Chory kotek - nie chce jeść

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 11, 2023 21:57 Chory kotek - nie chce jeść

Dzień dobry,
Piszę post w prośbą o poradę. Od ok. 3 tygodni mój kocurek 3 letni, dachowiec - mało je przez co praktycznie kup w kuwecie prawie brak - kotek przeważnie je surowe mieso, mokrą karmę oraz ma stały dostęp do wody i suchej karmy. Jest to kot niewychodący. Po ok. paru dniach od objawów wybrałam się do weterynarza, diagnoza - zaklaczenie. Dostał leki rozkurczowe, kroplówkę oraz leki do domu. Całe leczenie trwało 3 dni. Kot przez cały ten czas normalnie sie zachowuje (bawi sie, zaczepia). Po tym eczeniu była lekka poprawa zwymiotowal lub załatwił się brązową masą, natomiast teraz jest znowu to samo. Dzisiaj wybrałam się z nim do innego weterynarza - brzuch napuchniety boli go, dodatkowo okazało się że powiększyły się węzły chłonne i prawdopodobnie boli go gardlo (podejrzewam że to po kroplówkach od poprzedniego weta, ponieważ po pierwszej mial katar i kolejne kazałam zagrzać bardziej). Weterynarz podał mu dziś 3 zastrzyki, niestety nie wiem jakie, myślę że antybiotyki. Leczenie ma znowu trwać 3 dni. Moje pytanie brzmi: czy jest coś na co powinnam zwrócić uwagę weterynarzowi? Może ktoś był w podobnej sytuacji że swoim mruczkiem. Może powinnam zlecić badania w jakimś kierunku (gastroskopia itp), niż leczyć na oślep? Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć w tej sytuacji? Pastę na odkłaczenie mamy, ale niestety kot nie chce jeść (Może powinnam na siłę mu dać?) Dodam że dziś swymiotowal żółcią z pianą. Mimo że brzuch napuchniety daje się dotknąć po nim, nawet weterynarzowi. Kot jak wspominałam zachowuje się praktycznie normalnie, woła o jedzenie, a kiedy mu daje wącha i nie zjada dopiero po czasie. Z tego wszystkiego zaczęłam kupować różne karmy, nawet te że słabym składem, bo myślałam że może wybrzydza. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak można mu pomóc. Boję się że to może być jakiś nowotwór. Dodam że nie mam innych zwierząt ani raczej nie ma sytuacji żeby kot się stresował czy cokolwiek. Dodam, że to co jest dziwne to to że kot prawie nie chudnie.

Xneul

 
Posty: 8
Od: Sob mar 11, 2023 21:34

Post » Sob mar 11, 2023 22:56 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Czy kot sika -dużo ,mało ?

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob mar 11, 2023 22:56 Re: Chory kotek - nie chce jeść

A co kotu zbadano? Krew? Mocz? Na jakiej podstawie drugi wet zlecil takie akurat leczenie? Goraczke choc mierzyl? Paszcze mu obejrzal?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14681
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie mar 12, 2023 0:36 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Szybciutko poprosiłabym o usg ,rtg brzuszka

Mój kot 16 l miał sprawę nowotworowa w brzuszku
Kreska była zaatakowana
Stąd blokada
Skarbunia jadł prawie do końca a przed odejściem zwymiotował taka treścią
Kupkę tez troszke robił
Twój jest młody to może jeszcze nic poważnego nie będzie ale powinnaś sprawdzić
Brzuchmoze być napuchniętych bo gromadzi się płyn
I dlatego kot mimo Że nie je nie chudnie
Jest sporo przyczyn tego
A może po prostu jest jeszcze nadal zapchany

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie mar 12, 2023 7:33 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Kot sika tyle ile zawsze. Brak gorączki, w pyszczku wszystko ok. Dzisiaj poproszę o rtg i usg weterynarza.

Xneul

 
Posty: 8
Od: Sob mar 11, 2023 21:34

Post » Nie mar 12, 2023 12:18 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Przede wszystkim trzeba też zrobić badania krwi - szeroki panel diagnostyczny (koniecznie z oznaczeniem stosunku albumin do globulin oraz testami na FeLV i FIV).
Plus oczywiście badania brzuszka obrazowe - trzeba wykluczyć wodobrzusze skoro ten brzuszek taki napuchnięty :( i w ogóle sprawdzić co się w nim dzieje.
Ale młody kot z bardzo powiększonym obrysem brzuszka, z dobrym mimo to samopoczuciem, powiększone węzły chłonne... Nie brzmi to bardzo fajnie :( Jeśli trzeba będzie - wszelkimi sposobami "zmusiłabym" weta do diagnostyki lub szukała takiego który ją poprowadzi bo jeśli Twój nie chce w takiej sytuacji - to uciekałabym.
Kot w czasie obecnej choroby cokolwiek je? Jak często dostaje kroplówki i z czym?

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie mar 12, 2023 12:36 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Kotek dostał 2 kroplówki z solą fizjologiczna NaCi, żeby go nawodnić i mógł się załatwić u poprzedniego weterynarza, teraz nie dostaje nic. Dzisiaj niestety byłam u weta dostał zastrzyki ale nie było kogoś kto mógłby zrobić usg. Jutro pojadę zrobię usg, niestety rtg nie można, ale jeśli trzeba będzie zmienię lecznice. Kot od czasu do czasu je (ok. 2 razy dziennie ale malutko, wiekszosc tylko zlizuje. Daje mu teraz karme w galarecie bo widze ze tego je najwiecej ' tej galaretki '), ale nie jest to tyle co wcześniej. Mam nadzieję że to tylko niedoleczone zaklaczenie. Jutro napewno każe zrobić usg i od tego zacznę. Mam nadzieję że coś to pokaże.

Xneul

 
Posty: 8
Od: Sob mar 11, 2023 21:34

Post » Nie mar 12, 2023 16:00 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Posłuchaj Blue,ona dobrze radzi.
Kot nawet zakłaczony zwróci kłaczka i je normalnie.
A to co piszesz nie wygląda dobrze.
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie mar 12, 2023 20:30 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Jeśli choroba trwa już 3 tygodnie, kot przez ten czas nie dostaje kroplówek odżywczych, praktycznie nie je - to cokolwiek mu jest, to jest w stanie zagrożenia życia, dlatego wymusiłabym jutro na wecie diagnostykę, a gdyby wymagało to czegokolwiek więcej niż prośba, trzeba szukać innego. Kot powinien dostawać kroplówki z aminokwasami, witaminami, elektrolitami w zależności od tego jakie są potrzebne i/albo być karmiony na siłę, strzykawką jeśli nie wymiotuje.
Kłak ktory przez 3 tygodnie siedzi w żołądku dając takie objawy sam z siebie jest bardzo poważną sprawą - jest po prostu ciałem obcym które wymaga szybkiego usunięcia.
Ale to nijak nie tłumaczy obrzękniętego brzucha!
Niestety, obawiam sie że to wodobrzusze a nie kłak...
Ono też ma kilka potencjalnych przyczyn - ale każdą bardzo poważną.
Choroby serca, FIP, uszkodzenia wątroby, niektóre uogólnione silne stany zapalne etc.
Obawiam się że macie mało czasu i naprawdę - żadnego do stracenia :(

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon mar 13, 2023 8:34 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Dziękuję wszystkim za pomoc, robię dzisiaj szczegółowe badania kotkowi

Xneul

 
Posty: 8
Od: Sob mar 11, 2023 21:34

Post » Wto mar 14, 2023 6:30 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Kotek miał morfologię, wszystko wyszło Ok. Weterynarz powiedzial ze kot zdrowy. Natomiast dałam mu gotowane mieso z kurczaka na wodzie i w nocy tym zwymiotowal, dzisiaj jadę z nim na usg do innego lekarza. I w zasadzie dalej jestem w niewiadomej. Boję się że usg nic nie wykaże

Xneul

 
Posty: 8
Od: Sob mar 11, 2023 21:34

Post » Wto mar 14, 2023 11:21 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Jak to - miał morfologię? A inne badania?!! Co można powiedzieć po samej morfologii? Dobrze, że jedziesz do innego weta i że będzie usg.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60188
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto mar 14, 2023 20:06 Re: Chory kotek - nie chce jeść

jolabuk5 pisze:Jak to - miał morfologię? A inne badania?!! Co można powiedzieć po samej morfologii? Dobrze, że jedziesz do innego weta i że będzie usg.


W pełni się zgadzam.
Skoro wet tylko po prawidłowej morfologii orzekł że kot z takimi objawami jest zdrowy :!: , to ciekawe jakie faktycznie wyszły wyniki. Bo mogły być równie prawidłowe jak kot zdrowy.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto mar 14, 2023 20:34 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Usg również nic nie wykazało, kot niby zdrowy, dostał tylko leki rozkurczowe i laktuloze do domu. Juz nie wiem czy ja popadam w jakiś obłęd, czy kot rzeczywiście zdrowy. Teraz zamierzam się skupić na diecie mruczka, kot aktualnie nie ma napiętego brzucha ani twardego. Natomiast w nocy zwymiotowal i mało je. Ale też nie daje mu duzo na raz, bo 2 dni mało dostawał ze względu na badania na których miał być na czczo. Też mimo że woła o jedzenie, daje mu po toche to nie dojada, też widzę że pije wodę, co u mojego kota jest bardzo rzadkie.

Xneul

 
Posty: 8
Od: Sob mar 11, 2023 21:34

Post » Wto mar 14, 2023 20:38 Re: Chory kotek - nie chce jeść

Moze napisz, skąd jesteś, forumowiczki podpowiedzą jakiegoś sensownego weta w pobliżu.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60188
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 168 gości