FIP U SENIORA

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie sty 15, 2023 22:43 FIP U SENIORA

Zatem tak: pierwszy, najważniejszy i w ogóle Ten Kot choruje. Dużo rzeczy wskazuje na FIP, ale może są jeszcze jakieś tropy, które warto zbadać? Może ktoś miał do czynienia z takimi objawami? Albo np. leczył lekiem GS seniorka?
Odchodzę już nieco od zmysłów, jestem niewyspana bo na przemian z TŻem mamy na niego oko całą dobę, więc postaram się wypunktować najważniejsze rzeczy, może komuś się coś tu rzuci w oczy, czego nie widzimy my i weci?

Przesłanki przemawiające za FIP:
- płyn w jamie brzusznej,
- koloru żółtego,
- stosunek albumin do globulin 0,4,
- wysoka bilirubina,
- niskie leukocyty,
- słaby apetyt (ale i tak lepszy niż kilka dni temu),
- lipaza trzustkowa w normie.

Przesłanki przemawiające przeciwko FIP:
- wiek Szogunka - 13,5 roku,
- płyn nie jest gęsty, ciągnący i pieniący,
- brak gorączki,
- brak problemów z wątrobą (wyniki w normie, poza nieco przekroczonym cholesterolem),
- żadnych zmian w naczyniach krwionośnych gałek ocznych,
- brak żółtaczki, itp.

W dodatku ma nieustabilizowaną cukrzycę (obecnie, bo był już moment stabilizacji na niewielkiej dawce).
Czy w takim wieku i w sytuacji cukrzycy jest szansa na powodzenie leczenia FIPa (jeśli to to) lekiem GS?

Będziemy wdzięczni za odzew bo Pan Kot to dla nas najważniejszy kot świata.

Carmen201

 
Posty: 4156
Od: Pt maja 07, 2010 7:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sty 15, 2023 22:53 Re: FIP U SENIORA

A w usg nic nie widać?
U Puchatka wyniki były w normie 2 mies
wczesniej
Jak zaczęło się coś dziac to morfologia fatalna ,
Usg płyn w brzuszku żółty pod krwawiony
Coś było jeszcze widac ale nie wiedzieli o co chodzi
Otworzyli i powiedzieli ze rak wątrobę zjadł
Dostał krew ale wyniki się nie poprawiły
Myśle ze za mało wtedy wiedziałam i mimo ze daleko pojechałam
do wet to żałuje ze zgodziłam się na uspienie

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie sty 15, 2023 23:02 Re: FIP U SENIORA

W usg dotychczasowym, robionym przez wet prowadzącą, nie widać nic niepokojącego.
Super turbo profesjonalne usg jutro.
Płyn też poszedł na badania (wyniki jutro), ale nie było w nim krwi.

Poza tym, co nie wiem do czego przypiąć: Szogun ma takie jakby minimalne rytmiczne drgawki, jakby miał czkawkę? Chodzi też jak kot po narkozie, ale rozumiem, że skoro jest mocno odwodniony, to może mieć problem z jakimiś jonami, chlorkami lub elektrolitami. Czy nie?

Carmen201

 
Posty: 4156
Od: Pt maja 07, 2010 7:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sty 15, 2023 23:04 Re: FIP U SENIORA

Przesłanki przemawiające przeciwko FIP:
- wiek Szogunka - 13,5 roku,
- płyn nie jest gęsty, ciągnący i pieniący,
- brak gorączki,
- brak problemów z wątrobą (wyniki w normie, poza nieco przekroczonym cholesterolem),
- żadnych zmian w naczyniach krwionośnych gałek ocznych,
- brak żółtaczki, itp.


Prawidłowe wyniki enzymów wątrobowych przy jednocześnie zwiększonej bilirubinie (samej) to moim zdaniem jeden z bardziej charakterystycznych wskaźników FIP-a. Zazwyczaj bilirubina nie jest znacznie podniesiona, nie musi być klinicznie jawnej żółtaczki w postaci żółtej skóry, gałek ocznych itp.
Brak zmian w gałkach ocznych -> jeśli FIP nie jest okulistyczny, to ich tam nie będzie -> nie wyklucza to FIPa.
W ostatnich czasach coraz częściej chorują koty dorosłe, także starsze (seniorki).
Charakterystycznego płynu FIPowego nie określiłabym jako "gęsty, ciągnący", bardziej "wodnisty, lepki w palcach". On naprawdę nie musi się ciągnąć jak ślina.

Czy wykonaliście elektroforezę białek surowicy? Byłoby bliżej diagnozy. Albo czy był wysłany płyn na mutację PCR skoro są wątpliwości?

edit: skoro chodzi jak "po narkozie", to może mieć neurologiczną postać, a ta będzie wymagać wyższych dawek leku - weź to pod uwagę.
Dostaje obecnie jakieś leczenie wspomagające? Kroplówki, leki przeciwzapalne?

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Nie sty 15, 2023 23:21 Re: FIP U SENIORA

Dostaje codziennie kroplówki (jest bardzo odwodniony mimo dużej ilości picia), antybiotyk dożylnie i dopóki w grę wchodziła trzustka dostawał też przeciwbólowe, teraz to już raczej chyba zbędne.
Płyn został wysłany na badania, o badanie białek surowicy poproszę jutro, i tak kłują go codziennie do tego cukru. Co nam powie wynik tego badania? Jednoznacznie już wskaże czy to FIP, czy tylko będziemy wiedzieć, że jest koronawirus?

W informacjach o FIP zatrzymałam się ładnych kilka lat temu, nie miałam pojęcia że jest jakaś wersja neurologiczna - czy ona daje jakiś charakterystyczny obraz w wynikach, czy tylko w objawach? I pytanie z gatunku desperackiego - na ile fiolek GS się szykować? Waga Pan Kota to 6 kg obecnie.

Bardzo dziękuję Dziewczyny za informacje w późny niedzielny wieczór.

Carmen201

 
Posty: 4156
Od: Pt maja 07, 2010 7:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sty 15, 2023 23:52 Re: FIP U SENIORA

Była na fb taka grupa "fip warrior" czy jakoś tak. Może spróbuj ją znaleźć, tam chyba uzyskasz najwięcej informacji z pierwszej ręki o leczeniu GS-em.
Ostatnio edytowano Pon sty 16, 2023 0:16 przez Rudolfa, łącznie edytowano 1 raz

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 138
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Nie sty 15, 2023 23:59 Re: FIP U SENIORA

Na miau zawsze się człowiek czegoś dowie, choćby gdzie szukać pomocy :) Dziękuję!

Carmen201

 
Posty: 4156
Od: Pt maja 07, 2010 7:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sty 16, 2023 0:28 Re: FIP U SENIORA

Oprócz GS jest też lek Mutian. Tzn oprócz to może złe słowo bo to też gs ale w tabletkach a ten pierwszy jest w zastrzykach.

Zdrówka dla kotka, trzymam kciuki żeby to nie okazał się fip :201461

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 138
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Pon sty 16, 2023 9:34 Re: FIP U SENIORA

Carmen201 pisze:Dostaje codziennie kroplówki (jest bardzo odwodniony mimo dużej ilości picia), antybiotyk dożylnie i dopóki w grę wchodziła trzustka dostawał też przeciwbólowe, teraz to już raczej chyba zbędne.
Płyn został wysłany na badania, o badanie białek surowicy poproszę jutro, i tak kłują go codziennie do tego cukru. Co nam powie wynik tego badania? Jednoznacznie już wskaże czy to FIP, czy tylko będziemy wiedzieć, że jest koronawirus?

W informacjach o FIP zatrzymałam się ładnych kilka lat temu, nie miałam pojęcia że jest jakaś wersja neurologiczna - czy ona daje jakiś charakterystyczny obraz w wynikach, czy tylko w objawach? I pytanie z gatunku desperackiego - na ile fiolek GS się szykować? Waga Pan Kota to 6 kg obecnie.

Bardzo dziękuję Dziewczyny za informacje w późny niedzielny wieczór.


Elektroforeza białek służy do różnicowania, która frakcja białek surowicy jest podniesiona - przy fipie to konkretnie gammaglobuliny. Na wynik trzeba poczekać kilka dni, więc szkoda że już to badanie nie poszło przy pierwszych podejrzeniach.
Neurologiczny fip nie ma charakterystycznych zmian w wynikach badań krwi.
Cukrzycą póki co się nie przejmuj - nie kojarzę żadnego kota z cukrzycą i fip, za to są leczone takie z "poważniejszymi" chorobami :)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon sty 16, 2023 9:54 Re: FIP U SENIORA

Dobra, dziś zlecę te badania. Gdybym wiedziała wcześniej że to może być to.. ech.

Carmen201

 
Posty: 4156
Od: Pt maja 07, 2010 7:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sty 16, 2023 10:08 Re: FIP U SENIORA

Nie Twoją rolą jest to wiedzieć, dziwię się, że lekarze tego nie zlecili, to nie wydaje się wiedzą tajemną...

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon sty 16, 2023 12:43 Re: FIP U SENIORA

Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję za wszystkie informacje, nawet nie wiecie jak pomogłyście (choć pacjent w złym stanie nadal).
Badanie płynu na to białko, o którym pisała Yocia, zostało zlecone już na początku ale nie ma jeszcze wyników.
Grupa, którą poleciła mi Rudolfa, pokierowała mnie do polecanej wet z wiedzą z zakresu FIP (dr Kalinowska w Brwinowie), konsultacja dziś o 15:30. Jest nawet szansa na pozyskanie leku gs na start. Ludzie leczą też seniorki tym lekiem i jest poprawa.
Anno, poczytałam o usg w przypadkach FIP i poprosiłam o zwrócenie uwagi na krezkowe węzły chłonne.

Co mnie bardzo martwi - zastrzyki z tego leku są bolesne a Szogunio jest w złym stanie, zmęczony, apatyczny, bardzo słabo je, więc już się zastanawiam czy my się nad nim nie będziemy znęcać tym leczeniem. Zobaczymy co powie wet ale rozważam spróbowanie przez kilka dni (podobno gs daje spektakularną poprawę dość szybko) i podjęcie decyzji zależnie od reakcji.

Trzymajcie kciuki za niego, proszę.

Carmen201

 
Posty: 4156
Od: Pt maja 07, 2010 7:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sty 16, 2023 12:57 Re: FIP U SENIORA

Szogunku kochany najmocniejsze :ok: :ok: za Twoje zdrowie cudny Seniorku :1luvu: :201461 :201461 :1luvu:
Wyjdziesz z tego , cokolwiek to jest , bo jeszcze nie raz musimy się spotkać , bardzo na to czekam Maleńki
Pani Olu i Panie Michale serdecznie pozdrawiam , trzymajcie się :1luvu: :1luvu: . Wierzę ,że Szogunek da radę i pokona choróbsko. Trzymam za to nieustająco :ok: :ok:
Obrazek

MAU

 
Posty: 2621
Od: Śro paź 24, 2012 11:45

Post » Pon sty 16, 2023 21:38 Re: FIP U SENIORA

I jakie wnioski z konsultacji?
Kciuki oczywiście są. :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Pon sty 16, 2023 21:59 Re: FIP U SENIORA

Trzymam kciuki najmocniejsze :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 176 gości