Strupy u zwierząt - likwidować, czy nie?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lut 05, 2023 11:55 Strupy u zwierząt - likwidować, czy nie?

Witam, jak wiadomo u człowieka strup na ranie izoluje odbudowującą się tkankę i nie należy go usuwać (tak w bardzo dużym uproszczeniu).

A jak jest u zwierząt? Uzyskałem dwie sprzeczne opinie:

1. Tak jak u ludzi - nie usuwać.

2. Absolutnie usuwać, oczyszczać ranę, ranę trzymać w czystości - u zwierząt jest inaczej niż u człowieka?

Kto ma rację?
Pozdrawiam, Przemek

przemekw

 
Posty: 14
Od: Czw sie 07, 2008 20:31

Post » Nie lut 05, 2023 12:26 Re: Strupy u zwierząt - likwidować, czy nie?

To zależy jaki strup.
Jedne koniecznie trzeba usuwać - np. na ropniach. Otwarty ropień musi mieć swobodny wypływ płynu z kieszonki, do czasu aż się oczyści zupełnie i zarośnie "od spodu". W naturze kot zwykle sam go sobie oczyszcza, wylizując okolice rany, przy zabezpieczeniu przed lizaniem- powinien robić to człowiek.
Innych nie wolno usuwać lub się nie powinno bo albo nie ma to sensu albo bardzo wydłuża gojenie i grozi powikłaniami.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie lut 05, 2023 19:37 Re: Strupy u zwierząt - likwidować, czy nie?

Blue pisze:To zależy jaki strup.
Jedne koniecznie trzeba usuwać - np. na ropniach. Otwarty ropień musi mieć swobodny wypływ płynu z kieszonki, do czasu aż się oczyści zupełnie i zarośnie "od spodu". W naturze kot zwykle sam go sobie oczyszcza, wylizując okolice rany, przy zabezpieczeniu przed lizaniem- powinien robić to człowiek.
Innych nie wolno usuwać lub się nie powinno bo albo nie ma to sensu albo bardzo wydłuża gojenie i grozi powikłaniami.

dokładnie!
Co wet powiedział? Te sprzeczne opinie to wetowskie czy takie se?
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Nie lut 05, 2023 19:42 Re: Strupy u zwierząt - likwidować, czy nie?

U mojego kota nie może sam sobie go wylizać - są to okolice oka. Pazurem rozdrapał sobie kanalik łzowy, obok powstała rana z czarnym strupem. Jeden z vetów zszył ranę nićmi rozpuszczalnymi. Po paru dniach nici puściły - bo obok przecież cały czas się sączyły łzy, znacznie się pogorszyło. Później kot trafił do innego, gdzie zrobiono mu w końcu wymaz z rany. Zastosowano leki. Nic nie pomagało, poszedłem do jeszcze innego veta. Pani przypisała tabletki i ... zaczęło się poprawiać, a na pytanie czy usuwać strupa - odpowiedziała - absolutnie usuwać. W poprzednim miejscu - powiedziano, że nie usuwać. Ale jak zacząłem usuwać, to nagle szybciej się zaczęła odbudowywać tkanka. W zaleceniach lekarza było utrzymywać ranę w czystości.

przemekw

 
Posty: 14
Od: Czw sie 07, 2008 20:31

Post » Nie lut 05, 2023 20:27 Re: Strupy u zwierząt - likwidować, czy nie?

No to sie trzymaj tego, co przynosi poprawe.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], skaz, taizu i 230 gości