Problemy derm. czy alergia? Brudne uszy, koci trądzik..

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 18, 2023 18:27 Problemy derm. czy alergia? Brudne uszy, koci trądzik..

Mam młodego ragdolla - ma niecałe 5 miesięcy i praktycznie od początku od kiedy go mam (2 miesiące) są problemy z brudnymi uszkami. Nie drapie się po nich, ale są bardzo zanieczyszczone. Jednego dnia wyczyszczę, a następnego dnia są już całe brązowe. Byłam z nim u weterynarza, oglądał wydzielinę pod mikroskopem, ale nic poza pojedynczymi ziarniaki (co jest ponoć normalne dla każdego kota) nie znalazła. Brak stanu zapalnego. Dostałam preparat do codziennego zakraplania/czyszczenia uszu - Otoact - czego kociak wyjątkowo nie lubi. Ale mam wrażenie, że tej woskowiny jest jeszcze więcej każdego dnia. Wycieram po zakrapianiu uszy gazikiem, wg zaleceń.

Druga sprawa to koci trądzik. Od kilku tygodni ma jednego takiego jakby pryszcza z białą końcówką a na całej brodzie gęsto czaaaarno od kropeczek i zaróżowiona skóra. Dostał na to Clorexyderm chusteczki, ale przez te kilka dni kiedy je stosuję, narazie nie widzę poprawy.

Zastanawiam się czy te dwie przypadłości nie mają przypadkiem podłoża alergicznego. Kupka co prawda nie jest najrzadsza na świecie, ale też nie jest to typowa 'kiełbaska'. Taką kupę ma już od kilku tygodni odkąd przeszłam na Catz Finefood Purrrr (smak Kangur i Indyk. Kaczkę zaprzestałam, bo miałam wrażenie, że się drapie po tym smaku) i wyeliminowałam całkowicie suchą.

Jeszcze jedna rzecz - teoretycznie zupełnie odrębny temat, ale może ma coś wspólnego? Otóż maluch od kilku dni codziennie wieczorem sika mi na pościel. Nie wiem czy jest to kwestia tego, że ta pościel 'szeleści', czy może nie chce mu się iść do kuwety (bo jest w innym pokoju), a może podłoże psychiczne. Dziś dostawiłam kolejną kuwetę obok łóżka, na którym robi siku. Zobaczymy jaki przyniesie efekt. Zamówiłam też dziś neutralizator do prania oraz inny żwirek - Benek bentonitowy (obecnie ma kukurydziany). 'Przed nim' miałam na tymczasie dwa maluszki i raz zdarzyło się im nasiusiać na tę samą kołdrę - być może mimo prania on gdzieś to wyczuł i stwierdził, że zrobi sobie tu kuwetkę na stałę?
Najczęściej się to zdarza jak się bawimy na tymże łóżku, ale potrafi też sam przyjść i 'narobić'. Zawsze wieczorem.

Każda sugestia czy porada bardzo mile widziana :1luvu:

małeblue

Avatar użytkownika
 
Posty: 51
Od: Śro lis 10, 2021 10:59

Post » Sob mar 18, 2023 18:38 Re: Problemy derm. czy alergia? Brudne uszy, koci trądzik..

Trądzik jak najbardziej może miec podłoże alergiczne, moja Hrabinka jest uczulona na drób, jak nie wiedziałam o alergii i podawałam, miała koci tradzik, miała równiez małe ranki od drapania. Możesz przeprowadzić dietę eliminacyjną, czyli zakupić karę monobiałkową, najlepiej taki smak jakiego kot nie je obecnie i podawać przez ok 6 tygodni, to jest minimum. Z takich karm mono białkowe ma Catz Finefood, Venandi, Gussto Selec Gold, Pawer of nature, jest ich bardzo dużo, z tym,że są dosyć drogie.Co do sikania na pościel, to trzeba by zrobic podstawowe badania plus mocz, który sama możesz pobrać, sa specjalne żwirki. Jeśli badania będą ok, to szukac przyczyny behawioralnej.
A tak na marginesie czym karmisz kociaka?
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Sob mar 18, 2023 18:42 Re: Problemy derm. czy alergia? Brudne uszy, koci trądzik..

Myszorek pisze:Trądzik jak najbardziej może miec podłoże alergiczne, moja Hrabinka jest uczulona na drób, jak nie wiedziałam o alergii i podawałam, miała koci tradzik, miała równiez małe ranki od drapania. Możesz przeprowadzić dietę eliminacyjną, czyli zakupić karę monobiałkową, najlepiej taki smak jakiego kot nie je obecnie i podawać przez ok 6 tygodni, to jest minimum. Z takich karm mono białkowe ma Catz Finefood, Venandi, Gussto Selec Gold, Pawer of nature, jest ich bardzo dużo, z tym,że są dosyć drogie.Co do sikania na pościel, to trzeba by zrobic podstawowe badania plus mocz, który sama możesz pobrać, sa specjalne żwirki. Jeśli badania będą ok, to szukac przyczyny behawioralnej.
A tak na marginesie czym karmisz kociaka?


Dziękuję Myszorek - dostaje Catz Finefood Purrrr - smaki kangur i indyk. Bardzo się cieszyłam z odkrycia tej karmy, bo ma bardzo dobry skład i oba koty chętnie jedzą, gdzie zawsze miałam problemy - jeden coś jadł ze smakiem, drugi kręcił nosem. Wcześniej mieliśmy epizod z Zooplus Bio, ale nie podchodziła drugiemu, stąd zmiana na Catz. Bo brat z kolei jest baaaardzo wybredny na te lepsze karmy.

małeblue

Avatar użytkownika
 
Posty: 51
Od: Śro lis 10, 2021 10:59

Post » Sob mar 18, 2023 18:50 Re: Problemy derm. czy alergia? Brudne uszy, koci trądzik..

Zaczęłam się też głowić czy to może mieć jakikolwiek związek ze szczepionką na choroby zakaźne? (Nobivac) - w zeszłym tygodniu dostał trzecią dawkę.

małeblue

Avatar użytkownika
 
Posty: 51
Od: Śro lis 10, 2021 10:59




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], luty-1, skaz i 250 gości