Czy leczył ktoś kota z astmą?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sty 18, 2023 18:10 Czy leczył ktoś kota z astmą?

Mam pytanie jak w temacie posta. Nie znalazłam wątku o takiej kociej chorobie, ale trafił mi się właśnie taki nieszczęśnik. Ma ktoś doświadczenie z leczeniem astmy u kota?
Są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy lubią koty i ci pokrzywdzeni przez los

AgnieszkaMo

 
Posty: 372
Od: Pt sty 01, 2010 22:53
Lokalizacja: Urle

Post » Śro sty 18, 2023 18:25 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Na czym wet oparł diagnozę o astmie? Jakie są objawy?
Czy wykluczono inne choroby?
viewtopic.php?f=1&t=140931&hilit=astma+u+kota
viewtopic.php?f=22&t=106962&p=5549879&hilit=+astma+u+kota+#p5549879
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro sty 18, 2023 18:29 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Kot miał zrobione prześwietlenie płuc i usg klatki piersiowej. Bazyli od kilku miesięcy kaszle, to kaszel podobny do dźwięków, które wydaje kot przy "kłaczku", ale zdecydowanie częstszy. Na badaniach byliśmy wczoraj, lekarze mówią o astmie na ich podstawie. Na razie nie wiem, jakie będzie leczenie, bo do "naszej" wetki możemy jechać dopiero w przyszłym tygodniu. Liczyłam, że ktoś się ze mną podzieli doświadczeniami.
Dzięki za linki.
Są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy lubią koty i ci pokrzywdzeni przez los

AgnieszkaMo

 
Posty: 372
Od: Pt sty 01, 2010 22:53
Lokalizacja: Urle

Post » Śro sty 18, 2023 18:49 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

8 dni temu odszedł mój 12 letni astmatyk, leczyliśmy się dwa lata, ale jego płuca były bardzo zniszczone.
RTG i USG to zdecydowanie za mało aby zdiagnozować astmę. Trzeba zrobić tomografię u SPECJALISTY, który będzie wstanie ocenić, na ile płuca są zniszczone, ile pozostało powierzchni powietrznej.
W jakim wieku jest kot, jaka jest jego historia, także chorobowa, czy były robione badania w kierunku nicieni plucnych ? Skąd jesteś, czy masz dostęp do dobrych lekarzy ?

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15037
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro sty 18, 2023 18:54 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Jedna z kotek mojej mamy możliwe, że ma ale jest dopiero w trakcie diagnostyki.
Takim najpopularniejszym objawem jest kaszel oraz świszczący oddech przy wydechu.
Jeśli chodzi o diagnostykę astmy to najlepiej jest zbadać popłuczyny z drzewa oskrzelowego i przede wszystkim trzeba wykluczyć wszystko inne co może dawać podobne objawy czyli zapalenie płuc, robaki płucne, zapalenie oskrzeli, koci katar, polipy i pewnie jeszcze kilka innych chorób.
Nie wiem jak jest z badaniem alergenów wziewnych. Czy to ma sens, jak takie badanie się wykonuje :? Ale jest coś takiego, labwet ma takie badanie w swojej ofercie.
Co do leczenia to mój kot jak miał covid to przyjmował też leki takie jak się daje właśnie przy astmie - ventolin i flixotide. Ventolin rozszerza oskrzela a flixotide to steryd w formie wziewnej, działa przeciwzapalnie. Do tych leków kupuje się takie urządzenie - Aerocat - umożliwia podanie kotu leków z tych inhalatorków.

Od siebie mogę polecić klinikę, która specjalizuje się w takich chorobach - Vetcardia w Warszawie na Kijowskiej. To klinika kardiologiczno-pulmunologiczna. Możesz tam zrobić wszystkie potrzebne badania i na pewno pokierują dobrze leczenie :kotek:

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 138
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Śro sty 18, 2023 18:57 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

sorry, teraz dojrzalam, że Warszawa - staraj się do Niziołka dostać.
U nas pierwsza diagnoza to byl nowotwór, dopiero tomografia wskazała zwłóknienia astmatyczne

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15037
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro sty 18, 2023 18:57 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Kot ma 3,5 roku, dotychczas na nic nie chorował. Wzięliśmy go jako 4 mies. kociaka, dość zaniedbanego, bo był u ludzi prowadzących hurtownię karm dla zwierząt, ale zdaje się, że jadł u nich tylko to, co ukradł/wywalczył. Teraz jest jak pączek w maśle. Dopiero zaczynamy tę batalię, więc tomografia pewnie też będzie. Mieszkam co prawda na głębokiej wsi, ale niedaleko mam i dobrego weta, i Warszawę, więc zrobimy wszystkie badania, jakie okażą się konieczne.
Są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy lubią koty i ci pokrzywdzeni przez los

AgnieszkaMo

 
Posty: 372
Od: Pt sty 01, 2010 22:53
Lokalizacja: Urle

Post » Śro sty 18, 2023 18:58 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Warszawski adres jest nieaktualny od 4 lat, zwiałam na wieś. Ale niedaleko, więc się dostanę.
Są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy lubią koty i ci pokrzywdzeni przez los

AgnieszkaMo

 
Posty: 372
Od: Pt sty 01, 2010 22:53
Lokalizacja: Urle

Post » Śro sty 18, 2023 18:59 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Rudolfa pisze:Jedna z kotek mojej mamy możliwe, że ma ale jest dopiero w trakcie diagnostyki.

Dzieki za te podpowiedzi, będziemy sprawdzać wszystko.
Są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy lubią koty i ci pokrzywdzeni przez los

AgnieszkaMo

 
Posty: 372
Od: Pt sty 01, 2010 22:53
Lokalizacja: Urle

Post » Śro sty 18, 2023 19:15 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Rudolfa - BAL czyli badanie popłuczyn przy astmie niewiele daje - robiliśmy. Ono wyklucza nowotwór, podloże gruźlicze czy bakteryjne kaszlu, ale diagnozy nie postawi. Ja robiłam, bo wówczas nie mialąm możliwości zrobienia dobrej tomografii. Alergeny - badanie u kotów wszelkich alergii jest mało wiarygodne z testów, a koszmarnie drogie.
Udaje Wam się podawać wziewy za pomocą aerokata ? u nas to nie przeszło, mam ustrojstwo, kupione za spore pieniądze niemal nie używane, Gucio bardzo się bał, co jeszcze nasilalo duszności.
Skoro kot mlody i ze wsi - stawiałabym na nicienie płucne, to wredne gady są. Na pierwszy rzut - odrobaczenie advocatem lub strongholdem plus dwukrotnie w odstępie miesiąca, to tak na już. W tym czasie - umówienie tomografii w Vetcardii, a jeszcze w międzyczasie - obserwowanie kota, w jakich sytuacjach kaszel się nasila. Bo wprawdzie astma na tle alergicznym u kotów nie jest aż tak częsta - nie można jej wykluczyć. Na pewno wyeliminowanie z domu wszelkiej chemii - odświeżaczy powietrza, kadzidełek, żwirkow zapachowych itp

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15037
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro sty 18, 2023 19:39 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

U mnie aerocat super się sprawdził. Nie wiem czy to szczęście do współpracujących stworów czy jakaś magia w rękach :D ale ja od siebie jak najbardziej mogę polecić to urządzenie. Na pewno dużo zależy od kota - ja z moim razem się wychowałam, wiem, że mi ufał i rozumiał, że tak po prostu trzeba. Natomiast myślę, że podejście opiekuna też może wiele zmienić. Ja przede wszystkim zaczęłam od pokazania kotu urządzenia żeby je sobie obwąchał. Gdybym miała więcej czasu na wprowadzenie leczenia to zaczęłabym też od przykładania maseczki do pysia i glaskania w tym czasie by pokazać, że to nic strasznego. A potem po takim oswojeniu zaczęłabym używać leków. U mnie aerocat był o 7 i 19. Ale nie trzymałam się tych godzin co do minuty - czekałam aż kot zje, zajmie jakąś wygodną dla siebie pozycję czy to do snu czy obserwacji przez okno i wtedy robiliśmy aerocat. Zaczynałam od psiknięcia przed przyłożeniem maseczki a z czasem już po przyłożeniu psikałam.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 138
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Śro sty 18, 2023 20:56 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

AgnieszkaMo, koniecznie dobre usg (Vetcardia to dobry adres) i porządne odrobaczenie w kierunku nicieni płucnych. Nie wierz w zapewnienia, że fenbendazol albo milbemycyna zastosowane dwukrotnie zwalczą masywną infekcję pasożytniczą. Można zacząć fenbendazolem, ale warto w cyklu podać też eprynomektynę. W Europie mamy 4 gatunki nicieni, na wszystkie działa jedynie eprynomektyna zawarta w preparacie Nexgard Combo. Bywa, że trzeba zastosować preparat więcej razy, niż przy niewielkim zarobaczeniu i czasem antybiotykiem też trzeba się wspomóc. Tu dobry artykuł, mi za argument w rozmowach z lekarzami służyła tabelka z 4. strony opracowania: https://magwet.pl/wpd/36891,robaczyce-p ... y-board-on .
Astma jest chorobą z wykluczenia. Jednym z kryteriów postawienia tej diagnozy jest dobra reakcja na sterydy. A te mogą nieźle podkręcić rozwój infekcji pasożytniczej. Także warto zacząć od najprostszych rozwiązań.

megan72

 
Posty: 3473
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Śro sty 18, 2023 21:31 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

Gucio był u nas od mniej więcej 12 tyg życia, był takim "tym najważniejszym". Można z nim było wszystko zrobić. Poza wziewami - wpadał w taką panikę...dziewczyny tu, stąd, radziły, podsyłały filmiki...nie i już. Nawet nebulizacje byly trudne. Kupiłam nawet koncentrator tlenu, jak już było bardzo źle. W poniedziałek, 09.01 spłacilam ostatnią ratę, we wtorek 10.01 odszedl. Ale on miał całe prawe płuco w zrostach i w niedodmie, lewe, przy infekcjach , nie dalo rady.
Napiszę jeszcze tu - bo może komuś, kiedyś ten wątek się przyda - nie lekceważcie kociego kataru. Jeśli kot jest jego nosicielem i nawraca - leczcie do upartego. U nas zrosty w plucach były efektem nawracających infekcji i - trochę - niedouczenia wetów, wtedy, kiedyś, dawno

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15037
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw sty 19, 2023 0:30 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

zaznaczę
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw sty 19, 2023 8:15 Re: Czy leczył ktoś kota z astmą?

U mojej 19-letniej Cykorii wet tez podejrzewa astmę.
I pytanie z innej beczki: zrobiłam jej dwa razy - w odstepie dwutygodniowym -test na pasozyty płucne metoda Baermanna, dwa razy wyszedł negatywny - jak bardzo to jest wiarygodne?
Pływanie pod prąd wyrabia mięśnie.
Obrazek Obrazek Obrazek

lucjaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 15287
Od: Czw mar 22, 2007 12:20
Lokalizacja: Poznań

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 238 gości