jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 05, 2023 16:17 jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Dostałam zalecenie od weterynarza by wprowadzić kotu (kociak około 3-4 miesięcy) dietę z karmą na bazie hydrolizowanego białka. Podejrzenie - alergia pokarmowa, więc próbujemy to wykluczyć. Polecono Royal Canin Anallergenic- sucha. Dostałam też próbkę tej karmy, ale kot nie chce nawet spojrzeć (ogólnie suchą mało chętnie jadał) .
Pytanie pierwsze. Jaką karmę możecie polecić z suchych z tym białkiem hydrolizowanym dla alergika , ja nie umiem czytać nawet ich składu, a im więcej czytam w sieci tym mniej wiem. Głowa już boli, a może ktoś tu jest w tym temacie obyty?
Jaką karmę mokrą możecie polecieć w takim wypadku (czyli też jak rozumiem hydrolizowane białko) ?

Pomóżcie proszę... kociak od biegunek już jest mocno wyczerpany i pilnie muszę go wspomóc.

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Czw sty 05, 2023 17:19 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

To, co zaproponował wet, mozna wyrzucic do kosza, najgorsza karma. najlepiej żebys przeprowadziła dietę eliminującą karma mokra. Wybierasz taki smak, którego teraz Twój kot nie je i przez ok 7 tygodni podajesz tylko to, nic innego, żadnych smaczków. Jesli karma bedzie ok, w sensie kociak nie ma sensacji biegunkowych, wprowadzasz inny rodzaj karmy na takiej zasadzie lub karmisz tą poprzednią. karmy monobiałkowe to Catz finefood puur (rózne smaki) Mjamjam, Gussto, Selec Gold, Macs, Cats please , Venandi.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Czw sty 05, 2023 17:59 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Myszorek- po jakim czasie od wprowadzenia konkretnej karmy monobiałkowej może nastąpić poprawa, a po jakim uznać, że ta jednak dalej uczula i zmienić na kolejną (biorąc pod uwagę że same jelita muszą się jeszcze "zregenerować" ?

i.. takie mniej typowe pytanie- Czy wprowadzenie takiej karmy jako dodatek do diety (gdyby słabo wchodziły puszki) , psiej co prawda, ale skład dość ciekawy się wydaje -było by dużym błędem ? Czy słyszał ktoś o uczuleniu kota na białko owadów ? Tylko ten olej z łososia mnie niepokoi..
Moje pozostałe koty często podjadają także psie karmy (zwykłe ) od moich psów i nie zauważyłam problemów.
https://allegro.pl/oferta/vetexpert-dog ... 2602998250

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Czw sty 05, 2023 18:04 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Kot nie powinien jeść karmy dla psa. Może stąd kotek ma biegunkę. Diete eliminacyjna , ja stosowałam równe 2 miesiące, ale juz po 4 tygodniach widziałam,że kotka sie nie drapie. Jesli stosujesz eliminacyjną kot NIE MOŻE JEŚĆ NIC INNEGO NIŻ JEDNA KARMA MONOBIAŁKOWA.nawet zadnych smaczków. Gdyby po tej karmie biegunki sie nasiliły, kot ewidentnie gorzej się czuł, to zmienić na inną. Ja bym proponowała zacząć od dzika lub kangura.
Co do psa, nie za bardzo wiem, ale ktos chyba pisał ,że kocie puszki psy mogą jeść, ale koty psich nie.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Czw sty 05, 2023 18:18 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

ten kotek nie jadł psiej. Jest u mnie krótko. Moje pozostałe jadają czasami, bez widocznych problemów. U Grzesia jest problem z jelitami, prawie bez przerwy ostra biegunka - więc zdecydowanie szybciej muszę go ustabilizować niż przy opcji drapania się. Już jest bardzo słaby (oczywiście kroplówki też dostaje i probiotyki, od dziś zalecono też węgiel)

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Czw sty 05, 2023 19:15 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Jakies badania byly robione, wykluczono inne mozliwosci?
Jesli tlo alergiczne, to nie byloby najprosciej przejsc na samo mieso, jako faktyczna monodiete?

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw sty 05, 2023 19:28 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Myszorek pisze:Co do psa, nie za bardzo wiem, ale ktos chyba pisał ,że kocie puszki psy mogą jeść, ale koty psich nie.

Koty mają dużo większe zapotrzebowanie na białko niż psy, dlatego nie powinny jeść psiej karmy.
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw sty 05, 2023 20:12 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

FuterNiemyty - podstawowe przejrzenie zwierzaka, badanie temperatury, szeroki wywiad, zakroplenie od pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych (bo miał) , a w poniedziałek mam się stawić z próbkami kału z trzech dni, o ile uda mi się zebrać.
Jak do mnie trafił (już z takimi objawami) tona początku podawałam mu tylko gotowaną wieprzowinę z ryżem i kupki szybko się poprawiły, ale po dwóch dniach zrezygnował z jedzenia tego więc podałam puszkę. Po kolejnej dobie rozwolnienie wróciło, apetyt całkiem znikł a jak podstawiałam miseczkę z jakimkolwiek mięsem surowym czy gotowanym to kot podbiegał chcąc jeść , od razu od zapachu miał odruch wymiotny i oddalał się. Musiałam ponownie podać puszki by go nie głodzić. Wtedy jeszcze przypuszczałam ,że może być to rozwijająca się panleukopenia. Później to wykluczyłam, ale nadal nie mogę go namówić na żadne mieso, tylko różne karmy (głównie mokre) je jak ma lepsze dni. Często cały dzień nie tknie nic .
Innymi słowy nie wiem jak miała bym go zmusić do jedzenia mięsa- przy odruchu wymiotnym- dlatego szukam rozwiązania puszkowego

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Czw sty 05, 2023 21:26 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Akurat wieprzowina jest jednym z ciezszych mies.
Myslalam raczej o indyku, kroliku.
Rzucilabym okiem na watek, jakos tak znajomo mi sie kojarzy:
viewtopic.php?f=1&t=187986

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro sty 11, 2023 19:07 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Ja mam kociaka trochę starszego od Twojego i już ponad 3 miesiąc ma biegunkę... Przy karmie oprócz tego żeby była monobiałkowa dobrze żeby nie miała też glutenu bo może mieć nietolerancję. Tu na forum ktoś mi napisał, że nawet jak nie ma go wymienionego w składzie to może być użyty jako zagęstnik. Więc dobrze jakby na opakowaniu była informacja o tym. Oprócz tych wymienionych wyżej karm mokrych to kattovit ma w miarę przyzwoitą mokrą z indyka dla alergików i bez glutenu. A jeśli koniecznie chcesz karmić suchą z hydrolizowany białkiem to Farmina ultrahypo ma chyba najlepszą. Sama mam jej paczkę w domu ale to już będzie ostateczność - u mnie jak na razie dieta nie przyniosła żadnych efektów :(

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 138
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Śro sty 11, 2023 20:37 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Na zooplusie jest trochę karm monoproteinowych (najczęstszym winowajcom przy alergii pokarmowej u kotów jest ponoć kurczak, więc chyba od tego warto zacząć eliminację).
np. suche: Farmina N&D jagnięcina i borówki, MAC's Monoprotein (na polskim zooplusie dostepny albo królik, albo konina);
mokre: Catz Finefood monoproteinowa (indyk/dzik/kaczka/wołowina), MAC's (jagnięcina/indyk/konina).

To są karmy z tutejszej listy polecanych karm, więc powinny być porządne.

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Śro sty 11, 2023 20:49 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

Przyczyną biegunek wcale nie musi być alergia pokarmowa.
Czy zostały wykluczone inne przyczyny (pasożyty, pierwotniaki)?
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Czw sty 12, 2023 14:37 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

FuterNiemyty . Czytałam tamten wątek pół nocy i jeszcze bardziej się załamałam, zwłaszcza, że on świetnie obrazuje ile trwa i jak trzeba się nakombinować by postawić trafną diagnozę a później jeszcze dobrać/zdobyć leki. Ja nadal na etapie diagnozy jestem- ostatnio było mikroskopowe badanie kału robione i wyszło : ", w badanej próbce kału znalazłam pojedyncze jaja glist, wiele komórek zapalnych- przede wszystkim eozynofili mogących świadczyć o nietolerancji pokarmowej zgodnie z przypuszczeniami" . Ostatnie zalecenie : "Wskazane podanie aniprazolu za 2 tygodnie , 1 x dziennie przez 3 dni .I oczywiście dieta" . Te glisty już dwa razy próbowaliśmy zabić. Ja raz jak tylko do mnie przyjechał podałam aniprazol- ale tylko jednorazowo (nie wiedząc co ma i robiąc odrobaczanie standardowe) , jak była pora na powtórkę to już Pani doktor podała krople na kark- te zabiły część glist (widziałam w kale) , a część za kilka dni zwrócił żywych, więc walka jeszcze nie skończona...
.. i tu możesz mieć rację Gretta , że te rozkładające się glisty mogą też powodować taki stan. Nadal nie znalazłam opcji jak zrobić dokładniejsze badanie kału, więc na razie opieram się na tym co mam.
Włączona została dieta z Catz Finefood purrrr dzik , od kilku dni kociak nie miał biegunki (raz plackowata niespodzianka) - ale tak już bywało i bez diety. Apetyt niestety bardzo słaby , dosłownie może z 50g dziennie zjada a i to na raty i po namowach, głaskankach, zabawach.
Chciałabym jakoś wspomóc gojenie się tych jelit, nawet zastanawiam się nad poproszeniem o encorton (ale w iniekcji bo kot zwraca wszystkim co się mu wciśnie doustnie) . Nie wiem czy to dobry pomysł czy zły, czy w ogóle wspominać o nim weterynarz. Czy więcej będzie skutków ubocznych niż pomocy z tego sterydu. Jednak jego brzuszek boli, to widać, śpi 20h na dobę (mały kociak, który powinien szaleć- choć klatka też pewnie robi tu swoje) .
Nadal nie wiem czy go uratuje, na zmianę są momenty kiedy myślę.. jest super, będzie idealnie, jeszcze z tydzień /dwa i .. jest fatalnie, wytrzymaj jeszcze ten dzień, wytrzymaj drugi,nie poddawaj się kotuś.

ps. zakupiłam dla drugiego kota Trovet Recowery Liquid , cały czas myślę czy nie spróbować ostrożnie wprowadzić dla Grzesia by miał na czym odzyskiwać siły, ale.. raz, że to chyba dalekie od mono i antyalergicznych posiłków tak ? dwa- taka ilość składników pokarmowych mogła by chyba teraz kociakowi sama z siebie zaszkodzić jak on taki wychudzony i głodujący .. czy się mylę ?

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Czw sty 12, 2023 15:03 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

A dostaje jakiś probiotyk?
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Czw sty 12, 2023 16:03 Re: jaka karma z hydrolizowanym białkiem ?

tak, dosypuję do karmy Vet Expert Bio Protect , ale przy niewielkiej ilości karmy niewiele mogę dosypać, bo kot odmawia zupełnie jedzenia, a biorąc pod uwagę, że bierze kilka kęsów i odchodzi na pół dnia to pewnie za mało go przyjmuje. Podanie strzykawką po rozrobieniu z wodą powoduje przełknięcie i po minucie zwymiotowanie- więc odpuściłam

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Cosmos, pimpuś..wampirek i 240 gości

cron