Po czym poznać wiek kota?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt mar 03, 2023 14:53 Po czym poznać wiek kota?

Tak patrzę na Ninkę i się zastanawiam... Kiedy ją brałam, miała mieć 20 lat. Była zniedbana, niedozywiona, miała brzydkie futerko i zaniki mięśni, ale od razu wiedziałam, że 20 lat to ona nie ma. Pani doktor wpisala w jej kartę wiek krakowskim targiem 15 lat. Z kolejnymi wizytami wiek Ninon nam się cofał i teraz w sumie nie wiem. Może ma 10 lat? Może 8? Futerko czarne lśniące, ale z białymi włoskami, których przybywa moim zdaniem. Zaniki mięśni zniknęły. Zęby od poczatku miała w kiepskim stanie, zyła na wsi, weta na oczy nie widziała, wiele razy rodziła.

Macie doświadczenia tego typu? Mnie się pierwszy raz trafiło...
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84808
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Pt mar 03, 2023 14:58 Re: Po czym poznać wiek kota?

Tak wyglądała kiedy ja wzięłam

Obrazek

Tak teraz
Obrazek
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84808
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Pt mar 03, 2023 15:41 Re: Po czym poznać wiek kota?

Na młodego kota, na żadnym zdjęciu nie wygląda.

Żaden ze mnie diagnosta, kiedy odszedł w wieku 16 lat mój pierwokot, dopiero porównując zdjęcia zobaczyłam, że się zmienił.
Przedtem byłam pewna, że od czasu jak skończył dwa lata, to do samego końca wyglądał tak samo.

Dzisiaj, po mojej 17to latce widzę. Ale główne zmiany dotyczą jednak zachowania.

Żegnałaś już koty wiekowe, więc wiesz.

egwusia

Avatar użytkownika
 
Posty: 3575
Od: Pt paź 10, 2008 15:17
Lokalizacja: Chojnice

Post » Pt mar 03, 2023 16:28 Re: Po czym poznać wiek kota?

Tak, po Szarej bylo widac lata, po Białej też, po Filemonie dopiero pod koniec, a tutaj... jakos sama nie wiem. Wydaje mi się, że 15 lat ona nie ma, ale w sumie Filek tez nie wygladał na swoje 15 jak go brałam, tak mi sie wydawało. Łaciaty na 12 tez nie wyglada... Białas mając 18 była takim chucherkiem już, widac było zaniki mięśni, pyszczek jej się wydłuzył.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84808
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Nie mar 05, 2023 16:02 Re: Po czym poznać wiek kota?

Marlona brałam jako dziesięciolatka. Wetki mówiły do niego: no chodź, będziemy cię kłuć, dziadku :roll: .
Minęły dwa lata, wetka zagląda w kartę i się wybałusza 8O : ILE? 12? Nie, no w życiu, tyle to ten kot nie ma.
Nie mam pojęcia ile ma Marlon, a szczerze, chciałabym wiedzieć. Okresowo świruje jak nastolatek. Wygląda lepiej (noooo, poza wygryzionym ogonem), wyniki ma o niebo lepsze. Konia z rzędem, kto to oceni.

Sigrid

 
Posty: 5204
Od: Śro lip 30, 2003 16:54
Lokalizacja: Praga (Południe, nie czeska niestety)

Post » Nie mar 05, 2023 22:58 Re: Po czym poznać wiek kota?

zuza pisze: Z kolejnymi wizytami wiek Ninon nam się cofał [...]

Super trend :ok:

Znam kotkę 15-letnią w bardzo dobrej kondycji.
Celinka >>>
Kitka [*]

Hana

 
Posty: 10102
Od: Pon lut 04, 2002 15:36

Post » Śro mar 08, 2023 8:44 Re: Po czym poznać wiek kota?

W sprawie określenia kociego wieku - wnioski z obserwacji kotów, które przewinęły się przez mój dom..
Głównie zaniedbanych persów i dachowców w wieku nieokreślonym, od kilkumiesięcznych maluchów, do wiekowych seniorów.. więc zęby nie były w żadnym z tych przypadków pomocne w określeniu wieku..
bo stan zębów zależy nie tylko od wieku ale i od warunków życia.. wiecie dobrze, że zagłodzony i chory kilkumiesięczny kociak może mieć zęby w dużo gorszym stanie niż dobrze odżywiony i zdrowy senior..

Miałam też kociaste, których dokładny wiek był mi znany i jedyne co mogę powiedzieć, to warto oglądać kocie pazury, które zaczynają się zmieniać w wieku ok 6 - 7 lat, czyli wtedy, kiedy kot powoli wkracza w umowny wiek seniora.. przedtem białe, szpiczaste, ostre zaczynają żółknąć, ciemnieć, szybciej się zawijają i nieobcinane zaczynają wrastać i ranić poduszeczki.. wiec tak naprawdę jedyne co mogę powiedzieć o prawdopodobnym wieku nieznanych mi kociastych, to to czy ma mniej niż 6 - 7 lat, czy więcej..
Opowieści o moich kociastych..
viewtopic.php?p=3620054#3620054

aamms

Avatar użytkownika
 
Posty: 28885
Od: Czw lut 17, 2005 15:56
Lokalizacja: Warszawa-Ochota

Post » Śro mar 08, 2023 8:57 Re: Po czym poznać wiek kota?

Gdy byłam z malutkim Forestem u weta, poprosiłam o ocenę jego wieku.
Ale on wtedy wymieniał ząbki, więc to było łatwe.
Lekarka powiedziała, że jest to jedyny okres gdy można w miarę dokładnie ocenić wiek kota, potem już nie da się.

aamms pisze: warto oglądać kocie pazury, które zaczynają się zmieniać w wieku ok 6 - 7 lat, czyli wtedy, kiedy kot powoli wkracza w umowny wiek seniora.. przedtem białe, szpiczaste, ostre zaczynają żółknąć, ciemnieć, szybciej się zawijają i nieobcinane zaczynają wrastać i ranić poduszeczki.. wiec tak naprawdę jedyne co mogę powiedzieć o prawdopodobnym wieku nieznanych mi kociastych, to to czy ma mniej niż 6 - 7 lat, czy więcej..

Nie zauważyłam takich zmian w wyglądzie pazurków u żadnego z moich starszych kotów.
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro mar 08, 2023 11:27 Re: Po czym poznać wiek kota?

Annaa pisze:Gdy byłam z malutkim Forestem u weta, poprosiłam o ocenę jego wieku.
Ale on wtedy wymieniał ząbki, więc to było łatwe.
Lekarka powiedziała, że jest to jedyny okres gdy można w miarę dokładnie ocenić wiek kota, potem już nie da się.

aamms pisze: warto oglądać kocie pazury, które zaczynają się zmieniać w wieku ok 6 - 7 lat, czyli wtedy, kiedy kot powoli wkracza w umowny wiek seniora.. przedtem białe, szpiczaste, ostre zaczynają żółknąć, ciemnieć, szybciej się zawijają i nieobcinane zaczynają wrastać i ranić poduszeczki.. wiec tak naprawdę jedyne co mogę powiedzieć o prawdopodobnym wieku nieznanych mi kociastych, to to czy ma mniej niż 6 - 7 lat, czy więcej..

Nie zauważyłam takich zmian w wyglądzie pazurków u żadnego z moich starszych kotów.


Ja zauważyłam i dlatego o tym napisałam.. :)
Opowieści o moich kociastych..
viewtopic.php?p=3620054#3620054

aamms

Avatar użytkownika
 
Posty: 28885
Od: Czw lut 17, 2005 15:56
Lokalizacja: Warszawa-Ochota

Post » Śro mar 08, 2023 13:31 Re: Po czym poznać wiek kota?

Też żaden z moich seniorów nigdy nie miał problemów z zawijającymi się pazurami czy z ich żółknięciem. Przycinam delikatnie pazury tylko tym kotom które kłują podczas ugniatania :) Niektóre koty, ale zwykle takie już po 14-15 roku życia mają/miały kłopot z chowaniem tylnych pazurów i te są stale wysunięte, to zwykle idzie w parze ze zwyrodnieniem stawów, kręgoslupa i jego nasileniem. Te pazury tnę dosyć mocno, żeby kot nimi nie zaczepił o coś.
Wiadomo że pazur 15 latka często jest inny niż kota rocznego, ale u mnie nie odroznilabym po wyglądzie tylnych pazurów czy to kot 3 letni czy 10... Na przednich to i staruszki moje mają pazury jak trza i normalnej barwy..

Nie wypowiadam się w temacie Persów, bo się nie znam :)
Ale u zwykłych, krótkowłosych kotów raczej nie jest standardem żółknięcie pazurów i ich patologiczny przerost do wrastania w opuszki, szczególnie w tak młodym wieku...

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro mar 08, 2023 17:03 Re: Po czym poznać wiek kota?

Aż sprawdziłam Trishy pazury.
Persowe.
Tylne łapki 17tolatki. Nie obcinane.
Obcinam przednie jak kłują. Fotki się powiększają.
Obrazek Obrazek

Ja nie widzę zżółknięć.

egwusia

Avatar użytkownika
 
Posty: 3575
Od: Pt paź 10, 2008 15:17
Lokalizacja: Chojnice

Post » Śro mar 08, 2023 18:06 Re: Po czym poznać wiek kota?

Trafił ci się kot rodem z "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".
Na drugim zdjęciu wygląda jak nasza Pchełka - w tym roku kończy 10 lat. Też się siwe kłaczki pojawiają ale w tempie umiarkowanym.
02.09.15 Fran Fran na pokładzie! ★
07.10.16 Arłowa rodzinka w komplecie z Lili
14.03.17 Ełcia na pokładzie ✿ 25.01.2024 za tęczowym mostem
03.06.18 Kicia i Misia na pokładzie w nowym mieszkaniu ✔
07.11.18 Znajdźka Kipep na pokładzie ♪
25.10.19 Oposik ze skrzynki elektrycznej na pokładzie ☀
21.11.21 Czito ze wsi stał się mieszczuchem ❥

arłynaantresoli

Avatar użytkownika
 
Posty: 434
Od: Czw gru 29, 2016 21:13
Lokalizacja: Milanówek

Post » Śro mar 08, 2023 18:12 Re: Po czym poznać wiek kota?

Trisha nie siwieje.
To tricolor.
Obrazek

egwusia

Avatar użytkownika
 
Posty: 3575
Od: Pt paź 10, 2008 15:17
Lokalizacja: Chojnice

Post » Śro mar 08, 2023 19:39 Re: Po czym poznać wiek kota?

U nas jeden ma na stale wysuniete pazury na tylnich lapach od 'zawsze', a problemow kregoslupowych na razie nie widac (odpukac). Pazury grube, masywne, sporadycznie obcinane w racji wychodzenia do ogrodu, latania po krzakach, drzewach.
Drugi kot ma cienkie igly, chowane w calosci.
Niby oba w jednym wieku, ale jak to z adoptami, trudno wyrokowac dokladne daty.
Obstawiam, ze pierwszy znacznie starszy, ale to moze wynikac z ciezkiego wczesniejszego okresu i chorob.

FuterNiemyty

 
Posty: 3600
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Nie mar 12, 2023 0:02 Re: Po czym poznać wiek kota?

A w jakim wieku kot zaczyna gubić zęby? Przychodził do nas kiedyś taki "Czaruś", co dziesięć lat wcześniej jeszcze potrafił pogonić i pogryźć naszego "persa" wypuszczanego na ogród. Czaruś jak pojawił się znów po tych 10 latach, miał spłowiałą sierść (czarny był) i brakowało mu jednego górnego kła z przodu, z racji tego język wystawał mu na zewnątrz pyszczka i się ślinił. Da się po tych symptomach określić w przybliżeniu wiek kota?
Doda, że nasz "pers" Bazylek odszedł w wieku 17 lat, był już wyraźnie "usztywniony" w tylnej części ciała, ale zębów nie stracił.

szczurbobik

 
Posty: 48
Od: Pon maja 27, 2013 20:29

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], jolabuk5, kasiek1510 i 180 gości