Nadczynność tarczycy - karma

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto mar 14, 2023 13:26 Nadczynność tarczycy - karma

Czy podajecie swoim kotom jakąś specjalną karmę przy nadczynności tarczycy ?

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Wto mar 14, 2023 15:37 Re: Nadczynność tarczycy - karma

Przy nadczynnosci tarczycy wskazana jest dieta z obnizona zawartoscia jodu, ale nie jest to latwe, bo niestety praktycznie wszystkie karmy zawieraja dodatek jodu w formie jodku potasu albo jodanu wapnia, a coraz czesciej w skladzie sa algi. Jesli kot jest na Barfie to chyba najlatwiej dostosowac diete, po prostu nie dodajac do mieszanek suplementow zawierajacych jod jak np algi. Ryby tez są zrodlem jodu. Np. kurczak i indyk rowniez mają sporo jodu. Moje koty, niestety, nie jedza Barfa, wiec szukam odpowiedniej karmy gotowej. Bezskutecznie :(

Sa w sumie 2 rodzaje karmy mokrej spelniajacej warunki dla kota chorego na nadczynnosc tarczycy. Co wiecej, zostala laboratoryjnie sprawdzona pod katem zawartosci jodu. Jest to karma w sloiczkach firmy Cats Plate - 2 smaki: Pork (wieprzowina) i Vet Renal (z Wołowiną). Minusem jest cena, bo sloiczek 180g kosztuje ok.17-19zl. Chce na probe zamowic, ale na dluzsza mete przy kilku kotach mozna pójść z torbami :( Poza tym, nie wiadomo, czy koty beda chcialy to jesc. Mysle, ze nadawalaby sie tez inna podobna karma w sloiczku firmy John Dog for Cats, ale tylko ta z krolikiem, bo ponoc krolik sam w sobie nie zawiera duzo jodu a firma nie dodaje dodatkowo tego pierwiastka do karmy, tylko tez ta cena...

Suchej, niestety, nie znalazlam - do wszystkich dodawany jest jod :(

Jest specjalna karma przeznaczona dla kotow tarczycowych z Hillsa y/d, ale sklad koszmarny.

Warto unikac karm w puszkach. I tu nie tyle chodzi o samą zawartosc, co wlasnie o puszke. Slyszalam od wetki i czytalam w necie, ze puszki cos tam mogą zawierac (juz nie pamietam o co dokladnie chodzilo) co moze zwiekszac ryzyko nadczynnosci tarczycy u kotow.

Dieta moze bardzo pomoc w uregulowaniu hormonow tarczycowych, szczegolnie w poczatkowym stadium choroby.

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Wto mar 14, 2023 20:10 Re: Nadczynność tarczycy - karma

Moja kotka je wszystko to co przed chorobą. Nadczynność uregulowana lekami, w tej chwili t4 w normie.

Shidri

 
Posty: 379
Od: Śro sie 01, 2018 10:46

Post » Śro mar 15, 2023 13:24 Re: Nadczynność tarczycy - karma

Mój nie je mięsa. Tylko karma sucha, a z mokrej tylko Macs - kurczak, kaczka, indyk (choć wychodzi na to, że powinnam ograniczyć). Myślałam o Hills albo w związku, że przy nadczynności ma pogorszone parametry wątrobowe coś z karm hepatic sucha.

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Sob mar 18, 2023 14:58 Re: Nadczynność tarczycy - karma

Kate23 pisze:Przy nadczynnosci tarczycy wskazana jest dieta z obnizona zawartoscia jodu, ale nie jest to latwe, bo niestety praktycznie wszystkie karmy zawieraja dodatek jodu w formie jodku potasu albo jodanu wapnia, a coraz czesciej w skladzie sa algi.

A Wiejska Zagroda monobiałkowa by była ok? Nie dopatrzyłam się w składzie jodku potasu ani jodanu wapnia (przynajmniej z tego co widzę w necie). Choć ona też w puszkach :?
Kate23 pisze:Sa w sumie 2 rodzaje karmy mokrej spelniajacej warunki dla kota chorego na nadczynnosc tarczycy. Co wiecej, zostala laboratoryjnie sprawdzona pod katem zawartosci jodu. Jest to karma w sloiczkach firmy Cats Plate - 2 smaki: Pork (wieprzowina) i Vet Renal (z Wołowiną). Minusem jest cena, bo sloiczek 180g kosztuje ok.17-19zl.

Gdzie można poczytać o tych badaniach? Czy testowano więcej niż te dwie karmy?

ziuku

Avatar użytkownika
 
Posty: 607
Od: Nie wrz 11, 2022 11:31

Post » Pon kwi 03, 2023 9:17 Re: Nadczynność tarczycy - karma

O tych badaniach pisano na grupie FB "Surowe Kotki i psy":
https://www.facebook.com/groups/surowe.kotki.i.psy

Zamieszczono tam nawet certyfikaty tych badan na zawartosc jodu:
Certyfikat Cats Plate Renal (z wolowiną):
https://images92.fotosik.pl/656/c84088659ca33c53med.jpg
Zdjecie karmy:
https://images89.fotosik.pl/656/09ab13a37e074ebemed.jpg
Certyfikat Cats Plate Pork (wieprzowina):
https://images92.fotosik.pl/656/31385be34290c5abmed.jpg
Zdjecie karmy:
https://images91.fotosik.pl/655/c021eb23df1a6cb9med.jpg

Nie wiem, czy można tu zamieszczac zdjecia z innych grup. Jesli nie, to prosze o info, a usunę linki.

Jesli chodzi o zawartosc jodu w Wiejskiej Zagrodzie (monobialkowej) to rzeczywiscie w dodatkach nie widac, zeby dodatkowo go zawierała (jodan wapnia lub jodek potasu). W skladzie tez nie ma np. alg, ktore są bogatym źródłem tego pierwiastka. Biorąc pod uwage, ze badane karmy są z wolowina i wieprzowiną, to byc moze Wiejska Zagroda (monobialkowa) zawierajaca te miesa również moglaby byc. Jednak też duzo zalezy, czy w karmie nie ma np. podgardli, ktore mogą zawierać gruczol tarczycowy i powodowac u kotow wzrost poziomu hormonow tarczycy. No i szkoda, ze jest w puszkach. Trudno powiedziec, czy sie nadaje. Moze warto zapytac o wiecej szczegolow producenta, bo sama karma wydaje sie ok...

Moim zdaniem, producenci powinni podawac calkowitą zawartosc jodu w karmach tak samo jak robią to np. z wapniem i fosforem.

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob maja 20, 2023 20:11 Re: Nadczynność tarczycy - karma

Cats Plate wypuściło karmę dla kotów z nadczynnością tarczycy - Cats Plate Vet Thyriod.
Natknęłam się też na parę karm, które nie miały w składzie dodatkowego jodu:
- Catz Finefood Bio
- Zooplus Bio (ale Senior i Kitten zawierają wodorosty)
- Liebesgut
- Paka Zwierzaka
- Meatlove PUSSY DELUXE (abstrahując - rozbawiło mnie dawkowanie "Dorosłe koty z prawidłową wagą: (3.5 kg) około 160 g na dzień podzielone na 2 posiłki." :ryk: :lol:)
- MjamMjam Duo (ale na ostatnim miejscu w składzie ma mączkę z wodorostów :V)
-John Dog For Cats
-Smocza karma (ale zawiera biotynę)

ziuku

Avatar użytkownika
 
Posty: 607
Od: Nie wrz 11, 2022 11:31




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: włóczka, Wojtek i 179 gości