Opuchlizna po usunięciu kła

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 01, 2023 11:23 Opuchlizna po usunięciu kła

Cześć, wczoraj minął tydzień od usunięcia górnego kła u mojej kotki maine coon. Kotka je normalnie, bawi się, ale martwi mnie trochę opuchlizna w miejscu usunięcia i mała dziurka po usuniętym zębie tak, jakby wypadł skrzep.

Pierwsza fotka jest dzień po usunięciu, druga po 8 dniach od usunięcia: https://imgur.com/a/VilCggQ

Zapewne cześć z was ma doświadczenia z takimi sprawami, więc oceńcie, czy warto iść z tym do weterynarza, czy jeszcze poczekać i obserwować, jak się będzie dalej goić.

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Śro mar 01, 2023 11:35 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Kot może mieć uczulenie na szwy , stąd opuchlizna. Ale tydzień to jeszcze krótko na pełne wygojenie. A rtg po zabiegu miał robione ? Powinien mieć. Najważniejsze, żeby nic nie zostało (kawałek korzenia).

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Śro mar 01, 2023 11:46 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Nie miała robionego rtg. Umówiłem się na jutro do weterynarza, zobaczymy co powie.

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Śro mar 01, 2023 11:51 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Do stomatologa się umów, mającego w gabinecie rtg. Zwykły wet, bez rtg to może być różnie... A kto rwał?
U mojej kotki, kiedyś usuwał chirurg i pourywał korony,a korzenie zostały :strach: Kot nie jadł, gorączkował.
Uczulam.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Śro mar 01, 2023 11:54 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Umówiłem się do weterynarza, który usuwał ten ząb. On zajmuje się uzębieniem w tej klinice.
Musiałby być cymbałem, żeby nie usunąć w całości korzenia. Ale nigdy nie wiadomo.

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Śro mar 01, 2023 12:04 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Miałam taki przypadek. Chirurg. Nie cymbał. A jednak. Zdarzyło się. Jak korzeń pęknie i kawałek zostanie w szczęce, a rtg nie wykonano to skąd możesz wiedzieć co się dzieje w środku? Dostałeś usunięty ząb, by ocenić czy cały wyrwano? Oczywiście nikomu nie życzę,ale i u ludzi się takie przypadki zdarzają. Żadna nowość. Niestety.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Śro mar 01, 2023 14:03 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Bardziej chodziło mi o to, że świadomie zostawił korzeń po urwaniu korony, no tak zrozumiałem z twojej wypowiedzi. To że odłamek korzenia został, to się czasami zdarza także u ludzi (doświadczenia siostry dentystki).
Nie dostałem usuniętego zęba. Nie przyszło mi do głowy o to prosić.

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Czw mar 02, 2023 12:25 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Eevee pisze:Bardziej chodziło mi o to, że świadomie zostawił korzeń po urwaniu korony, no tak zrozumiałem z twojej wypowiedzi.( ...)

Raczej o brak umiejętności/wiedzy/techniki/doświadczenia u weta nie-stomatologa chodzi. Zakładam, że nikt świadomie (celowo i z premedytacją) tego nie robi. Ale jak nieumiejętnie się rwie, potem mogą być b. poważne konsekwencje. Zwykle niewiele już da się zrobić (nie pokroisz szczęki,by wyłuskać resztę), z czasem dochodzi do lizy (rozpuszczenia kości zęba),ale to cierpienie zwierzaka,ból,gorączka,kot nie je itd. Przynajmniej tak mi stomatolog kocia kiedyś tłumaczyła.

Oczywiście mam nadzieję,że to nie przypadek u Twojego kota,ale miałam taki stąd piszę i ostrzegam czego można doświadczyć.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Nie mar 05, 2023 17:04 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Po wizycie w czwartek weterynarz zdjął szwy, bo dowiedział się, że przy kastracji 3 lata wcześniej również miała opuchliznę w miejscu zszycia. Nie robił rtg, bo powiedział, że wszystko zostało usunięte i nie ma szans, że coś zostali w środku.
Przepisał syrop przeciwbólowy/przeciwzapalny i antybiotyk. Do tego mamy przemywać miejsce jakimś płynem ze syrzykawki.
Na ten moment wygląda to tak: https://imgur.com/a/KpzxRtm
Jak to oceniacie?

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Nie mar 05, 2023 17:10 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Trudno powiedziec, jesli nie ma z czym porownac. W kazdym razie opuchlizna jeszcze jest.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie mar 05, 2023 17:34 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Mnie niepokoi zaczerwienienie na górnej wardze. Czy dolny kieł się w nią nie wbija raniąc ją? Niestety czasem się tak zdarza,dopóki kot nie zacznie jej dobrze układać lub skóra się nie przyzwyczai radzić jakoś bez usuniętego zęba.Czasem zakłada się specjalną kulkę na kieł (w tym przypadku dolny,przeciwległy do usuniętego górnego),który pozostał,by nie wbijał się w wargę.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pon mar 06, 2023 9:21 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

To zaczerwienienie na górnej wadze to pozostałość po ułamanym kle, który miał ostry fragment, który podrażnił tak wargę. Teraz to się goi.
Ale będziemy obserwować, czy ten dolny nie rani dodatkowo tego miejsca.

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Czw mar 09, 2023 11:34 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

tabo10 miałaś rację co do tego dolnego kła. Przyjrzałem się jak kotka zamyka pysk i dolny kieł trafia dokładnie w podrażnione miejsca na górnej wardze. Weterynarz, który usuwał górny kieł powiedział, że spiłował dolny, żeby tego uniknąć. Ale to nadal się nie goi, bo ciągle jest podrażniane przez kła.
Ta kulka, o której pisałaś jest zakładana na stałe?

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

Post » Czw mar 09, 2023 12:39 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Eevee pisze:tabo10 miałaś rację co do tego dolnego kła. Przyjrzałem się jak kotka zamyka pysk i dolny kieł trafia dokładnie w podrażnione miejsca na górnej wardze. Weterynarz, który usuwał górny kieł powiedział, że spiłował dolny, żeby tego uniknąć. Ale to nadal się nie goi, bo ciągle jest podrażniane przez kła.
Ta kulka, o której pisałaś jest zakładana na stałe?

Tak.
To jest taka maleńka kulka zakładana na końcówkę zęba, scalana z nim trwale. Z materiału jak wypełnienie ubytku podejrzewam, u nas była różowa;). Zakłada się by kieł nie ranił wargi,nie wrzynał się w nią. W narkozie się to zakłada:( Dobry stomatolog powinien to wiedzieć. STOMATOLOG wet. Nie każdy wet usuwający zęby jest stomatologiem i ma odpowiednie materiały (np.do zrobienia kulki),albo wiedzę. Dlatego od początku upierałam się co do wizyty z kotem u stomatologa właśnie. Czasem też nie od razu widać,że pozostawiony kieł będzie ranił wargę przeciwległą. Czasem kot "nauczy się " ją układać lub przyzwyczai do nowego układu szczęki,albo warga nie bywa raniona. Tutaj od razu dostrzegłam, że chyba jest:( Możesz jeszcze popróbować podleczyć wargę nakładając żel/maść ochraniającą stomatologiczną, ale jeśli stan się będzie pogłębiał i rana będzie bardziej otwierać- trzeba założyć ochronną kulkę.
W skrajnym przypadku nawet usunąć raniący ją kieł:(

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Czw mar 09, 2023 13:04 Re: Opuchlizna po usunięciu kła

Ten weterynarz to właśnie stomatolog. Przynajmniej tak twierdzi. Będę z nim dzisiaj rozmawiać, więc wspomnę mu oj kulce i maści. Zobaczę co doradzi.
Dzięki za pomoc :)

Eevee

 
Posty: 30
Od: Wto gru 20, 2022 14:19

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Silverblue i 252 gości