Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wyniki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 12, 2023 23:25 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

To chyba to laboratorium, dla ludzi i zwierzat, nosilam tam kocie kupy
https://www.laboratoriumfelix.com
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw sty 12, 2023 23:41 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Tak :)
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4213
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt sty 13, 2023 6:05 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Jestem z Rudy Śląskiej
Co do karm to próbuję:
- Granatapet od dłuższego czasu - teraz tylko smak indyk z łososiem, bo wyczytałam że ma najmniej węglowodanów
- catz finefood purrrr kangur (bo było podejrzenie nietolerancji pokarmowej)
Kupiłam też zooplus bio,.mogę jeszcze ewentualnie próbować z purizonem bo mam kilka puszek, ale też nie chce kotce co chwila zmieniać karmy. Dostaje probiotyk flora balance. Generalnie po tych Granatapet były ładne te kupy, dopiero w grudniu coś się zaczęło dziać, może nowa partia karmy jest gorsza? Nie wiem.

Metronidazol chyba działa na lamblie?
Wydaje mi się też że mocz kotki pachnie intensywniej w kuwecie, ale nie jest odwodniona. Podejrzewam że te leki jej dały w kość, ale też widzę, że to nie ten sam kot co na początku...

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Pt sty 13, 2023 10:13 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

To puszki dobrej jakości, ale jednak puszki. Nie masz kontroli nad ich składem (producent może zmienić komponenty, może zmienić ich dostawcę, niby skład taki sam a jednak nie do końca), poza tym to jednak są konserwy, wygodne dla ludzi pytanie czy zawsze dobre dla kotów?
W takich sytuacjach nic nie zastąpi jedzenia przygotowanego w domu. Drób jest lekkostrawny. Kurczak może alergizować, ale indyk już nie. Może warto podjąć próbę powolnego wprowadzania do diety kociej?

Kiedyś dawno, na tym forum ktoś podał mi przepis/pomysł na "koci rosołek". Stosowałam go latami jako przekąskę. Ma dużo zalet. Zawiera tylko znane Ci składniki, nie ma żadnych niepotrzebnych i szkodliwych substancji, powoduje, że kot przyjmuje więcej płynów.
Noga kurza bez skóry (skórę trzeba koniecznie zdjąć bo tłusta), albo kawałek udźca indyka, 1 marchewka. Ugotować bez przypraw. Ugotowane mięso posiekać, marchewkę rozgnieść widelcem, podzielić na porcje wraz z płynem. Ja robiłam większą ilość i zamrażałam w porcjach. Moje koty akurat bardzo polubiły. Może spróbuj. Najpierw z małą ilością.

Tak, metronidazol działa na lamblie ale jest agresywnym i silnym antybiotykiem, kot może być osłabiony. A może nie wszystkie zostały wybite? Probiotyki działają osłonowo, ale powodują/mogą powodować luźne stolce (żeby nie powiedzieć sraczki). Dodam, że nie tylko u kotów, na mnie probiotyki działają podobnie :oops:
Lamblie zwalcza się nie tylko antybiotykiem. Ważna jest dość restrykcyjna higiena dotycząca czyszczenia kuwet. Ideałem jest czyszczenie (nie tylko usuwanie odchodów) po każdym wypróżnieniu, żeby nie dopuścić do wtórnego zakażenia.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4213
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt sty 13, 2023 10:41 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Dziękuję bardzo za podpowiedzi :)
Jak mieliśmy potwierdzone lamblie to wyparzałam co kilka dni kuwety, chyba muszę na to zwrócić większą uwagę... Mop parowy mam i używam.
Co ciekawe - kocur też miał problemy z kupą, wet stwierdził atoniczne jelita (nietolerancja pokarmowa) i jakoś samo z siebie przeszło, nie zmieniałam karmy, dostawał tylko probiotyki i kupa się unormowała.
Myślę intensywnie o BARFie, ale trochę się boję że nie dam rady i jeszcze kotom zaszkodzę :/ Czytałam książkę Agnieszki Cholewiak-Góralczyk ale dla mnie to czarna magia jest - te wszystkie kalkulatory itp. no ale może trzeba będzie o tym pomyśleć.
Kociaki dostały ostatnio skrzydełka z kurczaka i jeśli chodzi o surowe mięso - nie ma problemu, zresztą po ich zachowaniu to wydaje mi się, że wchłoną wszystko :D
Spróbuję z tym rosołkiem.
Zamówiłam też Granatapet samo mięso w wersji 800 g, bo teraz karmiłam 400 g, może coś się zmieni.
Na kurczaka raczej uczulenia nie ma, bo dawałam jej gotowanego.

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Pt sty 13, 2023 11:03 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Znasz forum barfa? Mozna sie zapisac i pytac, a przynajmniej czytac, bo jest tam wiele dobrych porad.
https://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=9
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt sty 13, 2023 11:17 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

dzięki, nie znałam tego, przejrzę. Obserwuję surowe kotki i psy na facebooku, ale tak jak mówię - dla mnie czarna magia 8O poza tym musiałabym chyba skonsultować się najpierw z zoodietetykiem, prawda? i zrobić dodatkowe badania?

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Pt sty 13, 2023 11:30 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Najpierw poczytaj, tam duzo takich, jak Ty.
Kiedys, gdy nie bylo gotowych karm, przy klopotach z kupa wet zalecal trzy tygodnie dobrze rozgotowanej karmy: ryz, marchew i mieso.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt sty 13, 2023 11:33 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Ja próbowałam, ale jakoś nie zaraziłam się BARFem. Odnoszę nieodparte wrażenie, że to moda oraz napędzanie klientów na kupno rozlicznych supplementów. Nie przekonuje mnie BARF. Mam też wrażenie, że niektóre grupy BARF na fb działają jak sekta. Nie ma żadnej dyskusji, każda grupa ma swojego guru (albo kilku) i nawet gdy guru głosi bzdury to go trzeba słuchać, wielbić i wyznawać.
Podstawa to nie dać się zwariować. Zawsze w kwestiach żywienia (zarówno u ludzi, jak u kotów czy psów) byłam zwolenniczką harmonii, złotego środka, nie ortodoksji. Ortodoksja nikomu nie wychodzi na zdrowie. A pełny BARF jest ortodoksyjny i restrykcyjny.
Jeśli Twoja kotka dobrze reagowała na gotowanego kurczaka, podawaj jej. To dobre, lekkostrawne i dobrze tolerowalne pożywienie. Co do reszty, po unormowaniu tych trawiennych kłopotów pomyślisz nad stopniowym urozmaicaniem diety.

Wracając do higieny kuwet przy lambliach - powinna być szczególnie dokładna przy dwóch kotach korzystających (zapewne) z kuwet wspólnie
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4213
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt sty 13, 2023 11:50 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Katarzynka01 pisze:(...)
Jeśli Twoja kotka dobrze reagowała na gotowanego kurczaka, podawaj jej. To dobre, lekkostrawne i dobrze tolerowalne pożywienie.

lepiej indyk, kurczaki są chemią pędzone

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pt sty 13, 2023 11:50 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Katarzynka01 - masz w pewnym sensie rację z tymi grupami (niestety). Często zamiast pomocy dostaje się ''po głowie'' bo czegoś się nie wie - a przeciez każdy od czegoś zaczyna.
Poczytam, ale chyba nie czuję na siłach. Może spróbuję znowu wprowadzac zamiast kilku posiłków gotowane lub surowe mięso, bo na to wręcz się rzuca (a przynajmniej rzucała ;) ) coś oprócz indyka i kurczaka?
Co do kuwet - jak jestem w domu i widzę że kot był ''na dwójce" to od razu wywalam, ale z tym wyparzaniem kuwet to się przyznam - rozleniwiłam ;) może dlatego że u kocura te kupy są normalne a kotka nie miała problemów aż do teraz.

ps. polecacie jakiś w miarę niedrogi i bezpieczny dla kociaków środek do dezynfekcji i mycia mieszkania? mam w domu Sanytol i miałam jeszcze proszek Ecocid, zastanawiam się czy by go znowu nie wdrożyć... ale wolałabym coś wygodniejszego, np. w sprayu. Znacie coś takiego? :201494

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Pt sty 13, 2023 11:54 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

wg mojego weta ze zdrowych mięs jeszcze królik i przepiórka,albo ew.schab

do dezynfekcji używam
https://allegro.pl/oferta/plyn-do-dezyn ... pKEALw_wcB

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pt sty 13, 2023 12:00 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt sty 13, 2023 12:03 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

tabo10 pisze:wg mojego weta ze zdrowych mięs jeszcze królik i przepiórka,albo ew.schab

do dezynfekcji używam
https://allegro.pl/oferta/plyn-do-dezyn ... ANeF9DLpn1 g3jtMlD-bYCTk6c0-JZiuPk9fF9Pdu0HgvLrR_0oo-CJ0g7dUaAppKEALw_wcB

Jeśli nie ma pewności i nie wykluczono problemów z trzustką, to z wieprzowiną bym się wstrzymała bo ona jest sama w sobie tłusta.
Młoda wołowina? Ale dopóki są problemy trawienne, ograniczyłabym się do mięs chudych - drób, królik, może cielęcina?

Ja do czyszczenia kuwet używam mydła marsylskiego Froscha, ale u nas, szczęśliwie, nigdy nie było lamblii
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4213
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt sty 13, 2023 12:11 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

właśnie chudy schab ma być, przy problemach z trzustką konsultowałam właśnie

mydło marsylskie nie ma żadnych właściwości bójczych

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 185 gości