Pilnie potrzebne rady,NIE UDAŁO SIĘ Karmelek (*)

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lis 17, 2022 12:28 Pilnie potrzebne rady,NIE UDAŁO SIĘ Karmelek (*)

Bardzo proszę kogoś kto potrafi zinterpretować wyniki, objawy, podane leki o poradę co dalej robić.
Nie mam pod ręką weta któremu ufałabym i leczę moje koty w lecznicy do której jestem w stanie pilnym jak najszybciej dotrzeć.
Wiem, że osoby na forum mają duże doświadczenie, dlatego zanim dziś pójdę znów do weta chcialabym mieć jakąś wiedzę.

Karmel ma ponad 12 lat, co jakiś czas zdarzają mu się 1-2 dni niechęci do jedzenia.Wtedy najchętniej je trawę ktorą wysiewam, lub zrywam.
Po zjedzeniu trawy, zwymiotowaniu wszystko wraca do normy i kot znów ma apetyt.
Tak samo było w niedzielę, gdy zjadł tylko trawę, ale potem nadal nie chciał jeść.
W poniedziałek zjadł kilka chrupków, we wtorek poszłam z nim do lekarki.
Temperatura w normie, w płucach bez zmian, dostał lek przeciwzapalny i coś w syropie na apetyt.
Zjadł parę chrupków, stanowczo za mało.
W środę od rana też nie chcial jeść, więc stwierdziłam, że gdy wrócę z pracy i nadal nie będzie zmiany poproszę o kroplówkę.
Wczoraj w środę gdy wróciłam z pracy Karmelek zachowywał się normalnie,wykazywał zainteresowanie jedzeniem, ale w pewnym momencie zauważyłam, że patrzy na mnie dziwnym, nieobecnym wzrokiem.Nagle zaczął pokładać się i jakby tracić przytomność.

Po 15 minutach byłam z nim już u weta.
Lekarka usiłowała założyć mu wenflon, stwierdziła, że jest odwodniony i zapadły mu się żyły.Jednak gdy wkłuła się krew poleciała bardzo mocno.
Podłączyła mu kroplówkę, w między czasie podała kilka zastrzyków.
Na kroplówce siedzieliśmy około 3 godzin, wyglądało że stan poprawił mu się, choć moim zdaniem wzrok miał nadal nieobecny.

Po kroplówce kot zaczął słabnąć, usypiać, więc mówię jej, że widzę że nie jest w porządku.Ona stwierdziła, że Karmel prawdopodobnie mógł mieć udar, lub zapalenie opon mózgowych, a świadczyć o tym ma ponoć przekrzywianie główki.Podała mu znów lek, tym razem furosemid i chyba jakiś antybiotyk.
Tłumaczyła mi, że ta reakcja może być po silnym leku przeciwwymiotnym, który ma działanie uspokajające.
Nie rozumiem dlaczego podała mu ten lek skoro informowałam, że kot nie wymiotuje.
Sprawdziła mu źrenice, które reagowały prawidłowo.Sprawdziła też jeszcze raz cukier, który po kroplówce wynosił 146

Odesłała nas do domu z zaleceniem żeby w razie gdyby coś się działo-ze szczególnym naciskiem na atak padaczki-jechać do lecznicy całodobowej.

Opisałam w skrócie, żeby łatwiej było zrozumieć co się zadziało.
Nie mam jeszcze wszystkich wyników, reszta będzie dziś po południu.

Obrazek

Taki wypis dostałam początkowo
Obrazek

A to uzupełnienie po kroplówce, gdy poczuł się gorzej
Obrazek

Dodam jeszcze, że w sobotę dostał quanifen na odrobaczenie.Kiedyś już dostal i nie było żadnych skutków ubocznych.

Wczoraj po powrocie do domu przez kilka godzin Karmel zachowywał się jak po narkozie.Szedł gdzieś, pokładał się i usypiał.
Dostał apetyt, ale usypiał przy miesczce,później gdy troszkę doszedł do siebie zjadł sporo.
Udało mu się dojść do kuwety, generalnie poprawiało się z godziny na godzinę.

Dzisiaj idę z nim znów i zastanawiam się czy nadal potrzebna jest kroplówka skoro kot zaczął jeść ?
Wczoraj dostal 200 ml kroplówki, czy to nie było za dużo ?
Pytałam lekarki o to dwukrotnie i stwierdziła, że to duży kot.
Jakie badania powinnam zrobić mu, żeby dowiedzieć się jaka była przyczyna?

Edit.
Uzupelniam o dzisiejszą wizytę i pozostale wyniki.

Pomiar glukozy na tym badaniu jest wynikiem błędu maszyny o czym dowiedziałam się później.
Obrazek

Obrazek

Dzisiaj lekarz stwierdził, że to są objawy neurologiczne.
Ostatnio edytowano Wto lis 22, 2022 14:24 przez Annaa, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw lis 17, 2022 12:46 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Ja tak tylko na szybko. Moja Ofelia kiedyś miała reakcję neurologiczną po odrobaczeniu - po cestalu, który już wcześniej dostawała i problemów nie było. Tyle że u niej reakcja była raptem parę godzin po podaniu cestalu i szybko minęła, nawet obyło się bez wizyty u weta.
Nie mówię że u twojego kota to to samo, ale teoretycznie jest to możliwe.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33046
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Czw lis 17, 2022 14:01 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Kłóci mi się duża kroplówka z tym furosemidem, który działa odwadniająco :|
Obrazek

andorka

 
Posty: 13090
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Czw lis 17, 2022 14:24 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Wyniki wyglądają na zupełnie normalne, szczególnie gdy kot ma już swoje lata.

Pozostaje tylko obserwować. Ew. zrobić jakieś wyniki nerkowe, czy trzyustkowe dla spokoju sumienia.
Może to jakieś objawy neurologiczne, związane z wiekiem?
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4383
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lis 17, 2022 15:41 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

A zapalenie ucha środkowego, wetka sprawdziła ?
Ponaciskaj kotu dookoła ucha i sprawdź sama, czy nie ma reakcji bólowej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw lis 17, 2022 19:40 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Przede wszystkim - kot w drugim badaniu ma straszną hipoglikemię! Nawet biorąc poprawkę na glukozę zjedzoną przez krwinki w czasie przechowywania próbki - to taki poziom jest skrajnie niski!
Dziwne przechylanie głowy też może być tego objawem, nieobecne spojrzenie, zataczanie.
Miał badany poziom glukozy w gabinecie - wyszło 100, ale może to była chwilowa poprawa lub błąd glikometru.
To jest stan bardzo poważnego zagrożenia życia!

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lis 17, 2022 19:47 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Nie używacie w domu ksylitolu?? On po spożyciu przez kota powoduje silne hipoglikemie. Jest również coraz częściej dodawany np. do ciast, napojów.
Trzeba koniecznie zbadać jonogram, oznaczyć stosunek sodu do potasu (powtarzające się epizody z brakiem apetytu, kryzys w momencie stresu - od niedawna nowy kot w domu - koniecznie trzeba wykluczyć ch. addisona) , zrobić usg, jeśli jesteś w stanie pobadać poziom glukozy w domu (byłoby idealnie, glukometrem). W chwilach złego samopoczucia - od razu podawać trochę osłodzonej wody do pyszczka (jeśli kot jest przytomny).

Pomyślałabym o błędzie laboratoryjnym - dlatego tak ważne jest posprawdzanie w domu pomiarów - ale objawy które opisujesz są jak z podręcznika o hipoglikemii, nawet to przekrzywanie głowy. To taki dziwny objaw który czasem występuje u kotów ze skrajnie niską hipoglikemią.

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lis 17, 2022 20:09 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

[quote="Blue"]Przede wszystkim - kot w drugim badaniu ma straszną hipoglikemię! Nawet biorąc poprawkę na glukozę zjedzoną przez krwinki w czasie przechowywania próbki - to taki poziom jest skrajnie niski!


Faktycznie, nie zwrocilem uwagi na drugie badanie. 0_0
Obrazek


Ludzie, którzy nie lubią kotów, w poprzednim życiu musieli być myszami.

Lifter

Avatar użytkownika
 
Posty: 4383
Od: Pt sie 09, 2013 10:47
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lis 17, 2022 20:19 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Mam nadzieję że wet docenił wagę wyniku...
Do badań trzeba oczywiście dorzucić oznaczenie poziomu specyficznej kociej lipazy. Takie nagłe hipoglikemie to prędzej wynik insulinomy niż ostrego zapalenia trzustki, ale warto sprawdzić czy się dodatkowo nie rozwinęła lub nie towarzyszy.
Zrobiłabym też elektroforezę białek i oznaczyła stosunek a/g.

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lis 17, 2022 21:42 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Blue pisze:Przede wszystkim - kot w drugim badaniu ma straszną hipoglikemię! Nawet biorąc poprawkę na glukozę zjedzoną przez krwinki w czasie przechowywania próbki - to taki poziom jest skrajnie niski!
Dziwne przechylanie głowy też może być tego objawem, nieobecne spojrzenie, zataczanie.
Miał badany poziom glukozy w gabinecie - wyszło 100, ale może to była chwilowa poprawa lub błąd glikometru.
To jest stan bardzo poważnego zagrożenia życia!

To było pierwsze badanie krwi, które zostalo zrobione zaraz wejście do gabinetu.
Wyniki dostałam dopiero dzisiaj.
Potem lekarka sprawdzała mu poziom cukru glukometrem i wyszło 100, a po kroplówce 146

Dzisiaj lekarz który nas przyjmował zwrócił uwagę głownie na mocznik i kreatyninę, a glukozy nie zauważył ? Bardzo dziwne i źle o nim świadczy.
Ja przyjrzałam się wynikom dokładnie dopiero w domu.Jutro będę drążyć sprawę.
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw lis 17, 2022 21:52 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Blue pisze:Nie używacie w domu ksylitolu?? On po spożyciu przez kota powoduje silne hipoglikemie. Jest również coraz częściej dodawany np. do ciast, napojów.
Trzeba koniecznie zbadać jonogram, oznaczyć stosunek sodu do potasu (powtarzające się epizody z brakiem apetytu, kryzys w momencie stresu - od niedawna nowy kot w domu - koniecznie trzeba wykluczyć ch. addisona) , zrobić usg, jeśli jesteś w stanie pobadać poziom glukozy w domu (byłoby idealnie, glukometrem). W chwilach złego samopoczucia - od razu podawać trochę osłodzonej wody do pyszczka (jeśli kot jest przytomny).

Pomyślałabym o błędzie laboratoryjnym - dlatego tak ważne jest posprawdzanie w domu pomiarów - ale objawy które opisujesz są jak z podręcznika o hipoglikemii, nawet to przekrzywanie głowy. To taki dziwny objaw który czasem występuje u kotów ze skrajnie niską hipoglikemią.

Nie używam żadnych słodzików a kot nie ma dostępu do ludzkiego jedzenia.
Jutro kupię glukometr, a cukier dałam mu przed chwilą, bo niestety dzisiaj brak apetytu i samopoczucie też niezbyt dobre.

To wszystko są dla mnie bardzo cenne porady, dziękuję Blue że napisałaś.
USG czego zrobić ?

Blue pisze:......objawy które opisujesz są jak z podręcznika o hipoglikemii, nawet to przekrzywanie głowy. To taki dziwny objaw który czasem występuje u kotów ze skrajnie niską hipoglikemią.

Nie rozumiem jakim cudem doświadczony wet mógł tego nie zauważyć ?
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw lis 17, 2022 21:56 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Nie wiem gdzie chodzisz z kotami, ale ta przychodnia ma dobre opinie http://xn--czteryapy-vub.com.pl/. To zdaje się Twój koniec Łodzi? Często korzystamy tam fundacyjne
Obrazek

andorka

 
Posty: 13090
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Czw lis 17, 2022 21:59 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Musisz być czujna, w razie powrotu objawów - podać od razu trochę osłodzonej wody do pyszczka i obserwować. Idealnie byłoby gdyby kot trochę zjadł a jedzenie było lekko dosłodzone (wyrównuje poziom glukozy bardziej stabilnie). Najbardziej idealnie byłoby podać troszkę glukozy w kroplówce.
Poziom glukozy może skakać, przy hipoglikemiach może gwałtownie spadać (to stan zagrożenia życia) a potem na trochę sie wyrównywać bo organizm się spręży lub poziom insuliny spadnie, w zależności od tego co się dzieje. By za jakiś czas - znowu polecieć. 146 po dużej kroplówce z glukozą to też - szału nie ma.
Objawy typowe dla silnej hipoglikemii (najprawdopodobniej coś jeszcze się dzieje bo glukoza tak nie spada bez powodu - dlatego trzeba szybko szukać przyczyny).
Do czasu wyjaśnienia sprawy kocurek nie powinien tak naprawdę zostawać sam :( Idealnie też byłoby skombinować glukometr i pomierzyć mu poziom glukozy w domu, nie w lecznicy gdzie stres może go sztucznie zafałszować (podnieść). Żeby wiedzieć jaki faktycznie jest i w razie pogorszenia od razu wiedzieć czy to on znowu leci i jak bardzo.

Co wet chciał od mocznika i kreatyniny?

Trzy rzeczy do wykluczenia na cito: zatrucie ksylitolem, ch. addisona, guz produkujący insulinę, z powodu pewnych nieprawidłowości w wynikach i pojawienia się objawów po okresie stresu - trzeba też elektroforezę zrobić i stosunek a/g. Na wszelki.

Karmel miał jakoś ostatnio badaną krew z jonogramem? Możesz mi - jeśli tak - napisać jaki wyszedł sód i potas?

Usg brzuszka. Trzeba wykluczyć guz - insulinoma może być maleńka i niewidoczna, ale sprawdzić trzeba czy coś dziwnego się nie pojawiło co może sugerować takie tło - w krwi warto też oznaczyć poziom insuliny (prawidłowy nic nie oznacza, bo przy insulinomie następują gwałtowne wyrzuty - jednak bardzo wysoki to już kolejna sugestia w tym kierunku), trzeba ocenić stan trzustki, nadnerczy, czy nie na płynu.

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lis 17, 2022 22:13 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Annaa pisze:Nie rozumiem jakim cudem doświadczony wet mógł tego nie zauważyć ?


Podejrzewam że wetka która Was przyjmowała - miała takie podejrzenie skoro dwukrotnie sprawdziła glukometrem poziom glukozy i glukozę podała w kroplówce.

Skoro zatrucie ksylitolem nie wchodzi w grę - to koniecznie - diagnostyka w kierunku ch. addisona i insulinomy oraz pokrewnych.
Jeśli Karmel był odwodniony i przy ryzyku addisona - tak naprawdę powinien być poddany intensywnemu nawadnianiu kroplówką dożylną... Super że dostał steryd.
Musi mieć szybko sprawdzony jonogram.

Jeśli kocurek nie chce jeść - podawaj mu co 2 - 3 godziny strzykawką papkę z jedzeniem - nie dużo na raz, wystarczy troszkę. W razie pojawienia sie znowu objawów osłabienia, dreszczy, dziwnego wzroku, skręcania głowy etc - dosładzaj ale bez szaleństwa z ilością na raz - lepiej po trochę co pół godziny. Przy braku poprawy w kilka minut po pierwszym podaniu cukru - musicie szukać pomocy w jakiejś lecznicy niestety :(
Jutro z rana bym się uparła na badania krwi (jonogram, fruktozamina, insulina) i powtórzenie pomiarów glukozy.
I szukałabym jakiegoś sensownego usg.
Zrobiłabym też rozeznanie gdzie można zrobić specjalne badanie w kierunku diagnostyki ch. addisona - test stymulacji ACTH.

Kocurek dostaje steryd często podnoszący/stabilizujący poziom glukozy - trzeba brać na to poprawkę w interpretacji wyników, jeśli hipoglikemia nie będzie już tak mocna to super, ale może to być wynik działania leku, przyczyny trzeba szukać nadal.

Super że załatwisz glukometr - trzeba się będzie upewnić co z tą glukozą się dzieje.
Jak mocno spada i jak często.

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lis 17, 2022 22:18 Re: Pilnie potrzebne rady, interpretacja,sugestie !!!

Zaznacxd
Kciuki trzymamy
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55321
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 149 gości