Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wyniki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro gru 14, 2022 13:00 Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wyniki

Cześć,
Bardzo prosiłabym o interpretację wyników mojej kotki - dzisiaj je dostałam, wizyta była w poniedziałek.
Od tygodnia ma luźniejsze kupy - mam też kocurka, który miał takie same luźny kupy, po podawaniu probiotyku teraz jest ok - (wątek "kuwetowe bomby biologiczne")
koteły karmiłam Granatapet delicatessen, po sugestii lekarza co do kocura i nietolerancji pokarmowej w związku z widoczną w usg atonią jelit - zaczęłam mieszać z monobiałkową Catz Finefood purrr, aby całkowicie na nią przejść - ale wróciłam do starej, bo kupy u kocura się ustabilizowały i teraz oba dostają Granatapet. (a po purrr miały jaśniejsze kupy)
Jeśli to ważne - pod koniec września koty były leczone pod kątem lamblii, drugie badanie było czyste, ale możliwe, że po prostu w badaniu nie wyszły cysty i te kupy to kwestia jakichś pasożytów - lamblii, kokcydii, rzęsistka?
Poki co zalecenia są takie - 2 x 1/2 tabletki taninalu dziennie przez 3, 4 dni i probiotyk (mam bioprotect, ale chcę zmienić na flore balance). Pani wet. powiedziała, że przekroczenia amylazy nie są duże i leczy się to głównie dietetycznie. Powiedziała też, że to może być w dwie strony - trzustka szwankuje przez rozwolnienia lub jelita szwankują przez trzustkę. Na wizycie po pobraniu krwi dostała Rapidexon i coś na E, niestety nie umiem rozszyfrować. Póki co wpisano nieżyt jelit.
Kontrolne badania zalecono za 3 tygodnie i zobaczymy co dalej - czy badamy kupę, czy mocz, krew itd. Nie dostała żadnych innych leków.
Kotka ma ok. 1 - 2 lat, niewychodząca. Poza tymi luźnymi kupami po prostu trochę bardziej apatyczna, apetyt ma. Nie jest to biegunka, bo kupy są 2 dziennie.
Jonogram taki podejrzewam z faktu, że nie pije wody z miski - albo tego nie widzę. Karmę suchą odstawiłam już jakiś czas temu. Do mokrej karmy dolewam trochę przegotowanej ciepłej wody.
W jakim kierunku pójść? Na pewno zrobię usg i badania kupy jak się nie poprawi. Nie chcę zmieniać im znowu karmy i mieszać.
Dobrze by było wiedzieć jak rozmawiać z wetem i o jakie badania poprosić, bo z kotami mam do czynienia pierwszy raz w życiu i tyle wiem, ile sama przeczytam :D
Z góry dziękuję!

https://ibb.co/BC6rdC5
https://ibb.co/4Rs5DxB

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Czw gru 15, 2022 23:11 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob gru 31, 2022 20:00 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

kotka była przez ostatnie 2 tygodnie 3 razy u weta, póki co jest na sterydzie - najpierw był rapidexon, teraz dostała vecort i od wczoraj zaczęła brać metronidazol 250 2 x dziennie pół tabletki i zaczęła być mniej ruchliwa, posmutniała... apetyt ma w porządku. Czy te złe samopoczucie może być po metronidazolu? W przyszłym tygodniu mam się zgłosić na kontrolę, póki co zmniejszyła się ilość kup.

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Sob gru 31, 2022 21:29 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

To chyba znaczy, że metronidazol podziałał na bakterie.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59708
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob gru 31, 2022 22:00 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Cieszy mnie to, tylko martwi mnie ta apatia i niechęć do zabawy... Udało mi się jeszcze doczytać z książeczki że dostała w zastrzyku deksametazon. Niby wet mówił, że może się czuć gorzej po metronidazolu... Dostawała wcześniej probiotyk, teraz nic mi na ten temat wet nie mówił, powinna dostawać coś na jelita oslonowo i watrobe?

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Nie sty 01, 2023 9:49 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Powinna dostawac cos oslonowo przy metronidazolu, lakcid np. No i zachowywac diete, zanim organizm nie wroci do normy. Karmy gastro, niedrazniace jelit, albo rozgotowany indyk z ryzem. Hills i/d puszka, albo animonda sensitive
https://www.bitiba.pl/shop/karma_dla_ko ... gL8nPD_BwE
https://www.bitiba.pl/shop/karma_dla_ps ... gImSfD_BwE
Steryd maskuje stan zapalny, poprawia samopoczucie, ale nie leczy, wet nie powinien nim szafowac, zanim nie zdiagnozuje przewleklego ibd.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie sty 01, 2023 10:07 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

no właśnie wet podejrzewa nieswoiste zapalenie jelit więc będziemy się diagnozować dalej, ale chciał podziałać też na ewentualne pierwotniaki, zwłaszcza że koty we wrześniu miały lamblię i nie jestem pewna na 100 % że została wybita, mimo że druga próbka kału była czysta, Czekam dopiero na probiotyk bo mi się skończył, czyli ten ludzki probiotyk lakcid mogę podać? jak dawkować? Waga kotki z przedwczoraj to 3,780 kg. Może też glutek z siemienia lnianego poki co mogłabym podać?

Przy okazji - Dosiego Roku wszystkim! Szczęścia, pogody ducha i zdrowia dla Was i Waszych kotełków :201461

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Nie sty 01, 2023 10:15 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Ja lakcid z fiolki rozrabialam z woda i dawalam strzykawka do pysia. Ale moze byc inny, tyle ze wiekszosc jest w kapsulkach, ktore trudniej podac. Probiotyk dajemy iles godzin po antybiotyku, inaczej zostanie zniszczony przez antybiotyk.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie sty 01, 2023 10:30 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

udało mi się kupić lakcid forte, ale wlaśnie w kapsułkach i teraz nie wiem czy to podzielić czy dać całą, nie chcę jej zaszkodzić.

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Nie sty 01, 2023 10:47 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Trzymaj w lodowce i wysypuj 1/3 - 1/2 do rozrobienia z woda. Ja tak codziennie podaje moim kotom profilaktycznie laktoferyne. Do malego pojemniczka (stara przezroczysta nakretka od lekarstwa) wlewam strzykawka 6ml wody, do tego wysypuje kapsulke, rozrabiam, nabieram do tej samej strzykawki i zaraz kotom daje.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie sty 01, 2023 10:49 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

dziękuję bardzo <3

kota właśnie zrobiła pierwszą twardą nie powalającą smrodem kupę od 2 tygodni... cudowny prezent noworoczny :mrgreen:

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Czw sty 12, 2023 20:18 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Kurcze za szybko się cieszyłam na Metronidazolu przez 10 dni było super (jeśli chodzi o poprawę konsystencji i zapachu kup, bo samopoczucie kota było wyraźnie gorsze po tabsach) kotka dostała ostatni zastrzyk sterydowy 4 stycznia, od kilku dni nie bierze tabletek i dzisiaj znowu ta sama dziwna kupa - kilka uformowanych twardych kiełbasek i na końcu napowietrzona, miękka, śmierdząca kupa. W poniedziałek mam się zgłosić do kontroli, nie wiem już czego szukać, o co pytać weta, co podsunąć, jakie badania zrobic. Metronidazol działał, ale kotka po nim zbladła i stała się trochę mniej ruchliwa, nie chcialabym znowu jej tego pakować pomocy. Kotka przybiera na wadze, nie jest odwodniona.

Skylark91

 
Posty: 49
Od: Pt paź 28, 2022 15:10

Post » Czw sty 12, 2023 20:37 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Zapach kociej kupy zalezy od karmy. Po miesie czy jedzeniu bezglutenowym prawie nie ma. Antybiotyk zabil flore bakteryjna w jelicie, dawaj probiotyk, moze jednak nie lakcid, bo on u niektorych rozluznia kupy. A poza tym trzymaj kota na diecie lekkostrawnej ze trzy tygodnie.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw sty 12, 2023 21:48 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Powtórz te badania na lamblie i na beztlenowe bakterie (trzeba oznaczyć zdolność produkowania toksyn clostridium)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sty 12, 2023 22:12 Re: Podwyższony enzym trzustkowy i luźne kupy 2 x d. - wynik

Nie wiem skąd jesteś, w Warszawie jest polecane przez forumową Blue laboratorium, przyjmują kał do badania również z innych miejsc w Polsce (na stronie dokładna instrukcja co do przygotowania próbki i sposobu wysyłki). Trzeba dopytać, bo ja niestety nie pamiętam jego nazwy. Nosiłam się z zamiarem wysłania tam próbki, ale w efekcie nie miałam potrzeby wysyłania i mi się zapomniało.
Poziom samej amylazy nie jest specjalnie wartościowy diagnostycznie przy diagnozowaniu w kierunku trzustki. Przy okazji kolejnych badań poproś o zbadanie specyficznej lipazy i lipazy DGR. Zważywszy podwyższony poziom leukocytów, coś tam się działo, jakiś stan zapalny był.
Ale może faktycznie to lamblie?

Co do diety. Może same puszki nie są najlepszym rozwiązaniem? Lekkostrawny i wartościowy jest indyk, albo kurczak o ile nie ma jakiejś alergii pokarmowej.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4219
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ArturB, Blue, Google [Bot], jolabuk5, Rafaelblich i 220 gości