietnia?
I już jest wynik posiewu?
Czy to taki wstępny dopiero?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro kwi 26, 2023 16:30 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

nie to nie jest po szczepionce. No i nie ma szczepienia na FIV - to odpowiednik ludzkiego HIV, a szczepienie na FeLV jest szczepieniem dodatkowym, z wyboru. ZAWSZE musi być poprzedzone testem. Szczepienie kota niewychodzącego nie ma sensu, tego nie przyniesie na butach, czy rękach.
7 tyg na sterydach to nie jest dużo, Gucio brał ponad dwa lata, codziennie, wyniki mial w normie.
Za dr House "robi"na tym forum Blue :wink:
Powtórz FIV/FeLV PCRem - mnie w opisie TK "poruszyła" ta duża śledziona. Owszem, zdarza się trochę powiększona po premedykacji, ale mocno ? to mnie kojarzy się z FeLV, tak miał mój PIetruszka, który odszedł na białaczkę.
Echo też bym powtórzyla, też u kogoś innego.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15035
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro kwi 26, 2023 16:49 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Chłonka w klatce piersiowej najczęściej jest spowodowana albo problemem kardiologicznym albo to idiopatyczne chlonkopiersie. U Was podłoże kardio zostało z tego co doczytałam wykluczone.
Niestety z tego co się orientuje, idiopatyczne potrafi być uporczywe w leczeniu.
Na pewno jeśli tylko macie taką możliwość warto byłoby skonsultować się z dr Niziołkiem, a na już poza moczopędnymi i sterydem wprowadzić rutynę (rutozyd) - uszczelnia naczynia chłonne. W niektórych przypadkach wykonuje się chyba podwiązanie przewodu piersiowego - ale to już ktoś mocno w temacie musiałby kota diagnozować pod tym kątem.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro kwi 26, 2023 17:29 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Yocia pisze:Niestety z tego co się orientuje, idiopatyczne potrafi być uporczywe w leczeniu.


Absolutnie nie chcę podważać tego co napisałaś bo całkiem możliwe że to tło idiopatyczne (choć to określenie oznacza zazwyczaj że przyczyny nie udało się wykryć - co zakłada że wcześniej szukano) - ale czy wtedy występują powiększone, reaktywne węzły chłonne, takie zmiany w narządach klatki piersiowej jakie wyszły w tomografii, leukopenia?
Pytam się z ciekawości - bo to mnie zaciekawiło.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 178 gości