Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lis 26, 2022 22:48 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji

Jak trochę sytuacja się uspokoi, dodam zdjęcia woliery.
Mam problem z kotem po kastracji - edytowałam pierwszy post, opisując sytuację. Będę wdzięczna za porady...

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Nie lis 27, 2022 0:24 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji

Minęła doba od kastracji czyli normalnie już wcześniej u mnie jedzą
Może ze stresu ,boja się
Nie masz coś
zapachowego co bardzo lubią ?
Ryby ,mięso
Masz jakąś informacje czy dostał kroplówkę podczas zabiegu ?
Są same , nikt im nie przeszkadza w pomieszczeniu ?
Sikają , kupkaja ?

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie lis 27, 2022 1:15 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji

U mnie kiedyś kotka złapana do kastracji, też dzikawa, chociaż mnie znała z dokarmiania, nie jadła nic, nie piła, nie załatwiała się 3 doby, ze stresu. Może Twój również, skoro poszukuje drogi wyjścia, tulą się do siebie z kotką, jest wystraszony...
tzn jak nie będzie jadł, wet jest konieczny, ale może przyczyną jest lęk, a nie jakieś powikłania
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Nie lis 27, 2022 8:39 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji

Obstawiam, że to lęk, bo drugi (nie po kastracji) również nie je. W pokojku są same, siuśki wczoraj były 3 (dzisiaj chyba nic, ale nie sprawdzałam). Próbowałam jeszcze z tuńczykiem, ale również nie zadziałało.
Dzwoniliśmy do weta dyżurującego - powiedział, że nie ma jeszcze konieczności wizyty i możemy jeszcze czekać, ale jeśli chcemy absolutnie przyjechać, to kot idzie pod narkozę z uwagi na to, że jest dziki. Nie wiem, która opcja jest lepsza.

Co sugerujecie? Wizytę, próbę karmienia na siłę? Jeszcze pomyślałam, o ile to stres, żeby na szybko skonstruować zamknięcie dla kota postawione przy zaroślach, gdzie wcześniej przebywał. Może powrót w znane tereny włączy mu apetyt?

edit:
Dzisiaj pił troszkę. Przynajmniej tak wygląda z nagrania na kamerze i faktycznie z miseczki ubyło wody.

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Nie lis 27, 2022 8:54 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji

Ja bym wybrała to ostatnie - zamknięcie przy zaroślach. A w razie niepowodzenia da radę go stamtąd zabrać do weta?
Ale tak w ogóle to jeśli zaczął pić, to może coś zje?
Wielkie kciuki! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59707
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lis 29, 2022 16:34 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

@jolabuk5
Wedle Twojej porady, zbudowałam na szybko (w niedzielę) małą klatkę przy zaroślach i załadowałam koty do środka, późnym wieczorem zaczęły troszkę skubać jedzenie. Kolejnego dnia (poniedziałek) wszamały pełną michę. Dzisiaj odstawiliśmy szarego na kastrację.
Biały też wrócił do weta, żeby sprawdzili mu uszy i faktycznie obydwa mają świerzb. Wet ma je zakropić Bravecto (sami nie damy rady, dzikie i waleczne kocury). Dopytaliśmy czy nie ma przeciwwskazań z łączeniem tego z kastracją, wet stwierdziła, że nie + świerzb jest bardzo irytujący dla kota, więc lepiej robić od razu.
Jako że kiepsko znoszą zamknięcie, waham się czy wypuścić je za dwa dni i na nowo łapać na szczepienie, czy trzymać je w zamknięciu przez kilka tygodni... ani jedno, ani drugie nie jest super rozwiązaniem.

@Szymkowa - białe ściany widoczne z zewnątrz to nie styropian, tylko deski pomalowane na biało. Szykowałam je na półki kuchenne, ale okazały się mega krzywe (drewno z odzysku) i koniec końców trafiły na kocią budkę. Nie mam żadnego porządnego zdjęcia ze środka, tylko tę pikselozę. Między płytą pliśniową, a deską jest wypełnienie styropianowe. Od razu wyjaśnię, że biały osad na dole to nie pleśń, tylko ziemia okrzemkowa (mrówki próbowały anektować budkę dla siebie).

@maczkowa
Dwa osobne wejścia, do dwóch osobnych wolier zdjęcie 1, zdjęcie 2. Karmel niestety atakuje inne koty, więc jest w izolacji (dzieli pokój z TŻ, więc samotny nie jest, ale do innych kotów dostępu nie ma). Nie wiem, co go ugryzło, bo podczas zdrowienia wyglądało na to, że dogaduje się z kotkami, ale potem zaczęło się to przesuwać w stronę "nie będziesz miał kotów cudzych przede mną" :lol:.

Początkowo woliera nie była połączona z oknem i Karmel był zanoszony do środka, więc są drzwiczki:
Obrazek
Potem wyciągnęłam jedną z półek, żeby zrobić oparcie dla kładki łączącej wejście-platformę z klatką:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Okna są osiatkowane metodą chałupniczą, bo nie mamy pozwolenia, żeby wiercić w elewacji (dom jest wynajmowany). Zgaduję, że bardziej zdeterminowane koty znalazłyby drogę ucieczki.
Obrazek
Nie wiem, czy na zdjęciu widać - siatka pokrywająca platformę, po której Karmel się wspina jest w górnej części bardzo luźna, praktycznie leżałaby na strukturze. Naciągnięta jest czarnymi trytytkami, żeby miał zejście. Kiedy trzeba zamknąć okiennice, trytytki zdejmujemy, siatka się "kładzie" i okiennice można zamknąć.

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Wto lis 29, 2022 16:47 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

Suuuper! Wspaniale, że zaczęły jeść! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59707
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lis 29, 2022 16:51 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

Suuuper kotki maja wybieg
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto lis 29, 2022 16:54 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

rewelacyjne te woliery!! rozumiem, że samo robiliście wszystko? właśnie z takim marzeniem w tle kupowałam działkę, zeby się budować, ale na razie sie...skichało.

Ale mnie trochę znowu "nakręciłaś"

fajnie, ze kot lepiej, rozumiem, ze drugi też okazał się kocurem? Nie trzymałabym kilka tygodni kotów tylko po to, żeby je potem zaszczepić. To chyba dorosłe koty? Wiec wszelkie choróbska niemowlęce przeszły, szczepienie nie jest super pilne. a z doswiadczenia raczej wiem, że po kastracjach koty robią sie zdecydowanie bardziej oswojone, skoro dały sie raz złapac, jedzą, do tej pory trzymały się blisko imho - dacie radę złapać je po raz kolejny
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Wto lis 29, 2022 17:04 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

Czy na szczepienie trzeba czekać aż kilka tygodni? Może można wcześniej, np. za 2 tygodnie?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59707
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lis 29, 2022 18:54 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

Właśnie odebrałam kocury (tak, obydwa to kocury). Szary to kawał chłopa - 5,7kg, biały 3,3kg. Większy jest bardzo opiekuńczy w stosunku do mniejszego, m. in. pozwala mu jeść pierwszemu. Nie wiedziałam, że takie zachowania występują między niekastrowanymi kocurami. Kot i kotka, dwie kotki, zrozumiałabym, ale dwa kocury - spodziewałabym się raczej walki o dominację, a tutaj taka niespodzianka. 8O Moje własne koty tak dobrze ze sobą nie żyją. Dla równowagi okropne dzikusy w stosunku do ludzi, wetka powiedziała, że mieli problem, żeby opanować szarego, jest bardzo agresywny. Biały podobnie, ale mniejsze rozmiary = mniejszy problem.

@jolabuk5, szczepienie wg weta powinno iść w dwóch dawkach w odstępie 3-4 tygodni, więc trochę w czasie się to rozciągnie.

@maczkowa, chyba tak właśnie zrobię, dzisiaj nocują w domu, jutro na dzień-dwa do zewnętrznej klatki, żeby sprawdzić, czy jedzą i jeśli wszystko będzie grało, to zostawię klatkę otwartą. A potem znowu łapanko. Mam nadzieję, że doświadczenie nie okaże się zbyt traumatyczne i będą nadal przychodzić.

Tak, wszystko jest robione własnoręcznie, często-gęsto z materiałów z odzysku (palety czy stare drewniane słupki ogrodzeniowe z tutejszego OLXa). Jest z tym sporo babrania się, szczególnie z narzędziami z dolnej półki... ale jaka satysfakcja :D no i budżet to ułamek tego, co trzeba byłoby wydać na profesjonalną robotę.

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Śro lis 30, 2022 14:54 Re: Kot nie chce jeść i pić po kastracji (edit: jest ok)

Szczepic można po 2 tygodniach od daty kastracji. Jeśli to jest dorosły kocur preferuje się ,że jedno wystarczy bo i tak koty miały prawdopodobnie styczność z chorobami. Ew powtórka spokojnie może być po 3-4 tygodniach.
Swoje "dziki" w świetle ustawy o wściekliźnie na moich terenach szczepione są przede wszystkim wścieklizną. W dniu zabiegu. Nie jest to fajny sposób ale jedyny możliwy. Często, na kolejne, nie wejdą już do łapki. Wypuszczając je w rejonach bytowania np korty, okazuję kierownikowi papierek ,że takie szczepienie zostało wykonane.
Ty wpierw dowiedz się jak to z tym jest.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 190 gości