Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wyniki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt sty 13, 2023 12:12 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

tabo10 pisze:wg mojego weta ze zdrowych mięs jeszcze królik i przepiórka,albo ew.schab

do dezynfekcji używam
https://allegro.pl/oferta/plyn-do-dezyn ... pKEALw_wcB


oo super, coś takiego szukałam :ok: :mrgreen:

Edit: dzisiaj kotka już się lepiej czuje i zrobiła normalna kupe, widać że jest "ruchliwsza". Mam nadzieję że tak zostanie :201494

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Sob sty 14, 2023 16:51 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Moze w czyms pomoze.
Robilam rozeznanie w barfie 'pelnowymiarowym', z masa dodatkow, wysokim stopniem trudnosci i dosc czesto spotykalam sie z opiniami, ze zwierzaki nie bardzo takie cuda jedza.
A od wielu (30 moze wiecej lat) zywimy koty i psy surowizna/gotowanym (w razie potrzeby), to korzystamy z mieszanek witaminowych do uzupelnienia posilku.
Rozne rodzaje miesa (jeden z kotow wrazliwy chorobowo i bez zebow, wiec najczescie filet z indyka), pokrojone dosc drobno, do tego mieszanka witaminowa feline complete z odrobina oliwy badz innego tluszczu (maslo, smalec gesi/kaczy, tran) na zmiane z innymi odzywkami witaminowymi (futra lubia GimCat).
Spirulina pare razy w miesiacu, zoltko raz na tydzien/10 dni (wmieszane do miesa), jogurt, bialy ser, mleko kozie, krewetki, filet z ryby (podduszony/podpieczony) dla urozmaicenia. Wysokomiesne puszki/saszetki jako uzupelnienie i roznicowanie posilkow.
Jako smaki/dosmaczacze w malych ilosciach: smazone/pieczone mieso bez wierzchniej warstwy, gotowane warzywa, 1-2 lyzki rosolu, tunczyk puszkowy.
Ziola i ciut soli od czasu do czasu.
Glownie zroznicowane jedzenie, wykorzystuje tez to, co robimy dla siebie obiadowo (na zasadzie: najpierw dla kotow ;) ).
Prosciej, taniej i chyba zdrowiej.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob sty 14, 2023 19:59 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

tabo10 pisze:właśnie chudy schab ma być, przy problemach z trzustką konsultowałam właśnie

Czyli słowo weta przeciwko słowu weta. Mnie odradzono wieprzowinę jako zbyt tłustą przy trzustce.
Zainteresowana zrobi jak zechce, najlepiej niech spyta własnego weta o zalecenia. Ale ja, dopóki nie zostanie wykluczona trzustka, wstrzymałabym się z podawaniem wieprzowiny. Drób, w ogóle ptactwo, królik tak.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4215
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob sty 14, 2023 20:25 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Podpisze sie pod slowami powyzej.
U nas przechodzil tylko gotowany (z czasem surowy, parzony) filet z piersi indyczej, inne powodowaly bolesnosc.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob sty 14, 2023 20:51 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Dziękuję za wasze spostrzeżenia :) kotka czuje się już lepiej, wróciły różowe uszka i błysk w oku ;) teraz je Granatapet kurczak i daje jej ugotowaną pierś z kurczaka - kupy wrociły do normy, jedynie ten smrodek mógłby być mniej nachalny :D teraz tak myślę, że mogła mieć też uczulenie na ryby... Jak kupy będą fajne na co liczę myślę że wprowadzę takie elementy surowizny na stałe.

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Nie sty 29, 2023 18:45 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Dobry wieczór,
podpinam się tutaj, ponieważ nie mogłam znaleźć wątku typowo o trzustce.

Bardzo potrzebuję porady dot.karmienia... Czuję się już podłamana i bezsilna.
Moja (prawie) 15. letnia Tola od 30.12.22 jest leczona na triaditis (ibd nie zostało potwierdzone, ma problemy z trzustką, wątrobą i małe przerosty na jelitach). Jest to drugi taki epizod, pierwszy przeszła w 08.21 i trwał trzy tygodnie, aż wyniki się wyrównały.

Obecny epizod nadal trwa. Wątroba jest już w normie, trzustka cały czas zaogniona. Dzisiaj, po dwóch tygodniach przerwy, znowu wymiotowała (ona właśnie wymiotuje i ma bolesność brzuszka, biegunek nigdy nie miała).
Karmiłam ją naprzemiennie GranataPet Delicatessen:
- łosoś z owocami morza B:51% T:27,5% W:7% w s.m.
- kaczka z drobiem B:51% T:26% W8,5% w s.m.
27.01 zaczęłam podawać jej nową karmę Gustto:
- indyk z kaczką B:53% T:32% W:0,5% w s.m.

Zależało mi na maksymalnym obniżeniu węglowodanów, ponieważ po sterydach i może wszystkich innych lekach, bardzo podniósł jej się poziom fruktozaminy (pani weterynarz z kliniki powiedziała, że Tola jednak nie wygląda na kota z cukrzycą: sika dwa razy dziennie i nie pije wody oprócz tego, co jej trochę dolewam do mokrej karmy). Odstawiłyśmy steryd predicortone i miałam za dwa tygodnie przyjechać na kontrolę z badaniem krwi. Dzisiaj znowu dostała steryd, ale w iniekcji.

Czy to możliwe, że dzisiejsze wymioty są spowodowane zmianą karmy? Różnica w tłuszczu między nową a poprzednią to 4,5-6%.
Na miejscu w klinice ze stresu kupiłam jej Trovet Intestinal, ale on ma 25% węglowodanów :((, 24% tłuszczu i reszta białko.

Miałam w zamrażalniku trochę indyka, więc ugotowałam i podaję powolutku (ona jest głodomorem, nie ma problemu z apetytem, no chyba że wymiotuje), ostatnią porcyjkę pomieszałam z Gussto (15g indyka, 10g Gussto).

Czy karmić ją teraz tylko gotowanym chudym? Czy wrócić do GranataPet (musiałabym dopiero zamówić) czy może ten Trovet?

Będę wdzięczna za wskazówki i światełko w tunelu.

Pozdrawiam
Gosia

GosiaTola

 
Posty: 3
Od: Nie sty 29, 2023 18:05

Post » Nie sty 29, 2023 20:10 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

GosiaTola pisze:
Czy karmić ją teraz tylko gotowanym chudym? Czy wrócić do GranataPet (musiałabym dopiero zamówić) czy może ten Trovet?

Jeśli je indyka (może być też kurczak) to tylko się cieszyć. To lekkostrawne i nie tłuste. Bardzo dobra dieta dla trzustkowców. Nie dodawałabym żadnych puszek, nawet tych najlepszych.
Leczenie trzustki trwa długo, a właściwa dieta jest kluczowa.
Jakieś enzymy i coś na wsparcie wątroby Tola dostaje?
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4215
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Nie sty 29, 2023 20:25 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Dziękuję za odpowiedź :)!

26.01 po badaniu krwi, na którym wyszło, że wątroba się ładnie ustabilizowała, a trzustka nadal zła, Pani weterynarz zaleciła enzymy. Była to rozmowa telefoniczna, niestety nie zapamiętałam nazwy, miałam dzisiaj je odebrać, ale na ostrym dyżurze dziś inna Pani weterynarz powiedziała, żeby na razie nie podawać, więc nawet nie odebrałam tych enzymów. Jutro mamy kontrolę z Panią prowadzącą więc będę wiedzieć co dalej z lekami.

Do czwartku dostawała m.in. Hepatiale Forte Advanced, parę dni wcześniej skończyła też probiotyk Flora Balance. W domu mam jeszcze BioProtect i to Hepatiale też jeszcze mam.

Dzisiaj dostała w zastrzyku nospę, bupaq, lek p/wymiotny i steryd.

Po sterydach zawsze jest okrutnie głodna, jadłaby co godzinę. Takie mięsko gotowane ile czasu powinnam jej podawać? Niestety nie wiem jak to suplementować, nie chcę żeby czegoś jej brakowało odżywczo. Mimo wszystko woli jeść puszki, tak jakby gotowanym się nie najadała...

GosiaTola

 
Posty: 3
Od: Nie sty 29, 2023 18:05

Post » Nie sty 29, 2023 22:02 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Długo po zapaleniu trzustki podawałam mojemu kotu hepatiale forte. Szczęśliwie bardzo to lubił. U nas było tak, że po ustąpieniu objawów trzustkowych nagle podskoczyły parametry wątrobowe, wet mi mówił, że to częste bo wątroba jest podrażniona schorzeniem, lekami itp. Więc osłonowo podawałam nawet przy wynikach trzustki w normie. Hepatiale nie zaszkodzi, a skoro jest zdiagnozowane triaditis to lepiej dmuchać na zimne.
Mięso to pełnowartościowy pokarm. Zwłaszcza drobiowe jest dobre dla trzustkowców bo chude, a chora trzustka nie lubi tłuszczu. Kot na diecie więc bardzo uważałabym z supplementami. To choróbsko lubi nawracać. Nie spiesz się z wprowadzaniem nowych elementów w diecie.
Przyjmuje się, że dzienna porcja mięsa to mniej więcej 10 dkg. Zresztą takie szczegóły najlepiej skonsultować z wetem.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4215
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt lut 03, 2023 9:34 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Dzień dobry,

dziękuję za poprzednią odpowiedź. Chciałam zaktualizować post. Od 6. dni karmię Tolę gotowanym kurczakiem/indykiem z dodatkiem mokrej karmy (125gmięsa+50gkarmy). Na razie wymioty nie wróciły. Zaczyna się też bawić.
Za dwa tygodnie mamy pojawić się na kontrolnym badaniu krwi. Do tego czasu na pewno utrzymam u niej taką dietę i myślę czy nie zostawić tak na cały miesiąc.
Chciałam jednak zapytać o to mięso - kupuję tylko filety z piersi - czy powinnam jednak podawać jej inne części?

Wszyscy lekarze weterynarii z jakimi miałyśmy do czynienia niestety nie znają się na diecie... Musiałabym umówić się do zoodietetyka, jednak dotychczasowe leczenie pochłonęło całą moją poduszkę finansową i i na razie muszę polegać na tym co mogę samodzielnie ustalić :(

GosiaTola

 
Posty: 3
Od: Nie sty 29, 2023 18:05

Post » Pt lut 03, 2023 11:33 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

W temacie miesa :strach:
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lut 03, 2023 12:49 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

GosiaTola pisze:Dzień dobry,

dziękuję za poprzednią odpowiedź. Chciałam zaktualizować post. Od 6. dni karmię Tolę gotowanym kurczakiem/indykiem z dodatkiem mokrej karmy (125gmięsa+50gkarmy). Na razie wymioty nie wróciły. Zaczyna się też bawić.
Za dwa tygodnie mamy pojawić się na kontrolnym badaniu krwi. Do tego czasu na pewno utrzymam u niej taką dietę i myślę czy nie zostawić tak na cały miesiąc.
Chciałam jednak zapytać o to mięso - kupuję tylko filety z piersi - czy powinnam jednak podawać jej inne części?

Wszyscy lekarze weterynarii z jakimi miałyśmy do czynienia niestety nie znają się na diecie... Musiałabym umówić się do zoodietetyka, jednak dotychczasowe leczenie pochłonęło całą moją poduszkę finansową i i na razie muszę polegać na tym co mogę samodzielnie ustalić :(

A czemu nie utrzymać takiej diety na stałe?
Możesz podawać mięso z udźca, z innych części też. Tylko pilnować żeby było bez skóry bo zbyt tłusta co źle działa trzustkę. I bardzo ostrożnie z podrobami, a konkretnie z watróbką. Serca i żołądki drobiowe mogą być, ale np moje koty tego nie chcą, nie lubią.

Zoodietetyk? Hm. Jakoś mnie nie przekonują magicy tego typu. Chyba, że dla własnego lepszego samopoczucia. No ale ja jestem kobietą małej wiary :)
Najważniejsze, że kicia lepiej się czuje
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4215
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt lut 03, 2023 13:46 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

mziel52 pisze:W temacie miesa :strach:



A tu dla przeciwwagi - TESTER ŻYWNOŚCI VS LABORATORIUM

egwusia

Avatar użytkownika
 
Posty: 3548
Od: Pt paź 10, 2008 15:17
Lokalizacja: Chojnice

Post » Pt lut 03, 2023 14:24 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Dzieki! Wlasnie czekalam na cos takiego :ok:
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lut 03, 2023 15:35 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

:ryk: :ryk: :ryk:
Już wiele lat temu uczeni radzieccy stwierdzili, że jedzenie jest niezdrowe. Tym tropem zapewne podążają też uczeni z Korei Północnej
Żyjmy fotosyntezą :idea:
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4215
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: RobertstorE, Zeeni i 196 gości