Maine coon

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon sty 30, 2023 16:47 Maine coon

Witajcie, niedawno zakupilam kociaka (kocurka) rasy maine coon. :kotek: Generalnie jesli sa tutaj jakies osoby, ktore mialy doczynienia z ta rasa to prosze o rady, wskazowki oraz chcialabym zapytac gdzie najlepiej kupic/zamowic kuwete - w dobrej cenie i zeby byla duza :D. Pozdrawiam :1luvu:

lidkxs

 
Posty: 3
Od: Pon sty 30, 2023 15:50

Post » Pon sty 30, 2023 18:08 Re: Maine coon

Mam dwa maine coony w tej chwili, a w sumie miałam cztery. Ja robię zakupy w zooplusie (zooplus.pl), teraz wszystko podrożało prawie 100%, kuwetę mam krytą, musiałabym zmierzyć jaki rozmiar ma. Mówią że to „psokoty” bo lubią towarzystwo ludzi, moje jak nie śpią to za nami chodzą, ale podejrzewam że inne kotki też tak robią ;), trzeba często czesać w okresie linienia bo robią się im kołtuny. Nie wiem co byś jeszcze chciała wiedzieć

ruda_maupa

 
Posty: 27
Od: Pt sty 13, 2023 23:37

Post » Pon sty 30, 2023 23:21 Re: Maine coon

za dużą kuwetą najlepiej sprawdza się duże, wysokie pudlo z marketu budowlanego

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15025
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto sty 31, 2023 16:44 Re: Maine coon

ruda_maupa pisze:Mam dwa maine coony w tej chwili, a w sumie miałam cztery. Ja robię zakupy w zooplusie (zooplus.pl), teraz wszystko podrożało prawie 100%, kuwetę mam krytą, musiałabym zmierzyć jaki rozmiar ma. Mówią że to „psokoty” bo lubią towarzystwo ludzi, moje jak nie śpią to za nami chodzą, ale podejrzewam że inne kotki też tak robią ;), trzeba często czesać w okresie linienia bo robią się im kołtuny. Nie wiem co byś jeszcze chciała wiedzieć


Chcialabym dowiedziec sie czegos na temat ich chorob *sklonnosci do jakichs chorob*, bo z tego co wiem maja sklonnosc do zapalenia dziasel oraz problemy z koscmi, przez to ze rosna takie duze. Obejrzalam gdzies filmik ze ktos mowil zeby podawac im tauryne i jakies witaminy, tylko niekoniecznie wiem jak faktycznie jest - zapytalam o to wetertnarza i polecil zainwestowac w dobra karme. Karmie kociaka animonda Carny - mokra i Butcher's - sucha, poniewaaz nie moglam znalezc niczego lepszego stacjonarnie na mojej wsi. I zamierzam skladac zaraz zamowienie, bo na necie za zestawy wychodzi taniej z tego co zauwazylam. :D Przegladalam tez spis karm tutaj na forum ale tez moglabym prosic o polecenie jakichs typowo dla maine coonow, jesli takie istnieja :D (bo wiem ze jest royal cannin mayne coon)

lidkxs

 
Posty: 3
Od: Pon sty 30, 2023 15:50

Post » Wto sty 31, 2023 16:47 Re: Maine coon

izka53 pisze:za dużą kuwetą najlepiej sprawdza się duże, wysokie pudlo z marketu budowlanego

Nie wątpie, ze mogloby sie okazac ekstra - ale takie wysokie na ten moment dla mniejszego kociaka mogloby sprawiac problemy. :lol: :201461

lidkxs

 
Posty: 3
Od: Pon sty 30, 2023 15:50

Post » Wto sty 31, 2023 21:44 Re: Maine coon

lidkxs pisze:
izka53 pisze:za dużą kuwetą najlepiej sprawdza się duże, wysokie pudlo z marketu budowlanego

Nie wątpie, ze mogloby sie okazac ekstra - ale takie wysokie na ten moment dla mniejszego kociaka mogloby sprawiac problemy. :lol: :201461


przecież kocięta skaczą i to całkiem wysoko :mrgreen:
Maine coony przede wszystkim mają skłonności genetyczne do zapadania na HCM (kardiomiopatia przerostowa) i PKD czyli wielotorbielowatość nerek. Jeśli kupiłaś kociaka z dobrej hodowli to zapewne hodowca pokazał Ci badania rodziców malucha - że są wolni od wadliwych genów. Jak kupiłaś ze stowarzyszenia "psa, kota, jeża i nietoperza" to masz problem.
Maine coony mają taki sam przewód pokarmowy jak wszystkie inne koty i wymagają takich samych karm - mokrych wysokomięsnych puszek i surowego mięsa lub diety barf. Sucha karma dla wszystkich kotów jest niezdrowa, bardzo niszczy nerki. Przy karmieniu dobrymi puszkami suplementowanie tauryną dodatkowo nie jest konieczne, mają jej optymalną ilość. Większość kociarzy zamawia karmy na zooplus.pl, a z karm polecanych - wild freedom, macs, granatapet, catz finefood, grau, najlepsze są pakiety mieszane różnych firm.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15025
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lut 01, 2023 16:17 Re: Maine coon

Sprostuję tylko tą skłonność genetyczną do wielotorbielowatości nerek (PKD). Procent kotów tej rasy, u których stwierdzono tę chorobę to 2%. A np. persy, egzotyki to już 38%.
Nie ma badań na PKD ukierunkowanych na rasę MCO. Ostatnio była dyskusja na ten temat w organizacji felinologicznej, do której należę. Są takie badania dla innych ras, dużo bardziej obciążonych. Dobra hodowla kontrolnie sprawdza na USG stan organów wewnętrznych kotów, nie tylko nerek.
Koty jako gatunek mają słabe nerki i stąd częste problemy.

Owszem, bywają linie kotów MCO, które mają problemy z dziąsłami. Trzeba wówczas bardzo uważać przy wymianie zębów, by normalny w takim okresie stan zapalny dziąseł, nie przekształcił się w stały problem. Są też linie wolne od tej przypadłości. Tak czy inaczej stan dziąseł i zębów trzeba na bieżąco kontrolować. Odkładanie się kamienia to sprawa indywidualna, zależna od składu śliny danego kota. Nadmiar kamienia powoduje stan zapalny dziaseł, a z czasem utratę uzębienia.

Maine Coony mają taki sam przewód pokarmowy jak inne koty, ale ich wzrost jest nieporównywalnie szybszy. Z +100 gramowego noworodka w ciągu roku potrafi wyrosnąć 9 kg kocur MCO.
Problemy z kośćmi to efekt niedoborów, stąd jest bardzo ważne by od kociaka był karmiony bardzo dobrą karmą. Nie jestem przeciwnikiem dobrej suchej karmy, byleby była bezzbożowa i z wysokim procentem mięsa. Zamiast puszek lepsze jest surowe mięso z suplementami np. Felini Complete. I zdrowiej dla kota i taniej. Gulaszowe wołowe, indycze, serce wołowe - pokrojone lub zmielone na szarpaku + suplement, poporcjowane, zamrożone.

Kocury MCO dorastają do sporych rozmiarów, warto więc zainwestować w największą dostępną kuwetę. Kotu musi być w niej wygodnie by kuper nie wystawał i nie załatwiał się poza nią. :)
Teraz to kociak, ale za rok to już będzie mocno podrośnięty MCO, a rozwój kotów tej rasy kończy się ok 3 roku życia.

Zakupy internetowe są bardzo wygodną formą, nie tylko dla kogoś kto jest z dala od dużego miasta. :) Ja mieszkam w Warszawie, a 100% zakupów robię przez internet.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pt lut 03, 2023 14:17 Re: Maine coon

lidkxs pisze:Nie wątpie, ze mogloby sie okazac ekstra - ale takie wysokie na ten moment dla mniejszego kociaka mogloby sprawiac problemy. :lol: :201461


W tym celu w jednym z boków wycina się otwór obniżający rant :)
Dorosłym kotom też tak wygodniej jest wejść do kuwety niż wskakiwać w ciemno przez wysoki brzeg.
Koleżanka moja ma super kuwetę też z jakiegoś pojemnika, duża powierzchnia, z niewysokim brzegiem, to chyba jakaś szuflada plastikowa pod łóżko, dla kotów raj :) Tylko trzeba mieć gdzie to postawić.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ewar i 200 gości