Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie kwi 16, 2023 20:32 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Tak. Górna granica normy to 2,5.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Nie kwi 16, 2023 20:46 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Majaga pisze:Dołączę do dyskusji, bo może się czegoś ciekawego dowiem. U mojej 14-letnia kociczki na początku marca stwierdzono nadczynność tarczycy (T4 całk. 3,64). U weterynarza pojawiliśmy się ze względu na nietypowe zachowanie (niespokojność, brak apetytu, przesuszona, zmierzwiona sierść, kocie ADHD, sama nie wie co chce). Najpierw zalecono karmę, której kategorycznie się sprzeciwiła (zawsze była wybredna), więc szybko przeszliśmy na Apelkę (1ml/dzień) . No i wczoraj po miesiącu leczenia okazało się w badaniach , że T4całk <0,5 i T4wolna <0,3 !!! Poszło w drugą stronę!! Wet. kazał dawkę zmniejszyć o połowę. Czy ktoś tak miał?

Majaga pisze:Moja kocica przy wysokim (3,64) T4 miała bardzo duży apetyt-wręcz nietypowy jak na nią. Po wdrożeniu leczenia, w ciągu miesiąca stopniowo apetyt słabł, a teraz...przestała jeść. Już wiem, że to pewnie wina tego T4, że tak bardzo spadł poniżej normy. Martwi mnie to okropnie, bo smutna taka, osowiała. Podsuwam jej cały czas jej ulubione jedzonka, ale na marne. Mam nadzieję, że jak teraz zmniejszyłam dawkę Apelki, to ten apetyt wróci. No smutna ta kocia starość...

Taki wynik jest do obserwacji, a nie do leczenia. Moje 4 na 8 kotow mają podobne wyniki do Twojej koteczki i jeszcze na razie wstrzymujemy się z jakąkolwiek terapią. Cale szczescie, że weci, do ktorych chodze z moimi kotami nie sa tacy szybcy z wprowadzaniem lekow na tarczyce, ktore nie sa obojetne dla organizmu, a wrecz moga dawac bardzo powazne skutki uboczne. Zwykle zaleca sie leczenie, gdy T4 przekracza 4, ale to tez wszystko zalezy od pozostalych wynikow i stanu ogolnego kota. Wynik miedzy 3 a 4 to wynik niepewny/wątpliwy lub mogacy wskazywac na poczatek nadczynnosci tarczycy. Czesto przy takim wyniku kot nie ma jeszcze charakterystycznych objawow tej choroby, chociaz roznie moze byc.
Poza tym, T4 moze czasem wzrosnąć wtórnie do innych problemow/schorzen. Wielkim bledem jest wprowadzanie lekow po jednorazowym zbadaniu pojedynczego parametru T4, szczegolnie przy wyniku watpliwym. Czy podwyzszony wynik zostal potwierdzony kilkukrotnie? Powinno skontrolowac sie go po 2-3 miesiacach. Jesli nadal jest podwyzszony, to ponownie skontrolwac po jakims czasie itd. Czy przed wprowadzeniem Apelki, oprocz T4, zbadano rowniez ft4 i TSH?? By moc z wiekszym prawdopodobienstwem potwierdzic nadczynnosc taczycy to te dwa dodatkowe parametry powinny byc zbadane razem z T4calk. Czy na podstawie tylko jednego parametru mieszczacego sie w 'zakresie wątpliwym', wet zdecydowal o wprowadzeniu leku na tarczycę? Wykonaliscie USG tarczycy?? Czy rozmiar platow tarczycy miesci sie w normie? Czy struktura jest jednorodna? Czy stwierdzono (lub nie) guzki? Chociaz subtelne zmiany nie zawsze sa widoczne w USG. Badanie obrazowe jest wazne przy podejrzeniu nadczynnosci - oczywiscie, gdy robione jest przez dobrego, doswiadczonego specjaliste od ultrasonografii. Nic o tym nie piszesz, wiec wnioskuje, ze nie bylo robione. Jesli sa tendencje wzrostowe parametru T4 to USG co jakis czas powtarzac. Pomiar cisnienia krwi rowniez bylby wskazany. Dopiero na podstawie tych wszystkich badan mozna z wiekszym lub mniejszym prawdopodobienstwem podejrzewac nadczynnosc tarczycy. Przy podejrzeniu tej choroby warto rowniez zrobic echo serca.

Na tym etapie nie wiadomo, czy kotka w ogole cierpi na nadczyynnosc. Mozliwe, ze zaczyna sie u niej ona rozwijac, ale w tym momencie, przy takim wyniku T4, nie kwalifikuje sie jeszcze do leczenia. Obserwowac, co jakis czas robiąc kontrolne badania oraz uzupelnic diagnostyke, o ktorej wspomnialam. Teraz wprowadziliscie kotke w niedoczynnosc, stad jej zle samopoczucie i brak apetytu.

Z tego co zauwazylam - wiele kotow ma taki wynik, wiekszosc badana w Vetlabie. To dosc czesta przypadlosc u tych zwierzat, ale żeby co drugi lub co trzeci kot? U mnie polowa kociego 'stada' ma podwyzszone T4 (tak jak Twoja koteczka), w tym jeden kocurek dodatkowo obnizone TSH... Bardzo sie boje, ze w ktoryms momencie potwierdzi sie ta nieszczesna choroba :( Na razie obserwuje i badam co kilka miesiecy. Naprawde wydaje mi sie to dziwne, zeby tyle kotow zyjacych w jednym domu mialo mieć nadczynnosc tarczycy.

Czasami powodem wzrostu parametrow tarczycowych jest kwestia dietetyczna np. zbyt duza zawartosc jodu w diecie (a wiekszosc gotowych karm zawiera sporo tego pierwiastka) lub np. nieoczyszczone podgardla zawierajace gruczol tarczycowy albo czasem puszkowe jedzenie.
Ostatnio edytowano Pon kwi 17, 2023 1:58 przez Kate23, łącznie edytowano 6 razy

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Nie kwi 16, 2023 20:52 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

mziel52 pisze:Czy 3,64 to wysokie T4?
?

tabo10 pisze:Tak. Górna granica normy to 2,5.

<1,0 μg/dl - choroby pozatarczycowe (euthyroid sick syndrome) lub niedoczynność tarczycy
1,0-2,5 μg/dl - eutyreoza; stężenie wskazujące na prawidłowe leczenie nadczynności tarczycy
2,5-3,0 μg/dl - hipertyreoza mało prawdopodobna (zakres wątpliwy)
3,0-4,0 μg/dl - hipertyreoza latentna lub w stadium początkowym wysoce prawdopodobna (zakres wątpliwy)
>4,0 μg/dl - hipertyreoza

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Śro kwi 19, 2023 18:37 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

T4 -3,64 jest do bardzo delikatnego leczenia, bardziej do obserwacji, aby nie poszło w drugą stronę przy lekach. Ja bym robił badania co 14dni aby zobaczyć co się dzieje.

U mnie obecnie:
Obserwuję spadek apetytu więc kocisko dostało:
- Miratraz
- Gasprid 1/2 tabletki / 2x dziennie
Zobaczymy co dalej...

ArturB

 
Posty: 178
Od: Pon mar 02, 2020 21:48

Post » Śro kwi 19, 2023 19:07 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

U mojej kici zostało podjęte leczenie Apelką nie ze względu na sam wynik, ale w związku z niepokojącymi objawami które się pojawiły i poprzez które trafiliśmy do lekarza, (a które to objawy wskazują wg lekarza na nadczynność) Teraz, po zmniejszeniu dawki leku straciła apetyt, jest osowiała, bardzo do nas lgnie, potrzebuje naszej bliskości. W poniedziałek miała znowu badania, z których wyszło, że wszystko jest ok, poza ALT - 685 (norma do 107). Ma na to Hepaxan. Oprócz tego dostała kroplówkę z solami mineralnymi i elektrolitami, witaminami, aminokwasami, oprócz tego Miratraz na ucho. Kroplówkę miała tez wczoraj i dzisiaj. Trochę jest lepiej.
Kate23 W marcu miała badania na których T4całk podwyższone, T4 wolna - prawidłowe, cTSH prawidłowe, cholesterol i cukier ok. USG nie miała

Majaga

 
Posty: 5
Od: Nie kwi 09, 2023 17:56

Post » Pon maja 01, 2023 12:17 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Bardzo Cię proszę o kontakt Arturze. Próbuję nieskutecznie napisać priw do Ciebie ale nie chce mi wysłać . Proszę skontaktuj się że mna .

ArturB pisze:T4 -3,64 jest do bardzo delikatnego leczenia, bardziej do obserwacji, aby nie poszło w drugą stronę przy lekach. Ja bym robił badania co 14dni aby zobaczyć co się dzieje.

U mnie obecnie:
Obserwuję spadek apetytu więc kocisko dostało:
- Miratraz
- Gasprid 1/2 tabletki / 2x dziennie
Zobaczymy co dalej...
Ostatnio edytowano Wto maja 02, 2023 21:21 przez dino&felek, łącznie edytowano 1 raz
Felutku ... <3 przepraszam Cię

dino&felek

Avatar użytkownika
 
Posty: 109
Od: Śro maja 05, 2021 12:41

Post » Wto maja 02, 2023 21:20 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Dino&felek
- Dziękuję za przemiłą rozmowę, skasuj telefon :-).
Pomysł odnośnie Gilotynki do tabletek jest super, dzięki.

Mój kocur dostaje:
Rano:
Thiafeline 2,5
Wieczór:
Thiafeline 5,0
Scanpropil 1/2 tabletki
Rano / Wieczór:
Gasprid 1/2 tabletki

Jak na razie je: Mokrą Whiskas i Dolina Noteci, sucha Mix: Royal Canin + Karma dla kotów tarczycowych mieszana na oko około 1/2 do 1/2.
Kuweta:
2x duże sikanie
1x "klocek" bez sraczki
W moim przypadku nie mogę przesadzać z karmą mokrą bo wtedy na rzadko.
Tarczycę planuję T4 10 lub 17/05/2023r.

ArturB

 
Posty: 178
Od: Pon mar 02, 2020 21:48

Post » Wto maja 02, 2023 21:27 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

To ja dziękuję za cenne rady i wymianę spostrzeżeń ❣️ Miałam przypomnieć o gilotynce. Także ponoć hormony należy podawać w równych dawkach i gdyby ktoś interesował się jak podzielić taką małą tableteczję równo nawet na ćwiartki to polecam GILOTYNKĘ Jest dostępna w większości aptek. To tego warto zaopatrzyć się w osłonki żelatynowe czyli puste kapsułki i podajnik dopyszczny do którego można nabrać trochę wody do popicia kapsułki. Pozdrawiam i jesteśmy w kontakcie!
PS- Felek wreszcie cos wszamal. Gastro RC ale dla maluchów. Od razu jest /przetarte/ . Polecam choć specjalnie fanką zbożowych karm nie jestem...
Felutku ... <3 przepraszam Cię

dino&felek

Avatar użytkownika
 
Posty: 109
Od: Śro maja 05, 2021 12:41

Post » Wto maja 02, 2023 21:50 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Podpowiem tylko patent Czitki z podawaniem tabletki zawinietej w platek alg do sushi.
Bardzo wygodne, smak nie razi kota, a zwilzone latwo sie przelyka.
Przetestowane na antybiotykach i no-spie ostatnimi czasy.

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro maja 03, 2023 7:20 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Tylko mu nie podjadaj :D, super że próbuje to najważniejsze. Ode mnie :201461 Pana Kota.
Odnośnie Fanklubu, to ma smakować Kotu nie Tobie, jak chce jeść Tę to niech je.

dino&felek pisze:(...)
PS- Felek wreszcie cos wszamal. Gastro RC ale dla maluchów. Od razu jest /przetarte/ . Polecam choć specjalnie fanką zbożowych karm nie jestem...


Ja rano 5:30 dałem minimalną wcierkę w ucho z Miratrazu, bo w nocy troszkę omijał miski co było nietypowe.
Kocur zaczął jeść (opędzlował ranną dawkę mokrej). Nie było wymiotów, plucia ale "tylko" spadek apetytu.

ArturB

 
Posty: 178
Od: Pon mar 02, 2020 21:48

Post » Śro maja 03, 2023 7:47 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

FuterNiemyty pisze:Podpowiem tylko patent Czitki z podawaniem tabletki zawinietej w platek alg do sushi.
Bardzo wygodne, smak nie razi kota, a zwilzone latwo sie przelyka.
Przetestowane na antybiotykach i no-spie ostatnimi czasy.


algi odpadają u kota tarczycowego

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15035
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro maja 03, 2023 9:57 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Felek dziś opędzlował porządną porcję RC Gastro Kitty. Magia.Więcej opiszę w moim wątku by nie zaśmiecać historii Ciapka tutaj. (odnośnik tu viewtopic.php?f=1&t=215829) Nawiązując Arturze do naszej rozmowy telefonicznej, sprawdziłam Gassprit i tak jak pamiętałam jest to lek pobudzający perystaltykę także jest on na atonię, zaparcia ; nie zaleca się stosowania go przy przewlekłych biegunkach. Może warto jeszcze przy następnej wizycie skonsultować z lekarzem skoro miał tendencje do sraczkowania... Pozdrawiam serdecznie! :)
Felutku ... <3 przepraszam Cię

dino&felek

Avatar użytkownika
 
Posty: 109
Od: Śro maja 05, 2021 12:41

Post » Śro maja 03, 2023 21:53 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

izka53 pisze:
FuterNiemyty pisze:Podpowiem tylko patent Czitki z podawaniem tabletki zawinietej w platek alg do sushi.
Bardzo wygodne, smak nie razi kota, a zwilzone latwo sie przelyka.
Przetestowane na antybiotykach i no-spie ostatnimi czasy.


algi odpadają u kota tarczycowego


Ze wzgledu na jod?
Wydawac by sie moglo, ze przy tak minimalnej ilosci listka nie powinno byc problemu w porownaniu z sztuka zadania kotu tabletki, ale czlowiek sie cale zycie uczy.
A chcialam tylko skutecznym patentem sie podzielic :oops:

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw maja 04, 2023 4:58 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

Odnośnie Gaspridu...
Kocur miał dwa problemy: pluł (Reflux codziennie rano) oraz sraczkę... Wet zalecił jego podawanie i jakoś stopniowo się ustabilizowało.
Nie mieniałem karmienia (Rodzajów karm i dawek) oraz sposobu dawki leków.
Przy okazji jak kot nie pluje, wymiotuje to ma większą chęć na jedzenie.

Teoria u ludzi mówi: Gasprid pobudza motorykę przewodu pokarmowego, zwiększa napięcie dolnego zwieracza przełyku, przyspiesza opróżnianie żołądka i dwunastnicy oraz przejście treści pokarmowej przez jelita.

Właśnie dostał poranne leki i "opędzlował" miskę.

ArturB

 
Posty: 178
Od: Pon mar 02, 2020 21:48

Post » Czw maja 04, 2023 6:46 Re: Brak apetytu przy leczeniu tarczycy.

FuterNiemyty pisze:Ze wzgledu na jod?
Wydawac by sie moglo, ze przy tak minimalnej ilosci listka nie powinno byc problemu w porownaniu z sztuka zadania kotu tabletki, ale czlowiek sie cale zycie uczy.
A chcialam tylko skutecznym patentem sie podzielic :oops:


Patent jest super, osobiście go nie stosuję bo wolę puste kapsułki ale wiem ze się sprawdza :)
W sumie nie wiem ile tych alg trzeba by dać w kość, ale ja mam silne Hashimoto, raz jeden w życiu jadłam algi w sushi, nie zjadłam tego dużo bo mnie nie porwały ;) - następnego dnia tak mi wywaliło tarczycę jak nigdy w życiu, opuchła mi, byłam przerażona ze to jakiś rak albo co bo nagle zrobiło się wole.
U kotów bardziej chodzi (bo u nich jest inne tło nadczynności niż u ludzi najczęstsze) o to że podaż jodu w które algi są bardzo bogate może zwiększać produkcję hormonów tarczycowych a to jest to czego chcemy uniknąć, tu mniej szkodliwe byłoby podanie raz większej ilości (co załatwiło mnie przy chorobie autoimmunologocznej) niż podawanie po trochę codziennie. Jednorazowe zastosowanie alg na jakąś paskudna tabletke jest ok :) Ale jeśli chodzi o regularne podawanie to jednak lepsze sa kapsułki :)

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 204 gości