Charakter kota i kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sty 25, 2023 19:45 Charakter kota i kotki

Ze względu,że mieszkam w domu i chcę dać dom i schronienie zwierzkowi, który będzie miał możliwość (wykastrowanemu/ wysterylizowanemu) wychodzenia na zewnątrz ,proszę o opinie i opowieści o różnicach w zachowaniu kotów i kotek.
Kilka razy doszy do mnie opine że kocury są bardziej przyjazne i lubią mizianie,ale jednocześnie gustują w wędrówkach poza domem. A kotki? Proszę o opinie.

lazuralizarynowy

 
Posty: 87
Od: Pt gru 20, 2013 19:08

Post » Śro sty 25, 2023 20:18 Re: Charakter kota i kotki

A czemu chcesz wypuszczać kota? Tak, jestem tą osobą co poczuła moralny obowiązek zapytania o to i ewentualnego uświadomienia z czym to się wiąże :D

Przede wszystkim wypuszczając kota narażasz go nie tylko na zagrożenia typu samochód, pies, człowiek ale także na różne choroby np fiv, felv czy zatrucie np myszą, która zjadła trutkę. Oprócz tego, zakładając, że kotu uda się dożyć starości, są też zagrożenia związane z jego wiekiem. Większość starszych kotów cierpi na zwyrodnienie stawów. Taki kot nie ma wtedy refleksu jak młodziak i może nie zdążyć czy nie dać rady wskoczyć na ogrodzenie/drzewo. Ba, może być też tak, że wypadnie mu dysk podczas skoku i nie będzie w stanie sam wrócić do domu i umrze w męczarniach. Dochodzi też kwestia leków - większość starszych kotów na coś choruje. Nerki, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, nadczynność tarczycy itp. Część z tych chorób wymaga podawania leków o stałych porach. W przypadku kota wychodzącego może to być co najmniej trudne. Tak samo jak wczesne zauważenie symptomów choroby - u wychodzącego kota nie sprawdzisz czy kupa ma właściwą konsystencję, ile razy sika na dobę, czy nie wymiotuje.

Wypuszczanie kota samopas to zawsze jest ryzyko. Ja wiem, że wiele osób wypuszcza koty i uważają, że to jest ok. Ale weź pod uwagę, że jak weźmiesz kota to po jakimś czasie przywiążesz się do tego stwora i jak kiedyś nie wróci do domu będziesz mieć wyrzuty sumienia. Albo jak zachoruje będziesz toczyć wojnę z podawaniem tabletek bo kot nie zrozumie, że o tej i o tej godzinie ma być w domu bo czas na leki.

Z płcią nie doradzę - ja mam kocurka a moja mama dwie kotki. Wszystko maluchy jeszcze. I każde jest inne. Mój to taki radosny promyczek, niekoniecznie przylepa ale raczej mnie lubi. A te mamy zupełnie różne - jedna sama pcha się na kolana i cały czas mruczy a druga nieufna wobec człowieka i widać, że woli towarzystwo siostry zamiast mojej mamy :D :mrgreen: więc nie wiem czy płeć pełni tu aż tak istotną rolę, jak dla mnie każdy kot jest inny i nie widziałam związku pewnych konkretnych zachowań z płcią :roll:

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 138
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Śro sty 25, 2023 20:59 Re: Charakter kota i kotki

Charakter kota nie zależy od płci - to tak, jak u ludzi.
Natomiast średnia długość życia zależy od tego, czy kot jest wychodzący czy nie - u wychodzących wynosi, o ile pamiętam ok. 7 lat, u niewychodzących chyba 15. Kot oczywiście chciałby wychodzić, bo nie zdaje sobie sprawy z ryzyka. jakie DLA NIEGO ma Twoja decyzja na temat wypuszczania z domu.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 25, 2023 21:27 Re: Charakter kota i kotki

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.Są koty z odzysku, przyzwyczajone dożycia w naturze , i są urodzone i wychowywane w miejscach zamkniętych. Mówię o tych pierwszych.

lazuralizarynowy

 
Posty: 87
Od: Pt gru 20, 2013 19:08

Post » Śro sty 25, 2023 21:44 Re: Charakter kota i kotki

I właśnie te pierwsze, niestety, żyją znacznie krócej od tych drugich.
Jeśli chcesz zapenić kotu kontakt z naturą, to zawsze można zbudować wolierę, albo specjalne ogrodzenie z siatką u góry zagiętą do wewnątrz.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 25, 2023 21:53 Re: Charakter kota i kotki

Dziękuję za odpowiedź. Mamy,jak sądzę, różne zdania na ten temat. Nigdy nie wypuszczałabym kota w środku miasta. Ale są różne inne sytuacje.

lazuralizarynowy

 
Posty: 87
Od: Pt gru 20, 2013 19:08

Post » Śro sty 25, 2023 22:00 Re: Charakter kota i kotki

To prawda, wiele zależy od miejsca, gdzie się mieszka.
Wracając do charakteru - naprawdę nie ma różnicy między kotami a kotkami po sterylizacji. Może tylko taka, że u kocurów po sterylizacji zawsze spada poziom testosteronu, dlatego po pewnym czasie większość kastrowanych kocurów łagodnieje i staje się miziasta. U kotek nie ma aż takiej dużej zmiany charakteru.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 25, 2023 22:15 Re: Charakter kota i kotki

Bardzo dziękuję za odpowiedż. Serdecznie pozdrawiam!

lazuralizarynowy

 
Posty: 87
Od: Pt gru 20, 2013 19:08

Post » Czw sty 26, 2023 9:28 Re: Charakter kota i kotki

Kocurki (o ile są wykastrowane) bywają bardziej gapowate i spolegliwe, dziewczyny - sprytniejsze i bardziej władcze. W kociej grupie zwykle rządzi kocica.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23734
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Czw sty 26, 2023 9:36 Re: Charakter kota i kotki

Mam cztery kociczki, wszystkie megamiziaste. Powinnam mieć 8 kolan.
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10890
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw sty 26, 2023 12:02 Re: Charakter kota i kotki

U mnie kociczki są przede wszystkim mądrzejsze.
Kocur trafił mi się straszny cymbał, ale nie będę tych cech rozciągać na całą płeć. Jest miziakiem.

Drugi kocurek jaki przez rok był u mnie na tymczasie przez rok, był miziaty, pełen uroku, ale i miłośnik przygód - lubił jak się coś działo. Bardzo biegły w otwieraniu szafek i szuflad.

Chyba wszystko zależy na jakiego zwierzaka trafisz... Za kota mojego życia uważam właśnie tego speca od szuflad, ale jakoś wolę kociczki.
Trzy koty moje. Czwarty tylko ze mną mieszka.

Fatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5845
Od: Pt sty 01, 2016 19:36

Post » Sob sty 28, 2023 10:41 Re: Charakter kota i kotki

U dorosłego kota charakter jest znany i tym należy die kierować a nie płcią.

Co do wychodzenia. Zabezpiecz odpowiednio ogrod i kot będzie bezpieczny.
I tak świeżo wziętego kota nie możesz wypuszczać od razu. Najpierw musi się zadomowić i wiedzieć gdzie mieszka.

No i koty fajnie brać w dwupaku.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84530
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Sob sty 28, 2023 17:34 Re: Charakter kota i kotki

lazuralizarynowy pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedzi.Są koty z odzysku, przyzwyczajone dożycia w naturze , i są urodzone i wychowywane w miejscach zamkniętych. Mówię o tych pierwszych.

Jestem DT. Mam koty, określane przez ciebie, z odzysku. Nigdy ale to nigdy nie poszły do domu wychodzącego. A ew ich zapędy by drzwi otworzyć znikają przy moim nastawieniu. To ja decyduje. Mam kotkę 15 letnią na dożycie. Była przez tyle lat kotem wolno żyjącym. Nawet się nie pcha, nie tęskni, za tzw wolnością. A nie jest to mój jedyny kot zgarnięty z wolności.
Koty moje w domach stałych mają zabezpieczone okna i balkony. Lub odpowiednio zabezpieczone parkany. Lub postawione woliery. Nie wychodzą luzem.
Co do charakteru. Koty jak ludzie są różne. I płeć nie ma znaczenia. Dla mnie takie różnicowanie to seksizm :mrgreen:
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Śro lut 01, 2023 14:18 Re: Charakter kota i kotki

Seksizm.Aha.

lazuralizarynowy

 
Posty: 87
Od: Pt gru 20, 2013 19:08

Post » Śro lut 01, 2023 14:20 Re: Charakter kota i kotki

Też tak myślę,że dwupaki są świetne. Bedzie z nami też pies. Dziękuję za odpowiedź.

lazuralizarynowy

 
Posty: 87
Od: Pt gru 20, 2013 19:08

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 254 gości